Sadjarstvo

Propadanje jabolk med skladiščenjem

Propadanje jabolk med skladiščenjem

Orehova muha

Orehova muha

Rumena lepljiva plošča za spremljanje naleta češnjeve muhe

Rumena lepljiva plošča za spremljanje naleta češnjeve muhe

Primarna okuzba vegetativnega poganjka z monilijo ameriških borovnic

Primarna okuzba vegetativnega poganjka z monilijo ameriških borovnic

Prve okužbe z jablanovo pepelovko so že vidne

Prve okužbe z jablanovo pepelovko so že vidne

Apoteciji - monilija

Apoteciji - monilija

Začetek brstenja ameriških borovnic

Začetek brstenja ameriških borovnic

Ličinka kaparja pod povečevalnim steklom

Ličinka kaparja pod povečevalnim steklom

1. 8. 2022

VARSTVO  PEČKARJEV                                                                                                

V nasadih zgodnjih sort jablan, se sezona rednih škropljenj proti povzročiteljem bolezni in škodljivcem postopoma končuje. Pri zaključnih škropljenjih lahko za varstvo pred poznim škrlupom in drugimi skladiščnimi boleznimi uporabite naslednje pripravke: Bellis (7 dni karence), Geoxe (3 dni), Pomax (5 dni), Luna Experience (14 dni), Switch (3 dni). Uporabite lahko tudi pripravek na osnovi mikroorganizmov Amylo-X (brez karence) ali pripravka na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure (1 dan) in Vitisan (1 dan).

Pri sortah, ki dozorevajo pozneje (Idared, Braeburn, Fuji ipd.), je v avgustu še vedno priporočljivo opraviti škropljenje s pripravki na osnovi kaptana kot so Zato plus (35 dni karence), Zato 50 WG (21 dni), Merpan 80 WDG (28 dni), Orthocide 80 WG (28 dni), Scab 80 WG /480 SC (21 dni) ali Luna Care (28 dni).

V nasadih, kjer ni prisotnih peg škrlupa še naprej obnavljajte fungicidno oblogo v presledkih 10 do 14 dni. Natančnejše termine škropljenj prilagodite količini padavin in napovedanim vremenskim razmeram.

Na opazovanih lokacijah so ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača relativno majhni. Sadjarjem svetujemo, da ukrepanje prilagodite stanju v nasadu. Prag škodljivosti je presežen v primeru, če se na eno feromonsko vabo ujame 5 do 7 metuljev/teden ali, če je ob pregledu črvivih več kot 1 % plodičev (potrebno je pregledati vsa 1000 plodičev/sorto). V primeru preseganja pragov škodljivosti svetujemo uporabo pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG ali Laser plus.

Trenutne vremenske razmere zelo ustrezajo razvoju različnih vrst fitofagnih pršic. V določenih sadovnjakih opažamo pojav simptomov (poškodb) na listih, ki so posledica prerazmnožitve nekaterih vrst pršic, zlasti navadne in rdeče sadne pršice ter po nekod tudi rjaste pršice. Ukrepate lahko z enim izmed registriranih akaricidov kot so Kanemite SC Vertimec PRO, Shirudob ali Milbeknock.

Pri varstvu zgodnjih sort jablan bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov! Pred škropljenjem z insekticidi odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

25. 7. 2022

VARSTVO OREHOV                                                                                                                               

V preteklem tednu smo na vseh opazovanih lokacijah zabeležili prve ulove orehove muhe. Pridelovalce obveščamo, da je sedaj pravi čas za ukrepanje proti škodljivcu. Optimalen čas za prvo škropljenje je približno 5 dni po prvih ulovih muh na namenskih vabah. Za oceno učinkovitosti škropljenja, je po opravljenem tretiranju, potrebno nadaljevati s spremljanjem naleta orehove muhe. V kolikor se škodljivec še vedno lovi na vabe, ponovite aplikacijo insekticida v presledku enega do dveh tednov. Prav tako je potrebno škropljenje ponoviti po močnih padavinah (nad 10 mm), ki sperejo zastrupljeno vabo. Za škropljenje uporabite šobe, ki formirajo velike kaplje. Poškropiti je potrebno le tretjino drevesne krošnje, najbolje spodnji del severne ali vzhodne strani drevesa.

Proti orehovi muhi lahko uporabite pripravke kot so Imidan 50WG, Laser 240 SC, Laser plus. Zadnja dva sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi. Za doseganje boljše učinkovitosti je škropilni brozgi priporočljivo dodati beljakovinsko vabo Nutrel, ki deluje kot privabilo.

Možna je tudi uporaba insekticidne pasti Decis trap orehova muha, ki je primernejša za varstvo posameznih dreves na vrtovih in ohišnicah. Zadostuje 1 vaba na drevo. Pri uporabi v nasadih je potrebo enakomereno porazdeliti 50-100 pasti/ha. Pasti obesimo 1,4-2 m visoko, na južno stran krošnje.

