Jagodičje je hrana ljudem in živalim, zdravilo, vir dohodka, vir sprostitve, navdih ustvarjalnosti, gesta naklonjenosti.  

Jagodičje v Slovenski sadjarski pridelavi predstavlja majhen, a dragocen delež, ki prispeva k raznolikosti ponudbe sadja. Gojenje jagodičja je izziv  velikim pridelovalcem  in skoraj vsakemu lastniku domačega vrta.  V okoljih s številnimi omejitvenimi dejavniki (majhne parcele, nagnjeni tereni, visokogorske kmetije), lahko pridelava jagodičja predstavlja  dejavnost, ki že na majhnih površinah zagotavlja dohodek za preživetje.  Strokovno, raziskovalno in svetovalno delo na področju jagodičja na Kmetijskem inštitutu Slovenije neprekinjeno poteka že več kot 60 let. Strokovne izkušnje si pridobivamo ob raziskovalnem delu na jagodičastih sadnih vrstah, ki jih gojimo v sklopu Kolekcijsko poskusnega nasada jagodičja na Brdu pri Lukovici (1 ha) in v Kolekcijsko poskusnem nasadu ameriških borovnic na Drenovem Griču (2,51 h). V kolekcijah sort jagodičastih sadnih vrst in zbirki manj poznanih jagodičastih in drugih sadnih vrst je zbranih preko 220 sort. V nasadu imamo tudi zbirko avtohtonih tipov različnih sadnih vrst, nabranih v naravnem okolju  po Sloveniji.

 

 TRENUTNA AKTUALNA OPRAVILA V JAGODIČJU z video nasveti


AKTUALNI DOGODKI V LETU 2022 

- Dan jagodičja na Brdu pri Lukovici 23.6.2022 - vabilo

- Posvet o malini in ostalem grmičastem jagodičju 9.3.2022 - vabilo

- Strokovni posvet pridelovalcev ameriških borovnic 3.3.2022 - vabilo 

              

V nadaljevanju najdete zanimive, poučne vsebine in nasveti za pridelovalce in ljubitelje jagodičja. Področja so razdeljena po posamezni jagodičastih sadni vrstah ter dogodkih. Do njihovih vsebin dostopate s klikom na sliko posamezne jagodičaste sadne vrste. 

 

 

Posveti o jagodi skozi čas


 

Ostale pomembne povezave kjer lahko najdete mnogo zanimivega tudi iz področja pridelave jagodičja.

Tukaj so združene vsebine zadnjih posvetov. Iz srca hvala vsem za vašo udeležbo.

 

Kakršni koli nasveti in pobude o čem bi želeli izvedeti kaj več na naslednjih posvetih so zelo dobrodošli.

Pošljite jih na e-mail: nika.webe@kis.si 

 

15. Posvet o jagodi 2016

16. Posvet o jagodi  2017

17. Posvet o jagodi 2018

18. Posvet o jagodi 2019

19. Posvet o jagodi 2020

20. Posvet o jagodi 2021

Manj poznane jagodičaste sadne vrste 

Med manj poznane jagodičaste sadne vrste vključujemo tudi nekatere rastline, ki jih sicer botanično uvrščamo med koščičarje ali pečkarje, ampak imajo majhne, drobne plodove, zato jih uvrstimo v skupino jagodičastih sadnih vrst. Vsakih nekaj let se na trgu pojavijo nove rastline, ki jih v določenih predelih sveta pridelujejo že vrsto let ali pa tam rastejo v naravi, pri nas pa niso poznane. Na trgu se pojavljajo vedno novi ponudniki sadilnega materiala, ki razpolagajo z različnimi rastlinskimi vrstami, sortami in križanci. Nekatere nove sadne vrste se na našem ozemlju ohranijo, druge pa po nekaj letih počasi zapustijo naše vrtove in takšnih ali drugačnih neugodnih razlogov. Mnogo teh sadnih vrst je užitnih šele po predelavi v sokove, marmelade, ali pa pridobijo užitno zrelost po pozebi ali sušenju, ko postanejo sladki in niso več trpki.

Posebne, manj poznane jagodičaste sadne vrste je zato potrebno v naš pridelovalni prostor vnašati premišljeno z kančkom nezaupanja, pa naj bo to njiva, vrt ali pridelava na večjih površinah.

Sem spadajo:

Dren – rumeni dren                  

Haskap jagoda

Šmarna hrušica

Drobnoplodni kivi

Jerebika

Navadni rakitovec

Murva, bela in črna