dr. Barbara Pipan

dr. znanosti s področja biotehnologije; univ. dipl. inž. agr. znanstvena sodelavka Oddelek za poljedelstvo, vrtnarstvo, genetiko in žlahtnjenje molekularna biologija rastlin, DNA markerji, populacijska genetika in žlahtnjenje rastlin, QTL študije, MAS Raziskovalci +386 (0)1 280 52 73 barbara.pipan@kis.si

Strokovna izpopolnjevanja

Udeležba na konferencah in simpozijih ter delavnicah, ki so namenjene pridobivanju znanj predvsem s področja žlahtnjenja, genetike ter molekularne biologije rastlin.

Kratek življenjepis

Po končani gimnaziji sem se v šolskem letu 2002/2003 vpisala na univerzitetni študij agronomije na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, ki sem ga zaključila leta maja 2007 z diplomsko nalogo z naslovom: Sezonsko spremljanje nekaterih bioaktivnih snovi v izbranih užitnih samoniklih rastlinah. Nato sem še isto leto kot mlada raziskovalka pod mentorstvom izr. prof. dr. Vladimirja Megliča na Oddelku za poljedelstvo in semenarstvo Kmetijskega inštituta Slovenije nadaljevala študij kot podiplomska študentka na področju Biotehnologije, prav tako na Biotehniški fakulteti. V sklopu svojega podiplomskega študija sem po odobrenem neposrednem prehodu iz magistrskega na doktorski študij pridobila znanja s področja rastlinske genetike in molekularne biologije rastlin z vidika uporabe molekulskih markerjev v študijah prenosa genov in bioinformatskih analiz na področju okoljske genetike. Tako sem aprila 2013 zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom: Genetska raznolikost navadne ogrščice (Brassica napus L.) in njenih spolno kompatibilnih sorodnikov v slovenskem pridelovalnem prostoru. Od takrat sem kot raziskovalka na Kmetijskem inštitutu Slovenije vključena v različne programe, raziskave, projekte, naloge, javne službo in mentorstva na nacionalnem in evropskem nivoju. Sem tudi soavtorica knjige »Naš fižol«, ki je izšla v letu 2018.

Vse objave, povezane z znanstvenim in strokovnim delom so na voljo v SICRIS bazi objav Barbare Pipan.

Znanstveno in strokovno področje

Vodenje:

Pedagoško delo

Vključena kot mentorica pri projektnih nalogah, ki se izvajajo v okviru maturitetnega predmeta Biotehnologija, znotraj programa tehniška gimnazija na Biotehniškem izobraževalnem Centru Ljubljana.

Dosežki in nagrade

Soavtorica nagrajenega postra z naslovom: Uporaba karotenoidnih profilov in mikrosatelitov za identifikacijo sort vinske trte (Vitis vinifera L.) na Kolokviju iz genetike, leta 2010 v Ljubljani.

Članstvo

Slovensko genetsko društvo

Izbrana dela

Nazaj