Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 9° Ljubljana
      pretežno oblačno, rahel dež
      Vlaga: 93%
      Hitrost vetra: 4km/h
    • 10° Maribor - letališče
      pretežno oblačno, dež
      Vlaga: 94%
      Hitrost vetra: 8km/h
    • 10° Celje

      Vlaga: 93%
      Hitrost vetra: 9km/h
    • 10° Murska Sobota
      oblačno, dež
      Vlaga: 92%
      Hitrost vetra: 6km/h
    • 14° Novo mesto
      zmerno oblačno
      Vlaga: 73%
      Hitrost vetra: 15km/h
    • 11° Postojna
      oblačno
      Vlaga: 78%
      Hitrost vetra: 17km/h
    • 15° Portorož - letališče
      pretežno oblačno
      Vlaga: 76%
      Hitrost vetra: 10km/h
    • 12° Nova Gorica
      oblačno
      Vlaga: 83%
      Hitrost vetra: 9km/h
    • 4° Rateče
      , manjša ploha
      Vlaga: 96%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 28.03. 8°/14° oblačno, dež
Petek 29.03. 7°/19° pretežno oblačno, dež
Sobota 30.03. 8°/23° pretežno jasno
Nedelja 31.03. 9°/22° pretežno oblačno, dež
Ponedeljek 01.04. 10°/19° pretežno oblačno, dež
  • 28.03. - 30.03.
  • 31.03. - 02.04.
Vir: ARSO

Sortni izbor krompirja v letu 2019

Pripravili smo kratek pregled sort, ki bo pridelovalcem pomagal pri odločitvi o nakupu semena. V letu 2018 je bilo pridelovanje krompirja zelo težko, sušne razmere v srednji in severni Evropi pa so močno zmanjšale tudi pridelke semenskega krompirja. Enako velja tudi za pridelke domačega semena. To pomeni, da semena nekaterih sort verjetno ne bo dovolj, zato je zgodnejši nakup zagotovo smiseln. Posebej to velja za pridelovalce zgodnjega krompirja, ki ga bo po prvih informacijah ravno tako primanjkovalo, pridelovalci pa ga bodo kmalu morali začeti nakaljevati.

Gomolje krompirja lahko pred saditvijo nakaljujemo. Nakaljujemo predvsem zgodnje sorte, s čimer povečamo zgodnost za okoli 14 dni. Priporočamo tudi nakaljevanje nekaterih zelo poznih sort in sort, ki imajo počasno začetno rast. Gomolje nasujemo v zabojčke v eno, največ dve plasti ter jih zložimo v ne presuh svetel prostor. Svetel zato, da se oblikujejo svetlobni kaliči, ki so dovolj zbiti in trdni, da se ob saditvi ne polomijo. Temperatura nakaljevanja je lahko od 12 do 15 oC; v tem primeru nakaljevanje traja dlje časa, vzkali več očes in zato na njivi požene več stebel. Nakaljevanje pri nižjih temperaturah priporočamo predvsem za poznejše sorte, med zgodnjimi pa za tiste, ki oblikujejo manjše število debelejših gomoljev. Ena takih je zagotovo slovenska sorta KIS Slavnik, tudi sorta Arrow in druge. Ostale zgodnje sorte navadno nakaljujemo pri višjih temperaturah, to je med 15 in 20 oC. Na ta način dosežemo, da kali manj očes, zato na njivi izraste manj stebel in se oblikuje manjše število gomoljev, ki pa so debelejši. Velikost kaličev je odvisna od načina saditve. Če bomo sadili krompir z avtomatskim sadilnikom, kaliči ne smejo biti večji od pol centimetra, saj se sicer polomijo. Pri ročni saditvi so kaliči lahko veliki do 2 centimetra.

Rezanje gomoljev odsvetujemo zaradi nevarnosti širjenja bolezni med semenskimi gomolji. Posebej to odsvetujemo, če je seme okuženo z bakterijskimi boleznimi, ki povzročajo znake črne noge in mokre gnilobe. Če se vendarle odločimo za rezanje debelejših gomoljev, jih prerežemo na dva dela pokončno od apikalnega dela do stolonovega dela gomolja. Rezane dele potresemo s fungicidom, da omejimo vsaj prenos glivičnih bolezni, nož pa po vsakem prerezanem gomolju razkužimo v alkoholu. Najprimernejši čas rezanja je vsaj dva tedna pred saditvijo, da se gomolj posuši in se oblikuje nova kožica, lahko pa tudi tik red saditvijo, vendar le v primeru, ko je zemlja dovolj topla, da gomolji hitro vzkalijo. Nekatere sorte ne prenesejo rezanja.

Pridelovalci v Posočju in na tistih drugih območjih, kjer je razširjena rumena krompirjeva cistotvorna ogorčica, so dolžni pridelovati sorte, ki so odporne proti rasam Ro1 in Ro4 te ogorčice. Zato smo zanje opisom dodali dostopne kataloške podatke o tej lastnosti.

Kmetijski inštitut Slovenije preskuša sorte krompirja v mikro poskusih v petih ponovitvah na več krajih po Sloveniji. Vsako leto želimo preskusiti najnovejše sorte na trgu in jih primerjati s standardnimi sortami, ki jih pridelovalci že poznajo. Opazovane lastnosti so natančno določene v metodiki preskušanja.

Sorte smo razdelili v tri skupine:

Predstavitev je pripravljena tako, da so podani kratki opisi oblike gomoljev, barve mesa in kožice ter primernosti za uporabo, pridelovalci pa naj se za nakup sami odločijo in presodijo, kakšno sorto želijo, potrebujejo in znajo pridelovati ter kakšen krompir želijo njihovi kupci.

Sorte so po zgodnosti razvrščene od 9,5 do 3, kjer je 9,5 najzgodnejša in zagotavlja zadovoljiv tržni pridelek v ugodnih razmerah že približno od 50 do 60 dni po vzniku. Srednje pozne sorte za ozimnico (6,5) dozorevajo okoli od 90 do 100 dni po vzniku, medtem ko pozne do okoli 120 dni po vzniku. S pokrivanjem in nakaljevanjem dosežemo zgodnejši vznik in s tem tudi pridelek.

Pri mnogih sortah sta omenjeni steklavost in/ali rjava pegavost. Obe sta pomembni napaki, ki se pojavljata v mesu gomoljev in ju ne vidimo, dokler gomoljev ne prerežemo oz. uporabimo. Pojavljata se ob stresu v suhih in vročih razmerah, zato sta pri nas lahko kar pogosti.

Podrobnejši rezultati preskušanja posameznih sort krompirja so objavljeni na spletni strani Javne službe za poljedelstvo pri Kmetijskem inštitutu Slovenije (http://www.kis.si/Krompir), kjer so prikazani vsi rezultati sortnih poskusov s krompirjem v Sloveniji od leta 2001 naprej.

dr. Peter Dolničar

Nazaj