CRP PROJEKTI

Vzpostavitev sistema vzorčnih kmetij za namen stalnega spremljanja kazalcev trajnostnega kmetijstva (V4-1813)

Koordinator projekta: dr. Andrej Simončič; Vodja projekta na OEK: Tomaž Cunder; Trajanje projekta: 1. 11. 2018 – 31. 12. 2021

Projekt je vključeval pripravo predloga za vzpostavitev sistema vzorčnih kmetij za namen stalnega spremljanja kazalcev trajnostnega kmetijstva v Sloveniji. Strategija slovenskega kmetijstva teži k vzpostavitvi in zagotavljanju konkurenčne kmetijske pridelave ob sočasni skrbi za okolje in zdravje ljudi. Pričakovani rezultati predlaganega projekta, ki predvidevajo vzpostavitev sistema mreže vzorčnih kmetij, pa so neposredno povezani z zgoraj omenjenimi cilji, saj bodo pripomogli k učinkovitejšemu izvajanju ustreznih politik kot tudi neposredni kmetijski pridelavi na način, ki bo pripeljal do želenega cilja.

Povezava: Zaključna predstavitev projekta CRP V4-1813

 

Razvoj modela za sistematično spremljanje ekonomskega položaja in analizo vpliva kmetijske politike na ravni tipičnih kmetijskih gospodarstev (V4-1809)

Koordinator projekta: dr. Jaka Žgajnar (BF); Vodja projekta na KIS: Barbara Zagorc; Trajanje projekta: 1. 11. 2018 - 31. 10. 2021

Ključen namen projekta je bil oblikovati tipična kmetijska gospodarstva (TKMG), ki bodo odražala slovensko kmetijstvo z različnih zornih kotov (proizvodna usmerjenost, specializiranost, diverzifikacija, velikostna struktura, proizvodni pogoji posamezne regije itd.) in pri tem upoštevala tudi pogled ekspertov glede tehnično-proizvodnih značilnosti posameznih definiranih gospodarstev. Pri tem smo si zadali nalogo, da TKMG pripravimo na način, ki bo omogočal obdelavo in simuliranje s pomočjo modela kmetijskih gospodarstev (MKMG). Pomemben del projekta se je nanašal na vključevanje dodatnih proizvodnih aktivnosti in dodatnih okoljskih kazalnikov na ravni kmetijskega gospodarstva. Vzporedno smo razvili module za podrobnejše večplastne analize rezultatov tako za ex-post kot tudi ex-ante študije na tej ravni. Za potrebe širjenja možnih analiz tipov kmetij z MKMG smo nadgradili sistem modelnih kalkulacij Kmetijskega inštituta Slovenije (MK) z novimi proizvodnimi aktivnostmi in proizvodnimi tehnologijami, pa tudi izbranimi okoljskimi kazalniki. Pomembna naloga je bila tudi izvedba agregatne analize po pristopu od spodaj navzgor, izhajajoč iz rezultatov na ravni posameznih TKMG, za monitoring na sektorski oziroma nacionalni ravni. Razvito orodje smo testirali tudi na scenarijski analizi za potrebe strateškega načrta SKP za Slovenijo.

Povezava: Katalog tipičnih kmetijskih gospodarstev

 

Analitične podpore za večjo učinkovitost in ciljnost kmetijske politike do okolja in narave v Sloveniji (V4-1814)

Koordinator projekta: prof. dr. Andrej Udovč (BF); Vodja projekta na KIS: Barbara Zagorc in dr. Tanja Travnikar; Trajanje projekta: 1. 11. 2018 – 31. 10. 2020

Osnovni namen projekta je bil nuditi analitično podporo pripravi strateškega načrta slovenske kmetijske politike v obdobju 2021–2027 na področju varstva okolja in narave v skladu z zakonodajnimi predlogi in drugimi dokumenti Evropske komisije. V projektu smo se vsebinsko osredotočili na področja varstva voda, tal, zraka in biotske pestrosti ter podnebnih sprememb, ki zadevajo kmetijstvo. S tem so bili cilji projekta pregledati in analizirati razpoložljive informacije in podatkovne zbirke o stanju okolja in narave za potrebe spremljanja in vrednotenja celovite kmetijsko-okoljske in podnebne politike; opredeliti ključne potrebe za interveniranje kmetijske politike na področju varstva okolja, narave in podnebnih sprememb ter pripraviti podlage za SWOT analizo; razviti nove alternativne predloge in intervencijsko logiko ukrepov na področju varstva okolja in narave (ukrepi 1. in 2. stebra SKP), vključno s sistemom kazalnikov; ovrednotiti različno strukturo in sistem podpor na področju kmetijsko-okoljskih in podnebnih ukrepov (1. in 2. steber, vključujoč tudi navzkrižno skladnost); ovrednotiti različne predloge ukrepov politike na podlagi predloženih scenarijev in izdelati metodologijo za finančno ovrednotenje okoljskih koristi izvajanja ukrepa KOPOP v 2. in 1. stebru.

