1.9.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Peronospora, oidij in siva plesen

Kap vinske trte (ESCA)

V vinogradih se sedaj zaključujejo škropljenja proti peronosori in oidiju vinske trte, njuno zatiranje je smiselno samo še v na novo posajenih vinogradih.
Grozdje pa je sedaj še smiselno zavarovati pred gnitjem. Pri izbiri botriticida upoštevajte karence glede na pričakovani čas trgatve. Pripravki Mythos, Rovral aquaflo, Switch 62,5 WG in Teldor SC 500 imajo 21 dni karence, Cantus WG pa 28 dni. Ekološki pripravek Botector nima karence.

Kap vinske trte - ESCA
V letošnjem mokrem poletju opažamo v vinogradih velik pojav kapi vinske trte ali ESCE, ki jo povzročajo različne vrste lesnih gliv. Bolezni se s fungicidi ne da preprečevati, lahko pa omejimo njeno širjenje z nekaterimi tehnološkimi postopki. Vinogradnikom zato priporočamo, da sedaj, ko so znamenja bolezni jasno vidna, vse okužene rastline označijo. Pri tako označenih rastlinah bo potrebno zimsko rez opraviti čim pozneje, tik pred začetkom solzenja. Pri rezi pa razkuževati škarje z 8-odstotno raztopino natrijevega hipoklorita (varekina, arekina) ali s 70-odstotnin etilnim alkoholom. Ob zimski rezi se je potrebno izogibati velikim ranam. Če so rane večje od premera 2 cm jih je potrebno premazati s fungicidno pasto. Močno napadene trse je najbolje izruvati. Odstranjene trse in porezan les se ne sme mulčiti temveč ga je potrebno odstraniti iz vinogradov in sežgati.
 

25.8.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Peronospora in oidij
Vinograde, kjer načrtujete trgatev proti koncu septembra ali v oktobru, je še potrebno varovati pred peronosporo in oidijem vinske trte. Proti peronospori uporabite fungicide kot so Antracol, Antracol 70, Delan 700 WG, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Electis 75 WG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Mildicut, Pinozeb M 45, Penncozeb 75 DG, Polyram DF, ali bakrove pripravke kot so Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Cuprablau Z ultra WP, Champion 50 WG, Champ formula 2 Flo, Flowbrix blau SC, Kocide 2000, Kocide DF, Nordox 75 WG, Kupro 190 SC ali Bordojska brozga Caffaro. Za varstvo pred oidijem škropivu dodajte žveplov pripravek ali Karathane gold.
Za dobro učinkovitost naj bo dobro poškropljena predvsem spodnja stran listov! Upoštevajte sredstvom priložena navodila in varnostne dobe pripravkov!


Gnitje grozdja in plodova vinska mušica

Gnitje grozdnih jagod in  plodova
vinska mušica (22. avgust 2014)

Ob pogostih padavinah je zaradi dolgotrajne omočenosti grozdje zelo izpostavljeno okužbam s sivo plesnijo. K širjenju okužb pa še dodatno prispevajo poškodbe jagod, ki jih povzročajo različne žuželke. Vinogradnikom priporočamo škropljenje grozdov z enim izmed botriticidov, kot so Cantus WG (karenca je 28), Mythos (21 dni), Rovral aquaflo (21 dni), Pyrus 400 SC (35 dni), Switch 62,5 WG (21 dni), Teldor SC 500 (21 dni) ali ekološki pripravek Botector (nima karence).

Poleg sive plesni povzročajo gnitje jagod tudi druge glive in bakterije. Pomembno vlogo pri tem gnitju ima lahko tudi plodova vinska mušica (Drosophila suzukii), ki se je letos močno razširila.
Škodljivka napada plodove številnih sadnih in samoniklih vrst s tanko povrhnjico in mehkim mesom, tudi grozdje. Grozdne jagode napada v času zorenja. Mušica z ostro leglico predre povrhnjico, vanjo odloži jajčeca iz katerih se v nekaj dneh razvijejo breznoge ličinke (žerke). Te se hranijo s tkivom v notranjosti, ki postane mehko in kašasto. Na poškodovanem tkivu se naselijo razni mikroorgaizmi, ki povzročajo gnitje jagod.

