Vinogradništvo

Siva grozdna plesen

Siva grozdna plesen

Nimfa ameriškega škržatka

Nimfa ameriškega škržatka

Mladi poganjki vinske trte so občutljivi za okužbe s črno pegavostjo

Mladi poganjki vinske trte so občutljivi za okužbe s črno pegavostjo

Poškodbe brsta zaradi zemljemerke in drugih škodljivih gosenic

Poškodbe brsta zaradi zemljemerke in drugih škodljivih gosenic

10. avgust 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Večina sort vinske trte je že prešla v fazo zorenja in začetka sortno značilnega barvanja grozdnih jagod. Za zadnja škropljenja proti peronospori vinske trte svetujemo uporabo katerega od bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, WG/ 50 WP/ Ultra WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG, ki imajo 21 dnevno karenco. Za varstvo aromatičnih sort dajte pri izbiri prednost kateremu od drugih registriranih pripravkov na osnovi mankozeba kot so Avtar 75NT, Dithane DG Neotec, Dithane M-45 ali Mankoz 75 WG (vsi karenca 28). V vinogradih, kjer so okužbe pogostejše, pa še vedno lahko uporabite katerega od kombiniranih pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so Mildicut, Electis 75 WG ali Sanvino.

Ob pričetku mehčanja grozdnih jagod, je v primeru napovedi daljšega deževnega obdobja (nekaj dni) priporočljivo opraviti škropljenje proti sivi grozdni plesni (Botrytis cinerea). Škropljenje je potrebno izvesti pred padavinami z enim od registriranih pripravkov kot so Cantus, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Uporabite lahko tudi pripravke: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO, ki so dovoljeni tudi za uporabo v ekološki pridelavi. Škropljenje z botriticidi je smiselno izvesti zgolj v coni grozdja, pri čemer je potrebno odmerek sredstva ustrezno prilagoditi.

Pri izbiri sredstev upoštevajte veljavne registracije in bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila in priporočila za varstvo okolja!

27. julij 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih je potrebno redno obnavljati fungicidno oblogo na listih in grozdih. Pogostost škropljenj je potrebno prilagoditi vremenskim razmeram in količini padavin. Pozorni bodite predvsem na varstvo na novo prirastlih listov in zalistnikov. Za naslednja škropljenja proti peronospori lahko uporabite katerega od pripravkov z dotikalnim načinom delovanja kot so Avtar 75 NT, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG/80 WP, Manfil Plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45 ali Solofol. Primerni so tudi drugi kontaktni pripravki, ki se močneje vežo v tkivo povrhnjice in so manj podvrženi izpiranju kot npr. Daimyo F, Electis 75 WG, Mildicut, Videryo F in Vincya F. Predvsem v bujno rastočih vinogradih namesto naštetih fungicidov priporočamo uporabo bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, WG/ 50 WP/ Ultra WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG. Uporabite lahko tudi kombinirane pripravke z delnim sistemičnim delovanjem, ki vsebujejo baker kot sta Curzate C Extra in Pergado C. Dokler jagode v grozdih še ne pričenjajo zoreti so okužbe z oidijem še vedno možne. Za varstvo pred omenjeno boleznijo zato še vedno priporočamo dodajanje pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250 Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Sercadis, Score 250 EC, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Tebusha 25% EW, Talendo extra, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn ali Vivando, ki jim dodajte žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. V ekološki pridelavi so poleg žvepla za varstvo pred oidijem primerni tudi pripravki: AQ-10, Sonata in Vitisan.

Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti zaradi uporabe žveplovih pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

20. julij 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Nestanovitne vremenske razmere še naprej omogočajo nove okužbe s peronosporo. Bolezen se sedaj pojavlja predvsem na vršičkih in zalistnikih, še vedno so možne tudi okužbe grozdov. V vinogradih, kjer ste v letošnjem letu varstvo dosledno opravljali, lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od kontaktnih fungicidov kot so Avtar 75 NT, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG/80 WP, Manfil Plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45 ali Solofol. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite pozorni na presledke med posameznimi škropljenji, ki jih izvajajte v tedenskih razmikih oz. obnovite nanos v primeru, da pade več kot 20 mm padavin. Namesto naštetih pripravkov lahko uporabite tudi katerega od fungicidov, ki delujejo kontaktno in se močneje vežejo v tkivo povrhnjice kot so Daimyo F, Electis 75 WG, Enervin, Mildicut, Videryo F, Vincya F ipd. V vinogradih, kjer imate v letošnjem letu s peronosporo več težav, pa za naslednje škropljenje še vedno priporočamo uporabo katerega od pripravkov, s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki smo jih navedli v prejšnjih obvestilih. V fazi razvoja grozdnih jagod so primerni zlasti pripravki kot so Ampexio, Gett, Pergado D/F/MZ, Revus, Profiler ipd. Za preprečevanje okužb z oidijem uporabite katerega od pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250 Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Sercadis, Score 250 EC, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Tebusha 25% EW, Talendo extra, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn ali Vivando, ki jim dodajte žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. V ekološki pridelavi so poleg žvepla za varstvo pred oidijem primerni tudi pripravki: AQ-10, Sonata in Vitisan.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in registracije posameznih pripravkov!

 

ODSTRANJEVANJE PELENOLISTNE AMBROZIJE

Vse lastnike in najemnike zemljišč opozarjamo, da so na podlagi zakona o Zdravstvenem varstvu rastlin in Odredbe o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia, dolžni odstranjevati omenjene rastline s kmetijskih in nekmetijskih zemljišč. Rastline je potrebno odstranjevati pred cvetenjem in preprečiti njeno širjenje. Najboljši način je puljenje rastlin skupaj s koreninami ali košnja. Ker se pokošene rastline hitro obrastejo je treba postopek večkrat ponoviti, da se prepreči cvetenje in tvorba semen. Nahajališče ambrozije je potrebno pregledovati do konca rastne dobe in tudi v prihodnjih letih, saj so semena v tleh kaliva tudi 40 let. Več o odstranjevanju pelinolistne ambrozije si lahko preberete na spletni strani Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (https://www.gov.si/assets/organi-v-sestavi/UVHVVR/Zdravje-rastlin/Skodljivi-organizmi-rastlin/Ambrozija/Ambrozija_priporocila_2014.pdf).

6. julij 2020

OBVESTILO O VARSTVU VINSKE TRTE
V vinogradih je potrebno še naprej izvajati preventivne varstvene ukrepe za preprečevanje novih okužb in širjenja glivičnih bolezni. Prirast zelenih delov vinske trte je zelo intenziven, zato je potrebno škropljenja še naprej opravljati v rednih približno 10 dnevnih časovnih intervalih. Pred okužbami s peronosporo je potrebno zavarovati predvsem mlade liste na vrhovih in zalistnikih. Za naslednje škropljenje še vedno priporočamo uporabo fungicidov s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Daimyo F, Electis 75 WG, Emendo F, Enervin,Equation pro, Folpan Gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan Gold, Magma Triple WG, Mikal Flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP, Moximate plus, Orvego, Pergado MZ/D/F, Profilux, Profiler, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F/ M, Videryo F, Vincya F. ipd.

Razvijajoče se grozde je potrebno zavarovati pred oidijem z uporabo enega od pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250 Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Sercadis, Score 250 EC, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Tebusha 25% EW, Talendo extra, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn ali Vivando. Uporabite lahko tudi pripravka Cabrio top ali Universalis, ki hkrati učinkujeta tudi proti peronospori. Za zatiranje oidija škropilni brozgi dodajte tudi žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. V primeru pojava oidija uporabite katerega od pripravkov s kurativnim delovanjem kot sta Karathane gold ali Kusabi 300 SC in škropljenje po treh do petih dneh ponovite.

Pri nekaterih sortah grozdiči že prehajajo v razvojno fazo BBCH 77 (začetek dotikanja jagod). Preden se jagode v grozdih strnejo, je smiselno opraviti škropljenje proti sivi grozdi plesni – botritisu. Uporabite lahko katerega od za ta namen registriranih pripravkov oz. botritidcidov kot so Cantus, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Uporabite lahko tudi pripravke: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode.
 

