Raziskave

Raziskave naše skupine pokrivajo več področij, od prehrane čebel, potvorb medu do molekularnobioloških v povezavi z vzrejo in čebeljo (pato)fiziologijo.

Uporaba EPIC DNA markerjev za odkrivanje potvorb medu

Organizmi puščajo svoje sledove v obliki fragmentov DNA v vseh svojih življenjskih okoljih, tudi v medu. Med je peto najbolj potvorjeno živio na svetu. Medovi nekaterih vrst čebel, kot sta azijska A. cerana oz. A. dorsata dosegajo na tržišču višje cene kot med navadne medonosne čebele. Najbolj pogosti način potvorbe je enostavna zamenjava, pri kateri se med A. mellifera proda kot med neke druge vrste. V naši raziskavi smo pokazali, da je možno iz medu in drugih čebeljih pridelkov izolirati DNA zadovoljive kvalitete, da se take potvorbe zaznajo. Raziskavo smo objavili v znanstveni reviji Food Control

  • Moškrič A, Mole K, Prešern J. 2020. EPIC markers of the genus Apis as diagnostic tools for detection of honey fraud. Food Control, 121: 107634.

Akumulacija litija v čebeljih produktih in tkivih

Litij je na kandidatni listi snovi, ki naj bi se jih v prihodnosti uporabljali za zatiranje parazitske pršice varoje. V preteklosti so raziskovalci pokazali visoko učinkovitost litija. V naši raziskavi smo se osredotočili na ostanke litija v čebeljih pridelkih in tkivih, kot posledico zatiranja varoje.Litij je namreč potencialno problematičen, saj ima pri določenih koncentracijah vpliv na počutje ljudi, vpliva pa tudi na normalni razvoj zarodkov. Ugotovili smo povečane koncentracije litija tako v medu kot izkopancu ter v tkivih odraslih delavk in larv. Opazili smo tudi povečano smrtnost odraslih čebel pri tretmaju z litijem. Raziskavo smo opravili v sodelovanju z dr. Martinom Šalo s Kemijskega Inštituta in jo objavili v znanstveni reviji Food Chemistry.

  • Prešern J, Kur U, Bubnič J, Šala M. 2020. Lithium contamination of honeybee products and its accumulation in brood as a consequence of anti-varroa treatment. Food Chemistry, 330: 127334.

Novi načini ocenjevanja toksičnosti

Metodo za ugotavljanje smrtnosti odraslih čebel, katero smo uporabili pri zgornji raziskavi, smo povzeli iz študij voha pri ribah. Metoda temelji na primerjavi spremembe naklona kumulativne smrtnosti. Prilagojeno metodo smo objavili v znanstveni reviji MethodsX.

  • Prešern J. 2020. Neurostatistical approach to toxicological testing in honeybees. MethodsX, 101077.

Vplivi probiotikov na (pato)fiziologijo čebel

Pri vretenčarjih so probiotiki pomemben prehranskih dodatek, ki prispeva k stabilizacije črevesne flore in posredno k imunskemu odzivu. Raziskovalci raziskujejo možnosti analogne implementacije uporabe probiotikov pri medonosni čebeli, katero pestijo nekateri črevesni paraziti. Preiskovali smo učinke EM probiotikov na izbrane parametre imunskega sistema čebel. Raziskava je bila opravljena v sodelovanju s kolegi Veterinarske fakultete Univerze v Zagrebu in Inštituta Ruđer Bošković ter objavljena v znanstveni reviji Insects.

  • Tlak Gajger I, Vlainić J, Šoštaršić P, Prešern J, Bubnič J, Smodiš-Škerl MI. 2020. Effects on Some Therapeutical, Biochemical, and Immunological Parameters of Honey Bee (Apis mellifera) Exposed to Probiotic Treatments, in Field and Laboratory Conditions. Insects, 11(9): 638.

Razpoložljivost virov in gostota čebeljih družin

V svoji raziskavi smo pokazali, da tako razpoložljivost virov in gostota čebeljih družin vplivata na donos. Pri tem so razpoložljivi viri pokazali kot omejujoč dejavnik. Gostoto čebeljih družin pa moramo preračunati ne na površino ampak na količino razpoložljivih virov. Delo je bilo opravljeno s sodelovanjem z doc. dr. Milanom Kobalom z Oddelka za gozdarstvo Univerze v Ljubljani in objavljeno v mednarodni znanstveni reviji Forest Ecology and Management.

  • Prešern J, Mihelič J, Kobal M. 2019. Growing stock of nectar- and honeydew-producing tree species determines the beekeepers' profit. Forest Ecology and Management, 448: 490--498.

Parametri kvalitete matic

Kvaliteto matic naj bi opisovali z večimi parametri, med njimi je tudi masa telesa matic. Masa matic je verjetno za merjenje najbolj enostavna količina in najbolj dostopna potrošniku t.j. čebelarju. Zbrali smo anatomske, fiziološke, patološke in tehnološke parametre preko 300tih matic. Zbrane parametre smo analizirali z modernim pristopom - strojnim učenjem - s katerim smo ugotovili najbolj pomembne parametre, ki vplivajo na maso telesa matic. Delo smo objavili v mednarodni znanstveni reviji Apidologie.

  • Prešern J, Smodiš Škerl MI. 2019. Parameters influencing queen body mass and their importance as determined by machine learning in honey bees (Apis mellifera carnica). Apidologie, DOI: 10.1007/s13592-019-00683-y