Virusonosne ogorčice na gojenih rastlinah povzročajo posredno in neposredno gospodarsko škodo. Neposredna škoda je manjša in nastane zaradi hranjenja ogorčice na koreninah gostitelja, medtem ko je posredna škoda lahko precejšnja. Nepovirusi so prvenstveno paraziti samoniklih rastlin in povzročajo občutno gospodarsko škodo predvsem na sadnem drevju ter na vinski trti, lahko povzročijo propad celotnih sadnih dreves in trsov. Nepovirusi se v manjši meri lahko širijo mehansko, z neposrednim stikom rastlin, ter preko semena in cvetnega prahu. Najpomembnejši način širjenja predstavljajo prenašalci, ogorčice iz rodu Xiphinema, ki so prisotne v tleh, tudi v večjih globinah (2–3 metre), in so izrazito polifagne, kar praktično onemogoča njihovo izkoreninjenje.
Z raziskavami na vrsti Xiphinema rivesi, ki je razširjena v Vipavski dolini, smo ugotovili, da lahko prenaša viruse obročkaste pegavosti tobaka (TRSV) in paradižnika (ToRSV). S tem smo prvič dokazali prenos karantenskih nepovirusov TRSV in ToRSV z ogorčicami, ki so navzoče v Evropi.
Večjo pozornost usmerjamo tudi v raziskave interakcij med vrsto ogorčic Xiphinema index in virusom pahljačavosti listov vinske trte (GFLV), ki povzroča vedno večjo škodo pridelovalcem vinske trte na Primorskem.