Naslov projekta: Digitalizacija terroirjev slovenskih vinogradov
Šifra/SICRIS: V4-2424
Obdobje: 1. 9. 2024–31. 8. 2026
Nosilec: dr. Klemen Lisjak, Kmetijski inštitut Slovenije
Projektna skupina: Seznam raziskovalcev in tehničnega osebja
Sodelujoče organizacije: 0215 Geološki zavod Slovenije, 0246 Geodetski inštitut Slovenije, 0481 Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
Sofinancerja: ARIS in MKGP
Predstavitev projekta
Koncept terroirja se iz leta v leto odraža v značilnostih vin iz določene vinske regije, okoliša oz. lege, ki jih ni mogoče ponoviti drugje, tudi ob predpostavki povsem enake pridelave. Poleg antropogenih sooblikujejo terroir tudi geogeni dejavniki. Geogeni dejavniki zajemajo makro- in mikroklimatske razmere, sestavo tal, morfometrične in geološke parametre. Za opredelitev geogenih karakteristik vinorodnih območij je v Sloveniji nujno potrebno pripraviti natančnejše prikaze talnih, geomorfoloških in geoloških karakteristik za posamezne vinorodne okoliše, podokoliše in vinorodne lege. Študije terroirja omogočajo identifikacijo leg ali rastišč znotraj pridelovalnih okolišev s potencialom za pridelavo visoko kakovostnih vin. Podrobna pedoklimatska karakterizacija vinogradniških terroirjev lahko prispeva k boljši prodajni ceni vina. Z digitalnimi orodji je spremljanje klimatskih parametrov lahko hitro in avtomatizirano, zbrani podatki pa so zelo uporabni pri načrtovanju novih vinogradov.
V okviru CRP projekta V4-2263 smo postavili model in razvili platformo za boljše vrednotenje terroirja slovenskih vinogradov. Na portalu (platformi) www.vinograd.si prikazujemo natančne agrometeorološke parametre, 10-letne primerjalne tabele in grafe meteoroloških parametrov za vsak okoliš z vsaj eno metreološko postajo ter okoljske in satelitske posnetke za izbrano točko na zemljevidu. Že v času priprave metodologije in med razvijanjem platforme pa smo prišli do zaključka, da platforma nujno potrebuje nadgradnjo z namenom boljše funkcionalnosti in uporabnosti tako za vinogradnika kot za pristojne institucije (MKGP) in kmetijske svetovalce (KGZ).
Načrtujemo, da bo www.vinograd.si postal krovni vinogradniško-vinarski portal v Sloveniji, saj bo združeval tako prikaz posebnosti in specifik terroirjev kot dozorevanja grozdja. Predlagana nadgradnja bo vinogradnikom olajšala odločitve pri izvajanju tehnoloških ukrepov v vinogradu. Zapis in zajem podatkov bo sistematičen in uporaben za nadaljnje obdelave, primeren za strojno branje dostopno preko programskega vmesnika (API). Digitalni portal www.vinograd.si bo torej služil tudi kot vir nujnih strokovnih informacij za odločevalce pri pripravi politik in pravnih podlag za nadaljnji razvoj sektorja.
Cilji
S predlaganim projektom bomo nadgradili portal www.vinograd.sina treh nivojih:
- Na nivoju izbranih vinogradniških leg (oz. večjih vinogradniški kompleksov) bomo poleg natančnejših prikazov spremljanja dozorevanja grozdja in natančnejšim prikazom agrometeoroloških parametrov za obstoječ portal www.vinograd.sipripravili nadgradnje, ki vključujejo prikaz podatkov dozorevanja grozdja, prikaz meteoroloških podatkov za okrog 100 najpomembnejših leg v Sloveniji, prikazali agrometeorološka poročila za posamezen letnik na nivoju vinorodnega okoliša, izdelali model za prikaz fenoloških faz izbranih vinogradov ter pripravili kartografski pregled za temperaturo in padavine za izbrane vinograde danega okoliša.
- Na nivoju vinorodnih dežel, okolišev in podokolišev bomo za že razvit portal www.vinograd.si oblikovali litološke in morfometrične (geomorfološke) karte v različnih merilih z opisi geogenih dejavnikov terroirja na dveh nivojih (strokovni in v uporabnika-vinogradnika usmerjen opis) ter z opisi nadgradili tudi v pregledovalniku že obstoječo pedološko karto. Izdelan bo sistem za avtomatsko kreirano poročila o geogenih faktorjih dane lege, ki bo vključevalo litološke in pedološke podatke ter morfometrične podatke o naklonu, ekspoziciji, nadmorski višini in reliefu. V poročilu bo dana informacija o samem merilu, ki ga bomo uporabljali za določene sloje podatkov.
- Pripravili sistem hrambe podatkov za bodočo obdelavo. Ker so podatki in analize zelo razpršeni, planiramo v okviru projekta pripraviti sistem kako podatke shraniti, da bodo le-ti uporabni v prihodnosti za potrebe modeliranja ali drugo.
Aktivnosti
Projekt bo razdeljen v 3 delovne sklope, ki so razdeljeni na posamezne aktivnosti (skupaj 14 aktivnosti).
