V skladu s sprejeto zakonodajo v letu 2017 na področju ohranjanja in trajnostne rabe rastlinskih genskih virov v Sloveniji (Uredba o javni službi nalog rastlinske genske banke (Uradni list RS, št. 60/17)) sta bila za izvajalca Javne službe nalog rastlinske genske banke s 1. januarjem 2018 za obdobje sedmih let imenovana Kmetijski inštitut Slovenije in Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani.
Namen JSRGB je dolgoročno ohranjanje rastlinskih genskih virov (RGV) in zagotavljanje njihove trajnostne uporabe na strokoven, enovit in učinkovit način.
Delo JSRGB poteka v skladu s sprejetim letnim programom dela in finančnim načrtom. Naloge so opredeljene v sedemletnem programu dela in med drugim obsegajo zbiranje, evidentiranje in ohranjanje RGV, razmnoževanje ter njihovo opisovanje in vrednotenje. Delo opravljamo po mednarodno priznanih postopkih in metodah, ki so v skladu s standardi Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo na področju RGV in z metodami Evropskega kooperativnega programa za RGV (ECPGR). Če le-teh ni na voljo, uporabljamo tudi druge mednarodno priznane metode. Narava dela se med zbirkami razlikuje in je prilagojena specifikam posamezne rastlinske vrste.
Cilji JSRGB, ki jih zasledujemo v obdobju 2018–2024, so:
- zagotoviti trajno in varno hranjenje rastlinskih genskih virov (RGV) na najprimernejši način;
- dokumentirati in ovrednotiti zbrane RGV;
- omogočiti trajnostno uporabo RGV z ustreznim sistemom nadzorovane izmenjave akcesij;
- zagotoviti stalno zbiranje RGV in informacij o izvoru RGV, načinu pridobivanja RGV, načinu pridelave, uporabe, hranjenja in razmnoževanja RGV;
- prispevati k povečanju kmetijske biotske raznovrstnosti, upoštevajoč tudi trenutno stanje RGV v naravnem okolju;
- povečati sodelovanje in odgovornost vseh zainteresiranih strani, vključenih v ohranjanje in trajnostno rabo RGV, upoštevajoč strokovne smernice;
- pospeševati institucionalno gradnjo in ozaveščanje javnosti o pomembnosti RGV.
Strokovno-tehnična koordinacija JSRGB skrbi za celovito in enovito strokovno vodenje ter za tehnično koordinacijo javne službe, pripravo letnih programov dela in spremljanje njihovih ciljev in kazalnikov, spremljanje in analiziranje stanja na področju dela javne službe, sodelovanje z MKGP in drugimi ministrstvi, sodelovanje z drugimi javnimi službami ter mednarodno sodelovanje na področju ohranjanja RGV.