Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 6° Ljubljana
      oblačno
      Vlaga: 72%
      Hitrost vetra: 4km/h
    • 9° Maribor - letališče
      zmerno oblačno
      Vlaga: 62%
      Hitrost vetra: 12km/h
    • 7° Celje

      Vlaga: 79%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 10° Murska Sobota
      pretežno oblačno
      Vlaga: 64%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 6° Novo mesto
      oblačno
      Vlaga: 73%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 4° Postojna
      pretežno oblačno
      Vlaga: 81%
      Hitrost vetra: 3km/h
    • 14° Portorož - letališče
      pretežno oblačno
      Vlaga: 48%
      Hitrost vetra: 6km/h
    • 10° Nova Gorica
      jasno
      Vlaga: 65%
      Hitrost vetra: 2km/h
    • 6° Rateče

      Vlaga: 64%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 20.04. 3°/13° pretežno oblačno, plohe
Nedelja 21.04. 1°/12° pretežno oblačno, plohe
Ponedeljek 22.04. -1°/11° pretežno oblačno
Torek 23.04. 5°/8° oblačno, plohe
Sreda 24.04. 4°/10° oblačno, plohe
  • 20.04. - 22.04.
  • 23.04. - 25.04.
Vir: ARSO

Konferenca Zdravje rastlin za trajnostno kmetijstvo (Plant health for sustainable agriculture)

11.05.2015 do 12.05.2015

Cankarjev dom, Ljubljana

Konferenca Zdravje rastlin za trajnostno kmetijstvo

Dne 11. in 12. maja 2015 je v Ljubljani potekala mednarodna znanstvena konferenca o sodobnih izzivih na področju varstva, biotehnologije in žlahtnjenja rastlin. Dogodka, ki je potekal v okviru evropskega projekta Cropsustain, se je udeležilo več kot 170 znanstvenikov in strokovnjakov iz 18 evropskih držav.

V uvodnem nagovoru je Gregor Urek, koordinator projekta Cropsustain in predsednik organizacijskega odbora, označil konferenco kot odlično priložnost za vzpostavljanje platforme znanstvene odličnosti in prenos raziskovalnih dosežkov v kmetijsko prakso. Izpostavil je kakovost prijavljenih konferenčnih prispevkov ter njihovo usmerjenost k novim izzivom na področju zdravja rastlin v skrbi za trajnostno naravnano kmetijstvo.

Direktor Kmetijskega inštituta Slovenije Andrej Simončič je udeležencem predstavil vlogo inštituta v regiji in v evropskem prostoru ter raziskovalno in strokovno delo, ki odgovarja na izzive spremenjenih pogojev kmetovanja zaradi podnebnih sprememb kot tudi sodobne pristope varstva rastlin pred boleznimi in škodljivci, vpliv uporabe fitofarmacevtskih sredstev (FFS) na okolje, vzgojo novih sort rastlin ter biotehnologijo v kmetijstvu.

Vsebina konference je bila razdeljena v šest znanstvenih sekcij: Izzivi na področju zdravja rastlin, Diagnostika rastlinskih škodljivih organizmov in bolezni, Nekemični (alternativni) načini varstva rastlin, Vloga biotehnologije in žlahtnjenja za zdravje rastlin, Prognostika in sistemi odločanja ter Integrirano varstvo rastlin s primeri dobre kmetijske prakse. Poleg 30 predstavitev znanstvenih prispevkov je bilo prikazanih tudi 65 prispevkov v poster sekciji.

Zaključki konference

Naš cilj je učinkovito in okolju prijazno zdravstveno varstvo rastlin in obvladovanje škodljivih organizmov, kar je osnova za trajnostno kmetijstvo. To lahko dosegamo s preventivnimi ukrepi, spremljanjem škodljivih organizmov, preučevanjem njihove biologije, odzivom na okolje, naravne sovražnike, biološko kontrolo, napovedovanjem širjenja škodljivih organizmov in modeliranjem njihovega razvoja, žlahtnjenjem rastlin in razvojem učinkovitih sistemov za podporo odločanju napovedovanja in obvladovanja škodljivih organizmov (DSS). Ključna za trajnostno kmetijstvo sta vpeljava ukrepov za zmanjševanje tveganja zaradi rabe FFS in uvajanje načel integriranega varstva rastlin. Škodljivi organizmi ne poznajo meja, zato so sodelovanje, izmenjava znanja in podatkov ter skupen razvoj tehnologij med državami, inštitucijami in med posamezniki nujni.

Ob koncu konference Zdravje rastlin za trajnostno kmetijstvo lahko zaključimo, da so nujne nadaljnje raziskave na sledečih področjih:

  • novi pristopi za obvladovanje mnogovrstnih in kombiniranih stresnih dejavnikov (biotskih in abiotskih) v pridelavi kmetijskih rastlin,
  • invazivne bolezni in škodljivci; izboljšanje preventivnih ukrepov, zgodnjega odkrivanja in obvladovanja,
  • programi žlahtnjenja rastlin in ohranitev genskih virov,
  • inovacije integriranega varstva rastlin; inovativne rešitve za preventivo, detekcijo in obvladovanje bolezni in škodljivcev pomembnih za kmetijstvo,
  • interakcije med gostitelji in škodljivimi organizmi,
  • okolju prijazne, nekemične tehnologije varstva rastlin.

Da bi dosegli svoje cilje, smo vzpostavitvi platformo za izgradnjo omrežja, ki vključuje širok spekter udeležencev; od raziskovalnih inštitucij, univerz, kmetijskih pridelovalcev, partnerjev iz industrije in drugih. Z izgradnjo mosta med vzhodom in zahodom, med severom in jugom ter predvsem s sodelovanjem, bomo lahko dosegli zastavljene cilje: zmanjšanje vpliv škodljivcev na pridelek poljščin ob zmanjšanem vplivu ukrepov na naše okolje in zdravje.

Povezava na spletno stran konference PHSA

Knjiga izvlečkov

Program konference

Povezava na video predstavitve

Mediji o konferenci:

Ljudje in zemlja na 1. programu TV Slovenija, 17. 5. 2015

Kmečki glas, 27. 5. 2015

Nazaj