DS 1: Nadgradnja terroir portala
Delovni sklop je namenjen vrednotenju terroirja (rastišča) slovenskih vinogradov oz. posameznih leg. Na nivoju izbranih vinogradniških leg (oz. večjih vinogradniški kompleksov) bomo z zajemom podatkov in vizualno nadgradnjo portala www.vinograd.si prikazali agro-meteoroloških parametre iz modela podatkovnih baz (Meteoblue) za najpomembnejše lege in komplekse vinogradov (do 10 za vsak vinorodni okoliš). Za obstoječ portal www.vinograd.si bomo pripravili še nadgradnje, ki vključujejo boljši prikaz podatkov dozorevanja grozdja ter prikaz avtomatskih agro-meteoroloških poročil za vsak vinorodni okoliš. Poročila se bodo avtomatsko oblikovala vsako leto po rastni sezoni in trgatvi (predvidoma 1.novembra). Nadgradnje vključujejo tudi izgradnjo modula za vnos fenoloških faz za izbrane vinograde ter njihovo grafično primerjavo med leti ter kartografske podatke za pregled temperatur in padavine za izbran vinorodni okoliš. Pomemben del aktivnost bo namenjen tudi sistemskemu zbiranju podatkov, ki se bodo lahko uporabljali v prihodnosti za potrebe raziskav, moduliranj in planiranj.
DS 2: Kamninska podlaga, tla in oblikovanost površja
Za karakterizacijo litoloških dejavnikov na makro skali bodo zbrani obstoječi arhivski podatki in v manjši meri izvedena tudi terenska verifikacija ali reinterpretacija obstoječih podatkov. Litološka karta projektnega območja bo oblikovana iz Osnovne geološke karte SFRJ v merilu 1:100.000 (dostopna na pregledovalniku eGeologija). Oblikovana bodo območja s sorodnimi litološkimi in prevladujočimi mineraloškimi karakteristikami z namenom makro karakterizacije enot terroirja. Morfometrične (geomorfološke) analize bodo izvedene z uporabo digitalnega modela višin (DEM) z 1× 1-metrskimi podatki rastrskih mreže lidar podatkov (Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, 2011, http://gis.arso.gov.si/ atlasokolja/profile.aspx?id=Atlas_Okolja_AXL@Arso). Vključevala bo analizo topografskih profilov in senčen relief ter karte višin, naklonov in usmerjenosti površin v GIS okolju. Z uporabo osnovnih morfometričnih parametrov za študijo terroirja bomo lahko pokazali razlike med posameznimi vinorodnimi legami. Na pregledovalniku že dostopna pedološka karta Slovenije v merilu 1 : 25.000 bo vključena v na novo oblikovan modul. V okviru delovnega sklopa 2 bomo za vinorodne dežele, okoliše in podokoliše ter lege pripravili litološko karto, izdelali karte naklona, ekspozicije, nadmorske višine, reliefa ter opisi geogenih značilnosti na dveh nivojih (znanstveno strokovni ter za uporabnika - vinogradnika usmerjen opis). Uporabnik bo na portalu lahko izbral svoj vinograd in s klikom dobil natančno poročilo o naravnih karakteristih lege (kamninska podlaga in njena sestave, tla, morfometrični (geomorfološki) dejavniki). Dodatno bodo prikazane tudi nove karte geogenih dejavnikov terroirja za posamezne vinorodne lege ali večje vinogradniške komplekse, ki bodo izdelane v komplementarnem raziskovalnem projektu ‘’Poreklo vina: geo-klimatski, mikrobiološki ali človeški konstrukt? Primer slovenskih modrih frankinj (L4-50141)’’. Te aktivnosti bodo vodile k nadgradnji platforme vinograd.si in bodo vključevale izdelavo novega modula ‘’Geogeni dejavniki Terroirja’’ (‘klik na glavnem menu vrstici’). S tem modulom bomo prikazovali nove litološke in morfometrične (geomorfološke analize) karte ter obstoječe pedološke in klimatološke podatke, torej geogene dejavnike terroirja.
DS 3: Diseminacija rezultatov
V tretjem delovnem paketu (DS3) bo izvedena diseminacija rezultatov. Ta vključuje poročanje in predstavitev rezultatov naročniku, strokovni in znanstveni javnosti pa tudi drugim deležnikom. Pomemben del projekta bo strateško-svetovalni dokument s predlogi uporabe sistema za spremljanje terroirjev, ukrepov za nadaljnjo implementacijo projekta in s predlogi usmeritev za naročnika glede njegove vloge in aktivnosti v prihodnosti. DP3 je pomemben za obveščanje, ozaveščanje, promocijo, kapitalizacijo rezultatov in zagotovite nadaljevanja inovativnih pristopov pri uporabi terroirjev za dvig prepoznavnosti slovenskega vinogradništva, pa tudi še večjo gospodarsko učinkovitost vinogradniško-vinarskega resorja.
Rezultati
Rezultat 1.2 Letna poročila o agrometeoroloških parametrih za vsak vinorodni okoliš.