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in registracije posameznih pripravkov!
 

29. junij 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih, kjer je od prejšnjega škropljenja minilo več kot 10 dni, je potrebno obnoviti fungicidno oblogo. Mladi grozdiči so v tem obdobju še posebej občutljivi za okužbe z oidijem. Za varstvo pred omenjeno boleznijo svetujemo uporabo zanesljivejših pripravkov s sistemičnim oz. polistemičnim ali translaminarnim načinom delovanja kot so Baltazar, Collis, Custodia, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250 Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Sercadis, Score 250 EC, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Tebusha 25% EW, Talendo extra, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. Nevernost pojava peronospore je še vedno velika, zato priporočamo, da za preprečevanje okužb ponovno uporabite enega od pripravkov s sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Emendo F, Equation pro, Folpan Gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan Gold, Magma Triple WG, Mikal Flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP, Moximate plus, Orvego, Pergado MZ/D/F, Profilux, Profiler, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M ipd. Uporabite lahko tudi druge kombinirane pripravke s translamiranim delovanjem kot so Daimyo F, Enervin, Electis 75 WG, Mildicut, Sanvino, Videryo F ali Vincya F.

Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti zaradi uporabe žveplovih pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

22. junij 2020

OBVESTILO O ZATIRANJU AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA

Zatiranje ameriškega škržatka s fitofarmacevtskimi sredstvi je poleg odstranjevanja okuženih trt ključni ukrep za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice (FD). V žarišču, kjer so bile najdene okužene trte, obstaja velika verjetnost, da je v resnici okuženih več trt, ne kažejo pa še bolezenskih znamenj. Zaradi te nevarnosti je potrebno znižati populacijo prenašalca bolezni ameriškega škržatka na najnižjo možno raven.

Po Pravilniku o ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranja zlate trsne rumenice (Uradni list RS, št. 48/14 in 49/16) je zatiranje ameriškega škržatka obvezno za vse imetnike trte:

  • v vinogradih za pridelavo grozdja ter na brajdah oziroma ohišnicah na razmejenem območju zlate trsne rumenice, to je v žariščih okužbe in njihovih varovalnih pasovih,
  • v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na celotnem območju Slovenije.

Podatke o žariščih in razmejenih območjih najdete na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/

Javna služba zdravstvenega varstva rastlin, ki je organizirana v 5 centrih na Kmetijsko gozdarskih zavodih oziroma inštitutih, napove natančnejše termine tretiranj za posamezna območja v Sloveniji na podlagi spremljanja razvoja trte in ameriškega škržatka ter jih objavi v prognostičnih obvestilih na spletni strani Agrometeorološkega portala Slovenije: http://agromet.mkgp.gov.si/pp/, na spletnih straneh vseh 5 centrov in na njihovih telefonskih odzivnikih.

Pomembno je, da pričnemo z zatiranjem dovolj zgodaj, ko v vinogradu prevladujejo ličinke razvojnih stadijev L1 in L2 ter nimfe razvojnih stadijev L3, vsekakor pa še preden se začno pojavljati odrasli škržatki. Glede na spremljanje razvoja ličink ameriškega škržatka bo optimalen čas za izvedbo prvega škropljenja v obdobju prihodnjih 10 dni, med 25.6. in 5.7.2020.

1. Vinogradi za pridelavo grozdja v žariščih okužbe in varovalnih pasovih žarišč okužbe

V vinogradih za pridelavo grozdja, ki se nahajajo v razmejenem območju (to so žarišča okužbe in varovalni pasovi), je obvezno najmanj 1 tretiranje.

Prvo tretiranje je treba opraviti, ko je trta povsem odcvetela, pri tem dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime. Oba pripravka sta sistemična insekticida z rezidualnim načinom delovanja, ki učinkovito zatirata ameriškega škržatka. Ostala registrirana sredstva so učinkovita krajše obdobje (v povprečju le en teden).

