Vinogradništvo

Siva grozdna plesen – botritis

Siva grozdna plesen – botritis

Oidij na grozdju

Oidij na grozdju

6. avgust 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta v odvisnosti od sorte in lege vinograda postopoma prehaja v fazo zorenja in sortno značilnega barvanja grozdnih jagod (BBCH 81). Za zaključna škropljenja za varstvo pred peronosporo je primerna izbira bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WP/ WG/ 50 WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG, ki imajo 21 dnevno karenčno dobo. Pri sortah, ki dozorevajo pozneje, lahko uporabite tudi kombiniran pripravek z bakrom Pergado C ali katerega od drugih kombiniranih pripravkov z ustrezno registracijo in krajšo karenco.

Za varstvo pred oidijem lahko škropilni brozgi dodate enega izmed registriranih pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG (vsi 28 dni karence) ali Vertipin (5 dni). V vinogradih, kjer se je oidij močneje pojavil, lahko zaradi zmanjšanja okužb in infekcijskega potenciala glive za naslednje leto namesto žvepla uporabite kontaktni pripravek Karathane gold (21 dni) ali Kusabi (28 dni).

Glede na preteklo deževno vreme in pogosto prisotnost poškodb na grozdih zaradi toče ali grozdnih sukačev, pričakujemo v času dozorevanja grozdja več težav s pojavom sive grozdne plesni – botritisa. Vinogradnikom svetujemo, da ob začetku mehčanja grozdnih jagod uporabite enega od ustreznih fungicidov (botriticidov) kot so Cantus (28 dni), Libreto (14 dni), Mythos (21 dni), Prolectus (14 dni), Pyrus 400 SC (35 dni), Scala (21 dni), Switch 62,5 WG (21 dni), Teldor SC 500 (14 dni) ali Zenby (21 dni). Za zmanjševanje okužb lahko uporabite tudi pripravka Orocide plus ali Prev-gold (oba 1 dan karence). Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov s krajšo karenco (do 1 dan) kot so: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), Polyversum, Taegro ali Univerzalni fungicid, ki so dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode. Nanos škropilne brozge je boljši, če pred tem opravite delno razlistanje in zagotovite dobro omočenost grozdov.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja! V fazi dozorevanja grozdja bodite pozorni na varnostne dobe pripravkov in v primeru načrtovanih zgodnejših trgatev izberite tiste s krajšo karenco.

 

31. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih, kjer je od prejšnjega škropljenja minilo več kot 10 dni, je potrebno obnoviti fungicidno oblogo na listih in grozdih. Do faze zorenja jagod je potrebno ohraniti listno maso čim dalj časa zdravo. Peronospora se v tem času pojavlja predvsem na vrhovih in zalistnikih, ki v tem času največ prispevajo k fotosintezni aktivnosti trte, zato je smiselno poskrbeti, da ostane listna masa čim dalj časa zdrava. V vinogradih s prisotnimi bolezenskimi znamenji je možnost širjenja sekundarnih okužb tudi na grozdih. Za naslednje škropljenje lahko opravite s katerim od kombiniranih sistemičnih pripravkov, ki smo jih navedli v prejšnjih obvestilih ali pa uporabite katerega od fungicidov s kontaktnim delovanjem kot so Delan Pro, Enervin, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol ali pripravka Cabrio top in Universalis, ki hkrati delujeta tudi proti oidiju. Namesto naštetih pripravkov lahko uporabite tudi katerega od fungicidov, ki delujejo kontaktno in se močneje vežejo v tkivo povrhnjice kot so Enervin, Daimyo F, Mildicut, Videryo F ali Vincya F. Na voljo so tudi pripravki na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34) ali pripravek Fytosave. V bujno rastočih vinogradih lahko namesto naštetih fungicidov uporabite katerega od bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WP/ WG/ 50 WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG ali kombiniran pripravek z bakrom Pergado C. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite pozorni, da škropilno oblogo obnavljate v tedenskih razmikih oz. da škropljenje ponovite prej v primeru, da pade več kot 25 mm padavin.

