Pomembnejši aktualni projekti

 

Spremljanje razvoja kmetijstva v Sloveniji

Financer: MKGP; Koordinatorka: dr. Maja Kožar

Naloga je zasnovana dolgoročno, njen cilj je pripraviti ustrezne strokovne podlage za sprejemanje in izvajanje ukrepov tekoče kmetijske politike ter vzpostaviti učinkovit sistem spremljanja razvoja kmetijstva.

Strokovna naloga med drugim pokriva naslednje vsebine:

  • modelne kalkulacije stroškov v kmetijstvu;
  • bilance proizvodnje in porabe osnovnih kmetijskih proizvodov;
  • analizo stanja v kmetijstvu (priprava vsakoletnega Zelenega poročila spomladi za preteklo leto ter jesenskega poročila s preliminarnimi analizami za tekoče leto);
  • spremljanje razvoja kmetijstva v območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD);
  • analizo Mreže računovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev (FADN);
  • spremljanje in analizo ukrepov kmetijske politike za OECD.
  • kataloga stroškov za zgradbe, opremo in kmetijsko infrastrukturo

 

Izdelava ocene vplivov podnebnih sprememb v kmetijstvu in gozdarstvu na področju trajnostnega razvoja in upravljanja z gozdnimi in kmetijskimi ekosistemi

Financer: MKGP; Koordinatorka: dr. Maja Kožar

Namen projektne naloge je pridobiti novejšo oceno vplivov podnebnih sprememb na kmetijski in gozdarski sektor. Cilj naloge je pripraviti prvi del ocene ranljivosti kmetijskega in gozdarskega sektorja; (tj. ocena izpostavljenosti, občutljivosti in potencialnih vplivov). V nalogi bodo pregledane politike, ukrepi, slovenska in EU zakonodaja ter drugi relevantni strateški dokumenti različnih inštitucij in organizacij na  področju prilagajanja kmetijskega in gozdarskega sektorja na podnebne spremembe. Prav tako bo pregledana IPCC metodologija, na področju kmetijstva in gozdarstva. Prav tako bodo pregledane in smiselno analizirane dosedanje raziskave, strokovne podlage, obstoječi podatki in orodja, opisane pretekle podnebne spremembe in njihovi vplivi na kmetijstvo in gozdarstvo v Sloveniji. V nalogi bodo analizirani trenutni ukrepi prilagajanja kmetijstva in gozdarstva na vplive podnebnih sprememb z oceno stroškov njihovega izvajanja.

Rezultati naloge bodo med drugim služili za pripravo strategije upravljanja s tveganji podnebnih sprememb, za izvedbo intervencij strateškega načrta skupne kmetijske politike po letu 2023, MKGP pa bodo služili tudi kot pomoč pri načrtovanju intervencij.

 

Vzpostavitev sistema izračunavanja standardnega prihodka kmetijskih gospodarstev

Financer: MKGP; Koordinatorka: Barbara Zagorc

Cilj te naloge je vzpostavitev sistema izračunavanja standardnega prihodka (SO) kmetijskih gospodarstev in izvedenih kazalcev (ekonomska velikost, tip kmetovanja) na čimbolj podrobni ravni.

Standardni prihodek je razmeroma enostaven ekonomski kazalec (pričakovana povprečna bruto proizvodnja kmetijskega gospodarstva, izhajajoča iz njegove strukture proizvodnje), ki omogoča razvrščanje kmetijskih gospodarstev v tipe kmetovanja in razrede ekonomske velikosti ter tako omogoča poglobljene analize na različnih ravneh kmetijstva.

Izračun SO na ravni posameznih kmetijskih gospodarstev in vključitev vzpostavljene podatkovne baze v administrativni podatkovni sistem MKGP bo močno povečala uporabnost in analitično vrednost teh podatkov, predvsem za namen spremljanja stanja slovenskega kmetijstva in načrtovanja kmetijske politike na različnih ravneh. Izračunan SO, pripisan posameznemu kmetijskemu gospodarstvu, se bo predvidoma upošteval tudi kot ekonomski prag za vstop v posamezne ukrepe kmetijske politike v prihodnjem programskem obdobju. Vzpostavljena bo, po naši oceni, ena najpomembnejših podatkovnih podlag za odločanje in oblikovanje politike na podlagi dejstev (podatkov) na najpodrobnejši možni ravni.

 

Izvajanje nalog NRC za okolje in kmetijstvo v omrežju EIONET ter priprava kazalcev okolja in kmetijstva

Financer: MOP/ARSO; Koordinatorka: dr. Maja Kožar

V okviru dvoletne naloge potekajo naloge in aktivnosti v okviru NRC (nacionalni referenčni center) za okolje in kmetijstvo v omrežju EIONET, osvežitev in spletna objava kazalcev okolja in kmetijstva ter priprava poglavja Okolje in kmetijstvo za Poročilo o okolju v Sloveniji 2021 (POS2021). Kazalci okolja in kmetijstva, ki kažejo smer razvoja okolja v Sloveniji v kontekstu kmetijstva, so širši javnosti dostopni na spletni strani http://kazalci.arso.gov.si/sl v slovenščini in angleščini, naš oddelek pa skrbi za koordinacijo naloge, pripravo/osvežitev in spletno objavo kazalcev.

