Prehrana živali, krma in okolje

Raziskave na področju prehrane prežvekovalcev in krme so usmerjene v proučevanje kakovosti voluminozne krme, s poudarkom na izkoriščanju energije in beljakovin ter gospodarni rabi lokalnih virov. Preučujemo različne dejavnike, ki vplivajo na potek vrenja krme v silosih, ter hranilno vrednost in obstojnost silaž. Preučujemo tudi dejavnike, ki vplivajo na kakovost sena. Posebno pozornost posvečamo krmnim rastlinam, prilagojenim sušnim razmeram, pa tudi krmi, ki so jo prizadele neugodne vremenske razmere, kot so suša, toča in poplave. Skrbimo za posodabljanje nacionalnih krmnih standardov in metod ocenjevanja krme. Večina raziskav je vsaj delno naravnanih na problematiko varovanja okolja, predvsem s stališča zmanjševanja obremenjevanja okolja z dušikom. K tem sodijo tudi raziskave vsebnosti makro- in mikroelementov v krmi.

Sodelujemo pri urejanju nacionalnih evidenc toplogrednih plinov in različnih onesnažil zraka (amonijak, NO2, hlapne organske spojine …) ter pri pripravi bilance dušika in fosforja. V okviru teh nalog smo zadolženi za pripravo nacionalne metodike, sodelujemo pa tudi pri pripravi poročil, operativnih programov itd. V povezavi z varovanjem voda proučujemo možnosti uporabe higieniziranih tekočih živinskih gnojil na najožjih vodovarstvenih območjih.

Za različne naročnike izvajamo NIRS-analize koruznih silaž, travnih silaž in sena. Pripravljamo tudi strokovna mnenja za inšpekcijske vzorce krmil.  Svetovalno delo je usmerjeno predvsem na področje siliranja krme, prehrane goved in varovanja okolja. Uporabnikom nudimo tudi spletni program za vodenje prehrane molznic – KOKRA.