Ulov odraslih ameriških škržatkov spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami od meseca julija dalje, na način kot je opisano v poglavju 5.3 Načrta ukrepov obvladovanja zlate trsne rumenice (dostopen na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/

  • izobesimo najmanj od 3 do 5 plošč na ha, v primeru večje površine vinograda število plošč ustrezno povečamo,
  • plošče postavimo v začetku julija in jih menjavamo na dva do 3 tedne,
  • plošče pregledujemo vsakih 7 do 10 dni vse do sredine septembra, ko so škržatki še prisotni v vinogradih,
  • ulove redno beležimo.

Če je bil za prvo tretiranje uporabljen kateri od drugih registriranih pripravkov za zatiranje ameriškega škržatka kot sta Decis 2,5 EC ali Exirel, ki samo zmanjšuje populacijo ameriškega škržatka, je potrebno opraviti tudi 2. tretiranje v 2. napovedanem roku, razen če je imetnik po prvem tretiranju spremljal ulov odraslih ameriških škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami in so se na eno rumeno lepljivo ploščo ulovili manj kot 4 škržatki na teden. Drugo tretiranje bo potrebno izvesti v naslednjem napovedanem roku.

Opozorilo: pripravki Reldan 22 EC, Pyrinex M22, Daskor 440 in Decis v letu 2020 nimajo več dovoljenja za zatiranje ameriškega škržatka!

1.1 Ekološka pridelava

V ekološki pridelavi sta dovoljena pripravka na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti od 2 do 3 tretiranja:

  • prvo tretiranje je potrebno opraviti takrat, ko trta povsem odcveti
  • drugo tretiranje opravimo od 7 do 10 dni po prvem tretiranju
  • tretje tretiranje se opravi od 7 do 10 dni po drugem tretiranju, razen, če imetnik po drugem tretiranju s spremljanjem ulova z rumenimi lepljivimi ploščami ugotovi, da so bili ulovljeni manj kot 4 odrasli škržatki na rumeno lepljivo ploščo na teden. Spremljanje ulova ameriškega škržatka je opisano zgoraj.

Pripravka Flora verde in Biotip floral se lahko uporabljata tudi v brajdah in ohišnicah, kjer opravimo vsaj eno tretiranje po končanem cvetenju.

2. Matični vinogradi, matičnjaki in trsnice

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji sta obvezni najmanj dve tretiranji ameriškega škržatka, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Če se po drugem tretiranju na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je treba opraviti tudi tretje tretiranje.

Pomembno:

  • V matičnih vinogradih je treba prvo tretiranje opraviti takoj po končanem cvetenju trte, v trsnicah pa je okvirni rok zatiranja od sredine do konca junija.
  • Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni dobi. Zatiranje pa lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš. Delovanje ostalih registriranih sredstev je krajše in so manj učinkovita (v povprečju delujejo le en teden).
  • V matičnih vinogradih je potrebno paziti na karenčno dobo.

Imetniki morajo spremljati ulov odraslih ameriških škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami do sredine septembra, kot je opisano v točki 1 in v poglavju 5.3 Načrta ukrepov obvladovanja zlate trsne rumenice.

 3. Vinogradi izven razmejenih območij zlate trsne rumenice

Izven razmejenih območij zlate trsne rumenice zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno tretiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč, oziroma, če je populacija velika. V takih vinogradih je priporočljivo spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami, kot je opisano v točki 1 pri vinogradih za pridelavo grozdja.

OPOZORILO: Vsa sredstva, ki jih uporabljamo za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da zatiranje opravimo šele takrat, ko je trta že povsem odcvetela.

Pred škropljenjem je potrebno pokositi cvetočo podrast, škropljenje pa opraviti v času nočnem ali večernem času oz. takrat, ko so čebele v panjih.

