Strokovno srečanje Izmenjava znanja in izkušenj o varstvu vrtnin

14.05.2015 ob 09:30

Kmetijski inštitut Slovenije, Hacquetova ulica 17, Ljubljana

Ob obisku strokovnjakov z Inšituta Julius Kühn iz Nemčije na Kmetijskem inštitutu Slovenije v okviru projekta Cropsustain, smo 14. maja 2015 pripravili strokovno srečanje z  naslovom Izmenjava znanja in izkušenj o varstvu vrtnin.

Strokovnjaki dr. Annette Herz, dr Dietrich Stephan (JKI, Institut für Biologischen Pflanzenschutz, Darmstadt), dr. Ellen Richter, dr. Martin Hommes (JKI, Institut für Pflanzenschutz in Gartenbau und Forst, Braunschweig), dr Alexandra Esther (JKI, Institut für Pflanzenschutz in Gartenbau und Forst, Münster) ter domači predavateljici mag. Iris Škerbot (Kmetijsko gozdarski zavod Celje) in Mateja Grobin Hlavaty iz podjetja Metrob so predstavili različne vidike varstva vrtnin.

Predavateljica dr. Annette Herz je predstavila stanje na področju biotičnega varstva s koristnimi žuželkami in pršicami v Nemčiji, kjer pridelovanje plodovk v vseh zavarovanih prostorih že poteka s pomočjo koristnih organizmov.

Dr. Dietrich Stephan je spregovoril o mikrobiotičnem zatiranju škodljivih žuželk z bakterijami Bacillus thuringiensis in entomopatogenimi glivami. Izpostavil je tveganja, ki jih uporaba pripravkov na osnovi B. thuringiensis lahko predstavlja za človekovo zdravje ter raziskave in ukrepe za zmanjšanje tveganj. V Nemčiji so v letu 2014 uvedli varnostno dobo za uporabo B. thuringiensis na nekaterih vrtninah. Sledilo je predavanje mag. Iris Škerbot, v katerem je opisala dosedanje izkušnje z uporabo koristnih organizmov v pridelavi vrtnin v Sloveniji in težave, s katerimi se pridelovalci soočajo pri njihovi rabi.

Različne vidike rabe entomopatogenih ogorčic je predstavila Mateja Grobin Hlavaty. Nekatere odgovore na težave pri uporabi biotičnega varstva je dalo predavanje dr. Ellen Richter, ki je predstavila tudi rezultate raziskav kapusovega ščitkarja (Aleyrodes proletella), ki je v Nemčiji v zadnjih letih postal zelo pomemben škodljivec kapusnic.

Dr. Martin Hommes je prikazal rezultate študije v projektu NEPTUN o rabi FFS na vrtninah v Nemčiji. Udeleženci srečanja so ob primerjavi izbora aktivnih snovi FFS, ki so na voljo pridelovalcem vrtnin v Nemčiji z zelo omejenim številom registriranih aktivnih snovi v Sloveniji, izrazili zaskrbljenost, saj so mnenja, da pridelovalci v Sloveniji ne morejo biti konkurenčni pridelovalcem v tujini.

O pri nas redko obravnavani temi –  varstvu rastlin pred ptiči in glodalci, je predavala dr. Alexandra Esther. Predstavila je raziskave o razvoju repelentov za ptice, ki so osnovani na rastlinskih izvlečkih in problem odpornosti glodalcev na rodenticide.

 

Vabilo in program dogodka

Nazaj