Naša ključna področja raziskovalnega dela lahko razdelimo v naslednje stebre:
- Mikroekonomika kmetijstva. V okviru tega stebra se ukvarjamo predvsem z razvojem simulacijskih modelov za kmetijstvo na ravni posameznih proizvodnih aktivnosti (t.i. Modelne kalkulacije KIS). Na osnovi teh modelov periodično ocenjujemo stroške in druge ekonomske kazalnike za ključne kmetijske proizvode. Simulacijske modele uporabljamo tudi v številnih strokovnih in raziskovalnih projektih.
- Ekonomika kmetijskega gospodarstva. V okviru tega stebra spremljamo in analiziramo dohodkovno stanje kmetijstva na ravni kmetijskih gospodarstev. Spremljamo in analiziramo podatke FADN (Mreža računovodskih podatkov s kmetij), standardni prihodek (SO) in strukturo kmetijskih gospodarstev.
- Kmetijski in živilski sektor. V okviru tega stebra spremljamo ključne vidike kmetijstva na najbolj agregatni (sektorski ravni). Pripravljamo bilance proizvodnje in porabe glavnih kmetijskih proizvodov, analize zunanje trgovine z agroživilskimi proizvodi, spremljamo in vrednotimo kmetijsko politiko (ukrepi v kmetijstvu, proračunski izdatki za kmetijstvo), ter dohodke v kmetijstvu na ravni celotnega sektorja (ekonomski računi za kmetijstvo, ERK). Analiziramo tudi strukturo kmetijskih gospodarstev v Sloveniji.
- Kmetijstvo in okolje. V okviru tega stebra se ukvarjamo s pripravo in spremljanjem izbranih kmetijsko-okoljskih kazalnikov, razvoja ekološkega kmetijstva v Sloveniji, z analizami s področja trajnostnega kmetijstva ter ekonomiko kmetijstva in okolja (vključno s prilagajanjem podnebnim spremembam).
- Podeželje in regionalni razvoj. V okviru tega stebra pozornost posvečamo kmetijstvu v območjih z omejenimi dejavniki za kmetijsko pridelavo (OMD), spremljanju in vrednotenju politike razvoja podeželja ter regionalnim analizam.
Posamezna podpodročja so razvidna iz sheme.