Grozdne jagode so zlasti pri sortah, ki pozneje dozorevajo, še vedno občutljive za okužbe z oidijem, zato za varstvo pred omenjeno boleznijo škropivu dodajte enega od fungicidov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. Za zatiranje oidija sta na voljo tudi kontaktna pripravka Karathane gold in Kusabi. V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite žveplo ali pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat)., ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. 

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja! Pri varstvu sort, ki zgodaj dozorevajo in v vinogradih, kjer načrtujete zgodnje trgatve, bodite pozorni na varnostne dobe pripravkov in izberite tiste s krajšo karenco.

 

24. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem je še vedno velika. Ogroženi so zlasti vinogradi kjer so bolezenska znamenja na listih in grozdih že prisotna. Vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva, ki ga opravljajte v rednih časovnih intervalih. Za naslednje škropljenje proti peronospori svetujemo uporabo pripravkov s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsitemičnim delovanjem kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado C, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Uporabite lahko tudi katerega od pripravkov na osnovi aktivne snovi ciazofamid (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F). Uporabo slednjih še posebej priporočamo za preprečevanje širjenja bolezni in zaustavljanje aktivnih okužb na trtah s prisotnimi bolezenskimi znamenji. V vinogradih, kjer imate z obvladovanjem peronospore manj težav, lahko za naslednje škropljenje izberete katerega od kontaktnih fungicidov kot so Delan Pro, Enervin, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol ali pripravka Cabrio top in Universalis hkrati delujeta tudi proti oidiju. Na voljo so tudi pripravki na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34) ali pripravek Fytosave. Slednjega lahko uporabite tudi v ekoloških vinogradih kjer sicer varstvo temelji na uporabi bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG.

Do začetka zorenja so grozdne jagode občutljive za okužbe z odijem. Pogoji za okužbe so v letošnjem letu zelo ugodni, zato je z obvladovanjem bolezni v vinogradih več težav. Svetujemo, da za naslednje škropljenje ponovno uporabite katerega od pripravkov s sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. Za zatiranje oidija sta na voljo tudi kontaktna pripravka Karathane gold in Kusabi. V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite žveplo ali pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

Zaradi pogostih in intenzivnih padavin v vinogradih prihaja do hitrega spiranja fungicidne obloge, zato bodite pri načrtovanju škropljenja s kontaktnimi pripravki še posebej pozorni na količino dežja. Nanos opravite v primeru, da pade več kot 20–25 mm padavin oz. najkasneje po 7 dneh od prejšnjega škropljenja.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

 

17. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

V drugi polovici tedna so ponovno napovedane padavine, zato bodo pogoji za okužbe s peronosporo in oidijem spet bolj ugodni.

Za okužbe s peronosporo so občutljivi predvsem novo prirastli listi na zalistnikih, v vinogradih s prisotnimi bolezenskimi znamenji pa je velika nevarnost sekundarnih okužb in širjenja bolezni tudi na grozdnih jagodah. Priporočamo, da škropljenje s fungicidi opravite najkasneje pred napovedanim dežjem. Ponovno lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Izberete lahko tudi katerega od pripravkov s kontaktnim delovanjem kot so Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F, Enervin ali Delan Pro, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol. Pripravka Cabrio top in Universalis hkrati delujeta tudi proti oidiju. Na voljo so tudi pripravki na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34) ali pripravek Fytosave, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi. V vinogradih z bujno rastjo lahko namesto naštetih fungicidov uporabite katerega od pripravkov z vsebnostjo bakra, ki vpliva na zmanjšuje intenzivnosti rasti. Na voljo je kombiniran pripravek Pegado C ali drugi kontaktni fungicidi, ki vsebujejo le baker (Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG).

