Izboljšava procesa krmljenja živali v prireji mleka in mesa z upoštevanjem podnebnih sprememb in varovanja narave

EIP projekt: Izboljšava procesa krmljenja živali v prireji mleka in mesa z upoštevanjem podnebnih sprememb in varovanja narave

Vodilni partner: Univerza v Ljubljani – Fakulteta za strojništvo

Nosilec na KIS: dr. Tomaž Žnidaršič

Trajanje: 30.11. 2020–30. 11. 2023

Partnerji

  • Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo
  • GRM Novo mesto – center biotehnike in turizma
  • Kmetijski inštitut Slovenije
  • Biotehniški center Naklo
  • KGZS, Kmetijsko gozdarski zavod Kranj
  • Medeja, medijska dejavnost, Damjana Peternelj s.p.
  • Kmetijsko gospodarstvo Anton Kukenberger
  • Kmetijsko gospodarstvo Mirko Bizant
  • Kmetijsko gospodarstvo Janez Benedičič
  • Kmetijsko gospodarstvo Boštjan Kosec
  • Kmetijsko gospodarstvo Nikolaj Brence
  • Kmetijsko gospodarstvo Tomaž Žnidaršič

Opis projekta

Projekt je namenjen nadgradnji in prenosu znanja v prakso s področja pridelave krme, krmljenja živali in gnojenja kmetijskih površin. Gre za procese, ki so med seboj povezani s kroženjem hranil. Krmljenje živali je eden pomembnejših procesov za doseganje uspešne prireje tudi mleka in mesa. Uspešnost krmljenja živali pa je odvisna od načinov krmljenja, sestave krmnih obrokov in kakovosti krme, ki zavisi od rodovitnosti tal, kjer krmo pridelujemo.

Uvajanje avtomatizacije krmljenja vpliva na povečanje produktivnosti v kmetijstvu in na zmanjšanje stroškov. Pokladanje krmnih obrokov je tako ustreznejše in se lažje prilagaja potrebam živali, pogojem okolja in pridelovalnim zmožnostim površin. Proces krmljenja je tako tudi ustrezno nadzorovan. Prilagoditev načina pokladanja obrokov za prežvekovalce je potrebna tudi zaradi podnebnih sprememb.

V okviru projekta bomo analizirali procese krmljenja živali, krmne obroke, izločke, botanično sestavo travne ruše in založenost tal opazovanih površin na testnih kmetijah. Pri tem bodo vključene konvencionalne, ekološke, senene in ekološko senene reje. Opazovane površine bodo iz intenzivne in ekstenzivne rabe ter iz območja nature 2000. Na osnovi analiz bomo izvedli izboljšave (dosejavanje) botanične sestave travne ruše, izdelali ustrezen gnojilni načrt in izvedli gnojenje. Izvedene aktivnosti bodo usklajene z razvojnim načrtom kmetije, prilagoditvijo na podnebne spremembe, varstvom okolja in ohranjanjem biotske pestrosti (natura 2000). Za vsako kmetijo bomo izdelali krmni obrok in načrt krmljenja živali s poudarkom na avtomatizaciji. Pri načrtovanju krmnih obrokov bomo iskali ravnotežje med varovanjem okolja, ohranjanjem biotske pestrosti in gospodarsko koristjo.

Cilji projekta

Osnoven cilj projekta je Izboljšava procesa krmljenja živali v prireji mleka in mesa z upoštevanjem podnebnih sprememb in varovanja narave. S projektom bomo oblikovali celovit pristop ustrezne preskrbe živali s krmo in preko praktičnih preizkusov v prakso uvesti izboljšane procese krmljenja in ustrezne krmne obroke za preskrbo živali, pri čemer bodo obroki prilagojeni na specifiko živali in okolja v katerem se kmetija nahaja. Pomemben vidik preskrbe živali je pridelava krme ustrezne kvalitete. Ta bo podkrepljen s skrbjo za ohranjanje narave iz vidika trajnostne rabe kmetijskih zemljišč, ustreznim gnojenjem in izboljšanjem sestoja travne ruše

Pričakovani rezultati

Pomemben del aktivnosti bo usmerjen v izboljšanje površin za pridelavo krme, kjer bomo spremljali vpliv gnojenja, raziskali ukrepe za blaženje podnebnih sprememb in zagotavljanje biotske pestrosti. Na vključenih kmetijah se bodo razvite rešitve implementirali in spremljale. Preko spremljanja praktičnih preizkusov bomo oblikovali priporočila in navodila, ki jih bomo razširili med ostale kmetovalce, študente, dijake in strokovni kader.

Projekt EIP (Evropsko partnerstvo za inovacije) z naslovom Izboljšava procesa krmljenja živali v prireji mleka in mesa z upoštevanjem podnebnih sprememb in varovanja narave se izvaja v okviru ukrepa M16: Sodelovanje iz Programa razvoja podeželja 2014-2020, podukrep 16.5 Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam (Program razvoja podeželja 2014-2020).