Predstavitev oddelka

Raziskovalno-razvojno in strokovno delo oddelka poteka na področju obnovljivih virov energije v kmetijstvu, racionalne rabe energije ter tehnologij za mehanizirano pridelavo in predelavo v kmetijstvu. Že vrsto let sodelujemo tudi z domačo industrijo kmetijskih strojev in naprav na področju razvoja ter testiranja novih strojev in tehnologij. 

 

Obnovljivi viri energije

Energetske potrebe kmetijstva je možno uspešno nadomestiti z obnovljivimi viri energije. Aktivnosti oddelka za kmetijsko tehniko in energetiko so zato že več desetletij usmerjene v raziskovalno-razvojno delo na tem področju (poudarek je na biogorivih, kot so bioplin, biometan, sveže in rabljeno rastlinsko olje, kmetijski žetveni ostanki itn.). 

 

Učinkovita raba energije

Za sodobno kmetijstvo je značilna uporaba velikega števila visoko zmogljivih strojev za opravljanje različnih delovnih operacij. Učinkovita uporaba teh strojev je ključnega pomena za ekonomsko uspešnost ter zmanjševanje negativnih vplivov kmetijske mehanizacije na okolje. Delo oddelka je usmerjeno v raziskave s področja učinkovite rabe energije v kmetijstvu, s poudarkom na učinkovitejšem izvajanju delovnih postopkov ob uporabi primerne mehanizacije in upoštevanju vse bolj strogih okoljevarstvenih zahtev. 

 

Tehnologije mehanizirane kmetijske pridelave in predelave

Kmetijske tehnologije bodo v naslednjih desetletjih odigrale ključno vlogo pri zagotavljanju visoko kakovostne hrane in različnih kmetijskih surovin v EU, svetu in pri nas. Ob vse bolj zaostrenih tržnih razmerah postaja vedno bolj aktualno vprašanje vložka energije in časa v pridelavo hrane. Zato se ukvarjamo z raziskavami sodobnih načinov mehanizirane pridelave v kmetijstvu, ki ob prijaznejšem odnosu do okolja ne pomenijo nujno tudi zmanjševanje pridelka.

 

Laboratorij za kmetijsko tehniko in energetiko

Opremljen je s sodobno merilno opremo za opravljanje najzahtevnejših meritev na kmetijskih strojih in napravah ter v kmetijski procesni tehniki. Kmetijske traktorje, stroje in naprave v okviru laboratorija posebej prirejamo za potrebe eksperimentalnega dela za raziskovalne in razvojne naloge za industrijo, demonstracije, šolske namene itn. V laboratoriju testiramo traktorje, priključne stroje, samovozne stroje in druge stroje, namenjene  za delo v poljedelstvu, sadjarstvu, vinogradništvu, vrtnarstvu itd. Del laboratorijske aktivnosti je tudi projektiranje in izdelava senzorjev za električno merjenje mehanskih veličin na kmetijskih strojih (sil, navora, tlaka, pomika, vrtilne frekvence itn.). V laboratoriju se udeležujejo krajših in daljših specializacij domači in tuji strokovnjaki. Študentje Biotehniške fakultete Ljubljana, Fakultete za strojništvo Ljubljana in Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor opravljajo eksperimentalne naloge za diplomska dela v sklopu laboratorija.

 

 


Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Kmetijski inštitut Slovenije