Gnojila

Gnojila so vse spojine in snovi, ne glede na agregatno stanje, ki vsebujejo rastlinska hranila in se jih dodaja tlom ali rastlinam zaradi izboljšanja rasti, povečanja pridelka, izboljšanja kakovosti pridelka ali rodovitnosti tal.

Rastlinska hranila delimo na:

  • primarna hranila ali makrohranila: dušik (N), fosfor (P) in kalij (K),
  • sekundarna hranila ali druga hranila – mednje sodijo: kalcij (Ca), magnezij (Mg), natrij (Na) in žveplo (S) ter
  • mikrohranila: bor (B), kobalt (Co), baker (Cu), železo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo) in cink (Zn), pomembna za rast rastlin v količinah, ki so majhne v primerjavi s količinami primarnih in sekundarnih hranil.

Nadalje se gnojila ločijo na:

  • mineralna gnojila, ki vsebujejo izključno mineralne komponente in so pridobljena v industrijskem postopku ter
  • organsko-mineralna gnojila, ki poleg mineralnih komponent vsebujejo tudi organske snovi živalskega ali rastlinskega izvora in so pridobljena z ekstrakcijo ali s fizikalnimi oz. kemijskimi industrijskimi postopki.

Analize gnojil izvajamo z namenom ugotavljati skladnost vsebnosti primarnih in sekundarnih hranil ter mikrohranil z deklariranimi vsebnostmi. Določamo tudi nekatere fizikalne lastnosti gnojil in vsebnost neželenih snovi, kot so težke kovine. Uporabljamo metode analiz ter preskusov, ki so določene v Uredbi 2003/2003/ES, Priloga IV ter metode, opisane v standardih (ISO, EN).

Analizne metode

Analize gnojil

Kakovost

Pri analitiki gnojil zagotavljamo kakovost storitev z uporabo moderne merilne opreme, ki jo redno preverjamo in umerjamo sami oz. s pomočjo pooblaščenih institucij. Uporabljamo referenčni material in kalibracijske standarde z zagotovljeno sledljivostjo, delovne standarde in kontrolne karte ter druga orodja, ki omogočajo stalni on-line nadzor kakovosti dobljenih rezultatov.

Pooblastila

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS je z odločbo (Ur. l. RS, št. 103/2006) pooblastilo Kmetijski inštitut Slovenije za opravljanje kemijskih analiz za potrebe inšpekcijskega nadzora nad prometom mineralnih gnojil.

Kontaktna oseba

mag. Vida Žnidaršič Pongrac, univ. dipl. kem., tel.: 01 280 51 62

Koristne informacije

Zakon o mineralnih gnojilih (ZMinG) (Uradni list RS, št. 29/2006)

Pravilnik o kakovosti mineralnih gnojil (Uradni list RS, št. 105/2006)