Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 6° Ljubljana
      oblačno, dež
      Vlaga: 85%
      Hitrost vetra: 6km/h
    • 6° Maribor - letališče
      oblačno, rahel dež
      Vlaga: 83%
      Hitrost vetra: 6km/h
    • 5° Celje

      Vlaga: 85%
      Hitrost vetra: 7km/h
    • 8° Murska Sobota
      oblačno
      Vlaga: 76%
      Hitrost vetra: 8km/h
    • 6° Novo mesto
      oblačno, dež
      Vlaga: 92%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 3° Postojna
      oblačno
      Vlaga: 90%
      Hitrost vetra: 2km/h
    • 10° Portorož - letališče
      oblačno
      Vlaga: 65%
      Hitrost vetra: 7km/h
    • 9° Nova Gorica
      oblačno
      Vlaga: 66%
      Hitrost vetra: 7km/h
    • 3° Rateče

      Vlaga: 79%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 25.04. 4°/10° pretežno oblačno, dež
Petek 26.04. 2°/15° delno oblačno, dež
Sobota 27.04. 5°/17° pretežno oblačno, plohe
Nedelja 28.04. 7°/22° delno oblačno
Ponedeljek 29.04. 6°/24° pretežno jasno
  • 25.04. - 27.04.
  • 28.04. - 30.04.
Vir: ARSO

Vzorčenje v tleh in lesnih ostankih

Vzorčenje v tleh in v lesnih ostankih iz trajnih nasadov za oceno zalog ogljika na kmetijskih zemljiščih v letu 2019 (Javno naročilo MKGP)

 

            


 

 

Trajanje projekta: 25.10. 2019 do 30. 4. 2020    Financiranje projekta: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Projektna skupina: Kmetijski inštitut Slovenije (KIS), Gozdarski inštitut Slovenije (GIS), Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (BF)

Nosilec projekta: dr. Borut Vrščaj (KIS)

Raziskovalci: Janez Bergant, Marjan Šinkovec, dr. Robert Leskovšek, dr. Primož Simončič, dr. Aleksander Marinšek, dr. Boštjan Mali, dr. Milan Kobal, dr. Mateja Muršec, mag. Vida Žnidaršič-Pongrac.

Marjan ŠINKOVEC, Janez BERGANT, Jurka LESJAK, Ana ČEBIN, Peter KASTELIC, Klara REKIČ, Borut VRŠČAJ, Daniel ŽLINDRA, Boštjan MALI, Aleksander MARINŠEK, Grega E. VOGLAR, Erika KOZAMERNIK, Ajša ALAGIČ, Janez KERMAVNAR, Iztok SINJUR, Matej RUPEL, David ŠTEFANIČ, Primož SIMONČIČ

Ozadja in problematika:

Namen naloge »Vzorčenje v tleh in v lesnih ostankih iz trajnih nasadov za oceno zalog ogljika na kmetijskih zemljiščih v letu 2019« je izvesti terensko vzorčenje tal za oceno zalog ogljika na kmetijskih zemljiščih, ki bo omogočala nadaljnje postopke v zvezi z uresničevanjem zastavljenih operativnih ciljev, ki bodo v skladu s Sklepom EU LULUCF o obveznosti držav članic, da pripravijo in vodijo obračune, v katerih se v obdobju 1.1.2013 do 31.12.2020 upoštevajo emisije in odvzemi zaradi pogozdovanja, ponovnega pogozdovanja, krčenja gozdov in gospodarjenja z gozdovi in da se v obvezno obračunavanje poleg emisij in odvzemov zaradi dejavnosti iz člena 3(1) vključuje tudi tiste, ki so posledica gospodarjenja s polji in pašniki.  

Cilji projekta:

Cilji naloge »Vzorčenje v tleh in v lesnih ostankih iz trajnih nasadov za oceno zalog ogljika na kmetijskih zemljiščih v letu 2019« so naslednji:

Sklop A

Izbrati vzorčne točke (minimalno 70 vzorčnih točk) na Zahodnem območju Slovenije in Ljubljanskega barja za vzorčenje ogljika v tleh kmetijskih zemljišč na vzorčni mreži, ki bo zagotavljala ustrezen odraz naravnih razmer v kmetijski krajini na nacionalni ravni

Terensko vzorčenje in parametre vzorčenja uskladiti s protokolom, ki jih predlaga naročnik.