Vinogradnikom priporočamo, da ugotovite navzočnost plodove vinske mušice v svojih vinogradih s pomočjo prehranske vabe. Pripravite jo iz 1 dl jabolčnega kisa (ali mešanice jabolčnega in vinskega kisa v razmerju 1:1), ki mu dodate 1 žličko sladkorja ter nekaj kapljic detergenta za posodo. Vsebino vlijete v plastenko, ki ste ji v zgornjem delu izvrtali 5 do 6 odprtin, velikih približno 6 mm (ne smejo biti večje, ker se vanje lovijo tudi druge žuželke). Plastenko na vrhu zaprete in obesite na senčno mesto v območje grozdov. Po nekaj dneh vsebino precedite in prenesite v plitvo posodo s čisto vodo, kjer ugotovite navzočnost škodljivca. Plodova vinska mušica je velika 2-3 mm, ima rdeče oči in jo s prostim očesom težko ločimo od drugih mušic, samčke pa prepoznate po značilni črni pegi na konici kril. V primeru težav pri prepoznavanju škodljivca se posvetujte s službo za varstvo rastlin pri najbližjem kmetijskem zavodu ali inštitutu.

Več informacij o škodljivcu lahko najdete tudi na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.



18.8.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Peronospora in oidij
Vremenske razmere so še naprej ugodne za širjenje peronospore in oidija vinske trte, zato je vinograde potrebno še naprej redno varovati s fungicidi. Za varstvo pred peronosporo priporočamo rabo dotikalnih fungicidov kot so Antracol, Antracol 70, Delan 700 WG, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Pinozeb M 45, Penncozeb 75 DG, Polyram DF ali bakrove pripravke kot so Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Cuprablau Z ultra WP, Champion 50 WG, Champ formula 2 Flo, Flowbrix blau SC, Kocide 2000, Kocide DF, Nordox 75 WG, Kupro 190 SC ali Bordojska brozga Caffaro. Za varstvo trte pred oidijem škropivu dodajte žveplov pripravek.
Za dobro učinkovitost naj bo dobro poškropljena predvsem spodnja stran listov!

Siva plesen
Območje grozdov zavarujte pred gnilobo, ki jo povzroča siva grozdna plesen. Uporabite fungicid kot je Cantus WG, Mythos, Rovral aquaflo, Pyrus 400 SC, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali ekološki pripravek Botector.
Pred izbiro fungicida preverite karence in upoštevajte navodila glede števila dovoljenih rab!



11.8.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Vremenske razmere so še naprej ugodne za razvoj in širjenje peronospore vinske trte in oidija. Pri sortah, kjer se jagode še ne mehčajo so mogoče še tudi okužbe jagod s peronosporo preko pecljev. Za varstvo priporočamo kombinirane fungicide kot so Curzate M, Curzate R, Aviso DF, Antracol combi, Revus, Alleato 80 WG, Profiler, Pergado MZ, Pergado C, Electis 75 WG, Gett, Velostar 725 WG in podobne. Uporabite lahko tudi pripravka Mildicut ali Quadris. V zdravih vinogradih lahko uporabite tudi bakrov pripravek kot je npr. Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Cuprablau Z ultra WP, Champion 50 WG, Champ formula 2 Flo, Flowbrix blau SC, Kocide 2000, Kocide DF, Nordox 75 WG, Kupro 190 SC ali Bordojska brozga Caffaro. Za varstvo trte pred oidijem škropivu dodajte žveplov pripravek.
Presledke med škropljenji prilagodite zdravstvenemu stanju trte, padavinskim razmeram in lastnostim uporabljenega fungicida.

V obdobju mehčanja jagod območje grozdov zavarujete pred sivo grozdno plesnijo z uporabo fungicida kot je: Cantus WG, Mythos, Rovral aquaflo, Pyrus 400 SC, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali ekološki pripravek Botector.

