Agrometeorološka napoved

Trenutne razmere

  • Ljubljana
    • 8° Ljubljana
      oblačno
      Vlaga: 77%
      Hitrost vetra: 5km/h
    • 8° Maribor - letališče
      oblačno
      Vlaga: 77%
      Hitrost vetra: 14km/h
    • 8° Celje

      Vlaga: 80%
      Hitrost vetra: 3km/h
    • 7° Murska Sobota
      oblačno
      Vlaga: 80%
      Hitrost vetra: 4km/h
    • 9° Novo mesto
      oblačno
      Vlaga: 78%
      Hitrost vetra: 2km/h
    • 6° Postojna
      oblačno
      Vlaga: 84%
      Hitrost vetra: 10km/h
    • 9° Portorož - letališče
      oblačno, manjša ploha
      Vlaga: 86%
      Hitrost vetra: 8km/h
    • 12° Nova Gorica
      zmerno oblačno
      Vlaga: 54%
      Hitrost vetra: 15km/h
    • 5° Rateče

      Vlaga: 71%
      Hitrost vetra: 0km/h

Napoved za Slovenijo

danes 24.04. 3°/9° oblačno, plohe
Četrtek 25.04. 4°/9° pretežno oblačno, dež
Petek 26.04. 2°/16° delno oblačno, dež
Sobota 27.04. 6°/18° delno oblačno, plohe
Nedelja 28.04. 7°/22° pretežno jasno
  • 24.04. - 26.04.
  • 27.04. - 29.04.
Vir: ARSO

Ob svetovnem dnevu čebel - Slovenska čebelarska akademija organizirala webinar o urbanem čebelarjenju

Svetovni dan čebel, ki ga na pobudo Slovenije po vsem svetu obeležujemo 20. maja, so na Slovenski čebelarski akademiji, ki deluje v okviru Kmetijskega inštituta Slovenije, obeležili s spletnim seminarjem, posvečenem čebelarjenju v mestu. Seminarja, ki je potekal 18. maja 2020, se je udeležilo okoli 200 slušateljev iz več kot 20 držav.

Ob svetovnem dnevu čebel vsako leto poteka niz dogodkov z namenom ozaveščanja o pomenu čebel, opraševanja in varovanja okolja v Sloveniji. Letos sta Slovenska čebelarska akademija (SČA) in Mestna občina Ljubljana (MOL) izvedli promocijski elektronski seminar (webinar), namenjen tuji zainteresirani javnosti (čebelarjem, turističnim in apiturističnim delavcem ter mestnim organom),  ki želi prispevati k ohranjanju biotske raznolikosti skozi čebelarske projekte.

Webinar je bil posvečen deljenju znanja in izkušenj s področja urbanega čebelarjenja. Štirje predavatelji so z različnih zornih kotov predstavili pomen, prednosti in priložnosti urbanega čebelarjenja. Gorazd Trušnovec, predsednik društva urbani čebelar, je v uvodu predstavil specifike čebelarjenja v mestu in pozitivne posledice te dejavnosti.

Ljubljanska čebelja pot povezuje že 35 članov, od izobraževalnih in kulturnih institucij, institucij povezanih z zdravjem do gospodarskih institucij ter seveda čebelarjev in čebelarskih društev. Z najrazličnejšimi aktivnostmi člani skrbijo za dobrobit čebel. Maruška Markovčič, višja svetovalka MOL, se je posvetila priložnostim za širitev koncepta čebelje poti v druga mesta. 

Nina Ilič, Zavod Eneja, je predstavila inovativen projekt api vrtca in posredovanja znanj o čebelah in biotski raznolikosti najmlajšim.

Certificirana apituristična vodnica in čebelarska inštruktorica SČA, Dominika Koritnik Trepel pa je s slušatelji delila svoje izkušnje in se dotaknila številnih priložnosti, ki jih v turizmu nudijo nišni produkti, mednje sodi tudi apiturizem.

Damjana Grobelšek, predstojnica Slovenske čebelarske akademije je po dogodku povzela: “Nove razmere so nas spodbudile, da smo poiskali nove poti, po katerih lahko širimo vrhunsko slovensko čebelarsko znanje. Presenetljivo dobra udeležba pa potrjuje, da je Slovenija ena vodilnih držav na področju čebelarjenja, tako po znanju kot tudi inovativnih pristopih k širjenju le-teh. Tudi zato bomo že v juliju izvedli novo spletno izobraževalno delavnico, ki bo namenjena pridobivanju splošnih in specialnih čebelarskih znanj.”

Več o Slovenski čebelarski akademiji najdete na tej povezavi

Nazaj