Bakteriologija

Na Kmetijskem inštitutu Slovenije izvajamo posebne nadzore nad nekaterimi karantenskimi bakterijskimi boleznimi ter nudimo diagnosticiranje različnih gospodarsko pomembnih bakterijskih bolezni ter svetovanje.

  • Hrušev ožig (Erwinia amylovora)
  • Krompirjeva rjava gniloba (Ralstonia solanacearum)
  • Krompirjeva obročkasta gniloba (Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus)
  • Rak koreninskega vratu vinske trte (Agrobacterium vitis)

V sodelovanju s skupino za nematologijo smo vključeni v raziskovalno študijo medsebojnih odnosov med agrobakterijami in ogorčicami koreninskih šišk na gostiteljskih rastlinah.

 

Posebni nadzor karantenskih in gospodarsko pomembnih škodljivih organizmov

Hrušev ožig

V skladu z Zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin ter Pravilnikom o ukrepih in postopkih za preprečevanje vnosa in širjenja škodljivih organizmov rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov od leta 1998 izvajamo program sistematičnega pregledovanja prisotnosti hruševega ožiga (Erwinia amylovora).

Hrušev ožig je gospodarsko pomembna bolezen rastlin, ki jo je izjemno težko nadzorovati. Bolezen je najbolj razširjena v mediteranskih deželah: zaradi ugodnih vremenskih razmer ter prisotnosti samoniklih rastlinskih gostiteljev. Predpisi Evropske unije s področja zdravstvenega varstva rastlin po Direktivi 2000/29/EC uvrščajo bakterijo E. amylovora na karantensko listo A2. Sistematični nadzor izvajamo v skladu s Pravilnikom o fitosanitarnih ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranja hruševega ožiga (Uradni list RS, št. 19/2009).

Krompirjeva rjava in obročkasta gniloba

Smo koordinatorji posebnega nadzora krompirjeve rjave (Ralstonia solanacearum) in obročkaste gnilobe (Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus). Nadzorujemo domačo pridelavo jedilnega krompirja ter prisotnost patogena v vodah in gostiteljskih plevelih, kot pooblaščeni organ za potrjevanje pa tudi pri domači pridelavi semenskega krompirja.

Rak koreninskega vratu vinske trte

Na inštitutu smo usposobljeni za laboratorijsko diagnosticiranje povzročiteljev bakterijskega raka koreninskega vratu vinske trte. V letih, ko so razmere za razvoj bakterije ugodne (zimska in spomladanska pozeba, uporaba totalnih herbicidov, rez, premočno gnojenje z dušikom, prevelika obloženost trsa, …), lahko povzročijo veliko škode v trsnicah in v mladih vinogradih. Bakterije iz rodu Agrobacterium imajo zelo širok krog gostiteljskih rastlin, na katerih povzročajo škodo. Vinsko trto navadno okužuje vrsta Agrobacterium vitis, vendar je patogena tudi Agrobacterium tumefaciens.