Slovenska čebelarska akademija

Slovenci imamo dolgo čebelarsko tradicijo, na kateri slonijo vsa znanja in spoznanja povezana s sodobnim čebelarstvom na Slovenskem. Slovenska čebelarska akademija (SČA) prispeva k širjenju bogatega, več kot dvesto let starega znanja o čebelarjenju na Slovenskem v obliki neformalnih izobraževanj tako v Sloveniji kot v tujini. SČA je bila ustanovljena kot odgovor na izražene interese številnih držav po prenosu slovenskega znanja, kompetenc in praks slovenske čebelarske stroke na druge države. SČA si prizadeva širiti znanje o čebelarjenju v obliki neformalnih izobraževanj, promovirati slovenske izobraževalne ustanove na področju čebelarstva in širiti nova znanja v nacionalnem in mednarodnem okvirju.

Leta 2018 je bila na podlagi Zakona o kmetijstvu ustanovljena Slovenske čebelarska akademija (SČA) kot organizacijska enota KIS. SČA je namenjena neformalnemu izobraževanju tujcev, izvajalcev izobraževanj in ostali zainteresirani javnosti na področju čebelarstva. SČA sodeluje z izobraževalnimi ustanovami in drugimi pravnimi in fizičnimi osebami, ki delujejo na področju čebelarstva v Republiki Sloveniji in v tujini. Skrbi za skupno promocijo izobraževalnih ustanov Republike Slovenije na področju čebelarstva kot tudi širjenju novih znanj v nacionalnem in mednarodnem okviru v povezavi z raziskovalnim in razvojnim delom na področju čebelarstva. SČA je bila ustanovljena prav z namenom prenosa slovenskega znanja, kompetenc in praks slovenske čebelarske stroke v tujino. 

SČA sestavljajo predstojnik akademije in programski odbor s predstavniki KIS, tremi predstavniki čebelarjev, ki jih predlaga ČZS, predstavnik JSSČ, predstavnik Univerze v Ljubljani (BF), predstavnik Univerze v Mariboru (Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede), predstavnik Univerze v Ljubljani (VF, NVI), predstavnik srednjih šol (izvajalk izobraževalnih programov s področja kmetijstva), predstavnik ministrstva, pristojnega za izobraževanja, predstavnik ministrstva, pristojnega za zunanje zadeve ter predstavnik ministrstva, pristojnega za kmetijstvo.

 

SPLETNA STRAN SČA https://sca.kis.si/

 


Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Kmetijski inštitut Slovenije