Za varstvo pred oidijem lahko uporabite pripravke s sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem, kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. V primeru močnejšega pojava oidija svetujemo, da opravite škropljenje s kontaktnim fungicidom na osnovi aktivne snovi meptildinokap (Karathane gold) in nato po nekaj dneh uporabite sistemični pripravek s kurativnim delovanjem (kot npr. pripravki na osnovi spiroksamina, tebukonazola, difenokonazola ipd.). V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite žveplo ali pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

Pogostost škropljenj prilagodite zdravstvenemu stanju vinograda, intenzivnosti prirasta zelenih delov, količini padavin ter lastnostim izbranega fungicida. Škropljenja s sistemičnimi pripravki opravljajte v približno 10 dnevnih časovnih intervalih. Pri uporabi kontaktnih pripravkov je priporočljivo škropljenje ponoviti najkasneje po 7 dneh oz. prej, v primeru, da pade več kot 20–25 mm padavin.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Pri izbiri fungicidov bodite pozorni na preprečevanje odpornosti proti FFS oz. t.i. antirezistenčno strategijo, zato dosledno upoštevajte število dovoljenih uporab pripravkov ter priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Podrobnejše informacije o pravilih antirezistenčne strategije pri uporabi FFS so na voljo na spletni strani Integrirano varstvo rastlin: https://www.ivr.si/obvladovanje-skodljivih-organizmov/fitofarmacevtska-sredstva/preverjanje-in-upravljanje-odpornosti-skodljivih-organizmov-na-ffs/

 

10. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem še ni minila. V vinogradih, kjer varstveni ukrepi do sedaj niso bili ustrezno opravljeni, lahko opazimo širjenje bolezni in pojav novih bolezenskih znamenj. Za preprečevanje novih okužb so poleg nadaljevanja rednih škropljenj pomembni tudi nekemični ukrepi varstva, ki vplivajo na zmanjševanje pogojev za razvoj bolezni. V primeru aktualnih vremenskih razmer to še posebej velja za oidij, ki se lahko širi tudi pri višjih temperaturah zraka in nižji zračni vlagi. Za zatiranje oidija svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. V primeru, da se simptomi oidija pojavijo v večjem delu vinograda svetujemo, da trte najprej poškropite s kontaktnim fungicidom na osnovi aktivne snovi meptildinokap (Karathane gold) in nato po nekaj dneh škropljenje ponovite z enim od sistemičnih pripravkov s kurativnim delovanjem (pripravki na osnovi spiroksamina tebukonazola, difenokonazola ipd.).  

Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. V vinogradih, kjer nimate težav z obvladovanjem bolezni lahko za naslednje škropljenje izberete pripravke, ki delujejo dotikalno in so manj podvrženi izpiranju (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F, Enervin) ali druge kontaktne pripravke kot so Delan Pro, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol. Uporabite lahko tudi pripravka Cabrio top in Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Na voljo sta tudi pripravka na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34), ki ju kombinirajte s kontaktnimi fungicidi na osnovi folpeta.

V ekološki pridelavi za zatiranje peronospore uporabite enega izmed pripravkov na osnovi bakra kot so: Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za delno zmanjševanje okužb s peronosporo in oidijem lahko uporabite pripravek Fytosave. Za varstvo pred oidijem so na voljo žveplovi pripravki ali sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V vinogradih kjer imate v jesenskem času več težav z gnilobo, je v času preden se jagode v grozdih strnejo priporočljivo opraviti tudi škropljenje proti sivi grozdi plesni – botritisu. Uporabite lahko katerega od za ta namen registriranih pripravkov oz. botritidcidov kot so Cantus, Libreto, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Za zmanjševanje okužb lahko uporabite tudi pripravka Orocide plus ali Prev-gold. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov kot so: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), Polyversum, Taegro ali Univerzalni fungicid, ki so dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

 

NAPOVED ZA DRUGO ZATIRANJE IN ZAČETEK SPREMLJANJA AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA

Tri tedne po 1. tretiranju je običajno čas za drugo uporabo insekticida za zatiranje ameriškega škržatka – prenašalca zlate trsne rumenice. V vinogradih za pridelavo grozdja v varovalnem pasu razmejenega območja za zadrževanje je število obveznih tretiranj določeno glede na stanje okužb in je določeno po občinah. Natančni podatki o številu tretiranj po občinah so objavljeni v seznamih, ki so del Načrta ukrepov za zlato trsno rumenico (dostopno na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin – UVHVVR) ali v prognostičnih obvestilih Javne službe zdravstvenega varstva rastlin na spletni strani Agrometeorološkega portala RS http://agromet.mkgp.gov.si/pp/.

