Test čistilne sposobnosti

Test čistilne sposobnosti

Beleženje obiska cvetov z videom

Beleženje obiska cvetov z videom

Za študente

V skupini za čebelarstvo ponujamo različne oblike sodelovanja: opravljanje praks ter raziskovalnih in zaključnih nalog, študentsko delo in sodelovanje z mladimi raziskovalci.

1. Opravljanje zaključnih nalog, obveznih praks in samostojnih raziskovalnih nalog. Poleg odlične ekipe lahko dobite pri nas tudi formalnega mentorja. Po informativnem pogovoru se bomo odločili za obliko nadaljnjega sodelovanja. 

Področja

Ker smo pisana ekipa, ponujamo tudi zelo širok nabor možnih tem. V spodnji tabeli najdete nekatera širša področja in teme.

Področje Kratek opis Mentor/-ica
Prehrana in tehnologija Proučevanje energijske vrednosti hrane za čebele in razvoj družin ter spremljanje panjev s senzorji (tehtnice, T, rH) doc. dr. Maja Ivana Smodiš Škerl
Toksikologija Vpliv emulgatorjev na preživetje ličink in odraslih čebel doc. dr. Maja Ivana Smodiš Škerl
Patologija Ugotavljanje pojava odpornosti varoj na acaricide doc. dr. Maja Ivana Smodiš Škerl
Vedenje in fiziologija Olfaktorna preferenca trotov pri uletavanju v družine doc. dr. Janez Prešern
Ekologija Viri medenja in donosi doc. dr. Janez Prešern
Ekologija Ocena populacije divje živečih čebeljih družin doc. dr. Janez Prešern
Populacijska genetika

Proučevanje genetske pestrosti pri populacijah kranjske čebele v Sloveniji

Analiza demografske zgodovine medonosne čebele
dr. Ajda Moškrič, dr. Jana Obšteter
Kvantitativna genetika Simulacije populacij in rejskih programov čebel, analiza alternativnih rejskih programov za genetski napredek, analiza različne strukture podatkov za oceno komponent varianc in napoved plemenskih vrednosti dr. Jana Obšteter
Genomika Analiza genomskih podatkov v populacijah kranjske sivke dr. Ajda Moškrič
Molekularna biologija in prehranska varnost Razvoj molekulskih označevalcev za karakterizacijo medu in drugih čebeljih pridelkov za namen zagotavljanja prehranske varnosti (skladnost deklaracije, preprečevanje poneverb čebeljih pridelkov) dr. Ajda Moškrič
Molekularna biologija Ugotavljanje prisotnosti endosimbiontov (Wolbachia) v različnih tkivih in pri različnih stopnjah razvoja pri medonosni čebeli dr. Ajda Moškrič
Molekularna biologija Molekularno ozadje mehanizma določanja spola pri medonosni čebeli – tudi tema za MR dr. Ajda Moškrič

 

2. Študentsko delo ponujamo od meseca marca do jeseni.

 

3. Vabimo tudi kandidate za MR, ki jih zanima raziskovanje biologije čebel s sodobnimi orodji v molekularni biologiji in bioinformatiki.

Opis specifičnih projektov in zaželenih znanj ter veščin

Projekt BEEography

Evolucijska in demografska zgodovina nam razkrije informacijo o prilagoditvah, selekciji in dogodkih, ki so oblikovali današnjo genetsko raznolikost ter nam pomaga pri razumevanje njene vloge in vzročnosti ter pri upravljanju z današnjimi populacijami. Navkljub pomembnosti, evolucija in demografska zgodovina medonosne čebele še nista znani.

Cilj tega projekta je razvoj dobro definiranega in s parametri opremljenega modela demografske zgodovine vrste Apis mellifera, ter uporaba rezultatov za izboljšanje upravljanja s trenutnimi in prihodnjimi populacijami. Slednje bomo dosegli z resničnim pogledom v preteklost preko: (i) analize genomskega rodoslovja; (ii) vključitve muzejskih vzorcev; in (iii) vključitve paleogeografskih in paleoklimatskih podatkov.

V projektu bomo tako uporabili napredne metodologije analize drevesnih sekvenc (angl. tree sequence) in sorodnih metodologij, kjer iz današnjih vzorcev dobimo vpogled v rodoslovno in demografsko zgodovino vrste. Delo na projektu bo zajemalo predvsem programiranje (Python, bash), bioinformacijsko analizo podatkov (današnja in zgodovinska DNA) ter modeliranje na področju kvantitativne genetike (programiranje v R-u in Pythonu, statistično modeliranje).

Projekt GenoTrot

V projektu GenoTrot (GenoDrone) sodelujemo skupaj z raziskovalci s Poljske in si prizadevamo poglobiti razumevanje reproduktivnih značilnosti medonosne čebele (Apis mellifera). Prvi cilj je določiti morebitno genomsko nestabilnost v spermijih trotov, zlasti v hipervariabilni regiji gena csd. Drugi cilj je razvoj inovativne metodologije za oceno uspešnosti nadzora nad parjenjem pri čebelah. Metoda vključuje določanje variabilnosti alelov csd v izbranih čebeljih družinah, preizkušanje ustreznosti DNA iz spermijev, ki so shranjeni v spermateki kot začetni material za ocenjevanje uspešnosti nadzora nad parjenjem ter razvoj orodja, ki bo nudil ustrezno informacijo vzrejevalcem čebeljih matic.

V projektu bomo uporabljali napredne molekularne metode (sekvenciranje naslednje generacije, posamezno celično sekvenciranje), razvijali metode sortiranja posameznih spermijev, ter uporabljali obstoječe ter razvijali nove bioinformatske metode za analizo dobljenih podatkov. Delo bo vključevalo terensko delo (delo s čebeljimi družinami, vzorčenje čebel, umetna inseminacija čebeljih matic), laboratorijsko delo (odvzemanje sperme pri trotih, izolacija DNA, RNA, PCR, sortiranje celic, elektroforeza, priprava knjižnic za NGS), bioinformatika (analiza podatkov, programiranje).

Zaželena znanja in veščine za sodelovanje na projektih:

  • izkušnje dela s čebelami,
  • osnovne izkušnje dela v molekularnem ali biokemijskem laboratoriju,
  • znanje iz bioinformatike (R, Python).

Kontakti in več informacij

Več informacij o delu čebelarske skupine na Kmetijskem inštitutu Slovenije najdete na spletni strani: https://www.kis.si/Cebelarstvo_OZ/