Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 4° Ljubljana
      oblačno, dež
      Vlaga: 93%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 5° Maribor - letališče
      oblačno, rahel dež
      Vlaga: 90%
      Hitrost vetra: 4km/h
    • 4° Celje
      oblačno, rahel dež
      Vlaga: 92%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 6° Murska Sobota
      oblačno
      Vlaga: 90%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 6° Novo mesto
      oblačno, dež
      Vlaga: 91%
      Hitrost vetra: 1km/h
    • 2° Postojna
      oblačno, rahel dež
      Vlaga: 94%
      Hitrost vetra: 9km/h
    • 7° Portorož - letališče
      oblačno, rahel dež
      Vlaga: 78%
      Hitrost vetra: 11km/h
    • 7° Nova Gorica
      oblačno
      Vlaga: 85%
      Hitrost vetra: 1km/h
    • 0° Rateče
      oblačno
      Vlaga: 93%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 25.04. 4°/10° pretežno oblačno, dež
Petek 26.04. 2°/15° delno oblačno, dež
Sobota 27.04. 5°/17° pretežno oblačno, plohe
Nedelja 28.04. 7°/22° delno oblačno
Ponedeljek 29.04. 6°/24° pretežno jasno
  • 25.04. - 27.04.
  • 28.04. - 30.04.
Vir: ARSO

Priporočena sortna lista za krompir in sortni izbor za leto 2021

Tudi v letu 2021 smo v okviru Javne službe v poljedelstvu v sodelovanju s Strokovno skupino za poljedelstvo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pripravili Priporočeno sortno listo krompirja za leto 2021. Namen našega dela je pomagati pridelovalcem krompirja pri odločanju za nakup najprimernejše sorte krompirja, ki je kar najbolj prilagojena na naše rastne razmere in zahtevam potrošnikov.  

Sortna lista je razdeljena po zgodnosti in vključuje 17 sort krompirja. Pri pripravi smo poleg razširjenosti upoštevali:

  • končni pridelek (pri zgodnjih sortah zgodnji pridelek), stabilnost pridelka,
  • jedilno kakovost in primernost za uporabo,
  • odpornost proti boleznim in škodljivcem in
  • občutljivost za fiziološke napake in tolerantnost na sušo.

Pogoj za uvrstitev sort na priporočeno sortno listo je triletno peskušanje v sortnih preskusih Javne službe v poljedelstvu v Sloveniji. Izjemoma, če sorta res izstopa po posameznih lastnostih, je dovolj dve leti preskušanja.

Le najboljše sorte, ki so sprejemljive v vseh kriterijih, so uvrščene na priporočeno sortno listo. Zaradi pomena za manjše pridelovalce na vrtovih in ekološke pridelovalce smo na priporočeno sortno listo uvrstili vse proti krompirjevi plesni odporne sorte: Alouette, Carolus, KIS Kokra in Otolia. Za ekološko pridelavo sicer priporočamo tudi vse zelo zgodnje sorte.  

PREGLEDNICA: Priporočene sorte krompirja v Sloveniji v letu 2021 (.pdf)

OPISI SORT: Priporočene sorte krompirja v Sloveniji v letu 2021 (.pdf)

 

Izbor sort krompirja v letu 2021

V zgornjem seznamu priporočenih sort krompirja za Slovenijo za leto 2021 so predstavljene le najboljše sorte, ki jih priporočamo strokovnjaki. Na seznamu priporočenih sort je skupno 17 sort.

Na trgu pa se pojavlja veliko več sort krompirja, o katerih pridelovalci malo vedo. Da bi jim tudi pri ostalih sortah olajšali odločitev o nakupu, smo pripravili tudi veliko širši sortni izbor za leto 2021.

Kmetijski inštitut Slovenije preskuša sorte krompirja v mikro poskusih v petih ponovitvah na več krajih po Sloveniji. Vsako leto želimo preskusiti najnovejše sorte na trgu in jih primerjati s standardnimi sortami, pridelovalci že poznajo. Opazovane lastnosti so natančno določene v metodiki preskušanja.

Sorte smo razdelili:

Predstavitev je pripravljena tako, da so podani kratki opisi oblike gomoljev, barve mesa in kožice ter primernosti za uporabo, pridelovalci pa naj se za nakup sami odločijo in presodijo, kakšno sorto želijo, potrebujejo in znajo pridelovati ter kakšen krompir želijo njihovi kupci.

Sorte so po zgodnosti razvrščene od 9,5 do 3, kjer je 9,5 najzgodnejša in zagotavlja zadovoljiv tržni pridelek v ugodnih razmerah že cca. 50 do 60 dni po vzniku. Srednje pozne sorte za ozimnico (6,5) dozorevajo okoli od 90 do 100 dni po vzniku, medtem ko pozne do okoli 120 dni po vzniku. S pokrivanjem in nakaljevanjem dosežemo zgodnejši vznik in s tem tudi pridelek.

Pri mnogih sortah je omenjena steklavost in rjava pegavost. Obe sta pomembni napaki, ki se pojavljata v mesu gomoljev in ju ne vidimo, dokler gomoljev ne prerežemo oz. uporabimo. Pojavljata se ob stresu v suhih in vročih razmerah, zato sta pri nas lahko kar pogosti.

Pridelovalci v Posočju in tisti, ki so na drugih območjih, kjer je razširjena rumena krompirjeva cistotvorna ogorčica, dolžni pridelovati sorte, ki so odporne proti rasam Ro1 in Ro4 te ogorčice. Zato smo zanje opisom dodali dostopne kataloške podatke o tej lastnosti.

Če se želijo zainteresirani pridelovalci seznaniti s podrobnejšimi rezultati preskušanja posameznih sort krompirja, jih lahko najdejo na spletni strani Javne službe za poljedelstvo pri Kmetijskem inštitutu Slovenije (http://www.kis.si/Krompir/), kjer so prikazani vsi rezultati sortnih poskusov s krompirjem v Sloveniji od leta 2001 do 2019, rezultati za leto 2020 pa bodo dodani v kratkem.

PREGLEDNICA: Najbolj razširjene tuje sorte v Sloveniji, ki so bile vsaj tri leta v preskušanju (.pdf)

PREGLEDNICA: Slovenske sorte (.pdf)

 

dr. Peter Dolničar                                                     

KMETIJSKI INŠTITUT SLOVENIJE

Nazaj