Raziskovalno delo

Trajnostno kmetijstvo in okolju prijazne tehnologije varstva rastlin, ki temeljijo na vpeljavi ukrepov za zmanjševanje tveganja zaradi rabe FFS in uvajanju načel integriranega varstva rastlin.

  • Raziskave novih tehnologij varstva rastlin (certifikati: dobra laboratorijska praksa –DLP in dobra eksperimentalna praksa – DEP)
  • Razvoj metod biotičnega varstva rastlin (entomopatogene glive, ogorčice)
  • Raziskave virov novih odpornosti v sorodnikih kmetijskih rastlin
  • Monitoring in klasifikacija škodljivih organizmov kot podlaga ukrepom varstva rastlin
  • Raziskave uporabnih strategij IPM za obvladovanje škodljivcev

Preučevanje bionomije, morfološke in genetske študije gospodarsko najpomembnejših vrst škodljivih organizmov

  • Analiza vpliva fitofarmacevtskih sredstev na netarčne organizme
  • Določanje razvojnih krogov škodljivih organizmov
  • Ugotavljanje genetske raznolikosti mikrobnih povzročiteljev bolezni in drugih škodljivih organizmov

Interakcijski odnosi med gostiteljskimi rastlinami in različnimi rastlinskimi škodljivimi organizmi ali abiotičnim stresom

  • Reševanje problematike širjenja bolezni zvijanja listov vinske trte in ugotavljanje učinkovitosti prenosa virusov z lokalnimi populacijami kaparjev
  • Problem zakrnele rasti in slabšega odganjanja trsov – identifikacija povzročiteljev, zanesljivost detekcije, vpliv na pridelek
  • Raziskave vpliva suše in težkih kovin na fiziologijo rastlin
  • Raziskave interakcij entomopatogenih gliv in rastlin ter vpliv na fiziologijo gostiteljskih rastlin

Razvijanje in uvajanje novih detekcijskih in diagnostičnih metod

  • Razvoj hitrejših in bolj občutljivih metod: molekularne metode (PCR v realnem času, NGS-določanje nukleotidnega zaporedja, HRM), imunološke in biokemijske metode
  • Neinvazivne metode detekcije škodljivih organizmov: hiperspektralna kamera z veliko prostorsko natančnostjo (identifikacija dejavnikov stresnega stanja – bolezni, prehrana, suša …)
  • Uvajanje molekularnega črtnega kodiranja za klasifikacijo težko določljivih žuželk

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Kmetijski inštitut Slovenije