Plodova vinska mušica

Letos je plodova vinska mušica (Drosophila suzukii) povzročala veliko škodo v nasadih breskev, marelic, češenj in jagodičastega sadja, še posebej na Primorskem. Gre za novejšega škodljivca, razširjenega po vsej Sloveniji. Napada plodove številnih sadnih vrst in samoniklih rastlin, ki imajo tanko povrhnjico in mehko meso. Škodo lahko povzroči tudi na grozdju. Plodove/jagode napada v času zorenja do obiranja in za razliko od drugih vrst vinskih mušic napada tudi povsem zdrave jagode. Mušica z ostro leglico predre povrhnjico, vanjo odloži jajčeca iz katerih se v nekaj dneh razvijejo breznoge ličinke (žerke). Te se hranijo s tkivom v notranjosti, ki zato postane mehko in kašasto. Poškodovano tkivo je gojišče za razvoj raznih mikroorgaizmov, ki povzročajo gnitje jagod (ocetnokislinske bakterije, siva grozdna plesen).
Vinogradnikom priporočamo, da v času zorenja grozdja začnete spremljati pojav plodove vinske mušice v svojih vinogradih. Za spremljanje mušice se uporabljajo prehranske vabe. Pripravimo jih iz 1 dl jabolčnega kisa (ali mešanice jabolčnega in vinskega kisa v razmerju 1:1), ki mu dodamo 1 žličko sladkorja ter nekaj kapljic detergenta za posodo. Vsebino vlijemo v plastenko, ki smo ji v zgornjem delu izvrtali 5 do 6 odprtin velikih 5 do 8 mm (ne smejo biti večje, ker se vanje lovijo tudi druge žuželke). Plastenko na vrhu zapremo in obesimo na senčno mesto v območje grozdov. Po enem tednu vsebino precedimo in prenesemo v plitvo posodo s čisto vodo, kjer ugotavljamo navzočnost škodljivca.
Plodova vinska mušica je velika 2-3 mm, ima rdeče oči in jo s prostim očesom težko ločimo od drugih mušic, samčke pa prepoznate po značilni črni pegi na konici kril.

Glede na to, da v Sloveniji še ni registriranih pripravkov za zatiranje vinske mušice in so poškodbe na grozdju vdorna mesta za povzročitelje gnilobe, priporočamo v napadenih vinogradih rabo fungicidov proti sivi grozdni plesni in za zadnja škropljenja pred peronosporo rabo bakrovih pripravkov, ki imajo tudi bakteristatično delovanje.

V primeru težav pri prepoznavanju škodljivca se posvetujte s službo za varstvo rastlin pri najbližjem kmetijskem zavodu ali inštitutu. Več informacij o škodljivcu lahko najdete tudi na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

 

4.8.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Pogoste padavine v obliki dežja in ros so še naprej ugodne za širjenje peronospore in oidija vinske trte.
Nevarnost okužb jagod s peronosporo preko pecljev obstaja pri sortah, kjer se jagode še ne mehčajo. Še vedno so zelo ugodne razmere za okužbe mladih listov, ki so pomembni za dozorevanje grozdja.
V vinogradih okuženih s peronosporo in kjer je velika nevarnost širjenja bolezni, lahko za varstvo uporabite kombinirane fungicide kot so Curzate M, Curzate R, Aviso DF, Antracol combi, Revus , Alleato 80 WG, Profiler, Pergado MZ, Pergado C, Electis 75 WG , Gett, Velostar 725 WG in podobne. Za varstvo lahko uporabite tudi pripravka kot sta Mildicut ali Quadris. V zdravih vinogradih lahko uporabite tudi bakrov pripravek kot je npr. Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Cuprablau Z ultra WP, Champion 50 WG, Champ formula 2 Flo, Flowbrix blau SC, Kocide 2000, Kocide DF, Nordox 75 WG, Kupro 190 SC ali Bordojska brozga Caffaro.
Za varstvo trte pred oidijem škropivu dodajte žveplov pripravek.
Presledke med škropljenji prilagodite zdravstvenemu stanju trte, padavinskim razmeram in lastnostim uporabljenega fungicida.

V obdobju mehčanja jagod lahko območje grozdov zavarujete pred sivo grozdno plesnijo z uporabo fungicidov kot so: Pyrus 400 SC, Cantus WG, Mythos, Rovral aquaflo, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali ekološkim pripravkom Botector.

 

4.8.2014
AMERIŠKI ŠKRŽATEK

V vinogradih, kjer se v enem tednu ulovi na rumeno lepljivo ploščo nad štiri ameriške škržatke je potrebno opraviti v skladu s Pravilnikom o ukrepih za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice dopolnilno zatiranje odraslih škržatkov. Za zatiranje lahko sedaj uporabite pripravek Actara 25 WG, v ekološki pridelavi pa pripravke na podlagi piretrina kot so Kenyatox verde, Valentin eko insekticid iz naravnega piretrina ali Biotip floral. Pri pripravku Actara je potrebno upoštevati predpisano razdaljo 20 m od vodotokov, vodnjakov, jezer in vodnih virov.

