Predstavitev oddelka

Na Oddelku za varstvo rastlin (OVR), ki je osrednje znanstveno-raziskovalno središče na področju zdravstvenega varstva rastlin v Sloveniji, se že več kot 60 let ukvarjamo s proučevanjem ter obvladovanjem rastlinskih bolezni in škodljivcev, ki neposredno ogrožajo zdravje in pridelavo rastlin.

Naše raziskave zdravja rastlin so večinoma usmerjene v iskanje novih, okolju prijaznih načinov varstva rastlin, ki temeljijo na zmanjševanju tveganja zaradi rabe fitofarmacevtskih pripravkov. Med ostalim proučujemo strategije celostnega obvladovanja škodljivih organizmov (integrirano varstvo rastlin), metode biotičnega varstva rastlin in pristope varstva rastlin v ekološkem kmetijstvu.

V okviru strokovne dejavnosti se ukvarjamo z reševanjem problemov povezanih z rastlinskimi boleznimi in škodljivci v Sloveniji, spremljanjem pojava in razširjenosti škodljivih organizmov rastlin, diagnostiko, izdelavo ocen tveganja in strokovnih mnenj. Nudimo ustrezno strokovno podporo ministrstvom, kmetijskim svetovalcem in pridelovalcem.

Znotraj Diagnostičnega laboratorija Oddelka za varstvo rastlin delujejo Nacionalni referenčni laboratoriji (NRL) in Uradni laboratoriji (UL) za določanje škodljivih organizmov rastlin. Diagnostični laboratorij Oddelka za varstvo rastlin je akreditiran pri Slovenski akreditaciji kot preskuševalni laboratorij po standardu SIST EN ISO/IEC 17025:2017.

Skupina za daljinsko zaznavanje in GIS uporablja inovativne metode daljinskega zaznavanja oz. optičnega zajema elektromagnetnega sevanja za namen zgodnjega odkrivanja rastlinskih bolezni in škodljivcev. V ta namen uporabljamo različne senzorje, ki omogočajo zaznavo bolezni ali škodljivca tudi pred vidnimi znaki ter omogočajo pravočasno in prostorsko natančno ukrepanje.

V okviru opazovalno napovedovalne dejavnosti nudimo kmetijskim svetovalcem, pridelovalcem in ljubiteljem rastlin aktualne informacije o pojavu in razvoju gospodarsko pomembnih rastlinskih bolezni in škodljivcev ter jih usmerjamo k primernim tehnološkim varstvenim ukrepom.

Naše delo na področju novih tehnologij varstva rastlin in poskusništva (kontakt) zajema opravljanje poskusov in analiz za ugotavljanje učinkovitosti fitofarmacevtskih sredstev (FFS). Leta 2011 smo pridobili certifikat dobre poskusne prakse (GEP - Good Experimental Practice), Dobra eksperimentalna praksa.