Med

Med je hranilo in zdravilo, ki ga pridelajo čebele iz rastlinskega nektarja ali medene rose. Ljudje si predstavljamo to dobrino kot naravno čisti in neoporečni proizvod čebel. Danes temu ni več tako. Želja po večji produkciji ter uporaba kemičnih sredstev v čebelarstvu sta vzrok pogostejšim potvorbam in onesnaženju medu z nevarnimi snovmi.

Centralni laboratorij Kmetijskega inštituta Slovenije je uradni preskusni laboratorij za izvajanje analiz medu. V sodelovanju z drugimi oddelki na inštitutu izvajamo analize kakovosti in varnosti živila.


Analize izvajamo v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo

 

Analizne metode
Analize kakovosti in varnosti živila (.pdf)
Ob oddaji vzorca za analizo medu je potrebno izpolniti SPREJEMNI LIST.


Kakovost
Na področju analitike medu smo leta 2003 pridobili akreditacijo pri francoski akreditacijski komisiji COFRAC (Comité français d’accréditation), ki je bila leta 2012 v skladu s politiko EA prenesena na Slovensko akreditacijo. Centralni laboratorij je akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-020 na področju preskušanja, za analize medu.
Laboratorij izvaja postopke za zagotavljanje kakovosti preskusov z uporabo referenčnega materiala, interno kontrolo kvalitete s pomočjo uporabe sekundarnega referenčnega materiala in sodeluje v medlaboratorijski primerjalni shemi za ugotavljanje usposobljenosti BIPEA (Bureau Interprofessionnel d' Etude Analytique).


Pooblastila
Od leta 2004 je Kmetijski inštitut Slovenije s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS določen kot preskusni laboratorij za ugotavljanje skladnosti kakovosti medu in drugih čebeljih pridelkov za potrebe uradne kontrole in inšpekcijskega nadzora v Republiki Sloveniji.


Kontaktne osebe

dr. Veronika Kmecl, univ. dipl. inž. kem., tel.: 01 280 51 64

Marinka Kregar, univ. dipl. agr., tel.: 01 280 52 57