 


28.7.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Vremenske razmere so še naprej izjemno ugodne za širjenje peronospore in oidija vinske trte. Proti peronospori še naprej priporočamo rabo fungicidov s sistemičnim ali delno sistemičnim delovanjem kot so Galben M, Galben C, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Curzate R, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum MZ WG, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus. V toplejših območjih in legah ter pri sortah, kjer je razvoj trte hitrejši, lahko uporabite tudi dotikalne fungicide, vendar je potrebno oblogo obnavljati pogosteje oz. po vsakih obilnejših padavinah. V okuženih vinogradih je nevarnost širjenja peronospore velika, saj so sekundarne okužbe mladih listov in grozdnih pecljev možne že tudi ob močnejših rosah.
Razmere so še naprej zelo ugodne tudi za širjenje oidija vinske trte, zato še naprej priporočamo rabo fungicidov kot so Crystal, Cabrio top, Collis, Domark 100 EC, Dynali, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Quadris, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WG, Talendo, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW, Universalis, Vivando ipd. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek. Škropljenja ponavljajte v 8 do 12 dnevnih presledkih, odvisno od izbranega fungicida, količine padavin in prirasta vinske trte. Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila o največjem številu dovoljenih rab v rastni sezoni in menjajte aktivne snovi!

Ameriški škržatek je sedaj pretežno v stadiju ličink L5 ali odraslih osebkov. V skladu s Pravilnikom o ukrepih za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice (Uradni list RS, št. 48/14) in Načrtom ukrepov obvladovanja trsnih rumenic, sta v vinogradih obvezni dve tretiranji ameriškega škržatka. Tretje tretiranje je treba opraviti, če proti koncu julija ali v začetku avgusta, ulov škržatkov na rumenih lepljivih ploščah doseže 4 škržatke ali več na teden. Za tretiranje je v tem času mogoče uporabiti pripravek Actara 25 WG, v ekološki pridelavi pa pripravke na podlagi piretrina, kot so Kenyatox verde, Valentin eko insekticid iz naravnega piretrina ali Biotip floral. Pri pripravku Actara je potrebno upoštevati predpisano razdaljo 20 m od vodotokov, vodnjakov, jezer in vodnih virov. Zatiranje ameriškega škržatka priporočamo tudi imetnikom vinske trte ob hišah, kjer opažamo zelo velike populacije.


21.7.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Sedanje vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj in širjenje peronospore in oidija vinske trte. Za varstvo vinogradov pred peronosporo še naprej priporočamo rabo fungicidov s sistemičnim ali delno sistemičnim delovanjem kot so Galben M, Galben C, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Curzate R, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum MZ WG, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus. Za varstvo pred oidijem uporabite pripravke kot so Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WH, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ipd. Škropivu obvezno dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo. Žveplo omejuje tudi razvoj in širjenje pršic šiškaric, za katere je letošnje deževno vreme zelougodno. Škropljenja ponavljajte v 10 do 12 dnevnih presledkih oziroma presledke prilagodite uporabljenim fungicidom, bujnosti vinogradov in padavinam.
Zaradi omejevanja pojavljanja odpornosti gliv na fungicide pri izbiri sredstev obvezno upoštevajte tudi navodila o največjem številu dovoljenih rab v rastni sezoni in menjujte aktivne snovi!

Drugo zatiranje ameriškega škržatka

V vinogradih so se začeli izlegati odrasli osebki ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice. Njihovo številčnost v vinogradih redno spremljajte z rumenimi lepljivimi ploščami. Sedaj je čas za drugo zatiranje ličink in odraslih škržatkov. Zatiranje je obvezno v vseh vinogradih na celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice ter v vseh matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji.

Uporabite lahko pripravka Actara 25 WG v odmerku 200 g/ha ali pripravek Reldan 22 EC v odmerku 1,6 l/ha, ki delujeta tudi na grozdne sukače. V ekološki pridelavi lahko uporabite sredstva na osnovi piretrina kot so Kenyatox verde, Valentin eko insekticid iz naravnega piretrina v 0,07-0,08% koncentraciji, BIOTIPFLORAL ali FLORA VERDE v 0,16% koncentraciji. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je za zatiranje ameriškega škržatka dovoljen insekticid Decis v odmerku 0,5 l/ha.

V primeru rabe sredstva Reldan v odmerku 1,6 l /ha upoštevajte sledeča navodila in opozorila:
Sredstvo se sme uporabljati v odmerku 1 l/ha, z izjemnim dovoljenjem pa je na razmejenih območjih zlate trsne rumenice dovoljena raba v odmerku 1,6 l/ha, vendar le v vinogradih za pridelavo grozdja, ki je namenjeno za predelavo v vino. Pri rabi sredstva je potrebno zagotoviti varnostni pas 75 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. V primeru rabe šob za zmanjšano zanašanja (drifta) se lahko varnostni pas do tretiranih površin zmanjša na:
40 m ob uporabi šob s 50 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na
30 m ob uporabi šob s 75 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na
15 m ob uporabi šob z 90 % zmanjšanjem zanosa FFS.