 

15. junij 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Nestanovitno vreme s pogostimi plohami ustvarja ugodne razmere za nastanek novih primarnih okužb s peronosporo. Vinska trta intenzivno prirašča, zato je varstvo potrebno še naprej dosledno izvajati v rednih časovnih razmikih. Škropilno oblogo obnovite najkasneje po 10 dneh od zadnjega nanosa oz. prej, če je količina padavin večja od 30 mm. Uporabite pripravke z izraženim sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem, ki vsebujejo aktivne snovi fosetil-Al (Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Magma triple WG ipd.) ali metalaksil (Folpan gold, Ridomil MZ pepite) ali dimetomorf (Acrobat MZ WG, Sfinga extra WDG, Forum star, Forum MZ W, Orvego) ali cimoksanil (Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Equation pro, Moximate 725 WG, Nautile DG, Profilux, Reboot, Tanos 50 WG, Twingo ipd.). Za varstvo pred peronosporo so registrirani tudi drugi tudi drugi kombinirani pripravki kot npr. Enervin, Ampexio, Revus, Pergado MZ/D/F, Emendo F, Valis F/M in Sanvino. Pri uporabi pripravkov LBG-01F34 in Soriale LX škropivu dodajte enega od fungicidov z dotikalnim delovanjem. Za preprečevanje okužb z oidijem svetujemo uporabo pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna Experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Sercadis, Score 250 EC, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze ali Vivando. Škropilni brozgi dodajte tudi pripravek na osnovi žvepla v zmanjšanem odmerku.

V primeru pojava neurij s točo, ki bi poškodovala vinograde, dajte prednost uporabi kombiniranim pripravkom, ki vsebujejo aktivno snov folpet kot so Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash, Mikal premium F.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

8. junij 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je na večini lokacij že prešla v fazo cvetenja. Odprta socvetja so v tem obdobju najbolj občutljiva za okužbe. Vremenske razmere so še naprej zelo ugodne predvsem za razvoj peronospore, zato svetujemo nadaljnjo uporabo ustreznih fungicidov za preprečevanje okužb. Razmike med posameznimi škropljenji prilagodite količini padavin, vendar naj ti ne bodo daljši od 8-10 dni. Priporočamo predvsem uporabo pripravkov na osnovi aktivne snovi fosetil-Al (Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Magma triple WG ipd.) ali metalaksil (Folpan gold, Ridomil MZ pepite). Primerni so tudi pripravki na osnovi aktivne snovi dimetomorf (Acrobat MZ WG, Sfinga extra WDG, Forum star, Forum MZ W, Orvego) ali cimoksanil (Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Equation pro, Moximate 725 WG, Nautile DG, Profilux, Reboot, Tanos 50 WG, Twingo ipd.). Za varstvo pred peronosporo so registrirani tudi drugi pripravki kot so Ampexio, Revus, Pergado MZ/D/F, Emendo F, Valis F in Sanvino. Pri uporabi pripravkov LBG-01F34 in Soriale LX škropivu dodajte enega od fungicidov z dotikalnim delovanjem. Za varstvo pred oidijem svetujemo uporabo pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna Experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Sercadis, Score 250 EC, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. Uporabite lahko tudi druge registrirane pripravke kot so Karathane gold 350 EC, Kusabi 300 SC, Talendo, Cabrio top in Universalis. Slednja dva učinkujeta tudi proti peronospori. Za zatiranje oidija v ekoloških vinogradih lahko poleg žveplovih pripravkov uporabite pripravke AQ 10, Sonata ali Vitisan.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

25. maj 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trto je v času pred cvetenjem potrebno ustrezno zavarovati pred okužbami. Vremenske razmere so zaradi pogostih ploh zelo ugodne predvsem za razvoj peronospore. V tem obdobju svetujemo preventivno uporabo najzanesljivejših fungicidov s kombiniranim dotikalnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem. Pri izbiri dajte prednosti pripravkom na osnovi aktivne snovi fosetil-Al (Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F ipd.) ali metalaksil (Folpan gold, Ridomil MZ pepite ipd.). Primerni so tudi pripravki na osnovi aktivne snovi dimetomorf (Acrobat MZ WG, Forum star ipd.) ali cimoksanil (Equation pro, Cymbal, Curzate M 72,5 WG, Moximate 725 WG, Nautile DG, Profilux, Reboot, Twingo ipd.). Uporabite lahko tudi druge registrirane pripravke kot so Ampexio, Revus, Pergado MZ/D/F, Emendo F ali Valis F. Za varstvo pred oidijem uporabite pripravke na osnovi aktivnih snovi iz skupine triazolov (Folicur EW 250, Luna Experience, Baltazar, Orius 25 EW, Score 250 EC, Dinaly, Topas 100 EC ipd.) ali druge registrirane pripravke kot so Collis, Custodia, Luna Max, Misha 20 EW, Nativo 75 WG, Prosper CS 300, Sercadis, Talendo extra, Vivando idr. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