 

Podpora na dejstvih utemeljeni kmetijski politiki v Sloveniji: krepitev osnovnega FADN in podpora pri prehodu v FSDN (V5-2229)

Koordinator projekta: dr. Maja Kožar; Trajanje projekta: 1. 10. 2022 - 30. 09. 2024

Osnovni namen projekta je pravočasno in strokovno podpreti prehod FADN v FSDN v Sloveniji, hkrati pa konkretneje okrepiti osnovni sistem FADN in interoperabilnost podatkovne baze FADN/FSDN za preučevanje trajnostne naravnanosti slovenskega kmetijstva na ravni KMG po ekonomski, okoljski in družbeni dimenziji. Nadalje, je namen projekta prispevati k povečanju analitične vrednosti in relevantnosti podatkovne baze FADN (FSDN) v podporo odločanju v kmetijstvu, utemeljenem na dejstvih, in v podporo reševanju drugih konkretnih izzivov na ravni KMG (npr. načrtovanje kmetijske proizvodnje, vodenje in preverjanje uspešnosti poslovanja).

 

Prenova sistema upravljanja z državnimi kmetijskimi zemljišči (V4-2217)

Koordinator projekta: dr. Andrej Udovč (UL-BF); Vodja projekta na KIS: dr. Tanja Travnika; Trajanje projekta: 1. 10. 2022 – 31. 1. 2024

Namen raziskave je pripraviti izhodišča in podlage za spremembo Zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS in Zakona o kmetijskih zemljiščih. Eden od osrednjih podrobnejših ciljev je pripraviti strokovno podlago, ki bo vsebovala analizo dosedanjega upravljanja s kmetijskimi zemljišči, ki so v lasti RS, ter predloge sistemskih rešitev na področju zakupa teh zemljišč. Tako bo predlaganih več scenarijev oziroma možnih rešitev za izboljšanje upravljanja s kmetijskimi zemljišči v lasti države.

 

Izgradnja teoretičnega modela za gradnjo cene kmetijskih in živilskih proizvodov v verigah preskrbe s hrano v Sloveniji (V4-2206)

Koordinator projekta: dr. Jernej Prišenk (UM); Vodja projekta na KIS: dr. Maja Kožar; Trajanje projekta: 1. 10. 2022 - 30. 09. 2024

Namen projekta je analizirati pomen gradnje cene kmetijskih in živilskih proizvodov v verigi preskrbe s hrano od primarnega proizvajalca do končnega potrošnika in pregledati dobre, že delujoče prakse gradnje cene v državah EU. Nadalje, bo v okviru projekta izdelan teoretični model gradnje cene, ki bo stestiran na podlagi razpoložljivih podatkov za izbrane verige preskrbe s hrano. Rezultati bodo predstavljeni na kvantitativni in kvalitativni način po izbranih verigah preskrbe s hrano.

 

Smernice za prilagoditev pridelave grozdja in vina podnebnim spremembam in zahtevam trga (V4-2202)

Koordinator projekta: dr. Franc Čuš (KIS); Vodja projekta na KIS OEK: Barbara Zagorc; Trajanje projekta: 1. 10. 2022 – 30. 9. 2024

S projektom želimo prispevati k boljšemu razumevanju vpliva podnebnih sprememb in širjenja bolezni na pridelavo in sestavo aromatičnih spojin v grozdju in vinu ter na kakovost vina in podati smernice za prilagojeno ter izboljšano pridelavo grozdja in vina v spreminjajočih se razmerah. S tem želimo prispevati k še večji kakovosti slovenskih vin ter prepoznavnosti kakovostnih razredov in geografskih označb slovenskih vin. Pričeli smo z aktivnostmi v okviru vseh štirih DS: zbiranje klimatoloških podatkov po vinorodnih deželah, obdelava podatkov za standardne parametre vina, analizo stanja za izboljšave tehnoloških parametrov pri pridelavi grozdja in vina zaradi klimatskih sprememb in pojava bolezni vinske trte in vrednotenjem ustreznosti obstoječega sistema kakovostnih razredov slovenskih vin ter sistema geografskih označb vina.

 

Analiza semenarstva zelenjadnic v Sloveniji in vzpostavitev semenarjenja hibridnih in nehibridnih sort na modelu zelja (Brassica oleracea var. capitata L.) (V4-2006)

Koordinator projekta: dr. Katarina Rudolf Pilih (UL-BF); Vodja projekta na KIS: Barbara Zagorc; Trajanje projekta: 1. 11. 2020 - 31. 10. 2023

Namen projekta je prispevati h krepitvi semenarstva zelenjadnic v Sloveniji. V letošnjem letu bomo sodelavci KIS (1) na podlagi zbranih podatkov analizirali možnosti razvoja semenarstva zelenjadnic v Sloveniji ter (2) izdelali modelne kalkulacije in ocenili kazalnike ekonomičnosti pridelave semena hibridnih in populacijskih sort zelja.

 

Vrednotenje verig preskrbe s hrano z dodano vrednostjo z namenom identifikacije vrzeli in izdelave priporočil za nadaljnji razvoj v Sloveniji (V4-2010)

Koordinator projekta: dr. Jernej Prišenk (UM); Vodja projekta na KIS: Tomaž Cunder; Trajanje projekta: 1. 11. 2020 - 31. 10. 2023

Osnovni cilj projekta je izboljšanje in povečanje verig vrednosti z namenom večje konkurenčnosti in odpornosti slovenskega agroživilskega sektorja. V okviru raziskave bo narejen nabor verig vrednosti po izbranih sektorjih v Sloveniji, kar bo predstavljalo osnovo za prvo oceno obstoječega stanja ter izhodišče za nadaljnjo raziskovanje in implementacijo izdelanega nabora kriterijev.