Vzpostavitev sistema vzorčnih kmetij za namen stalnega spremljanja kazalcev trajnostnega kmetijstva

"Establishment of a reference agricultural holdings system for the purpose of permanent monitoring of indicators of sustaninable agriculture"
 


Šifra projekta: V4-1813       Trajanje projekta: 1.11.2018 do 31.10.2020 (3 leta)

Financiranje projekta: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v okviru izvajanja Ciljnega raziskovalnega programa » Zagotovimo si hrano za jutri« v letu 2018
 
Projektna skupina:
Kmetijski inštitut Slovenije (KIS);  Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede (UM-FKBV);  Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta (UL-BF);  Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota (KGZ Murska Sobota)

Nosilec projekta: izr.prof. dr. Andrej Simončič

Informacije: dr. Irena Bertoncelj (irena.bertoncelj@kis.si)

 

Ozadje in problematika:

Za ustrezno izvajanje kmetijske dejavnosti na nacionalni ravni (usmerjanje kmetisjke pridelave, predelave hrane in razvoja podeželja) je nujno potreben kakovosten monitoring vplivov kmetijstva na okoje, ekonomske učinkovitosti pridelave, učinka podeljenih kmetijskih podpor in konkurenčnosti kmetij oziroma podjetij.

V sodobnem času ni možno kakovostno sprejemanje odločitev glede kmetijske politike brez zanesljivega sistema za zajemanje realnih okoljskih, ekonomskih, socioloških in drugih podatkov. Zahtevo za vzpostavitev takšnih sistemov na nacionalni ravni držav EU nakazujejo tudi številne direktive. Slovenija še nima izgrajenega učinkovitegasistema za spremljanje kazalcev v povezavi s kmetijsko pridelavo. Trenutni sistemi (npr. zajemanje podatkov s strani statističnega urada, ali nepovezani monitoringi različnih ministrstev) niso dovolj učinkoviti, da bi nudili dobre podlage za odločanje na nacionalni ravni. Resolucija o strateških usmeritvah razvoja slovenskega kmetijstva in živilstvaopredeljuje cilje razvoja kmetijstva v Sloveniji v naslednjem srednjeročnem obdobju po letu 2020 na način, da upošteva večnamensko vlogo kmetijstva v okviru trajnostnega razvoja. Le-ta sicer predvideva v prihodnje v Sloveniji kmetijstvo, ki bo usmerjeno k večji prehranski varnosti države, bo ekonomsko učinkovito in konkurenčno, socialno in družbeno odgovorno, hkrati pa tudi okolju prijazno. V Sloveniji zato za razliko od nekaterih kmetijsko najpomembnejših držav ne stremimo zgolj k intenzivnosti pridelave; naš cilj je v prvi vrsti okoljsko intenzivna pridelava, ki mora biti sicer konkurenčna, vendar v največji meri  upoštevati okoljsko občutljivost naših kmetijskih krajin.

 

Cilji projekta:

Projekt vključuje pripravo predloga za vzpostavitev sistema vzorčnih kmetij za namen stalnega spremljanja kazalcev trajnostnega kmetijstva v Sloveniji. Strategija slovenskega kmetijstva teži k vzpostavitvi in zagotavljanju konkurenčne kmetijske pridelave ob sočasni skrbi za okolje in zdravje ljudi. Pri pripravi predloga dela bomo uporabili izkušnje iz tujine, že obstoječe in učinkovite modele, ki opredeljujejo in spremljajo različne tehnološke, ekonomske, okoljske in družbene kazalce vezane na  kmetijsko pridelavo.  Najuspešnejše in najprimernejše modele bomo poskušali uporabiti in jih prilagoditi slovenskim razmeram, pri čemer bodo izbrane vzorčne kmetije s svojimi kazalniki vključevale tri najpomembnejše oblike kmetijske pridelave pri nas in sicer poljedelsko in vrtnarsko proizvodnjo, živinorejo in trajne nasade. Znotraj teh treh vrst pridelave pa bomo glede na razpoložljiva sredstva, ki jih nameravajo vladne službe nameniti delovanju sistema v prihodnje, določili in predlagali mrežo vzrčnih kmetij s kupaj z naborom kazalnikov. V monitoring kazalnikov bodo predvidoma vključeni kazalci iz naslednjih področij: ekonomika kmetijske pridelave, socio-ekonomski vidik trajnostne pridelave, tehnologije pridelave, opremljenost kmetij, raba FFS in varstvo rastlin (NAP), gnojenje in prehrana rastlin, okoljski kazalci, izpusti toplogrednih plinov in amonijaka in biotska raznovrstnost.

 

O projektu - SICRIS (raziskovalci, sodelujoče organizacije, pomen incilji): V4-1813