Infrastrukturni center Ptuj

Infrastrukturni center Ptuj

Infrastrukturni center Ptuj

Nova sorta nizkega stročjega fižola KIS Amand, ki je rezultat žlahtnjenja na Kmetijskem inštitutu Slovenije

Nova sorta nizkega stročjega fižola KIS Amand, ki je rezultat žlahtnjenja na Kmetijskem inštitutu Slovenije

Pridelava semena solate

Pridelava semena solate

Žetev tritikale

Žetev tritikale

Infrastrukturni center Ptuj (IC Ptuj) obsega 38 ha zemljišč, na katerih izvajamo žlahtnjenje, vzdrževalno selekcijo, pridelavo semena visokih vzgojnih stopenj in pridelavo standardnega semena. Sorte kmetijskih rastlin vzgajamo z žlahtnjenjem ter ohranjamo z vzdrževalno selekcijo in pridelavo semena visokih vzgojnih stopenj, ki so žlahtniteljevo seme, predosnovno seme in osnovno seme. Brez dobro opravljene vzdrževalne selekcije in kvalitetnega osnovnega semena sorta z generacijami izgublja svoje glavne lastnosti in prednosti (pravimo, da se sorta izrodi) ter propade. Trenutno na IC Ptuj opravljamo vzdrževalno selekcijo za 78 sort kmetijskih rastlin. Med njimi so npr. solata Leda, Majska kraljica in Zimska rjavka, čebula Ptujska rdeča, fižol Češnjevec, Jabelski pisanec in Ptujski maslenec, radič Solkanski regut, česen Ptujski spomladanski in Ptujski jesenski, buča Slovenska golica in mnoge druge. Od osnovnega semena predstavlja največji delež čebula. Kakovost semena visokih vzgojnih stopenj je predpogoj za kakovost standardnega semena, ki je namenjeno trženju in končni uporabi. Na IC Ptuj poteka tudi pridelava standardnega semena (pomemben del predstavlja pridelava česna avtohtonih sort), pri čemer sodelujemo tudi s kooperanti v severovzhodni Sloveniji in v tujini. Za pridelavo standardnega semena so namreč potrebne velike površine, kolobar, izolacija med posevki, ustrezne klimatske razmere, oprema, delovna sila itd. Pridelovalni pogoji v Sloveniji predstavljajo velike omejitve pri doseganju teh zahtev.

Razvojni potencial

Na IC Ptuj bomo nadaljevali vzdrževalno selekcijo slovenskih sort kmetijskih rastlin in pridelavo semena visokih vzgojnih stopenj. Okrepili bomo dejavnost žlahtnjenja in selekcije na novih populacijah in bodočih novih sortah (trenutno je v selekciji 20 populacij), kot tudi zbiranje in ohranjanje lokalnih vzorcev kmetijskih rastlin po Sloveniji, testiranje, izbor in žlahtnjenje le-teh do vpisa v sortno listo.

Nadaljnji razvoj IC Ptuj je usmerjen v razvoj in prenos novih tehnologij ter znanj v kmetijsko prakso in v izobraževalne procese. Ob povezovanju strokovnega in raziskovalnega dela Kmetijskega inštituta Slovenije bomo okrepili sodelovanje s slovenskimi pridelovalci, semenarskimi podjetji in strokovnimi inštitucijami ter vključevanje v domače in mednarodne projekte.

 

Oddelek za infrastrukturo, raziskave in prenos znanja, predstojnik dr. Blaž Germšek

Infrastrukturni center Ptuj, vodja Darko Vernik

Ob Dravi 5a, 2250 Ptuj

T: 02 220 88 15

M: 041 768 284

E: darko.vernik@kis.si

Lokacija