Projekt ARIS: Emulgatorji kot alternativa, trajnostni pridelavi prilagojena sredstva za redčenje plodičev

Naslov projekta:  Emulgatorji kot alternativa, trajnostni pridelavi prilagojena sredstva za redčenje plodičev

Šifra/SICRIS: L4-50142

Obdobje: 1. 10. 2023 do 30. 9. 2026

Nosilec: dr. Matej Stopar, Kmetijski inštitut Slovenije

Projektna skupina: Seznam raziskovalcev in tehničnega osebja

Sodelujoče organizacije:  481 Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta

Sofinancerja: ARIS in MKGP

Bibliografija projekta: SICRIS

 

            

 

Kratek opis projekta

Ključni ukrep pri pridelavi jabolk je redčenje plodičev. S tem zmanjšamo nastavek v spomladanskem času, zagotovimo boljšo kakovost plodov v času obiranja in preprečimo alternativno rodnost dreves. Kemično redčenje plodov se izvaja kot standardni tehnološki ukrep, ki je pri komercialni pridelavi jabolk neizogiben saj uspešno zmanjša obseg ročnega redčenja, izboljša rast plodov in dodatno poveča tvorbo cvetnih brstov za naslednjo sezono. Kemično redčenje je potrebno opraviti v času cvetenja ali v prvih tednih po njem. Ko se odpadanje plodičev po kemičnem redčenju zaključi, se z ročnim redčenjem izvede končna korekcija obremenitve dreves.

Do sedaj je bilo za namen pridelave sadja registriranih le sedem kemičnih sredstev za redčenje plodičev. Vsako od njih pa ima nekaj pomanjkljivosti, kot na primer; da so rezultati redčenja neenakomerni, njihovo delovanje je odvisno od temperature in/ali vlage ali pa so se izkazale za pretirano fitotoksične. Zato raziskovalci poskušajo najti pripravke in ustrezne načine nanosa, ki bi zadovoljili potrebe pridelovalcev in hkrati sledili načelom trajnostnega kmetijstva. Nedavno odkrita fiziološka aktivnost polisorbatov 20, 60 in 80 predstavlja dobrodošlo rešitev za probleme redčenja plodičev. Polisorbati imajo naslednje pozitivne lastnosti:

  • razmeroma zanesljivi rezultati redčenje pri jablani,
  • nanašajo se lahko zelo pozno, kar pomeni bolj varen čas nanosa v primerjavi z obstoječimi sredstvi za redčenje. Nanašanje  fazi 10–20 mm premera plodičev, kar zagotavlja boljšo oceno nastavka po prvih osipih plodov. Na ta način lahko prilagajamo obseg kasnejšega redčenja plodičev, daje pa tudi možnost opustitve izvedbe redčenja v primeru spomladanske pozebe,
  • polisorbati so snovi, ki se uporabljajo v živilski industriji kot prehranski dodatki (tako imenovane E-snovi) in so prepoznane kot ljudem nestrupene,
  • so enostavno dostopni, ker se široko uporabljajo v živilski industriji po vsem svetu,
  • so cenejši od drugih sredstev za redčenje, zlasti kot nedavno registrirana sredstva na osnovi rastlinskih hormonov.

 

Cilji

V prvem delu želimo s terenskim poskusom preizkusiti izbrane živilske emulgatorje za možno uporabo kot sredstva za redčenje jablane. Oceniti želimo, ali obstaja še kakšen emulgator s podobnim učinkom kot polisorbati, hkrati pa ni fitotoksičen in pozitivno vpliva na kakovost plodov.

Drugič, ker že vemo, da se polisorbati lahko uporabljajo kot sredstva za redčenje, bi radi raziskali vzrok odpadanja jablanovih plodičev. Raziskali bomo fiziološko ozadje delovanja redčenja polisorbata z merjenjem fotosinteze, etilena in stanja ogljikovih hidratov v plodičih. Iskanje fiziološke osnove delovanja polisorbata za redčenje bo pomagalo pri iskanju novih sredstev v prihodnosti.

V tretjem delu bomo raziskali ali polisorbati vplivajo na izbrane koristne in škodljive insekte. Po eni strani želimo preizkusiti možne učinke na pomembne opraševalce, medonosne čebele, da zagotovimo njihovo varno uporabo. Po drugi strani pa želimo testirati toksičnost in druge učinke polisorbatov proti rjavi marmorirani smrdljivi stenici (BMSB), H. Halys in plodovi vinski mušici D. suzukii.

 

Aktivnosti

Delovni sklop 1 – Testiranje izbranih emulgatorjev kot sredstva za redčenje

V prvem delavnem sklopu bomo testirali delovanje različnih emulgatorjev, kot sredstva za redčenje. Preizkušeni bodo živilski emulgatorji lecitin (E322), glicerol (E422), D-sorbitol (E420), gliceril triacetat (E1517) in trietil citrat (E1505) kot možne spojine za redčenje plodičev.

Delovni sklop 2 – Vrednotenje fizioloških parametrov za pojasnitev mehanizma delovanja polisorbatov

Naši prejšnji poskusi so pokazali zanesljivo redčenje polisorbatov pri jablani (Stopar in Hladnik 2020, 2021), vendar fiziološko ozadje ni znano. Razjasniti fiziološki mehanizem za katero koli sredstvo za redčenje od nanosa do odpadanja plodičev je zahtevna naloga. Razumevanje ozadja učinka redčenja s polisorbati je pomembno za zanesljivo napovedovanje učinkovitosti redčenja s polisorbati. Do konca projekta pričakujemo, da bomo bolje razumeli, kako redčenje s polisorbati vpliva na fiziološki status rastline in okoljske razmere.

Delovni sklop 3 – Vpliv polisorbatov na izbrane koristne organizme in škodljivce

Cilj tega sklopa je oceniti morebitna tveganja polisorbatov za neciljne organizme. Možni učinki na pomembne opraševalce, tj. medonosne čebele, bodo ocenjeni in analizirani pri odraslih čebelah in ličinkah čebel ter na ravni čebelje družine. Morebitno toksičnost bomo preizkušali na marmorirani stenici in plodovi vinski mušici (H. Halys ter D. suzukii).

Delovni sklop 4 – je namenjen koordinaciji in deseminaciji rezultatov

 

Rezultati

Ključni rezultati (poročila) bodo objavljeni naknadno.