Pilotni projekt razvoja čebelarstva v Bangladešu

BRAC, bangladeški NGO, je verjetno največja nevladna organizacija na svetu; njeno poslanstvo je razvoj danosti in izboljšanje razmer za ljudi, ki živijo pod pragom revščine. Pobuda za projekt s področja čebelarstva je bila uradno podana na srečanju med slovensko državno delegacijo in vodstvom BRAC v novembru leta 2016. BRAC kot organizacijo je zanimala možnost razvoja čebelarstva kot ene od kmetijskih dejavnosti pod okriljem BRAC, ki bi se - če bi bil projekt uspešen - prenesla na nivo kmetovalcev ob hkratni izgradnji celoste vrednostne verige.

Medonosna čebela vrste Apis mellifera v Bangladešu ni avtohtona - po naših informacijah so se prvi uvozi zgodili šele v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja, in sicer iz Indije in Mjanmara. Čebelarjenje z medonosno čebelo zato nima tradicije, izkušnje s to vrsto pa so omejene. Na Kmetijski inštitut Slovenije je bila naslovljena pobuda za študijo izvedljivosti razvoja čebelarstva v "evropskem slogu". Kmetijski inštitut Slovenije je vodilna raziskovalna organizacija, ki pokriva vsa pomembna področja kmetijstva v Sloveniji. Skupina za čebelarstvo na Oddelku za živinorejo je bila zadolžena za razvoj in implementacijo pilotnega projekta. Pri načrtovanju smo se odločili za praktični pristop: na teren v Bangladeš smo "poslali" inštruktorja, izkušenega čebelarja in vzrejevalca čebeljih matic, g. Braneta Kozinca.

Medex d.d. je k projektu pristopil kot sofinancer in tri-partitna pogodba med KIS, BRAC in Medex d.d. je bila podpisana 3. aprila 2018. Ministrstvo RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je za čas projekta prispevalo financiranje veterinarja, specializiranega za čebelje bolezni.

Po dveh letih je pilotni projekt uspešno zaključen. Z njim smo pridobili odgovore na mnoga vprašanja, ob tem pa so se porajala nova vprašanja, ki jih bo potrebno odgovoriti v prihodnosti. Projekt je bil v svojem bistvu uspešen: eden najpomebnejših rezultatov je bil med evropske kakovosti z manj kot 17% vlage. To je rezultat, ki si ga nihče ni drznil napovedati na začetku projekta. Čebelarsko znanje smo prenesli bangladeški strani v zadostni meri, da je ekipa BRAC sposobna izvedbe bistvenih čebelarskih opravil, vključno s selitvijo mobilnega čebelnjaka. Seveda projekt ni potekal popolnoma gladko - nekaterim zapletom bi se lahko izognili, drugim pač ne. Vendar je sedaj jasno: čebelarstvo, kot ga poznamo v Evropi je moč preslikati tudi v tretji svet. Nadaljevanje projekta trenutno preprečuje samo Covid-19.