CRP V4-0473

»Ocena tveganja vnosa invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst v Slovenijo kot posledica vpliva podnebnih sprememb«

Trajanje: september 2008 – januar 2011

Partnerji: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije; Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta; Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede.
 
Izhodišča: Tujerodni organizmi predstavljajo precejšnjo grožnjo kmetijski pridelavi kot tudi biotski raznovrstnosti po vsem svetu. Poudarek pa ni zgolj na neposrednem vplivu invazivnih rastlinskih vrst na zmanjšanje kakovosti in količine pridelka, temveč je problem pomemben tudi s stališča zmanjševanja biotske raznovrstnosti. Z že narejenimi projekcijami podnebnih sprememb se nam tudi v Sloveniji na tem področju obetajo številne spremembe. Ob vseh ostalih izzivih se bomo morali v kmetijstvu dodatno ukvarjati še s številnimi novimi vrstami, ki do sedaj kmetijskim pridelovalcem niso povzročali večje škode.
 
Cilji:

  • Ugotoviti tveganje, ki ga prinašajo napovedane podnebne spremembe skupaj z globalizacijo v kmetijski pridelavi v Sloveniji.
  • Študija potencialnih invazivnih vrst rastlin za Slovenijo na podlagi literature ter lastnih raziskovalnih rezultatov.
  • Preučevanje možnosti vzpostavitve sistema spremljanja, zatiranja ter izdelava predlogov ukrepov za preprečevanje širjenja invazivnih vrst.
  • Izdelava celovitega integriranega sistema varstva pred tujerodnimi plevelnimi vrstami v Sloveniji, ki jih lahko v naslednjih letih pričakujemo v Sloveniji.

Rezultati:

  • Takojšnja neposredna vključitev v strategije in neposredne ukrepe preprečevanja širjenja kot tudi zatiranja invazivnih tujerodnih vrst pri nas.
  • Podrobnejše vedenje o biologiji in tudi ekologiji invazivnih rastlinskih vrst, ki bi lahko potencialno ogrožale različna kmetijska in nekmetijska območja Slovenije.
  • Znanje in informacije o možnostih zatiranja nekaterih rastlinskih vrst s kemičnimi in nekemičnimi ukrepi v različnih gojenih rastlinah ter na nekmetijskih zemljiščih.
  • Poznavanje vpliva različnih mehanskih ukrepov pri kmetijski pridelavi ter komunalnem vzdrževanju javnih površin na razvoj izbranih tujerodnih vrst.
  • Poznavanje učinkovitih ter okolju prijaznih fitofarmacevtskih sredstev (herbicidov) za zatiranje izbranih tujerodnih vrst na različnih kmetijskih ter nekmetijskih zemljiščih na različnih območjih Slovenije.

Informacije: Robert Leskovšek