Varstvo pri delu: Pri rokovanju s koncentriranim sredstvom, mešanju škropilne brozge, polnjenju in čiščenju rezervoarja mora delavec uporabljati zaščitno obleko (delovni kombinezon), zaščitne rokavice in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri tretiranju s traktorsko nošenim/vlečenim pršilnikom mora delavec uporabljati zaščitne rokavice, delovno obleko, pokrivalo s širokimi krajci, trpežno obutev in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri stiku s škropljenimi rastlinami po preteku delovne karence mora delavec uporabljati zaščitne rokavice.
Delovna karenca: Vstop delavcev na tretirano površino je dovoljen 12 dni po tretiranju.

Zaradi varstva čebel je potrebno pred tretiranjem z insekticidom odstraniti cvetočo podrast in preprečiti zanašanje brozge na cvetoče rastline v okolici. Škropljenje opravite v večernih urah, ponoči ali zgodaj zjutraj, ko so čebele v panjih! Dosledno upoštevajte sredstvom priložena navodila!



14.7.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Peronospora vinske trte
(14. julij 2014)

Vremenske razmere so ugodne za širjenje peronospore in oidija vinske trte. Za varstvo vinogradov pred peronosporo uporabite pripravke kot so Galben M, Galben C, Ridomil gold combi pepite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Curzate R, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum MZ WG, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus. Za varstvo pred oidijem uporabite pripravke kot so Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WH, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ipd. Škropivu obvezno dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo. Kjer se pojavlja oidij lahko njegovo širjenje učinkovito omejite tudi z uporabo Žvepla v prahu-Solfotecnica.
V času zapiranja grozdov priporočamo, da v vinogradih, kjer se običajno pojavlja siva grozdna plesen, grozdje poškropite z enim izmed botriticidov kot so Cantus WG, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Rovral Aquaflo, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali pripravek Botector. Slednji je primeren tudi za ekološko pridelavo grozdja.

 

4.7.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Oidij na grozdu (4. julij 2014)

Vinsko trto je potrebno v sedanjih vremenskih razmerah in ob hitrem razvoju rastlin še naprej varovati pred peronosporo in oidijem. Za varstvo pred peronosporo uporabite pripravke kot so Galben M, Galben C, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Curzate R, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum MZ WG, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus. Za varstvo pred oidijem uporabite pripravke kot so Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WH, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ipd. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo. Kjer se pojavlja oidij lahko njegovo širjenje učinkovito omejite tudi z uporabo Žvepla v prahu-Solfotecnica. Žveplanje opravite v popolnoma mirnem vremenu, najbolje v večernih urah in v obdobju, ko ni dežja vsaj tri dni.
Kjer opažate na spodnjih listih vinske trte znake pomanjkanja magnezija priporočamo po cvetenju 2-3 kratno uporabo magnezijevega gnojila, npr. magnezijevega sulfata, v odmerku 0,5 kg na 100 l škropilne brozge. Pomanjkanje magnezija vpliva na venenje pecljevine in s tem pojav sive grozdne plesni na pecljih v času zorenja grozdja.

V času zapiranja grozdov priporočamo, da v vinogradih, kjer se običajno pojavlja siva grozdna plesen, grozdje poškropite z enim izmed botriticidov kot so Cantus WG, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Rovral Aquaflo, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali pripravek Botector. Slednji je primeren tudi za ekološko pridelavo grozdja.

20.6.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

(pomanjkanje magnezija na vinski

trti (Dutovlje, 16. junij 2014)

Trta je sedaj že odcvetela. Vremenske razmere so ugodne zlasti za razvoj oidija, v vinogradih pa se pojavlja tudi peronospora. Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite pripravke kot so Galben M, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum MZ WG, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus. Pri sortah, ki so občutljive na oidij priporočamo rabo sistemičnih fungicidov, ki so kombinirani z bakrom. Za varstvo pred oidijem uporabite pripravke kot so Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WH, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ipd. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo. Kjer opažate na spodnjih listih znake pomanjkanja magnezija, lahko sedaj škropivu dodajate magnezijeva gnojila, npr. magnezijev sulfat v odmerku 500 g na 100 l škropiva.