18. maj 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva pred peronosporo in oidijem vinske trte. Škropljenja opravljajte v rednih tedenskih razmikih, ki jih prilagodite prirastu zelenih delov in količini padavin. Za varstvo pred peronosporo lahko ponovno uporabite katerega od pripravkov z dotikalnim delovanjem kot so Avtar 75 NT, Daymio F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Electis 75 WG , Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG/80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Mildicut, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Videryo F, Vincya F ali pripravek Universalis, ki hkrati učinkuje tudi proti oidiju. Kjer vinska trta že prehaja v fenofazo razvoja socvetij (BBCH 53-57) namesto naštetih pripravkov svetujemo uporabo fungicidov s kombiniranim dotikalnim in polsistemičnim oz. translaminarnim načinom delovanja na osnovi aktivne snovi cimoksanil (Equation pro, Cymbal, Curzate M 72,5 WG, Moximate 725 WG, Nautile DG, Profilux, Reboot, Twingo ipd.) ali dimetomorf (Acrobat MZ WG, Forum star ipd.) ali mandipropamid (Ampexio, Orvego, Revus, Pergado MZ/D/F) ali valifenalat (Emendo F, Valis F).

Za varstvo pred oidijem škropivu dodajte katerega od žveplovih pripravkov kot so Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet ali Vindex 80 WG. Na toplejših območjih lahko glede na napovedane višje temperature zraka pričakujemo več možnosti za okužbe z oidijem, predvsem v vinogradih, kjer so bile okužbe prisotne tudi v preteklih letih. Tam je priporočljivo za varstvo pred okužbami že uporabiti katerega od registriranih pripravkov z delno sistemičnim delovanjem kot so Baltazar, Collis, Dynali, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Kusabi 300 SC, Luna Experience, Luna Max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star Tebukonazol, Talendo, Talendo Extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Proti oidiju učinkujejo tudi pripravki na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata ter pripravek Vitisan, ki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

11. maj 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Po nedavnih padavinah bo potrebno obnoviti fungicidno oblogo na vinski trti. V vinogradih kjer z rednim varstvom pred peronosporo in oidijem še niste pričeli, priporočamo, da škropljenje opravite čimprej, ko bo listje suho. Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite katerega od registriranih dotikalnih fungicidov kot so: Avtar 75 NT, Daymio F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Electis 75 WG , Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG/80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Mildicut, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Videryo F ali Vincya F. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki hkrati učinkuje tudi proti oidiju. Na toplejših območjih kjer trta hitreje prirašča in je že razvila več listne mase, svetujemo uporabo pripravkov s kombiniranim dotikalnim in polsistemičnim oz. translaminarnim načinom delovanja na osnovi aktivne snovi cimoksanil (Equation pro, Cymbal, Curzate M 72,5 WG, Moximate 725 WG, Nautile DG, Profilux, Reboot, Twingo ipd.) ali dimetomorf (Acrobat MZ WG, Forum star ipd.) ali mandipropamid (Ampexio, Orvego, Revus, Pergado MZ/D/F) ali valifenalat (Emendo F, Valis F). Za varstvo pred oidijem lahko uporabite enega od registriranih pripravkov na osnovi žvepla. Kjer ste imeli v preteklem letu več težav z oidijem je namesto žvepla smiselno uporabiti pripravek Karathane gold 350 EC ali Kussabi 300 SC.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