Povezava: Zaključna predstavitev rezultatov projekta CRP V4-1814: Analitične podpore za večjo učinkovitost in ciljnost kmetijske politike do okolja in narave v Sloveniji; DS5: Metodologija za finančno ovrednotenje instrumentov v I. in II. Stebru SKP.

Posnetek dogodka: https://www.youtube.com/watch?v=SlkbeIVKbxQ 

 

Razvoj celovitega modela kmetijskih gospodarstev in povezanih podatkovnih zbirk za podporo pri odločanju v slovenskem kmetijstvu (V4-1423)

Vodja projekta: dr. Tina Volk; Trajanje projekta: 01. 07. 2014 – 30. 06. 2017

Temeljni cilj projekta je bil povečati uporabnost obstoječih podatkovnih zbirk ekonomskih kazalcev poslovanja kmetijskih gospodarstev v Sloveniji ter zasnovati celovita mikroekonomska orodja, ki bodo omogočala ekonomske analize za potrebe načrtovanja in usmerjanja ukrepov kmetijske politike, kakor tudi za potrebe ekonomskega svetovanja kmetijskim gospodarstvom. Ob tem so bili zastavljeni štirje operativni cilji:

  • prilagoditi in nadgraditi obstoječo metodologijo ter izračunati standardizirani prihodek na ravni kmetijskega gospodarstva ob upoštevanju podatkov o proizvodnih parametrih iz evidenc MKO ter oceniti možnost uporabe tega kazalca za potrebe kmetijske politike;
  • na podlagi sistematične in poglobljene analize podatkov FADN za Slovenijo ugotoviti kakovost standardnih rezultatov FADN in oblikovati priporočila za njeno izboljšanje;
  • razviti in testirati modelno orodje, ki bo omogočilo uporabo rezultatov FADN za namene neposrednega ekonomskega svetovanja kmetijskim gospodarstvom in
  • nadgraditi in razširiti obstoječe modele za oceno ekonomskih parametrov na ravni kmetijskih proizvodov ter na tej podlagi zasnovati in testirati celovit dinamični model kmetijskih gospodarstev.

Zaključno poročilo projekta: Razvoj celovitega modela kmetijskih gospodarstev in povezanih podatkovnih zbirk za podporo pri odločanju v slovenskem kmetijstvu; Zaključno poročilo (2017)

DRUGI PROJEKTI IN NALOGE

Nadgradnja in posodobitev metodologije za točkovanje kmetij v OMD in izdelava predloga izračuna višine plačila OMD

Financer: MKGP; Koordinator: Tomaž Cunder

Temeljni namen naloge je posodobitev modela točkovanja KMG v Območjih z omejenimi možnostmi za kmetijska gospodarstva (OMD). Do sedaj veljavni model, ki je bil za potrebe ohranjanja in spodbujanja kmetijstva v teh območjih vzpostavljen in uveljavljen v letu 2010, je potrebno posodobiti zaradi nekaterih zaznanih pomanjkljivosti obstoječe metodologije, vključevanja novih oziroma dodatnih kriterijev za točkovanje in izboljšav, povezanih z natančnostjo točkovanja.

Naloga vključuje dva vsebinska sklopa:

  • Posodobitev točkovanja kmetij v OMD, ki bo izvedena s pomočjo modelnih kalkulacij Kmetijskega inštituta Slovenije za oceno razlik v stroških in izpada prihodka kmetijskih gospodarstev. Izvedena posodobitev bo overjena na izbranem vzorcu različnih tipov kmetijskih gospodarstev, ki kmetujejo v različnih pridelovalnih razmerah.
  • Izdelava predloga višine plačila OMD, ki bo vključevala predlog vrednosti točke za izračun plačila OMD za obdobje 2023–2027, izračun potrebnega znižanja plačila za kmetijska gospodarstva na travinju brez travojede živine in predlog znižanja plačila (degresija) glede na velikost kmetijskih gospodarstev oziroma njihovo površino v OMD.

