Mednarodna delavnica: Prilagajanje in blaženje učinkov podnebnih sprememb v kmetijskih ekosistemih – v smeri izvajanja učinkovitih ukrepov

24.11.2015 ob 09:00

Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, Dunajska c. 18, dvorana POVODNI MOŽ

Prof. dr. John Roy Porter

Prof. dr. John Roy Porter

Prof. dr. Bernd Wollenweber

Prof. dr. Bernd Wollenweber

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj

Dr. Luka Omladič

Dr. Luka Omladič

Mag. Zoran Kus

Mag. Zoran Kus

V torek, 24. novembra 2015 bo Kmetijski inštitut Slovenije v sklopu projekta Cropsustain organiziral enodnevno mednarodno delavnico na temo prilagajanja in ublažitve vpliva klimatskih sprememb v kmetijstvu. Vabljeni bodo priznani tuji in domači strokovnjaki s področja kmetijstva in okolja, predstavniki ministrstev in laične javnosti.

Prva dva panela delavnice bosta namenjena  prikazu zadnjih izsledkov raziskav iz znanja o vplivu podnebnih sprememb na okolje, s poudarkom na kmetijstvu. Opozorili bomo na nujnost bolj intenzivnega ukrepanja in implementacijo že pripravljenih strategij za preprečevanje škod v kmetijstvu zaradi vpliva podnebnih sprememb. Zadnji panel bo namenjen pregledu stanja v pogajanjih in predstavitvi pričakovanj pred mednarodno podnebno konferenco COP21 v Parizu.

Delavnica bo za vse udeležence brezplačna, na delavnico je obvezna prijava. Ker bo število udeležencev na delavnici omejeno na 130, priporočamo, da se zainteresirani čim prej prijavite. Prijave sprejemamo preko e-pošte do zapolnitve mest oz. do 22. 11. 2015, na naslov: cropsustain@kis.si

PROGRAM DELAVNICE (.pdf)

Vabljeni predavatelji:

Prof. dr. John Roy Porter
Profesor na Univerzi v Kobenhavnu, Danska; Univerzi v Greenwichu, Združeno kraljestvo; Univerzi Lincoln, Nova Zelandija.

Prof. dr. John Roy Porter je mednarodno uveljavljen znanstvenik s področij rastlinske ekologije in fiziologije, modeliranja bioloških sistemov in agroekologije. Poglavitno sodeluje pri multidisciplinarnih pristopih na področju odziva poljščin, posevkov za vir energije in kompleksnih agro-ekosistemov na njihovo okolje s poudarkom na klimatskih spremembah in ekosistemskih storitvah. Je prejemnik treh mednarodnih nagrad za znanstveno raziskovalno delo in poučevanje. Je koordinator in glavni avtor, UN-IPCC AR5 Prehranska varnost in sistemi proizvodnje hrane – www.ipcc.ch.

****

Asist. prof. dr. Bernd Wollenweber
Izredni  profesor na Univezi v Aarhusu, Oddelek za agroekologijo

Asist. prof. dr. Bernd Wollenweber je mednarodno uveljavljen znanstvenik s področja prehranske fiziologije rastlin, predvsem raziskuje procese, ki nadzirajo prevzem hranil, transport in metabolizem, ki končno vplivajo na kvaliteto posevkov. Ima bogate raziskovalne izkušnje o okoljskih dejavnikih, kot so suša in visoke temperature, ki slabšajo prevzem hranil in privedejo do prehranskega neravnovesja.

****

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj
Profesorica na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj je slovenska “ambasadorka” boja proti podnebnim spremembam in članica Medvladnega odbora za podnebne spremembe pri Združenih narodih (IPCC). Kot redna profesorica predava na več fakultetah. Med letoma 2002 in 2008 je bila članica Medvladnega panela za podnebne spremembe v Ženevi. Leta 2008 je prejela red za zasluge RS »za odmevno znanstveno delo na področju proučevanja podnebnih sprememb ter njeno predanost varovanju okolja«.

****

Dr. Luka Omladič
Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Dr. Luka Omladič je filozof, ki se ukvarja z ekološko in okoljsko filozofijo, posebno na področju okoljske etike. Zaposlen je na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Je član svetovne komisije pri UNESCO »World Commission on the Ethics of Scientific Knowledge and Technology« in soavtor poročila o etiki podnebnih sprememb, ki ga bodo tudi predstavili na COP 21 podnebni konferenci v Parizu.

****

Mag. Zoran Kus
Ministrstvo za okolje in prostor

Mag. Zoran Kus je vodja delegacije Slovenije oz. glavni pogajalec RS za podnebne spremembe. Zadnjih deset let je bil okoljski ataše, odgovoren za področje okolja, podnebnih sprememb in trajnostnega razvoja v Svetu Evropske Unije, na Stalnem predstavništvu Slovenije pri EU v Bruslju. V času slovenskega predsedstva Sveta EU je bil predsedujoči Delovne skupine za okolje.

Nazaj