Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 14° Ljubljana
      pretežno oblačno
      Vlaga: 33%
      Hitrost vetra: 9km/h
    • 9° Maribor - letališče
      oblačno
      Vlaga: 60%
      Hitrost vetra: 13km/h
    • 12° Celje

      Vlaga: 53%
      Hitrost vetra: 14km/h
    • 13° Murska Sobota
      pretežno oblačno
      Vlaga: 46%
      Hitrost vetra: 6km/h
    • 15° Novo mesto
      zmerno oblačno
      Vlaga: 35%
      Hitrost vetra: 7km/h
    • 14° Postojna
      oblačno
      Vlaga: 35%
      Hitrost vetra: 15km/h
    • 13° Portorož - letališče
      pretežno oblačno, grmenje
      Vlaga: 43%
      Hitrost vetra: 17km/h
    • 16° Nova Gorica
      pretežno oblačno
      Vlaga: 32%
      Hitrost vetra: 13km/h
    • 9° Rateče

      Vlaga: 31%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 20.04. 3°/14° pretežno oblačno, plohe
Nedelja 21.04. 1°/11° pretežno oblačno, plohe
Ponedeljek 22.04. -1°/11° pretežno oblačno
Torek 23.04. 5°/8° oblačno, plohe
Sreda 24.04. 4°/10° oblačno, plohe
  • 20.04. - 22.04.
  • 23.04. - 25.04.
Vir: ARSO

Kmetijski inštitut Slovenije kot pridruženi partner v projektu »Noč ima svojo moč« vabi vse vedoželjne in radovedne k raziskovanju travniških rastlin

Potepanje po naravi združite z odkrivanjem in spoznavanjem prečudovitih travniških rastlin in se pridružite vseslovenskemu eksperimentu. Letos raziskujemo in sestavljamo zemljevid razširjenosti 14 različnih travniških cvetlic, hkrati pa ugotavljamo, kakšna tla jim najbolj ustrezajo za rast.

V želji približati znanost ljudem po vsej Sloveniji izvajamo enak eksperiment – državljane pozivamo, naj nam pomagajo pri raziskovanju in sestavljanju zemljevida Slovenije s 14 različnimi travniškimi rastlinami, ki nam hkrati služijo kot indikator tal, na kateri rastejo. To je namreč pomemben korak k ozaveščanju o pomembnosti tega naravnega vira.

Kako se prav vsak lahko pridruži vseslovenskemu eksperimentu?

K letošnjemu vseslovenskemu eksperimentu se vsak državljan lahko pridruži tako, da se odpravi v naravo, na travnike in opazuje rastline okoli sebe. V delovnem zvezku oz. knjižici, ki si jo prenese s spletne strani www.nocmoc.eu, najde opise 14 rastlin in habitatov, v katerih uspevajo. Opažanja si skrbno zapiše, nato pa nam o tem poroča v spletnem obrazcu na povezavi: https://www.nocmoc.eu/znanost-za-drzavljane-2023/. S pomočjo državljanov bomo tako sestavili zemljevid razširjenosti opazovanih travniških rastlin ter ugotavljali, na kakšnih tleh te rastejo.

Rastline nam povedo marsikaj o tleh, na katerih rastejo

Gre za peščena, meljasta ali morda glinasta tla? Podajte se v naravo in raziščite! V letošnjem projektu znanosti za državljane namreč glavno vlogo prevzema kar 14 travniških rastlin in njihovo življenjsko okolje. Dobro vemo, da je prav primerna in rodovitna zemlja oziroma prst osnova za zdrave rastline, saj tako rastlinam kot živalim predstavlja življenjsko okolje. Določene rastlinske vrste najbolje rastejo v določenem tipu prsti, zaradi tega lahko v naravi celo samo na osnovi prisotnosti posameznih rastlinskih vrst na neki površini ugotovimo, kakšen je tam tip prsti.

Z različnimi projekti znanosti za državljane opozarjamo na Evropsko noč raziskovalcev

Opazovanje narave, natančneje 14 travniških rastlin, je projekt znanosti za državljane oziroma promocijska kampanja, s katero želijo partnerji konzorcija (Ustanova Hiša eksperimentov, Institut »Jožef Stefan«, Kemijski inštitut, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Tehniški muzej Slovenije ter Geološki zavod Slovenije) opozoriti na evropski projekt 'Noč ima svojo moč'. Gre za skupek aktivnosti v okviru Evropske noči raziskovalcev, ki jo obeležujemo na zadnji petek v septembru. Takrat se po vsej Evropi za en dan v letu na široko odprejo vrata organizacij, ki se ukvarjajo z znanostjo in raziskovanjem, da bi predstavile poklic in življenje znanstvenika širši javnosti. 'Noč ima svojo moč' bo letos potekala 29. septembra, najrazličnejši z znanostjo povezani dogodki se bodo takrat zvrstili v več kot 20 mestih po vsej Sloveniji.

Več informacij boste našli na spletni strani www.nocmoc.eu.

Dajte svoji raziskovalni žilici duška in se nam pridružite!

Nazaj