Projekt CRP: Digitalizacija terroirjev slovenskih vinogradov

Aktivnosti projekta V4-2263: Digitalizacija terroirjev slovenskih vinogradov

Aktivnosti projekta V4-2263: Digitalizacija terroirjev slovenskih vinogradov

Naslov projekta: Digitalizacija terroirjev slovenskih vinogradov

Šifra/SICRIS: V4-2263

Obdobje: 1. 9. 2022–31. 8. 2024

Nosilec: Dr. Klemen Lisjak, Kmetijski inštitut Slovenije

Projektna skupina: Seznam raziskovalcev in tehničnega osebja

Sodelujoče organizacije:  

246 Geodetski inštitut Slovenije

481 Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta

Sofinancerja: ARRS in MKGP

 

Bibliografija projekta: SICRIS

Kratek opis raziskovalnega projekta

Slovenija ima obsežen nabor vinogradov na raznolikih legah po skoraj vsej državi. Lega vinograda in rastišče (podnebje, mikroklima, tla, itd.) ter vinogradniška in vinarska tradicija izbranega območja oblikujejo vinogradniške lege (terroirje). Pojem terroir zajema dejavnike, ki vključujejo trto in njeno fizično okolje, skupaj z vplivom človeka v vinogradu in kleti ter so najpomembnejši faktor kakovosti in avtentičnosti slovenskih vin. Ker je za konkurenčnost in ohranitev vinogradništva in vinarstva na slovenskem potreben strateški in celostni pristop na ravni pridelav in trženja vin, postaja digitalizacija eno najpomembnejših orodij za upravljanje vinogradov in vinskih kleti. Veliko ciljev razvoja kmetijstva v Evropi je vezano ravno na uporabo digitalne tehnologije. Zato je ključni namen projekta zasnova metodologije za digitalno podatkovno definiranje in klasifikacijo terroirjev slovenskih vinogradov, ki bo enotna za vse tri vinorodne dežele: Primorsko, Podravje in Posavje.

Za vinorodne okoliše in posamezne terroirje na ravni celotne države še nimamo razvite celovite digitalne platforme, ki bi omogočala prikaz različnih parametrov in tehnologij (satelitskih posnetkov, okoljskih in ostalih prostorskih podatkov, tehnologije GNSS/GPS, robotov in senzorjev temperature, vlage, podatkov klimatskih merilnih postaj, podatkov kakovosti tal, vzorčenj grozdja v vinogradih itd.). Iz tega razloga je eden izmed temeljnih ciljev predlaganega projekta zasnovati in vzpostaviti testno digitalno GIS platformo in tako postaviti temelje za digitalno transformacijo slovenskega vinogradništva.

Cilji

(1) Postavitev odprtega in brezplačnega modela spletnega portala:  spletni portal (npr. www.vinograd.si), ki bo povezoval znanstvena področja, kot so vinogradništvo, rastlinska fiziologija, meteorologija, hidrologija, geologija, pedologija itd. Cilj je sistemsko zbiranje, obdelava in povezava podatkov iz različnih virov.

(2) Postavitev metodologije za digitalno določitev terroirjev, sledljivost od vinograda do steklenice (odločbe), prikaz dozorevanja grozdja, itd.

(3) Prenos znanja: podatki zbrani na spletni platformi - kmetje, študenti, raziskovalci in odločevalci (MKGP) in drugi deležniki bodo z rezultati seznanjeni neposredno preko spletnega portala ter na predstavitvah in dogodkih.

(4) Izdelava priporočil in ukrepov za nadaljnjo implementacijo sistema za spremljanje terroirjev.

Aktivnosti

DP1: Pregled, analiza stanja in koncept naloge

DP2: Metodologija za digitalno določitev terroirjev

DP3: Pilotno testiranje in vzpostavitev testne GIS platforme

DP4: Diseminacija dosežkov

V okviru DP1 bo izvedena analiza stanja in raziskav na področju vinogradništva in vinarstva, ki so se v zadnjih petih letih izvajale v Sloveniji, ter zasnova sistema podatkovnih virov, ki bo neposredno uporaben pri izdelavi koncepta tehnološke rešitve za sistem spremljanja terroirjev slovenskih vinogradov v vseh treh vinorodnih deželah.

V okviru DP2 bodo oblikovane tri metodologije, ki so potrebne za poenoteno definiranje in digitalizacijo terroirjev v vseh treh vinorodnih deželah. Metodologija vrednotenja terroirjev bo temeljila na podatkih, ki vplivajo na rast in rodnost trte ter na kakovost grozdja in vina, kot npr. na agrometeoroloških podatkih, vinogradniških indeksih, reliefu, talnih profilih posameznega vinograda, podatkih spremljanja dozorevanja grozdja, klimatskih pogojih inp. Metodologija digitalizacije terroirjev bo temeljila na hierarhični prostorski delitvi treh vinorodnih dežel in na zasnovanem sistemu podatkovnih virov. Razviti bodo kriteriji za enotno definiranje terroirjev in njihovo klasifikacijo. Za potrebe sledenja povezavi lega-trta-grozdje-vino bo razvita metodologija zagotovitve skladnosti geografskih označb slovenskih vin z digitalno karto terroirjev, kar je unikum v kmetijski pridelavi.

V okviru DP3 bo izvedeno pilotno testiranje modela za prikaz podatkov o karakteristikah terroirja in parametrih dozorevanja grozdja ter postavitev testne GIS platforme www.vinograd.si za vse tri vinorodne dežele.

V okviru DP4 bo izvedena diseminacija rezultatov, ki bo vključevala poročanje in predstavitev rezultatov projekta različnim deležnikom. Izdelan bo strateško-svetovalni dokument s predlogi za implementacijo sistema za spremljanje terroirjev vinogradov ter z usmeritvami za naročnika glede njegove vloge in aktivnosti v prihodnosti.

Rezultati

Ključni rezultati (poročila) bodo objavljeni naknadno.