4. maj 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

V preteklem tednu so bili ponekod na toplejših območjih po Sloveniji že izpolnjeni pogoji za primarne okužbe s peronosporo vinske trte. Drugod pričakujemo, da bodo ti pogoji izpolnjeni v prihodnjih dneh. V vinogradih kjer mladice v tem času že dosegajo dolžino 10 cm in več, bo potrebno do izteka inkubacijske dobe pričeti z varstvom pred okužbami z omenjeno boleznijo. Glede na predviden razvoj vremena priporočamo, da škropljenje opravite do konca tega tedna oz. pred naslednjimi napovedanimi padavinami. Uporabite lahko katerega od registriranih dotikalnih fungicidov kot so: Avtar 75 NT, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45 ali Polyram DF. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki hkrati učinkuje tudi proti oidiju. Sicer za varstvo pred oidijem vinske trte priporočamo dodajanje enega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet ali Vindex 80 WG. Kjer ste imeli v preteklem letu več težav z oidijem je namesto naštetih pripravkov smiselno uporabiti pripravek Karathane gold 350 EC. Proti oidiju učinkujejo tudi pripravki na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata ter pripravek Vitisan, ki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

13. april 2020

VARSTVO VINSKE TRTE

Uporaba žveplovih pripravkov v času brstenja vinske trte vpliva na zmanjšanje populacije trsnih listnih pršic šiškaric (erinoza) in pršic trsne kodravosti (akarinoza). Škropljenje priporočamo predvsem v vinogradih kjer ste imeli v preteklih letih več težav s pojavom omenjenih vrst škodljivcev. Uporabite lahko registrirane pripravke kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Pepelin, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, ki delujejo tudi proti oidiju ter črni pegavosti. V času začetne rast mladic in razvoja prvih lističev mlade poganjke okužuje gliva povzročiteljica črne pegavosti vinske trte. Okužbe so pogostejše v deževnem vremenu, predvsem na občutljivih sortah kot so na primer Laški rizling, Šipon, Kerner in Rizvanec. Preprečevanju okužb je potrebno več pozornosti nameniti zlasti v vinogradih, kjer se je bolezen v preteklih letih že pojavila. Za varstvo pred črno pegavostjo lahko uporabite katerega od registriranih kontaktnih fungicidov kot so Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Polyram DF ali bakrov pripravek Cuprablau Z 35 WG oz. WP. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki hkrati deluje tudi proti oidiju. Škropljenje z omenjenimi pripravki opravite pred napovedanimi padavinami in sicer dvakrat v obdobju 7-10 dni, pri čemer prvič škropite, ko so poganjki dolgi 1-2 cm.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

6. april 2020

OBVESTILO O VARSTVU VINSKE TRTE

Vinska trta je v fazi brstenja. Na toplejših vinogradniških legah so brsti pri sortah, ki so zgodnejše v razvoju, že v stadiju volne (BBCH 05). V teh vinogradih lahko sedaj že opravite škropljenje z žveplovimi pripravki, ki v tem času učinkujejo na zmanjšanje populacije trsnih listnih pršic šiškaric (erinoza) in pršic trsne kodravosti (akarinoza). Škropljenje priporočamo predvsem v vinogradih kjer ste imeli v preteklih letih več težav s pojavom omenjenih vrst škodljivcev. Uporabite lahko registrirane pripravke kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Pepelin, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, ki delujejo tudi proti oidiju in zmanjšujejo okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Za optimalno delovanje žveplovih pripravkov je potrebno škropljenje opraviti v obdobju višjih temperatur zraka (vsaj 15 ⁰C) in v suhem vremenu.

Dokler je vinska trta še v fazi nabrekanja brstov lahko za zatiranje rdeče sadne pršice in gabrove pršice opravite škropljenje s pripravkom Red fox, ki vsebuje mešanico parafinskega olja in bakrovega oksida. Pripravek učinkuje tudi na zmanjševanje okužb s črno listno pegavostjo.

V vinogradih bodite pozorni na pojav zemljemerke in drugih škodljivih gosenic, ki z povzročajo poškodbe z izjedanjem očes v času brstenja. Gosenice so aktivne ponoči, zato v primeru njihove prerazmnožitve priporočamo preglede vinogradov v nočnem času in njihovo ročno odstranjevanje.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!