Modelne kalkulacije - izhodišča

                     

                             MODELNE KALKULACIJE                                                   MODELNE KALKULACIJE 1992-2017

 

Modelne kalkulacije Kmetijskega inštituta Slovenije (KIS) so izdelane v okviru strokovne naloge Spremljanje razvoja kmetijstva v Sloveniji, katere naročnik je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Njihov osnovni namen je spremljanje stroškov in ekonomskega položaja pridelave posameznega kmetijskega proizvoda, skozi obdobje (od leta 1992 dalje) pa so modelne kalkulacije postale tudi pomembna podatkovna zbirka za podporo odločanju v slovenskem kmetijstvu.

Razvoj modelnih kalkulacij KIS se je začel v 90-ih letih prejšnjega stoletja, ko so bili izdelani prvi samostojni simulacijski modeli, ki na podlagi opredeljenih (izbranih) vhodnih tehnoloških parametrov omogočajo oceniti porabo inputov in s tem stroške proizvodnje pri posameznem kmetijskem pridelku. Poraba inputov je odvisna od intenzivnosti (pridelka), velikosti parcele ali črede, oddaljenosti, nagiba in ponekod še od nekaterih drugih tehnoloških parametrov. Neposredno po posameznih pridelkih modelne kalkulacije vključujejo vse stroške, ki so povezani s proizvodnjo, in ne le spremenljivih stroškov, kot na primer kalkulacije pokritja, kar omogoča tudi neposredno primerjavo skupnih stroškov s skupnim prihodkom ter izračun različnih ekonomskih kazalnikov.

 

Ena izmed možnosti uporabe sistema modelnih kalkulacij, ki je predstavljena na tem mestu, je uporaba za potrebe spremljanja cenovno-stroškovnih razmerij pri posameznem pridelku. V tem primeru modelne kalkulacije nastopajo kot statičen model. Tehnološki napredek ni upoštevan, osnovni tehnološki parametri pa ostajajo v času nespremenjeni.

 

Izhodiščni pristop nespremenjenih tehnoloških parametrov modelov je treba upoštevati tudi pri interpretaciji rezultatov. Rezultati kažejo izključno vpliv sprememb cen in spremenjenih proračunskih podpor na stroške in ekonomske rezultate pri posameznem pridelku. V tem kontekstu so rezultati primerni za analizo sprememb v času, medtem ko samih absolutnih stroškov oziroma prihodkov ne kaže posploševati.

Simulacijski sistem modelnih kalkulacij smo v obdobju od njihovega nastanka sproti dograjevali in prilagajali, vendar pa v zadnjem desetletju osnovnih izhodišč modelnih kalkulacij nismo sistematično spreminjali. Strukturne spremembe, napredek v tehnologiji, rast povprečnih pridelkov in vključevanje novih kmetijskih proizvodov, ki v preteklosti niso imeli pomembnega mesta v kmetijski proizvodnji, nas je vodila v celovit pregled in posodobitev sistema modelnih kalkulacij, ki smo ga zaključili v začetku letu 2018. Za ocenjevanje ekonomskih kazalnikov od leta 2018 dalje zato uporabljamo posodobljene modelne kalkulacije.

Rezultati modelnih kalkulacij so prikazani ločeno za:

  • rastlinske pridelke (pšenica, ječmen, koruza za zrnje, oljna ogrščica, ajda, krompir, jabolka, hruške, breskve, grozdje, koruzna silaža, silirano koruzno zrnje, seno, travna silaža, paša in 13 vrst zelenjadnic) ter  
  • živinorejo (mleko, pitano govedo, pitana jagnjeta, kozje mleko, pitani prašiči, pitani piščanci, jajca in jarkice),

in sicer:

  • v obliki zbirnikov, kjer so zgoščeno prikazani stroški in obračun dohodka na letni ravni od leta 2013 dalje (trije zbirniki: zbirnik kalkulacij za rastlinske pridelke, zbirnik živinorejskih kalkulacij na letni ravni in zbirnik živinorejskih kalkulacij na mesečni ravni za zadnjih 13 mesecev),
  • v obliki podrobnih analitičnih kalkulacij za zadnje obdobje, iz katerih je razvidna tudi predpostavljena tehnologija pridelave in
  • za rastlinske pridelke na ravni letine pripravljena analiza stroškov, prihodkov in ekonomske uspešnosti, glede na različno intenzivnost pridelave in obseg pridelovanja.

 

Metodološka izhodišča in pojasnila k modelnim kalkulacijam predstavljamo posebej. V prvem delu je prikazana metodologija izdelave modelnih kalkulacij s splošnimi izhodišči, v nadaljevanju pa še dodatna specifična pojasnila k referenčnim modelnim kalkulacijam KIS, ločeno za rastlinske pridelke in za živinorejo. Za vsako skupino pridelkov je ločeno tabelarno prikazan pregled vrst in višin proračunskih podpor, upoštevanih v kalkulacijah.

 

 

          MODELNE KALKULACIJE                                                   MODELNE KALKULACIJE 1992-2017

 

 


Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Kmetijski inštitut Slovenije