Naslov projekta: Grajeni ekosistemi za blaženje vpliva kmetijstva na okolje oz. zaščito kmetijskih zemljišč (GREKO)
Vodilni partner: Limnos d.o.o.
Nosilec na KIS: dr. Blaž Germšek
Trajanje projekta: 15. 11. 2019–14. 11. 2022
Projekt EIP (Evropsko partnerstvo za inovacije https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/rural-development) z naslovom Grajeni ekosistemi za blaženje vpliva kmetijstva na okolje oz. zaščito kmetijskih zemljišč se izvaja v okviru ukrepa M16: Sodelovanje iz Programa razvoja podeželja 2014-2020, podukrepa 16.5 Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam. (Program razvoja podeželja 2014-2020 http://www.program-podezelja.si/).
Partnerji
- Limnos podjetje za aplikativno ekologijo d.o.o.
- Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
- Meja Šentjur d.d.
- Kmetijski inštitut Slovenije
- Društvo za proučevanje ptic in varstvo narave
- Razvojna agencija Kozjansko
- KGZS Zavod Novo mesto
- KGZS Zavod Murska Sobota
- Kmetijsko gospodarstvo Dejan Küčan
- Kmetijsko gospodarstvo Andrej Grabnar
- Kmetijsko gospodarstvo Majda Veselič
Opis projekta
Kmetijstvo ima pomembno vlogo pri vzdrževanju kvalitete vode v naravnem okolju. Odtok s kmetijskih površin je vir gnojil, organskih snovi in sedimentov v vodna telesa. Onesnaževanje vode predstavlja tveganje za vodne ekosisteme. Namen projekta je povezati izkušnje kmetijstva in okoljskega inženiringa za zmanjševanje obremenitev iz kmetijstva na površinske vode. V projektu bomo razvili, umestili in testirali učinek grajenih ekosistemov, ki bodo umeščeni na 5 lokacijah na kmetijskih gospodarstvih.
Cilji projekta
Cilj projekta je preizkus grajenih ekosistemov za blaženje vpliva kmetijstva na površinske vode. Onesnažen odtok z različnih površin kmetijskih gospodarstev predstavlja enega večjih virov onesnaženja površinskih voda, grajeni ekosistemi pa primer dobre prakse blaženja vplivov onesnaženja na površinske vode s prej omenjenih površin. Ukrepi so z vidika končnega uporabnika pomembni z dveh vidikov, in sicer izobraževalnega (osveščanje kmetov o pomenu varovanja vodnih virov) in razvojnega (možnost dopolnilnih dejavnosti na kmetiji). Z implementacijo grajenih ekosistemov za prestrezanje onesnaženega odtoka vodo do določene mere očistimo in jo tako manj onesnaženo nato odvajamo v vodotoke.
Pričakovani rezultati
Rezultati projekta bodo poleg omenjenih pilotnih lokacij tudi usposabljanja in priročnik za uporabo rezultatov projekta, pripravljen za širšo rabo.
Povezava na brošuro GREKO grajeni ekosistemi (.pdf)
Več o projektu GREKO: https://www.limnos.si/projekti/eip-greko/