Zatiranje ameriškega škržatka
Sedaj, ko je trta odcvetela, je potrebno v vinogradih opraviti prvo zatiranje ličink ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice, ki je nevarna karantenska bolezen vinske trte. Zatiranje ameriškega škržatka je obvezno v vseh vinogradih na celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice ter v vseh matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji.

Razmejeno območje zlate trsne rumenice zajema večino vinogradov na Primorskem, Dolenjskem, v Beli krajini, Posavju, na Štajerskem in v Prekmurju. Natančen zemljevid razmejenih območij najdete na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:(http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/posebno_nadzorovani_organizmi/trsne_rumenice_in_ameriski_skrzatek/).

V vinogradih za pridelavo grozdja priporočamo za prvo zatiranje ameriškega škržatka rabo pripravka Actara 25 WG v odmerku 200 g/ha. V primeru rabe tega sredstva boste drugo zatiranje lahko združili z zatiranjem grozdnih sukačev. Če pripravka Actara 25 WG ne dobite, lahko za prvo zatiranje ličink uporabite tudi pripravek Reldan 22 EC ali pripravke na osnovi deltametrina kot so Decis 2,5 EC, Decis ali Gat decline 2,5 EC v odmerku 0,5 l/ha. Uporabite lahko tudi insekticida na osnovi piretrina kot sta Kenyatox verde in Valentin eko insekticid iz naravnega piretrina v 0,07-0,08% koncentraciji, vendar je delovanje omenjenih sredstev krajše in so manj učinkovita.

V ekološki pridelavi lahko uporabite sredstvi BIOTIP FLORAL ali FLORA VERDE v 0,16% koncentraciji.

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je za zatiranje ameriškega škržatka dovoljen insekticid Decis v odmerku 0,5 l/ha.

Sredstvo Reldan 22 EC se lahko uporabi samo enkrat v rastni sezoni, zato je njegova raba bolj smiselna za drugo škropljenje proti ameriškemu škržatku, ko boste istočasno zatirali tudi grozdne sukače. V primeru rabe sredstva upoštevajte sledeča navodila in opozorila:
Sredstvo se sme uporabljati v odmerku 1 l/ha, z izjemnim dovoljenjem pa je na razmejenih območjih zlate trsne rumenice dovoljena raba v odmerku 1,6 l/ha, vendar le v vinogradih za pridelavo grozdja, ki je namenjeno za predelavo v vino. Pri rabi sredstva je potrebno zagotoviti varnostni pas 75 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. V primeru rabe šob za zmanjšano zanašanja (drifta) se lahko varnostni pas do tretiranih površin zmanjša na:

40 m ob uporabi šob s 50 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na
30 m ob uporabi šob s 75 % zmanjšanjem zanosa FFSali na
15 m ob uporabi šob z 90 % zmanjšanjem zanosa FFS.

Opozorila v zvezi z uporabo pripravka Reldan v odmerku 1,6 l/ha:
Varstvo pri delu: Pri rokovanju s koncentriranim sredstvom, mešanju škropilne brozge, polnjenju in čiščenju rezervoarja mora delavec uporabljati zaščitno obleko (delovni kombinezon), zaščitne rokavice in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri tretiranju s traktorsko nošenim/vlečenim pršilnikom mora delavec uporabljati zaščitne rokavice, delovno obleko, pokrivalo s širokimi krajci, trpežno obutev in zaščito za dihala (maska tipa AIP2). Pri stiku s škropljenimi rastlinami po preteku delovne karence mora delavec uporabljati zaščitne rokavice.
Delovna karenca: Vstop delavcev na tretirano površino je dovoljen 12 dni po tretiranju.

Zaradi varstva čebel je potrebno insekticide proti ameriškemu škržatku uporabiti šele takrat, ko trta popolnoma odcveti. V legah in pri sortah, kjer trta še pocvita, počakajte s škropljenjem toliko časa, da popolnoma odcveti! Pred tretiranjem odstranite cvetočo podrast in preprečite zanašanje brozge na cvetoče rastline v okolici. Škropljenje opravite v večernih urah, ponoči ali zgodaj zjutraj, ko so čebele v panjih! Dosledno upoštevajte sredstvom priložena navodila!


