Kontrolirano krmljenje koruzne silaže v obrokih govedi

Pilotni projekt: Kontrolirano krmljenje koruzne silaže v obrokih govedi

Vodilni partner: KGZS – Zavod NM

Nosilec na KIS: dr. Tomaž Žnidaršič

Trajanje: 30. 1. 2019–29. 1. 2021

Partnerji

  • KGZS, Kmetijsko gozdarski zavod Novo Mesto
  • Kmetijski Inštitut Slovenije
  • Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
  • Kmetijsko gospodarstvo Ludvik Trebše
  • Kmetijsko gospodarstvo Alojz Ferlan

Opis projekta

Reje govedi v Sloveniji so relativno majhne v primerjavi s povprečjem v govedorejsko razvitih evropskih državah. Iz tega razloga smo pri prireji mleka in mesa v manj ugodnem položaju, še posebej, če poleg velikosti kmetijskih gospodarstev upoštevamo razdrobljeno posestno strukturo.

Rejci govedi iz tega razloga iščejo poti racionalizacije svojih opravil, da bi jim čim več časa ostalo na razpolago za načrtovanje in izboljševanje prireje.

Cilji projekta

Kontrolirano krmljenje koruzne silaže bomo izvedli z uvedbo naprednega krmilnega boksa, ki bi bil prirejen za krmljenje koruzne silaže. Ta je po strukturi povsem drugačna v primerjavi z moknato ali pa briketirano močno krmo. Tako bo g. Ferlan, ki je tudi konstruktor in inovator, s pomočjo idej in predlogov ostalih partnerjev v projektu izdelal funkcionalni prototip krmilne naprave, ki bi omogočala doziranje silažne koruze kravam ali telicam v njegovem hlevu glede na njihove individualne potrebe.

V ta namen bo najprej pripravljen načrt krmilne naprave, v katerem bi predvideli tudi možne zaplete pri transportu in doziranju koruzne silaže v krmilni boks. Ob tem bi tudi preverili, ali obstajajo kakšne koli omejitve pri individualnem krmljenju silaže ter kako jih preseči. Na podlagi teoretičnih izhodišč bo pripravljen tehnični načrt izvedbe takšnega krmilnega boksa ter popis vseh potrebnih materialov za izdelavo krmilne naprave. Po nabavi potrebnih materialov bo g. Ferlan skušal skonstruirati krmilno napravo, ki bi omogočala individualno krmljenje koruzne silaže govedu v skupinskem boksu. Prva rešitev krmilne  naprave nujno ne bo povsem delovala, kar lahko povzroči dodatne stroške in delo pri popravljanju naprave.

Po uspešnem zagonu naprave bomo analizirali krmo, izračunali krmni obrok, pregledali čredo, pripravili program odbire in osemenjevanja ter spremljali učinkovitost naprave za doziranje koruzne silaže. Beležili bomo spremembe v prireji mleka, kondicijo krav ter rabo naprave.

Pričakovani rezultati

Razvit avtomatski dozator, naprava za krmljenje koruzne silaže kravam molznicam, ki bo:

  • optimiral krmni obrok na nivoju potreb posamezne živali,
  • preprečil pretirano konzumacijo koruzne silaže kravam, ki le te ne potrebujejo v večjem obsegu,
  • preprečil negativne posledice pretiranega zauživanja koruzne silaže, ki vodi v zamaščenost krav ter v zdravstvene in plodnostne motnje, kot so težke telitve, pojav ketoz in acidoz po telitvi, ter v hujših primerih onemoglost in celo pogin krav in racionalneje izrabljal doma pridelano krmo in s tem zmanjševal izpuste amonijaka in toplogrednih plinov, zmanjšal porabo vode in ohranjal podtalnico in naravo kot celoto.