Izvesti uvajalni seminar in tečaj za šolanje terenskih ekip.   

Vzorčiti zaloge ogljika v kmetijskih tleh v skladu z veljavnimi mednarodnimi navodili (IPCC) in smernicami EU za gospodarjenje s polji in pašniki na izbranih vzorčnih lokacijah/mestih:

njiva (1100)

trajni travnik (1300)

vinograd (1211)

ekstenzivni sadovnjak (1222)

kmetijsko zemljišče v zaraščanju (1410)

drevesa in grmičevje (1500)

intenzivni sadovnjak (1221)

Na 10-15 % vzorcev izvesti krožno analizo za sodelujoče laboratorije z namenom harmonizacije analitskih postopkov.

Zagotoviti kakovost in nadzor kakovosti (QA/QC) pri terenskem vzorčenju, laboratorijskih analizah in postopkih ter izračunih.

Oceniti zaloge ogljika na osnovi izbranega števila vzorčnih lokacij/mest.

Pripraviti predhodno poročilo o izvedbi vzorčenja kmetijskih tal in končno poročilo naloge, ki vključuje rezultate, interpretacijo rezultatov in splošne ugotovitve.

Postopek vzorčenja in analitiko talnih vzorcev na kmetijskih zemljiščih izvajamo tako, da ustrezata standardom, ki omogočajo obračunavanje in poročanje emisij in odvzemov toplogrednih plinov konvenciji ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC), Kjotskemu protokolu in EU. S tem je zagotovljeno, da so upoštevana osnovna načela poročanja v skladu z navodili dobre prakse (IPCC 2006, 2014), kot so preglednost, doslednost, primerljivost, popolnost in točnost metod oz. podatkov.

Sklop B

V projektu je treba z vzorčenjem natančno določiti oceno zaloge ogljika v odmrlem lesu (lesnih ostankih) iz trajnih nasadov na kmetijskih zemljiščih, ki bo omogočala nadaljnje postopke v zvezi z uresničevanjem zastavljenih operativnih ciljev, ki bodo v skladu s Sklepom EU LULUCF o obveznosti držav članic, da pripravijo in vodijo obračune do leta 2020 in Uredbo o vključitvi emisij toplogrednih plinov in odvzemov zaradi rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva v okvir podnebne in energetske politike do leta 2030, ki določa obvezno obračunavanje emisij po letu 2020 zaradi gospodarjenja s polji in pašniki.

Določiti število ploskev za vzorčenje odmrle lesne biomase iz trajnih nasadov na kmetijskih zemljiščih na vzorčni mreži, ki je skladna z obstoječimi vzorčnimi mrežami monitoringa nadzemne biomase za potrebe poročanja na nacionalni ravni ter določiti natančne ocene zalog ogljika v tem skladišču ogljika.

Terensko vzorčenje in meritve morajo biti v skladu z metodo, ki ima znanstveno referenco (Velázquez-Marti B., Fernández-González E., López-Cortés I., Salazar-Hernández D.M. 2011).

Izvesti uvajalni (kalibracijski) tečaj za šolanje terenskih ekip.

Vzorčiti odmrlo lesno biomaso (najmanj 10 vzorčnih mest) na kmetijskih zemljiščih v skladu z veljavnimi Smernicami IPCC in smernicami EU za gospodarjenje s polji in pašniki na izbranih lokacijah vzorčenja, upoštevajoč naslednje nacionalne razrede rabe zemljišč:

vinograd (1211)

intenzivni sadovnjak (1221)

oljčnik (1230)

Zagotoviti kakovost in nadzor kakovosti (QA/QC) pri terenskem vzorčenju, meritvah, postopkih ter obračunu podatkov.

Oceniti zaloge ogljika v odmrli lesni biomasi na osnovi izbranega števila vzorčnih lokacij/ploskev.

Pripraviti poročilo naloge, ki vključuje rezultate, interpretacijo rezultatov in splošne ugotovitve ter podatke v digitalni obliki. Mesta vzorčenja naj bodo georeferencirana in naročniku oddana v vektorski obliki (.shp sloj vzorčnih mest), pri čemer naj atributna tabela tega vektorskega sloja vsebuje podatke popisnega lista (npr. šifra rabe, podnebni tip, itd….).