Pomlad tradicionalno ponuja veliko dogodkov, namenjenih spoznavanju rastlin in živali ter okolja, na katerih strokovnjaki in raziskovalci prenašajo znanje različnim skupinam udeležencev.
Kmetijski inštitut Slovenije se je v sredo, 22. maja 2024 udeležil Festivala biotske raznovrstnosti Raznoživo, ki je potekal v središču Ljubljane. Predstavili smo biotsko raznovrstnost navadnega fižola, in sicer različne genske vire in sorte fižola, ki obstajajo v naravi ali so bile vzgojene s človeškim posegom (z žlahtnjenjem). Biotska raznovrstnost se kaže v različnih barvah semen, oblikah strokov, velikosti rastlin, kot tudi prilagoditvi rastlin na različne vremenske pogoje in tla. Biotska raznovrstnost predstavlja vir za pridobivanje novih sort fižola, ki imajo izboljšano odpornost na bolezni, so bolje prilagodljive na spremembe v okolju in so bolj všečne potrošnikom. Ohranjanje biotske raznovrstnosti navadnega fižola ima pomembno vlogo tudi pri zagotavljanju prehranske varnosti.
V petek, 24. maja 2024 smo sodelovali na Dnevu očarljivih rastlin, ki se je odvijal v Biološkem središču v Ljubljani. Ob povezovanju naravne in kulturne dediščine smo predstavili Slovenijo kot tradicionalno sadjarsko deželo. Prikazali smo pestrost sadnih vrst, ki uspevajo v Sloveniji: tistih izrazito mediteranskega značaja (npr. oljka, figa ter mandelj) kot sadnih rastlin, ki so bolj značilne za pridelavo v kontinentalnem pasu (jablana, hruška, sliva, češnja, jagodičje …). Za osnovnošolce in odrasle smo pripravili interaktivne delavnice, ki so potekale v obliki kviza z reševanjem ugank o sadju in s poznavanjem tipičnih ljudskih pregovorov, vezanih na sadjarstvo.