 

Predhodno vrednotenje in okoljska presoja Strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2021–2027

Financer: MKGP; Koordinator: mag. Matej Bedrač

Projekt Predhodno vrednotenje, ki ga je v letu 2020 v sodelovanju z združenjem Deloitte pričel izvajati OEK, je sestavni del priprave Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023–2027 in zagotavlja pomembne ter pravočasne povratne informacije za pripravljavce tega dokumenta. Uredba o strateškem načrtu SKP vključuje zahteve, da se ovrednoti:

  • prispevek strateškega načrta SKP k specifičnim ciljem SKP, pri tem pa se upoštevajo nacionalne in regionalne potrebe ter razvojni potencial in izkušnje iz izvajanja SKP v prejšnjih programskih obdobjih;
  • notranja skladnost predlaganega strateškega načrta SKP in njegovo razmerje z drugimi ustreznimi instrumenti;
  • usklajenost dodeljevanja proračunskih virov s specifičnimi cilji strateškega načrta SKP;
  • kako bodo predvideni učinki prispevali k rezultatom;
  • ali so ob upoštevanju predvidene podpore iz EKJS in EKSRP merljive ciljne vrednosti za rezultate realistične;
  • zadostnost človeških virov in upravnih zmogljivosti za upravljanje strateškega načrta SKP;
  • ustreznost postopkov za spremljanje strateškega načrta SKP in zbiranje podatkov, potrebnih za izvedbo vrednotenja;
  • ustreznost mejnikov, izbranih za okvir smotrnosti;
  • načrtovani ukrepi za zmanjšanje administrativnega bremena za upravičence;
  • utemeljitev za uporabo finančnih instrumentov, ki se financirajo iz EKSRP.

 

Razvoj sodobnih analitičnih sistemov v podporo svetovanju na kmetijah z razvojem empirično podprtih panožnih krožkov in razvojem računalniškega sistema za poslovno odločanje na kmetijah

Koordinator EIP projekta: KGZS, Zavod MS; Vodja projekta na KIS: Barbara Zagorc; Trajanje projekta: 22. 11. 2019 - 21. 11. 2022

Projekt zasleduje dva splošna cilja: razvoj empirično podprtih panožnih krožkov za mleko, jabolka in hmelj ter izdelavo računalniškega sistema za poslovno določanje na kmetijah (Farm Manager). KIS s svojim znanjem in dolgoletnimi izkušnjami sodeluje z bazami podatkov (portal GOVEDO, modelne kalkulacije) pri izvedbi panožnih krožkov za mleko, postavitvi sistema za izvajanje panožnih krožkov za proizvajalce jabolk in pri poskusnem povezovanju modelnih kalkulacij KIS s sistemom Farm Manager.

Povezava: https://www.kgzs-ms.si/dogodki-in-projekti-2/ostali-projekti/farm-manager/

 

Izračun koeficientov standardnega prihodka v referenčnem obdobju 2020 (SOC 2017)

Financer: SURS; Koordinator: Jure Brečko; Trajanje projekta: 25. 3. 2020 – 1. 12. 2020

Naloga je obsegala izračun koeficientov standardnega prihodka 2017 (Standard Output – SOC) za vsak v predpisani metodologiji Evropske komisije določen pridelek (v rastlinski in živalski kmetijski proizvodnji). Izračun mora upoštevati metodološka navodila Eurostata ter določila uredb. Rezultati so biti prikazani v standardnih tabelah, ki so predpisane v naprej. Poleg izračuna SO koeficientov je bilo potrebno pripraviti tudi metodološko poročilo o izračunu, katerega oblika in vsebina sta predpisani v naprej. Poročilo in tabele z rezultati smo pripravili v slovenskem in angleškem jeziku.

Povezava: Poročilo o izračunu koeficientov standardnega prihodka v referenčnem obdobju 2020 (SOC 2017; 2020)

 

Presoja dosežkov in vplivov Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014–2020

Koordinator projekta: Polona Čufer Klep (Deloitte d.o.o.); Vodja projekta na KIS: mag. Matej Bedrač; Trajanje projekta: 8. 11. 2018 – 19. 6. 2019

Vrednotenje je sestavni del izvajanja PRP (Program razvoja podeželja) 2014–2020 in zagotavlja pomembne in pravočasne povratne informacije za Organ upravljanja. Namen vrednotenja je predvsem prispevek k izboljšanju kakovosti oblikovanja in izvajanja Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014-2020 ter ocena uspešnosti in učinkovitosti samega izvajanja programa ter uspešnost pri doseganju zastavljenih ciljev programa. Prav tako je namen vrednotenja seznanjenost javnosti s tem, ali se pri uresničevanju ciljev politike EU (Evropska unija) denar porablja odgovorno, ali prinaša pričakovane rezultate in ali je ukrepanje usmerjeno v prave upravičence.

Povezava do končnega poročila: Presoja dosežkov in vplivov Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014–2020

 

Oblikovanje statističnega sistema za bilanci glavnih vrst žit in oljnic

Financer: SURS; Koordinatorka: Sara Bele; Trajanje projekta: 6. 7. 2018 - 31. 03. 2020

Namen naloge je bil oblikovanje statističnega sistema za bilanci glavnih vrst žit in oljnic za potrebe Eurostata v okviru grant pogodbe «Setting up a statistical system for the crop balance for main cereales and oilseeds in line with the Common EU methodology«.