Pri drugem tretiranju dajemo prednost pripravku Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju. Če je bil pri prvem tretiranju uporabljen insekticid Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, za drugo tretiranje priporočamo uporabo pripravka Movento SC 100 ali Decis 2,5 ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW.

V primerih, ko je treba opraviti še 3. tretiranje imajo prednost kontaktni pripravki: Biotip floral, Flora verde ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW. Uporabimo lahko tudi pripravek Sivanto prime. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko Sivanto prime uporabi samo 1 x v sezoni. Če so vremenske razmere ustrezne – če je zračna vlaga visoka, npr. takoj po dežju, lahko uporabimo tudi pripravek Movento SC 100, ki ga lahko uporabimo 2 x v rastni sezoni.

V ekološki pridelavi so na celotnem razmejenem območju obvezna najmanj 3 tretiranja s sredstvi na osnovi piretrina, ki jim je priporočljivo dodati ustrezno močilo oz. adjuvant.

Vinogradnike tudi obveščamo, da se v vinogradih že pojavljajo odrasli osebki ameriškega škržatka, zato je sedaj skrajni čas, da izobesite rumene lepljive plošče (RLP) za njegovo spremljanje. V vinogradih za pridelavo grozdja je spremljanje ameriškega škržatka priporočljivo, saj tako lahko sami preverimo učinkovitost opravljenih ukrepov zatiranja. Na splošno pa je za poznavanja stanja v vinogradih za pridelavo grozdja priporočljivo, da vinogradniki spremljajo ulov ameriškega škržatka tudi izven razmejenih območij. V vinogradih za pridelavo grozdja v določenih občinah, ki so navedene v prilogi 2 Načrta ukrepov, je glede na stanje ulova odraslih škržatkov možno zmanjšati število tretiranj, če vinogradnih sam spremlja ulov ameriškega škržatka. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na območju celotne Slovenije pa je spremljanje ameriškega škržatka obvezno.

Način spremljanja ameriškega škržatka z RLP: V sredino vinograda, matični vinograd, trsnico ali matičnjak izobesimo najmanj 3 RLP. Če je površina večja od 2 ha, število plošč ustrezno povečamo (6 RLP na 2-5 ha oz. 9 RLP v vinogradih večjih od 5 ha). Plošče izobesimo v senčni del trte na žico ali trto, ker se škržatki najraje zadržujejo v senci. V trsnici izobesimo plošče na količke, ki jih postavimo na grebenih. RLP pregledujemo 1 x tedensko in jih menjamo na 14 dni. Ulov redno beležimo. V vinogradih za pridelavo grozdja spremljamo ulov do konca avgusta, v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah pa do sredine septembra.

Več informacij o Zlati trsni rumenici in ukrepih za obvladovanje širjenja najdete na spletni strani Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin RS (UVHVVR): https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/ 

 

3. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta hitro napreduje v razvoju. Grozdne jagode pri nekaterih sortah že dosegajo velikost graha (BBCH 75). Prirast mladic je hiter in intenziven, zato je treba skrbeti, da je novo prirasla zelena masa stalno zavarovana pred okužbami s povzročitelji glivičnih bolezni. Osnovni preventivni ukrep je dosledno opravljanje ampelotenihničnih opravil in delno odstranjevanje listov v območju rasti grozdov, kar omogoča dobro prezračenost listne stene ter dostop škropilne brozge do ciljne površine. Vremenske razmere za razvoj peronospore in oidija bodo ob nestanovitnem vremenu s pogostimi plohami in nevihtami še naprej ugodne. Pri naslednjem škropljenju za varstvo pred peronosporo lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Škropljenja z njimi izvajajte v približno 10 dnevnih intervalih, glede na intenzivnost prirasta in količino padavin. V vinogradih, kjer z boleznijo v letošnji sezoni niste imeli težav in je nevarnost za okužbe manjša (območja z manj padavinami), lahko uporabite pripravke na osnovi ciazofamida (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F) ali pripravka Enervin in Delan Pro. Na voljo so tudi pripravki na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol) ali pripravka Cabrio top in Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34), ki jih kombinirajte s kontaktnimi fungicidi na osnovi folpeta. Škropljenja s kontaktnimi pripravki opravite enkrat tedensko oz. v krajih časovnih razmikih, v primeru da pade več kot 20–25 mm padavin.

V ekološki pridelavi za zatiranje peronospore uporabite enega izmed pripravkov na osnovi bakra kot so: Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za delno zmanjševanje okužb s peronosporo in oidijem lahko uporabite pripravek Fytosave.

Za zatiranje oidija svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

 

19. junij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Na toplejših legah je cvetenje že povsem zaključeno, zaradi suhega in toplega vremena pa lahko pričakujemo, da bo trta hitro odcvetela tudi drugod. Trenutne vremenske razmere so manj ugodne za razvoj peronospore, vendar se bo nevarnost za okužbe ob koncu tedna, ko so napovedane nove padavine, hitro spet povečala, zato je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom. Več okužb lahko pričakujemo predvsem v vinogradih, kjer se je bolezen v letošnjem letu že pojavila. Tam priporočamo uporabo kombiniranih kontaktnih in sistemičnih oz. polsitemičnih pripravkov kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Drugod lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od kontaktnih pripravkov kot so Daimyo F, Enervin, Videryo F, Vincya F, Delan Pro, Follow 80 WG, Polyram DF, Solofol, Cabrio top ali Universalis (slednja delujeta tudi proti oidiju). Za varstvo trt v ekološki pridelavi uporabite pripravke na osnovi bakra. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodi še posebej pozorni na količino padavin, saj je treba nanos ponoviti v primeru, da pade več kot 20 mm dežja. V vsakem primeru je zaradi intenzivnega prirasta mladic in razvoja grozdičev škropljenja s kontaktnimi pripravki priporočljivo izvajati v tedenskih časovnih intervalih.

Po cvetenju so razvijajoče se jagode zelo dovzetne za okužbe z oidijem. Za razvoj povzročitelja ni potrebna prisotnost proste vode (vodni film na površini listov in grozdičev) in za širjenje okužb zadostuje že višja relativna zračna vlaga ter temperature okrog 25–30 °C. Okužbami so tako bolj izpostavljene trte na senčnih, neprevetrenih legah ter občutljive sorte kot so npr. Chardonay, Malvazija, Modra frankinja... Za preprečevanje okužb svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. V ekološki pridelavi lahko namesto žvepla uporabite sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

12. junij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Medtem ko je na najtoplejših legah vinska trta v polnem cvetenju, postopoma pričakujemo začetek cvetenja glavnine sort tudi v ostalih vinogradih. Pogoste plohe in obilnejše padavine so v preteklem tednu povzročale hitro izpiranje škropilne brozge na listih in kabrnkih, zato je potrebno natančno spremljati razmere v vinogradu, količino padavin in vremensko napoved, da je ponovitev nanosa fungicidov pravočasna in učinkovita. Ponovno škropljenje je potrebno opraviti najkasneje po 8–10 dneh oz. prej, v primeru, da pade več kot 25 mm dežja. Pri izbiri pripravkov za varstvo pred peronosporo še naprej dajemo prednost fungicidom s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevih fosfonatov kot so LBG-01F34, Soriale LX ali Foshield, ki jim dodajte kontaktni pripravek.

