Vzpostavitev sistema multidisciplinarnih informacij prostora za napovedovanje in ocenjevanje škod po naravnih nesrečah v kmetijstvu - SUŠA
 
Trajanje projekta: avgust 2007 – december 2009 Naročnik: Agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije; Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije; Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje; Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije. Vsebinski spremljevalec: Ana Jakšič Partnerji: CGS plus, Inovativne informacijske in okoljske tehnologije, d.o.o.; UL, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo
 
Izhodišča projekta:
Kmetijstvo in kmetijska pridelava se srečuje s čedalje večjimi ekološkimi omejitvami ter problemi in prilagoditvami, ki jih narekujejo klimatske spremembe. Število ekstremnih klimatskih dogodkov se povečuje, s tem pa tudi posledice in škode v kmetijski pridelavi. Suša, pozebe in toče so naravne nesreče, ki bistveno vplivajo na kmetijsko pridelavo ter povzročajo škode velikih razsežnosti. Obramba pred naravnimi nesrečami je možna le do neke meje. Prav gotovo pa se je možno, na podlagi ustreznih in natančnih podatkov prostora, nesrečam do neke mere izogniti, jih omejiti ali (u)blažiti njihove posledice.
 
Cilj projekta:
Vzpostavitev sistema prostorskih podatkov in naprednih računalniških algoritmov za napovedovanje morebitnih naravnih nesreč ter za oceno posledic le-teh v realnem času.
 
Rezultati:

  • V GIS okolju zajeti fizikalne podatke tal, namensko opredeliti geološke, prirediti meteorološke podatke in podatke o vodnih virih.
  • Izdelan podatkovni model podatkov.
  • S prostorskim vrednotenjem interpretiranih pedoloških, meteoroloških, geoloških in fizioloških podatkov rastlin in vodnih virov smo pridobiti informacije, ki omogočajo oceno pojavljanja nekaterih naravnih nesreč.
  • Izdelava GIS algoritmov za spremljanje in interpretacijo fizikalnih podatkov prostora. Rezultati so povezljivi z različnimi prostorskimi bazami drugih sektorjev SV.

Galerija

Informacije: Borut Vrščaj