Deželna vina s priznano geografsko oznako (DEŽELNA VINA PGO)

Deželno vino s priznano geografsko oznako (v preteklosti namizno vino z geografskim poreklom) se v prometu lahko nahaja kot odprto ali stekleničeno vino. Odločba za odprto deželno vino PGO ima omejen rok trajanja 6 mesecev, odločba za stekleničeno deželno vino PGO pa je trajna.

VZORČENJE:

Vzorce za deželna vina PGO lahko pridelovalec dostavi sam ali po pošti na Kmetijski inštitut Slovenije. Lahko jih odda tudi našemu pooblaščenemu vzorčevalcu na terenu (tel. 01 2805 160). Pridelovalec mora za vsak vzorec poslati:

najmanj 3 steklenice z vsebnostjo vsaj 0,75 l,
identifikacijsko številko vina (iz prijave pridelka),
litražo vina in oznako posode, v kateri je shranjeno vino.

Ob oddaji vzorca za analizo vina je potrebno izpolniti SPREJEMNI LIST.

OBVEZNE ANALIZE:

Fizikalno-kemijske analize: dejanski alkohol (%vol), skupni suhi ekstrakt (g/l), ekstrakt brez sladkorja (g/l), reducirajoči sladkor (g/l), relativna gostota pri 20 ºC (-), skupne kisline (g vinske kisline/l), hlapne kisline (g ocetne kisline/l), prosta žveplasta kislina (mg/l).

Deželno vino PGO mora izpolnjevati minimalne/maksimalne zahteve glede fizikalno–kemijskih parametrov in biti tudi senzorično ocenjeno z najmanj 14,1 točke po modificirani Buxbaumovi 20-točkovni metodi.

Kakovostna in vrhunska vina z zaščitenim geografskim poreklom (KAKOVOSTNA in VRHUNSKA VINA ZGP)

Kakovostno in vrhunsko vino z zaščitenim geografskim poreklom se v prometu lahko nahaja le kot stekleničeno. Izdana določba za promet je trajna, kar velja tako za mirna vina kot biser in peneča vina.

VZORČENJE:

Za kakovostna in vrhunska vina ZGP je obvezno vzorčenje predstavnika naše pooblaščene organizacije (vzorčevalca) neposredno v kleti pridelovalca vina, po predhodnem dogovoru (tel. 01 2805 160). Vzorčevalec ob prisotnosti pridelovalca za vsak vzorec odvzame/preveri:

6 steklenic po vsaj 0, 75 l (od katerih 2 zapečateni pusti pridelovalcu),
identifikacijsko številko vina iz prijave pridelka,
litražo vina in oznako posode v kateri se vino nahaja,
kletarsko evidenco,
zapisnik o pregledu dozorelosti grozdja (samo za vrhunska vina).

OBVEZNE ANALIZE:

Fizikalno-kemijske analize za mirna vina: dejanski alkohol (%vol), skupni suhi ekstrakt (g/l), ekstrakt brez sladkorja (g/l), reducirajoči sladkor (g/l), relativna gostota pri 20 ºC (-), pH(-), skupne kisline (g vinske kisline/l), hlapne kisline (g ocetne kisline/l), prosta žveplasta kislina (mg/l), skupna žveplasta kislina (mg/l), saharoza, pepel (g/l), obnašanje na zraku in izgled vina ter usedline. Za peneča in biser vina se dodatno določa še fosfate (mg/l), citronsko kislino (g/l) in tlak ogljikovega dioksida pri 20 ºC (bar).

Kakovostno vino ZGP mora izpolnjevati minimalne/maksimalne zahteve glede fizikalno-kemijskih parametrov in mora biti senzorično ocenjeno z najmanj 16,1 točke po modificirani Buxbaumovi 20-točkovni metodi (vrhunsko vino ZGP pa z vsaj 18,1 točke).

Vina z oznako priznanega tradicionalnega poimenovanja (VINA PTP)

Do konca leta 2011 smo v Sloveniji z oznako priznanega tradicionalnega poimenovanja (PTP) zaščitili vina cviček PTP, teran PTP in izbrani teran PTP, belokranjec PTP, metliška črnina PTP, bizeljčan - beli PTP ter bizeljčan - rdeči PTP.

VZORČENJE:

Izvaja se enako kot za kakovostna vina ZGP, preko pooblaščenega vzorčevalca (pridelovalec ne more sam dostaviti vzorca).

OBVEZNE ANALIZE:

Fizikalno-kemijske analize sovpadajo z zahtevanimi za kakovostna vina ZGP, izjemoma se pri teranu PTP dodatno določa vsebnost mlečne kisline (g/l).

Vino z oznako PTP mora izpolnjevati minimalne/maksimalne zahteve glede fizikalno-kemijskih parametrov, ki so podane v pravilnikih za posamezna PTP vina. Po modificirani Buxbaumovi 20-točkovni metodi morajo biti senzorično ocenjeni z vsaj 15,0 točke za cviček PTP, s 16,1 točke teran PTP, s 16,3 točke belokranjec PTP, s 16,5 točke metliška črnina PTP, s 16,3 točke bizeljčan PTP in z 18,1 točke izbrani teran PTP. Sočasno morajo biti potrjene tudi njihove posebne senzorične karakteristike.