9.6.2014
VARSTVO VINSKE TRTE
V toplejših območjih so zgodnje sorte vinske trte že odcvetele, večinoma pa trta sedaj cveti ali začenja s cvetenjem. Med cvetenjem naj bo trta zavarovana pred okužbami s peronosporo in oidijem s katerim izmed učinkovitih fungicidov s kombiniranim sistemičnim ali delno sistemičnim ter dotikalnim delovanjem. V tem obdobju odsvetujemo rabo fungicidov z bakrom ter rabo listnih gnojil, saj lahko povzročijo slabo oplodnjo. Proti peronospori uporabite fungicide kot so Galben M, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum MZ WG, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus ali podobni.

Za varstvo pred oidijem uporabite pripravek kot je Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WH, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ipd. Lahko uporabite tudi pripravek Karathane Gold 350 EC. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo.

V vinogradih se sedaj izlegajo ličinke ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice. Zatiranje bo potrebno opraviti po zaključenem cvetenju vinske trte, o čemer vas bomo pravočasno obvestili!


2.6.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Trta v večini pridelovalnih območjih sedaj začenja s cvetenjem. V obdobju pred in v cvetenju vinske trte je ob pogostih padavinah potrebno trto varovati pred peronosporo z enim izmed fungicidov s sistemičnim ali delno sistemičnim delovanjem. Presledki med škropljenji naj ne bodo daljši od 10 dni. Uporabite lahko fungicide kot so: Galben M, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus ali podobni.

Za varstvo pred oidijem uporabite katerega od sistemičnih pripravkov kot so Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Stroby WH, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ipd. Lahko uporabite tudi pripravek Karathane Gold 350 EC.Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo.
 

26.5.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

V toplejših območjih in legah nekatere zgodnje sorte vinske trte že začenjajo s cvetenjem, drugod pa so cvetovi še tesno stisnjeni skupaj. 

Kjer trta že cveti ali je tik pred cvetenjem, priporočamo za varstvo pred peronosporo enega izmed številnih fungicidov s sistemičnim ali delno sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so: Galben M, Ridomil gold combi pepeite, Ridomil gold MZ pepite, Fantic F WG, Curzate M, Equatoion pro, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Aviso DF, Antracol combi, Forum star, Sfinga extra, Acrobat MZ WG, Alleato 80 WG, Profiler, Mikal premium F, Mikal flash, Melody combi WP 65,3, Melody duo WG 66,8, Momentum F, Momentum trio, Valis F, Emendo F, Pergado F, Pergado MZ, Gett, Enervin, Mildicut, Revus ali podobni. Kjer trta še ne bo cvetela lahko uporabite tudi katerega izmed dotikalnih fungicidov kot so Electis 75 WG, Antracol, Antracol  70, Delan 700 WG, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Folpan 80 WDG, Folpan 50 SC, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Pinozeb M 45, Penncozeb 75 DG, Polyram DF ali katerega od bakrovih pripravkov. 
Za varstvo pred oidijem pa uporabite katerega od pripravkov kot so Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC,  Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Kusabi 300 SC, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex80 WG,  Kumulus DF,  Pepelin,  Cosavet DF, Cosinus,  Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special,  Thiovit Jet ali Močljivo žveplo.



9.5.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Z otoplitvijo vremena lahko v vinogradih pričakujemo pojave peronospornih peg in oidija vinske trte. Za varstvo pred peronosporo priporočamo sedaj rabo dotikalnih fungicidov kot je Antracol, Antracol  70, Delan 700 WG, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Folpan 80 WDG, Folpan 50 SC, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Pinozeb M 45, Penncozeb 75 DG, Polyram DF in podobni.  Uporabite lahko tudi pripravek Quadris, Cabrio Top ali Universalis, ki delujejo tudi proti oidiju. Kjer je trta pred cvetenjem lahko uporabite tudi pripravke s sistemičnim ali delno sistemičnim delovanjem. V času cvetenja ne uporabljajte pripravkov, ki vsebujejo baker ali aluminij, izogibajte se tudi rabi listnih gnojil.
Za varstvo pred oidijem uporabite enega izmed žveplovih pripravkov kot je Cosan, Vindex 80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus,  Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo. Pri občutljivih sortah in v vinogradih, kjer se je v preteklem letu močneje pojavljal oidij, lahko za varstvo uporabite tudi katerega izmed zgoraj naštetih kombiniranih pripravkov ali pripravke kot je Folicur EW 250, Falcon EC 460, Orius 25 EW, Mystic 250 EC,  Nativo 75 WG, Domark 100 EC, Postalon 90 SC, Karathane gold 350 EC, Kusabi 300 SC, Topas 100 EC, Topaze, Tebazon EW 25, Tebuscha 25 EW ali podobni. Pri izbiri sistemičnih pripravkov upoštevajte priporočila o menjavanju aktivnih snovi zaradi nevarnosti razvoja odpornosti glive!  Upoštevajte sredstvom priložena navodila!


