Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 14° Ljubljana
      oblačno
      Vlaga: 66%
      Hitrost vetra: 3km/h
    • 15° Maribor - letališče
      zmerno oblačno
      Vlaga: 64%
      Hitrost vetra: 19km/h
    • 16° Celje

      Vlaga: 67%
      Hitrost vetra: 19km/h
    • 16° Murska Sobota
      jasno
      Vlaga: 64%
      Hitrost vetra: 17km/h
    • 16° Novo mesto
      pretežno oblačno
      Vlaga: 68%
      Hitrost vetra: 11km/h
    • 14° Postojna
      oblačno
      Vlaga: 73%
      Hitrost vetra: 17km/h
    • 19° Portorož - letališče
      zmerno oblačno
      Vlaga: 64%
      Hitrost vetra: 11km/h
    • 11° Nova Gorica
      oblačno
      Vlaga: 94%
      Hitrost vetra: 4km/h
    • 10° Rateče

      Vlaga: 73%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 29.03. 7°/19° pretežno oblačno, dež
Sobota 30.03. 8°/23° pretežno jasno
Nedelja 31.03. 9°/22° pretežno oblačno, dež
Ponedeljek 01.04. 10°/19° oblačno, dež
Torek 02.04. 6°/16° delno oblačno, plohe
  • 29.03. - 31.03.
  • 01.04. - 03.04.
Vir: ARSO

Mednarodna delavnica o podnebnih spremembah

V torek, 24. novembra 2015 je v Ljubljani potekala mednarodna delavnica o podnebnih spremembah, ki jo je v okviru evropskega projekta Cropsustain organiziral Kmetijski inštitut Slovenije.

Na delavnici z naslovom Prilagajanje in blaženje učinkov podnebnih sprememb v kmetijskih ekosistemih – v smeri izvajanja učinkovitih ukrepov so priznani domači in tuji strokovnjaki s področij kmetijstva in okolja predstavili rezultate raziskav ter strokovne ugotovitve o učinkih podnebnih sprememb na kmetijstvo danes in v prihodnje, o možnostih prilagajanja ter o ukrepih za njihovo blaženje. Ker je dogodek potekal teden dni pred pariško podnebno konferenco COP21, je bil pomemben del vsebin namenjen izhodiščem in stanju v pogajanjih na ravni Slovenije in Evropske unije.

Po uvodnem pozdravu direktorja Kmetijskega inštituta Slovenije Andreja Simončiča so predstavniki treh ministrstev (Tanja Strniša, državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Tomaž Boh, državni sekretar z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Uroš Vajgl, namestnik direktorice Direktorata za okolje, Ministrstva za okolje in prostor) predstavili vpetost resorjev v problematiko podnebnih sprememb in s tem potrdili kompleksnost tega področja. Več kot 90 udeležencev je pred prihajajočim pariškim podnebnim vrhom pozdravil tudi nj. ekscelenca Pierre-François Mourier, veleposlanik Republike Francije v Sloveniji.

John Roy Porter z Univerze v Kopenhagnu in vodja panela Prehranska varnost in proizvodnja hrane pri Medvladnem odboru za podnebne spremembe pri Združenih narodih (IPCC) je predstavil prehranske sisteme in oblike partnerskega kmetovanja za razvoj prehranske varnosti, drugi tuji gost Bernd Wollenweber iz Univerze v Arrhusu je govoril o izsledkih raziskav vpliva okolja na rast pšenice. Problematiko izpustov toplogrednih plinov je orisal Jože Verbič, vpliv klimatskih sprememb na rastlinske bolezni in škodljivce pa Gregor Urek (oba iz Kmetijskega inštituta Slovenije). Lučka Kajfež Bogataj (Biotehniška fakulteta) je otvorila sekcijo prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb v kmetijstvu, predstavnik Evropske okoljske agencije Blaž Kurnik je predstavil evropske analize učinkov klimatskih sprememb. O aktivnostih Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS sta govorila Jernej Drofenik in Hermina Oberstar. Dejavnost žlahtnjenja rastlin v luči podnebnih rastlin, ki jo izvaja Kmetijski inštitut Slovenije, je orisal Vladimir Meglič. Panel je zaključila Manca Magjar s predstavitvijo projekta BeWater.

Kot napoved podnebnega vrha je Luka Omladič (Filozofska fakulteta) predstavil aktivnosti komisije za etične principe prilagajanja, ki deluje v okviru UNESCA, Zoran Kus iz Ministrstva za okolje in prostor pa je udeležence seznanil s izhodišči in pričakovanji Slovenije.

Prisotni so se strinjali, da je kmetijski sektor eden najbolj ranljivih na posledice podnebnih sprememb. S pravilnimi pristopi lahko omejimo oziroma upočasnimo njihove učinke, ne moremo pa jih zaustaviti. Nujni pogoji za pravilno in pravočasno obvladovanje podnebnih sprememb so ustrezna kadrovska in materialna infrastruktura ter implementacija že sprejetih strategij, predvsem konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, ki jo je Slovenija podpisala pred več kot desetimi leti.

 

Zaključki delavnice v smislu odgovorov na trenutno stanje in prihodnje izzive podnebnih sprememb v Sloveniji:

- Ob dejstvu, da Slovenija nima nacionalnega načrta strategije prilagajanja podnebnim spremembam, je potrebno oblikovanje ter sprejetega le-tega (vključno s pogajalskimi izhodišči na relaciji Evropske unije) v najširšem (medresorskem) sodelovanju stroke in politike.

- Vzpostavitev kazalnikov in njihovo sistematično spremljanje in proučevanje ter iskanje ustreznih rešitev ob usklajenem ukrepanju vseh deležnikov.

- Večja podpora ukrepom prilagajanja podnebnim spremembam: bolj intenzivno usmerjanje kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačil (ukrep KOPOP) za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (predvsem metana), ukrepi spodbud za infrastrukturne naložbe.

- Intenziviranje ukrepov zmanjševanja posledic podnebnih sprememb:  realizacija namakalnih sistemov, protitočnih mrež, sistemov proti zmrzali.

- Vzpostavitev in organizacija kompetenčnih in demonstracijskih centrov, ki bodo služili raziskavam, strokovnemu delu in izobraževanju končnih uporabnikov (kmetijskih svetovalcev, kmetov, drugih pridelovalcev in širši javnosti).

PROGRAM DELAVNICE (PDF)

PREDSTAVITVE (pdf):

Nazaj