Polisorbati, nova sredstva za kemično redčenje plodičev jablane

Financer: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije - ARRS

Razpis: Mladi raziskovalci

Nosilec projekta: Nika Hillmayr

Programska skupina: Trajnostno kmetijstvo, Šifra: P4-0133

Trajanje projekta: 1.10.2022 – 30.9.2026   

Opis in cilji:

Med ukrepi pridelave jabolk ključno vlogo igra redčenje, ki zagotavlja boljšo kakovost pridelka in preprečuje alternativno rodnost. Redčenje se lahko izvaja ročno, mehansko ali kemično. Na splošno je najbolj razširjeno kemično redčenje, ampak tudi slednje ima svoje pomanjkljivosti. Tekom večletnega dela na področju kemičnega redčenja smo odkrili, da z nanosi emulgatorjev, uporabljenih v živilski industriji, prav tako dosežemo učinke redčenja. Aktivnost, tako imenovanih polisorbati 20, 60 in 80, smo patentirali na Evropskem patentnem uradu (EP 3421437) leta 2018.

Načrtovane aktivnosti:

Tekom štirih let poglobljenega dela na omenjenem področju bomo poskusili pojasniti fiziološko osnovo delovanja polisorbatov na redčenje plodičev. Slednje bomo vrednotili z opazovanjem fizioloških parametrov. Merili bomo fotosintezo (prko izmenjave plinov in fluorestence) količine in profil primarnih ter sekundarnih metabolitov v plodovih in listju dreves pred, med in po škropljenju s polisorbati. Glede na dejstvo, da je sproščanje etilena eden možnih spremljajočih pojavov abscizije plodičev, bomo merili tudi njegovo sproščanje v listju in plodičih jablane v več terminih po aplikaciji polisorbatov. Ob naštetem bomo spremljali tudi možne pojave fitotoksičnosti na listju in plodovih jablane.

Predvidevani rezultati: Predlagani program ima dva glavna cilja s predvidenimi rezultati:

V prvem delu želimo raziskati fiziološke podrobnosti delovanja polisorbatov, od nanašanja do abscisije jabolčnih plodičev. Z razumevanjem fiziološke osnove redčenja in odziva rastlin na polisorbate lahko pridemo do odkritja novih okolju prijaznih sredstev za redčenje.

Drugi del programa je bolj aplikativne narave, in sicer želimo raziskati različne načine nanosa polisorbatov. Poskusili bomo z različnimi termini njihovega nanosa in določili mejne še sprejemljive koncentracije nanosa pri različnih sortah jablan. Poleg spremljanja učinkovitosti redčenja bomo spremljali tudi možno fitotoksičnost po aplikaciji polisorbatov in analizirali kakovost plodov jabolk v času obiranja.

Več o projektu (.pdf)

Prenos datotek