12.5.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Razvoj vinske trte je po legah, območjih in sortah različen. Nevarnost okužb s peronosporo je bila ob zadnjem deževju verjetnejša v toplejših legah in območjih in kjer je trta razprla pet in več listov. Po zadnjih padavinah svetujemo vinogradnikom varstvo trte pred peronosporo z enim izmed dotikalnih fungicidov kot je Folpan 80 WDG, Folpan 50 SC, Delan 700 WG, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Pinozeb M 45, Penncozeb 75 DG, Polyram DF, Antracol, Antracol 70, Quadris, Cabrio Top ali Universalis. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek kot je Cosan, Vindex80 WG, Kumulus DF, Pepelin, Cosavet DF, Cosinus, Močljivo žveplo Karsia DF, Michrothiol special, Thiovit Jet ali Močljivo žveplo.

Pri izbiri in kombiniranju pripravkov upoštevajte sredstvom priložena navodila!
 


28.4.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Sedanje hladno in deževno vreme je ugodno za razvoj nekaterih glivičnih bolezni vinske trte kot so črna pegavost, siva plesen na poganjkih in rdeč listni ožig, na Koprskem in v drugih toplejših območjih in legah, kjer je trta močno odgnala, tudi peronospora vinske trte. 
Priporočamo rabo katerega od dotikalnih fungicidov kot so Folpan 80 WDG, Folpan 50 SC, Delan 700 WG, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Pinozeb M 45, Penncozeb 75 DG, Polyram DF, Antracol, Antracol 70, Quadris, Cabrio Top ali Universalis. Za zatiranje rdečega listnega ožiga lahko uporabite tudi katerega od bakrovih pripravkov ali pripravek Dynali ali Stroby. Škropivu dodajte tudi žveplov pripravek, ki ovira tudi razvoj pršic šiškaric. V vinogradih, kjer pršice močno ovirajo razvoj trte, lahko uporabite tudi akaricid Ortus 5 EC.

Pri izbiri in kombiniranju pripravkov upoštevajte sredstvom priložena navodila!



14.4.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih, kjer se pojavlja črna pegavost vinske trte, je ob pojavu dežja potrebno mlade poganjke zavarovati pred okužbami z uporabo enega izmed fungicidov kot je FOLPAN 80 WDG, FOLPAN 50 SC, DELAN 700 WG, ANTRACOL, ANTRACOL WG 70 ali POLYRAM DF. Škropivu dodajte enega izmed žveplovih pripravkov za varstvo pred oidijem in proti pršicam šiškaricam.


7.4.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih, kjer trta neenakomerno odganja zaradi pršic šiškaric, je sedaj še čas za rabo žveplovih pripravkov. Za dobro delovanje žvepla morajo biti dnevne temperature nad 15 °C, brsti pa v fazi, ko so jasno vidne konice zelenih poganjkov. Če brsti še niso dovolj razviti škropljenje nima učinka.


31.3.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Ponekod ob odganjanju vinske trte obžirajo brste gosenice nekaterih vrst pedicov in sovk. Vinogradnikom svetujemo pregledovanje trsov in v nočnih urah, ob svetilki, pobiranje gosenic. Kjer so v preteklem letu povzročale škodo pršice šiškarice (erinoza, akarinoza) in oidij lahko v fazi odganjanja, ko so v brstih opazni zeleni vršički, uporabite žveplov pripravek v 1-2 % koncentraciji. Delovanje žveplovih pripravkov je boljše, če so 2 do 3 dni po škropljenju dnevne temperature nad 15°C.


24.3.2014
VARSTVO VINSKE TRTE

Po blagi zimi lahko v vinogradih pričakujemo veliko preživelost raznih škodljivcev in povzročiteljev bolezni vinske trte. Vinogradnikom priporočamo redno spremljanje razvoja trte in razmer ter pravočasno ukrepanje. Za varstvo pred pršicami šiškaricami (erinoza, akarinoza) in oidijem je potrebno v fazi odganjanja, ko so v brstih opazni zeleni vršički, uporabiti žveplov pripravek v 1-2 % koncentraciji. Delovanje žveplovih pripravkov je boljše, če so 2 do 3 dni po škropljenju dnevne temperature nad 15 °C.