V nadaljevanju lahko ob napovedanih višjih temperaturah zraka pričakujemo, da bodo tudi pogoji za okužbe z oidijem bolj ugodni, še posebej na toplejših legah oz. tam kjer se cvetenje zaključuje. Za preprečevanje okužb svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando.

V ekološki pridelavi grozdja proti peronospori in oidiju uporabite bakrove pripravke v kombinaciji z žveplom. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

Zaradi spremenljivih vremenskih razmer in velike nevarnosti za okužbe bo predvidoma v letošnji sezoni potrebno opraviti nadpovprečno število škropljenj proti peronospori in oidiju, zato je pri izbiri pripravkov potrebno še posebno pozornost nameniti preprečevanju odpornosti proti FFS oz. t.i. antirezistenčni strategiji. Pri izbiri fungicidov zato upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Podrobnejše informacije o pravilih antirezistenčne strategije pri uporabi FFS so na voljo na spletni strani Integrirano varstvo rastlin: https://www.ivr.si/obvladovanje-skodljivih-organizmov/fitofarmacevtska-sredstva/preverjanje-in-upravljanje-odpornosti-skodljivih-organizmov-na-ffs/ 

 

5. junij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Večina vinogradov je tik pred cvetenjem, vinske trta pa vstopa v fazo razvoja, ko je najbolj občutljiva za okužbe s peronosporo. Razmere za razvoj bolezni so že od začetka pomladi zelo ugodne in glede na aktualne vremenske razmere lahko tudi v nadaljevanju pričakujemo povečano število inkubacij in bolezenskih znamenj, kjer varstveni ukrepi niso bili dosledno opravljeni. Vinogradniki morajo še naprej izvajati preventivno varstvo z ustreznimi fungicidi s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevih fosfonatov kot so LBG-01F34, Soriale LX ali Foshield, ki jim dodajte kontaktni pripravek. Pri uporabi pripravkov na osnovi aktivne snovi fosetil-Al (Allum, Mikal flash, Mikal premium F) je priporočljivo, da jih uporabite najmanj dvakrat ali trikrat zaporedoma, da je dosežen boljši učinek. Pri uporabi ostalih fungicidov, bodite pozorni na izmenično rabo pripravkov z aktivnimi snovmi iz različnih skupin in mehanizmi delovanja.

Za varstvo pred oidijem škropivu dodajte enega od registriranih sistemičnih pripravkov kot so Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi je priporočljivo dodati tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi grozdja proti peronospori in oidiju uporabite bakrove pripravke v kombinaciji z žveplom. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

 

29. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta hitro napreduje v razvoju in naglo prirašča. V večini vinogradov je glavnina sort v fazi aktivne rasti listov in razvoja socvetij. Na toplejših lokacijah bodo sorte, ki so hitrejše v razvoju, kmalu pričele cveteti. Razmere za okužbe s peronosporo vinske trte so še naprej ugodne, zato je za naslednje škropljenje priporočljivo uporabiti fungicide s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Na voljo so naslednji pripravki: Allum, Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Časovni razmiki med posameznim škropljenji naj v tem obdobju ne bodo daljši od 8–10 dni oz. jih je potrebno prilagoditi intenzivnosti prirasta in količini padavin. Posebno pozornost je potrebno nameniti varstvu vinogradov, kjer so bolezenska znamenja na listih že prisotna. Tam je smiselno časovne razmike med škropljenji skrajšati in pri izbiri pripravkov dati prednost fungicidom z eradikativnim delovanjem (na podlagi aktivnih snovi dimetomorf, ciazofamid, iprovalikarb ipd.).