Avtomatska poročila in primerjave med okoliši bodo avtomatsko izdelane vsako leto s 1.novembrom. Uporabnik bo lahko primerjal karakteristike letnika med leti in med okoliši.
Datum izvedbe: 18 mesecev po začetku projekta.
Nosilec: KIS
Rezultat 1.3 Izdelava kartografije za temperature in padavine.
Izdelan bo interpolirani toplotni zemljevid povprečnih minimalnih, maksimalnih in povprečnih dnevnih temperatur in interpolirani padavinski zemljevid vsote padavin za ta vinorodnih okoliš.
Algoritem bo prikazoval toplotni/padavinski zemljevid za poljubno izbrano časovno obdobje.
Datum izvedbe: 24 mesecev po začetku projekta.
Nosilec: KIS
Rezultat 1.4 Sistem nalaganja podatkov o dozorevanju grozdja in avtomatska poročila.
Podatki o dozorevanju bodo prikazani v avtomatskih poročili za posamezno sorto in vinorodni okoliš.
Datum izvedbe: 12 mesecev po začetku projekta.
Nosilec: KIS
Rezultat 1.5 Grafični prikaz poteka fenofaz za izbrane vinograde.
Izdelan bo modul za vnos podatkov o fenofazah izbranih vinogradov.
Na GIS zemljevidu bo uporabnik lahko izbral vinograd v katerem bo sledil potek fenofa in primerjal fenološke faze med letniki.
Datum izvedbe: 18 mesecev po začetku projekta.
Nosilec: UL-BF
Rezultat 1.6 Sistematičen in urejen sistem hrambe podatkov.
Pripravljen bo sistematičen zapis podatkov, uporaben za nadaljnje obdelave, primeren za strojno branje dostopno preko programskega vmesnika (API), ki je ustrezno dokumentiran. Na platformi bo možnost izvoza podatkov v .csv datotek.
Datum izvedbe: 12 mesecev po začetku.
Nosilec: KIS
Rezultat 2.1 Litološka karta Slovenskih vinorodnih območij.
Litološka karta bo predstavljala osnovo za razumevanje nadaljnjih geogenih faktorjev ter bo omogočila pregledovanje kamninske sestave podpovršja na območjih vinorodnih dežel, okolišev in podokolišev ter leg.
Datum izvedbe: 18 mesecev po začetku projekta.
Nosilec: GeoZS
Rezultat 2.2 Izdelani zemljevidi naklonov, ekspozicij in nadmorskih višin.
Oblikovane morfometrične karte bodo prispevale k razumevanju pomena osnovnih morfometričnih parametrov na rast trte in kakovost vina ter omogočale poizvedovanje o geomorfoloških karakteristikah interesnega območja (po gerk).
Datum izvedbe: 18 mesecev po začetku projekta.
Nosilec: GI
Rezultat 2.3 Opisi kategorij.
Pripravljene karte geogenih dejavnikov bodo za vse vključene analize kategorizirane. Vsaka kategorija bo opisana na dveh nivojih (strokovni in v uporabnika, vinarja, usmerjen opis). Pripravljeni opis bodo služili kot vhodni podatek aktivnost 2.4 ‘’Izdelava avtomatskega poročila o specifikah terroirja’’.
Datum izvedbe: 24 mesecev
Rezultat 2.4 Avtomatsko poročilo o geogenih dejavnikih terroirja.
Portal www.vinograd.si bo za geogene parametre terroirja ponujal vinogradnikom ter zainteresirani javnosti enostavno pridobivanje visokokakovostnih, strokovnih ter zaupanja vrednih osnovnih geoloških, geomorfoloških, pedoloških in klimatskih informacij.
Datum izvedbe: po 36 mesecih po začetku projekta.
Nosilec: GeoZS
Rezultat 2.5 Preverba obstoječih grafičnih prikazov geografskih enot.
Podatki vinogradov, leg in krajev, ki so prikazani v portalu www.vinograd.si bodo pregledani ter posodobljeni z manjkajočimi podatki.
Datum izvedbe: po 36 mesecih.
Nosilec: GI.
Rezultat 2.6 Posodobljen sloj ortofoto območja obravnavanih vinogradov.
Pridobljeni bodo podatki rabe tal in vinogradov ter v okviru te aktivnosti zagotovljena letna obnova ortofoto posnetkov, ki bo omogočala spremljanje rabe tal na interesnem območju.
Datum izvedbe: po 12 mesecih.
Nosilec: GI.
Rezultat 3.1 Sestanki s predstavitvami vmesnih rezultatov.
Z naročnikom bo izvedenih več sestankov, na katerih bodo predstavljeni vmesni rezultati projekta, nadgradnje in možnosti popravkov platforme.
Datum izvedbe: po 36 mesecih.
Nosilec: KIS.
Rezultat 3.2 Komunikacija s končnimi uporabniki.
Nadgradnjo platforme vinograd.si bomo predstavili identificiranim deležnikom s področja vinogradništva in vinarstva (vinogradniki, specialisti, študenti, raziskovalci, sommelieri…).
Datum izvedbe: po 36 mesecih.
Nosilec: UL-BF.