ECOLOOP – Optimizacija kombinacije obnovljivih virov energije na podeželju za ustvarjanje pozitivnih učinkov na kakovost zraka, biotsko raznovrstnost in zdravje tal

Vodilni partner projekta: ETRA I+D

Nosilec na KIS: dr. Blaž Germšek

Trajanje: 1. 10. 2023-30. 9. 2027

Spletna stran projekta: https://ecoloop-project.eu

Opis projekta

ECOLOOP je štiriletni raziskovalno-inovacijski projekt, financiran iz programa Obzorje Evropa, katerega glavni cilj je optimizacija kombinacije obnovljivih virov energije na podeželskih območjih. Projekt naslavlja povezana področja energije, biotske raznovrstnosti in razvoja podeželja, pri čemer želi prispevati k trajnostni rabi naravnih virov, zmanjševanju ogljičnega odtisa in večji odpornosti kmetijstva na podnebne spremembe.

Koordinator projekta je špansko podjetje ETRA I+D, v projektu pa sodeluje 14 partnerjev iz Slovenije, Španije, Estonije in Bolgarije, med njimi tudi Kmetijski inštitut Slovenije.

Cilji

ECOLOOP razvija in demonstrira nabor rešitev za:

  • optimizacijo kombinacije razpršenih obnovljivih virov energije (bioplin, biomasa, agro-fotovoltaika, geotermalna energija),
  • zadovoljevanje lokalnih energetskih potreb (elektrika, ogrevanje, hlajenje, prevoz),
  • izboljšanje zdravja tal in biotske raznovrstnosti,
  • spodbujanje krožnega gospodarstva in regionalnega razvoja na podeželskih območjih.

Projekt obravnava tri ključne dimenzije:

  1. Energija: ustvarjanje lokalnih energetskih ekosistemov, ki prispevajo k energetski neodvisnosti in okoljski trajnosti.
  2. Biotska raznovrstnost: razvoj trajnostnih kmetijskih praks in bioproizvodov, ki spodbujajo krožnost in izboljšujejo kakovost tal.
  3. Družbeni vidik: krepitev lokalnih skupnosti z novimi priložnostmi za kmete in gozdarje.

Pričakovani rezultati

Projekt vključuje in testira sedem inovacij, ki jih preverja na štirih pilotnih območjih (v Sloveniji, Španiji, Estoniji in Bolgariji), s ciljem ponovljivosti in vpeljave v prakso:

  1. Proizvodnja bioplina
  2. Integracija OVE
  3. Zdravje tal
  4. Sistem za podporo pri odločanju
  5. Sekvestracija CO₂
  6. Podpora kmetom
  7. Živi laboratorij za tla

Pilotne lokacije vključujejo različne klimatske in družbeno-ekonomske pogoje ter vrste kmetijske in gozdarske rabe. V Sloveniji pilotni poskus poteka na dveh lokacijah. Ena izmed njih je na Infrastrukturnem centru Jablje, kjer Kmetijski inštitut Slovenije upravlja z mikro bioplinarno, ki bo nadgrajena za proizvodnjo biometana in uporabo v kmetijski mehanizaciji.