Z višanjem temperatur zraka se postopoma povečuje tudi nevarnost za okužbe z oidijem. Za varstvo pred omenjeno boleznijo uporabite enega izmed naslednjih sistemičnih pripravkov: Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi je priporočilo dodati tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi grozdja proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek kot je Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

22. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Daljše obdobje intenzivnih padavin se je po dolgem času končno zaključilo in razmere spet omogočajo varen vstop v vinograde in izvedbo ukrepov varstva s fungicidi. Glede na napoved bodo vremenske razmere v prihodnjih dneh še naprej nestanovitne in ob postopnem višanju temperatur zraka se bo nevarnost za okužbe s peronosporo le še stopnjevala. Vinska trta je v preteklem obdobju le počasi napredovala v razvoju, zato lahko sedaj v vinogradih pričakujemo intenzivno rast in nagel razvoj mladik ter socvetij, ki jih bo potrebno dosledno zavarovati pred okužbami. Kjer je od prejšnjega škropljenja minilo 7 dni, svetujemo, da ponovno uporabite pripravke z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG, Polyram DF ali pripravke z dolgotrajnim kontaktnim delovanjem kot so Enervin, Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Za varstvo pred oidijem škropivu dodajte žveplov pripravek (Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin). Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki hkrati deluje proti obema povzročiteljema bolezni.

Na toplejših lokacijah, kjer je trta hitrejša v razvoju in so socvetja že polno razvita, pa pri naslednjem škropljenju za varstvo pred peronosporo uporabite fungicide s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so: Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Naštete pripravke uporabite v kombinaciji z enim od fungicidom za zatiranje oidija kot so Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

15. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vremenske razmere za razvoj peronospore na vinski trti so zelo ugodne. V vinogradih lahko zaradi pogostih padavin v nadaljevanju sezone pričakujemo več težav z obvladovanjem te bolezni, zato je potrebno ukrepati preventivno in preprečiti primarne okužbe. Vinska trta kljub relativno hladnemu vremenu hitro prirašča, pogoste in obilne padavine pa hitro izpirajo fungicidno oblogo na listih. Na novo prirasle zelene dele je potrebno ustrezno zavarovati in škropljenje s kontaktnimi pripravki ponoviti najkasneje po 7 dneh ali škropljenje opraviti prej, v primeru, da pade skupno več kot 20-25 mm.

Za naslednje škropljenje lahko ponovno uporabite pripravke z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG ali Polyram DF. V aktualnih razmerah je še posebej priporočljiva izbira kontaktnih pripravkov z aktivno snovjo ciazofamid, ki se delno veže v povrhnjico listov in so zato manj podvrženi spiranju: Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Uporabite lahko tudi pripravka Foshield in Fytosave. Na toplejših lokacijah, kjer vinska trta hitreje prirašča in pri sortah, ki že prehajajo v razvojno fazo razvoja socvetij (BBCH 55) svetujemo, da glede na trenutno veliko nevarnost za okužbe pričnete z uporabo fungicidom s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Na voljo so pripravki: Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Izbiro enega izmed naštetih fungicidov, ki imajo kurativno delovanje, priporočamo tudi v vinogradih, kjer škropljenja do sedaj še niste opravili in so bili pogoji za okužbe v preteklem tednu že izpolnjeni (dosežna temperaturna vsota > 170 ˚C in mladice dolžine več kot 10 cm).

Trenutne razmere so manj ugodne za razvoj oidija. Za varstvo zadostuje uporaba žveplovih pripravkov kot so: Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG in Vertipin. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki deluje tudi proti peronospori. V vinogradih kjer je bil oidij v lanskem letu močneje prisoten pa lahko namesto naštetih fungicidov uporabite pripravek Karathane Gold 350 SC ali Kusabi 300 SC.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

8. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Na večini vinogradniških območji po Sloveniji je bila v prejšnjem tednu oz. v preteklih dneh tega tedna že dosežena vsota efektivnih temperatur 170° s pragom 8° C, kar pomeni, da so zimske oospore peronospore vinske trte dozorele in že omogočajo primarne okužbe. Verjetnost za okužbe je trenutno večja na toplejših lokacijah, a se bo postopoma povečala tudi drugod. V vinogradih s sortami, ki so zgodnejše v razvoju in mladice že presegajo dolžino 10 cm, svetujemo, da ko bodo vremenske razmere to dopuščale, opravite prvo preventivno škropljenje. Za začetna škropljenja je primerna izbira fungicidov z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG ali Polyram DF. Ustrezna je tudi uporaba kontaktnih pripravkov z aktivno snovjo ciazofamid, ki se delno veže v povrhnjico listov in so zato manj podvrženi spiranju: Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite tudi pripravke, ki proti povzročitelju delujejo na način, da spodbujajo obrambni odziv rastline kot sta Foshield in Fytosave.

