Naslov projekta: Primerjava tehnologij in strategij namakanja in fertigacije na izbranih kulturah
Šifra/SICRIS: V2-2426
Obdobje: 1. 9. 2024–31. 8. 2026
Projektna skupina: Seznam raziskovalcev in tehničnega osebja
Vodja projekta na KIS: dr. Blaž Germšek
Nosilec: 1538 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko
Sodelujoče organizacije: 0401 Kmetijski inštitut Slovenije, 0482 Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, 3692 TERMODRON, sodobne tehnologije d.o.o.
Sofinancerja: ARIS in MKGP
Predstavitev projekta
Pametno in precizno kmetijstvo temelji na uporabi naprednih tehnologij, kot so robotika, IoT senzorji, umetna inteligenca in analitika velikih podatkov, za optimizacijo proizvodnih procesov. Tehnologije omogočajo natančno spremljanje pogojev ter s tem bolj informirane odločitve. Z optimizirano uporabo virov se znižajo stroški, hkrati pa povečajo kakovost in količino pridelkov. Nove tehnologije prinašajo tudi pomembne socialne in ekonomske koristi. Poleg izboljšane učinkovitosti proizvodnje prispeva k zmanjšanju fizične obremenitve. Digitalizacija pa omogoča razvoj novih poslovnih modelov in storitev.
Projekt Smernice za pametno in precizno kmetijstvo naslavlja aktualne izzive slovenskega kmetijstva z integracijo naprednih tehnologij in digitalizacije v kmetijske prakse. Slovensko kmetijstvo se zaradi zgodovinskih, geografskih in družbeno-ekonomskih dejavnikov sooča z edinstvenimi specifikami, ki zahtevajo prilagojen pristop k uvajanju novih tehnologij. Velik delež kmetij je majhnih in razpršenih, pogosto se nahajajo na območjih z omejenimi možnostmi zaradi hribovitosti ali težjih podnebnih pogojev. Prav zaradi tega je implementacija pametnega in preciznega kmetijstva ključnega pomena, saj omogoča izboljšanje produktivnosti ter trajnostni razvoj ob upoštevanju lokalnih posebnosti.
Ključni cilji projekta
- Analiza trenutnega stanja pametnega in preciznega kmetijstva v Sloveniji: Cilj je oceniti pripravljenost slovenskega kmetijstva na uvajanje pametnih tehnologij, ob upoštevanju lokalnih posebnosti, infrastrukturnih, ekonomskih in socialnih ovir
- Povečanje ozaveščenosti in usposobljenosti kmetov za uporabo naprednih tehnologij: Cilj je povečati ozaveščenost kmetov s prilagojenimi programi usposabljanja in svetovanja o prednostih pametnih tehnologij ter jih opolnomočiti za uporabo novih orodij in rešitev.
-
Ocena stroškovne učinkovitosti in donosnosti pametnih kmetijskih tehnologij: Preučili bomo ekonomske koristi z analizo donosnosti naložbe, stroškov lastništva ter vplivov na produktivnost, stroške dela in porabe virov za različne tipe kmetij.
-
Spodbujanje digitalne transformacije in inovacij v kmetijstvu: Cilj je pospešiti digitalno preobrazbo slovenskega kmetijstva z uvajanjem naprednih rešitev. Identificirali bomo ključne tehnološke trende, nove poslovne modele in primere dobrih praks.
-
Razvoj smernic za implementacijo pametnih tehnologij na slovenskih kmetijah: Cilj je pripraviti nabor priporočil in smernic prilagojenih različnim vrstam kmetij v pomoč uporabnikom in odločevalcem. Poudarek bo na uveljavljenih, prilagodljivih in dostopnih rešitvah.
-
Razvoj podpornih politik in strategij za širšo uporabo pametnih tehnologij: Priporočila za oblikovanje podpornih politik na nacionalni ravni bodo vključevala finančne spodbude, subvencije in druge mehanizme za pospeševanje uvajanja pametnih tehnologij v kmetijstvo.
-
Prispevek k izboljšanju konkurenčnosti in trajnostnemu razvoju slovenskega kmetijstva: Projekt bo izboljšal učinkovitost, produktivnost in kakovost pridelkov in prispeval k večji konkurenčnosti ter povečanju samopreskrbe in prehranske varnosti.
Predvideni rezultati projekta
Projekt bo izboljšal razumevanje potreb slovenskih kmetij za uvajanje pametnih tehnologij in pripravil smernice ter izobraževalne programe za njihovo uporabo. Predstavil bo primere dobrih praks in analiziral stroške naprednih tehnologij, s poudarkom na prilagoditvi lokalnim razmeram. Rezultati bodo prispevali k večji konkurenčnosti, ustvarjanju novih delovnih mest ter razvoju trajnostnega in digitaliziranega kmetijstva.
- Rezultati analize stanja in pripravljenosti za uvedbo pametnih tehnologij: Analiza bo omogočila boljše razumevanje potreb kmetijskih gospodarstev in identificirala ključne dejavnike za uspešno implementacijo tehnologij.
- Primeri dobrih praks: Projekt bo identificiral in dokumentiral primere dobrih praks na področju uvajanja pametnega in preciznega kmetijstva, tako iz Slovenije kot iz tujine.
- Stroški naprednih tehnologij: Projekt bo predstavil stroške tehnologij pametnega in preciznega kmetijstva upoštevaje različne poslovne modele.
- Programi izobraževanja za uporabo naprednih tehnologij: Programi izobraževanja in usposabljanja bodo obsegali delavnice za povečanje znanje o prednostih pametnega kmetijstva in pridobivanje veščin za uporabo sodobnih tehnologij.
- Smernice za pametno in precizno kmetijstvo v slovenskem kontekstu: Smernice za kmete, svetovalce in odločevalce bodo vključevale koncepte za uporabo tehnologij pametnega in preciznega kmetijstva v slovenskem okolju.
- Predlog strategije za spodbujanje digitalizacije v kmetijstvu: Strategija bo vsebovala ukrepe za podporo pri uvajanju tehnologij, vključno s finančnimi spodbudami, subvencijami, svetovanjem in izobraževanjem ter ukrepi za zmanjšanje regulatornih ovir.
- Prispevek k ustvarjanju novih delovnih mest in poslovnih priložnosti: Implementacija pametnega kmetijstva bo spodbudila razvoj novih podjetij in storitev ter ustvarjanje novih delovnih mest. Poudarek bo na razvoju servisnih storitev, tehnične podpore in svetovanja.