Težke kovine

Med onesnaževala v krmi in hrani sodijo tudi težke kovine. Njihova prisotnost je lahko posledica onesnaženja okolja, lahko pa izvira iz posameznih faz pridelave, predelave, transporta in skladiščenja. Ker imajo težke kovine v hrani in krmi negativen vpliv na kakovost in predstavljajo tveganje tako za zdravje živali kot ljudi, so njihove maksimalne dopustne vsebnosti predpisane in kontrolirane.

Analizne metode

PARAMETER - Težke kovine

  • Arzen (As)
  • Kadmij (Cd)
  • Svinec (Pb)

Opomba: možnost analize nekaterih drugih težkih kovin, npr: kroma (Cr), niklja (Ni), kobalta (Co), molibdena (Mo) je odvisna od matriksa in pričakovanih koncentracij.

Kakovost
Na področju analitike težkih kovin v hrani in krmi zagotavljamo kakovost storitev z uporabo moderne merilne opreme, ki jo redno preverjamo in umerjamo sami oz. s pomočjo pooblaščenih institucij. Uporabljamo referenčni materiali in kalibracijske standarde z zagotovljeno sledljivostjo, delovne standarde ter kontrolne karte in druga orodja, ki omogočajo stalni on-line nadzor kakovosti dobljenih rezultatov. Izvajamo stalna interna in eksterna izobraževanja osebja ter redno in uspešno sodelujemo v mednarodno uveljavljeni medlaboratorijski primerjavi (BIPEA – trace elements).

Kontaktna oseba
mag. Vida Žnidaršič Pongrac, univ. dipl. kem., tel.: 01 280 51 62 (odgovorni analitik)

Koristne informacije

Mejne vrednosti nekaterih onesnaževal v živilih – Uredba Sveta in Komisije (ES) 1881/2006 in dopolnitve 1126/2007, 565/2008, 629/2008 in 420/2011
Mejne vrednosti nekaterih onesnaževal v živalski krmi – Uredba Sveta in Komisije (ES) št. 574/2011