Tla

Tla so pomemben del okolja in so z vidika pridelave krme ter hrane ključnega pomena za človeka. Oskrbujejo rastline z vodo in hranili, delujejo kot filter za podtalnico, so življenjski prostor raznovrstnih organizmov in hkrati tudi vir surovin, kot so glina, pesek, kamnine in šota. Področje tal ureja Zakon o varstvu okolja in podzakonski akti/uredbe s področja varstva tal. V Agrokemijskem laboratoriju izvajamo analize z namenom ugotavljati rodovitnost tal in s tem povezanih potreb po gnojenju, apnenju in ugotavljati onesnaženost tal.

Analizne metode

Analize tal

Ob oddaji vzorca za analizo tal je potrebno izpolniti SPREJEMNI LIST.

Kakovost

Tako kot na drugih področjih, tudi pri analitiki tal zagotavljamo kakovost storitev z uporabo moderne merilne opreme, ki jo redno preverjamo in umerjamo sami oz. s pomočjo pooblaščenih institucij. Uporabljamo referenčni materiali in kalibracijske standarde z zagotovljeno sledljivostjo, delovne standarde in kontrolne karte ter druga orodja, ki omogočajo stalni on-line nadzor kakovosti dobljenih rezultatov. Izvajamo stalna interna in eksterna izobraževanja osebja ter redno sodelujemo v mednarodnih uveljavljenih medlaboratorijskih primerjavah (BIPEA, WEPAL-ISE).

Na področju analitike tal smo leta 2007 pridobili akreditacijo COFRAC, ki je bila leta 2012 v skladu s politiko EA prenesena na Slovensko akreditacijo. Centralni laboratorij je akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-020 na področju preskušanja.

Pooblastila

V letu 2020 nam je Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) izdala pooblastilo za izvajanje obratovalnega monitoringa stanja tal, v okviru katerega lahko izvajamo naštete analize tal: suha snov, pH v CaCl2, organska snov, skupni dušik, rastlinam dostopna fosfor in kalij, tekstura tal, kationska izmenjalna kapaciteta, volumska gostota ,električna prevodnost ter kovine (arzen-As, baker-Cu, cink-Zn, kadmij-Cd, kobalt-Co, krom-Cr (skupni),  molibden (Mo), nikelj-Ni, svinec-Pb in živo srebro-Hg).

Kontaktne osebe

mag. Vida Žnidaršič Pongrac, univ. dipl. kem., tel.: 01 280 51 62 (odgovorni analitik)

dr. Veronika Kmecl, univ. dipl. kem. inž., tel.: 01 280 51 64 (analize mineralnih oblik dušika v tleh)

dr. Helena Baša-Česnik, univ. dipl. kem., tel.: 01 280 52 49 (analize ostankov pesticidov v tleh)

Koristne informacije

Navodilo za odvzem vzorcev tal, namenjenih za kemijsko analizo.