Za varstvo pred oidijem priporočamo dodajanje močljivega žvepla. Za uporabo na vinski trti so registrirani naslednji pripravki: Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG in Vertipin. V vinogradih, kjer je bil oidij v lanskem letu močneje prisoten, pa lahko namesto žvepla uporabite pripravek Karathane Gold 350 SC ali Kusabi 300 SC.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

 

3. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je v fenološki fazi odpiranja brstov in prirasta prvih lističev. Začetni razvoj vinske trte je zaradi nestanovitnega vremena in relativno hladnega vremena v začetku pomladi počasnejši in neenakomeren, pogoste padavine pa omogočajo okužbe mladih poganjkov s črno pegavostjo. Preventivno varstvo vinske trte je priporočljivo opraviti v vinogradih z občutljivimi sortami (npr. 'Rizvanec', 'Šipon', 'Laški rizling' in 'Traminec') in povsod, kjer so bolezenska znamenja na dvoletnem lesu že prisotna. Za preprečevanje okužb lahko uporabite katerega od kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram DF). Možna je tudi uporaba bakrovega pripravka Cuprablau Z 35 WG oz. Cuprablau Z 35 WP. V vinogradih, kjer se je v preteklem letu močneje pojavil oidij, lahko namesto zgoraj omenjenih fungicidov proti črni pegavosti uporabite pripravek Universalis. V primeru nadaljevanja ugodnih razmer za razvoj bolezni je škropljenje priporočljivo opraviti dvakrat zaporedoma, in sicer prvič, ko mladice dosežejo velikost do 2 cm ter drugič čez približno 7-10 dni. Škropilni brozgi lahko dodate tudi katerega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin WG, Sulfar, Thiovit jet, Windex 80 WG ali Vertipin, ki delujejo proti oidiju in zavirajo razvoj škodljivih pršic, povzročiteljic akarinoze in erinoze. V vinogradih, kjer je običajno več poškodb zaradi pršic, lahko v razvojni fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm (BBCH 12- 15), ukrepate tudi s pripravkom Vertimec pro.

 

7. april 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je v fazi brstenja, stopnja razvoja pa je med sortami in lokacijami različna, od faze nabrekanja brsta (BBCH 03) do stadija volne (BBCH 05) in postopnega odpiranja brstov (BBCH 07). V tem obdobju lahko vinograde poškropite z enim od registriranih žveplovih pripravkov kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin WG, Sulfar, Thiovit jet, Windex 80 WG ali Vertipin. Uporaba žvepla ima posreden učinek na zmanjševanje populacije škodljivih pršic kot sta trsna listna pršica šiškarica (erinoza) in pršica trsne kodravosti (akarinoza). Ukrep je smiselno opraviti predvsem v vinogradih, kjer se pršice pogosteje pojavljajo in povzročajo na listih večjo škodo. Žveplovi pripravki delujejo tudi proti oidiju ter zmanjšujejo okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Škropljenje je treba opraviti v toplejšem delu dneva, ko dosežejo temperature zraka nad 15 °C, saj delovanje žvepla pri nižjih temperaturah ni učinkovito. Do konca fenološke faze nabrekanja brsta (BBCH 03) lahko za zatiranje rdeče sadne pršice in gabrove pršice uporabite pripravek Red fox, ki zmanjšuje tudi okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Proti škodljivim pršicam na vinski trti je mogoče ukrepati še v kasnejši fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm (BBCH 12- 15) s pripravkom Vertimec pro.