Predstavitev Centralnega laboratorija

Centralni laboratorij ima kot sestavni del Kmetijskega inštituta Slovenije vzpostavljen in ustrezno vzdrževan sistem vodenja, ki izpolnjuje zahteve standarda ISO 9001:2015 (certifikat Q-1120, od l. 2007 dalje). Status laboratorija zagotavlja neodvisnost in nepristranskost rezultatov. Laboratorij je od leta 2002 do 2011 pridobival akreditacije po standardu SIST EN ISO/IEC 17025 pri francoski akreditacijski hiši Cofrac, za posamezna področja (enološki laboratorij, analitika tal, analitika krme, analitika medu itd.), kar zagotavlja točnost in primerljivost rezultatov metod preskušanja na mednarodnem nivoju. Akreditacija Cofrac je bila leta 2012 prenesena na nacionalno akreditacijsko telo, tj. Slovensko akreditacijo. Od leta 2012 je Centralni laboratorij akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-020 na področju preskušanja. Slovenska akreditacija je podpisnik multilateralnega sporazuma EA MLA (Evropsko združenje za akreditacijo) in ILAC Mutual Recognition Arrangement (ILAC MRA) za medsebojno priznavanje akreditacij, enakovrednosti poročil o testiranjih in analizah.

V laboratoriju opravljamo preskuse z uporabo referenčnega materiala ter kalibracijskih standardov z zagotovljeno sledljivostjo. Izvajamo tudi interni nadzor kakovosti s pomočjo uporabe sekundarnega referenčnega materiala. Vpeljane imamo delovne standarde, kontrolne karte in druga orodja, ki omogočajo stalni on-line nadzor kakovosti dobljenih rezultatov. Sodelujemo v mednarodnih medlaboratorijskih primerjalnih shemah BIPEA, EUPT, CIPAC in WEPAL-ISE ter programih za ugotavljanje usposobljenosti.

Svojo dejavnost uspešno izvajamo na štirih delovnih področjih: pri raziskovalnem in razvojnem delu, strokovnem delu, mednarodnih projektih in servisni dejavnosti. Zavedamo se vse večjega pomena prenosa znanja, zato krepimo sodelovanje s tujimi in domačimi raziskovalnimi inštitucijami ter izobraževalnimi ustanovami, kot tudi s slovenskimi strokovno-svetovalnimi službami na terenu, gospodarskimi družbami, tržnimi in ljubiteljskimi pridelovalci hrane, društvi ter z vsemi drugimi uporabniki informacij o trajnostnem kmetijstvu in upravljanju z naravnimi viri.

 

Seznam akreditiranih metod