Pri varstvu posameznih dreves se lahko odločite tudi za alternativni pristop kot je prekrivanje tal s protiinsketno mrežo ali kopreno. Tla prekrijemo neposredno pod krošnjo drevesa. Prekrivka mora biti trdno nameščena in ob robovih tesno stisnjena ob tla. Potrebno jo je pustiti vse do konca septembra. Tako onemogočimo muham, ki se izlegajo pod drevesom, da izletijo na drevo. Večji del škode lahko na ta način preprečimo, kljub temu pa jo nekaj povzročijo muhe, ki priletijo iz okolice.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije pripravkov in priporočila za varstvo okolja! Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast!

4. 7. 2022

VARSTVO OREHOV                                                                                                       

Pridelovalce orehov obveščamo, da je sedaj primeren čas za spremljanje naleta orehove muhe. V ta namen priporočamo postavitev rumenih lepljivih plošč s privabilom. Vabe je potrebno postaviti na dveh mestih v nasadu, pri čemer naj bo ena vaba na višini okoli 2 m, druga na višini okoli 6 m, med seboj naj bosta oddaljeni vsaj 10 m. Priporočeni termin za zatiranje muhe je 5 dni po prvem ulovu na rumeno lepljivo ploščo. Uporabite lahko pripravke kot so Imidan 50WG ali Laser 240 SC ter Laser plus, slednjega je priporočljivo uporabiti v kombinaciji s prehransko vabo Nutrel. Za škropljenje zastrupljene vabe je predvidena zelo majhna količina vode ob uporabi šob, ki oblikujejo velike kaplje. V ekološki pridelavi je dovoljena uporaba pripravkov Laser 240 SC ter Laser plus, prav tako v kombinaciji s prehransko vabo Nutrel. V primeru, da se po opravljenem škropljenju na rumeno lepljivo ploščo še vedno lovijo muhe je potrebno v presledku enega do dveh tednov škropljenje ponoviti. Prav tako je potrebno škropljenje ponoviti tudi v primeru obilnejših padavin, ki izperejo zastrupljeno vabo.

Za varstvo posameznih dreves, je možno tudi prekrivanje površine pod krošnjami s protiinsketno mrežo ali kopreno. Prekrivka mora biti trdno nameščena in ob robovih tesno stisnjena ob tla. Prekrivko je potrebno pustiti vse do konca septembra. Tako preprečimo muham, ki se izlegajo pod drevesom, da izletijo na drevo. Večji del škode lahko na ta način preprečimo, kljub temu pa jo nekaj povzročijo muhe, ki priletijo iz okolice. Možna je tudi uporaba registrirane insekticidne pasti DECIS TRAP OREHOVA MUHA.

VARSTVO PEČKARJEV

Pridelovalcem svetujemo naj še naprej izvajajo redno varstvo proti jablanovem škrlupu s sredstvi na osnovi kaptana (Merpan 80 WDG, Captan 80 WG, Merplus, Ortocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC).  Še posebno pozorni bodite na lokalne nevihte, ki lahko sperejo fungicidno oblogo in neurja s točo, ki povzročijo poškodbe rastlinskih tkiv. V ekoloških sadovnjakih lahko uporabite pripravke Curatio-žvepleno apnena brozga.

Pri varstvu nasadov pred jablanovo pepelovko je ob padcu temperatur ponovno primerna uporaba žveplovih pripravkov. V zelo močno okuženih nasadih je še vedno možna aplikacija sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Stroby WG, Zato, Zato plus, Tercel, Topas 100 EC, Topaze, Sercadis ali Sercadis plus. Za doseganje zadovljive učinkovitosti je poleg škropljenja, nujno potrebno odstranjevanje plesnivih poganjkov.

Vroče vreme je ugodno za razvoj pršic v nasadih, zato bodite pozorni na morebitne prerazmnožitve. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Vertimec PRO, Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

Sadjarje opozarjamo, bodite pozorni na morebitne znake okužb s hruševim ožigom. Tveganje predstavljajo predvsem nasadi, ki so dolgo pocvitali. V tem času prepoznamo okužbe po venečih, rjavečih in ukrivljenih poganjkih (oblika pastirske palice). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

V času po zaključenem obiranju češenj in višenj, je v nasadih pomembno izvajati varstvo pred okužbami z listnimi pegavostmi kot sta listna luknjičavostjo koščičarjev in češnjeva listna pegavost. Ob močnih okužbah listja lahko pride do prezgodnjega razlistanja kar izrazito negativno vpliva na prehranjenost brstov in dreves v prihodnjem letu. V ta namen je možna uporaba dotikalnih pripravkov kot so Delan 700 WG, Merpan 80 WDG, Signum, Syllit 400 SC/544 SC. Fungicidno oblogo je v poletnem in času potrebno redno obnavljati, predvsem glede na količino padavin. Izbiro sredstva prilagodite  dovoljenemu število uporab,  navedenih v registraciji.

V času zorjenja marelic, breskev in nektarin bodite pozorni predvsem na pojav navadne sadne gnilobe. Proti navadni sadni gnilobi so na voljo tudi sredstva Amylo-X, Chorus 50 WG, Karbicure, Prolectus, Revyona, Signum, Switch 62,5 SC, Taegro, Teldor SC 500 (samo breskve), Luna Experience (samo breskve in nektarine), Serenade Aso (samo marelice).

Proti pepelovki lahko uporabite enega izmed registriranih žveplovih pripravkov ali pa katerega od fungicidov kot so Sercadis, Score 250 ali EC Mavita 250 EC, zadnji dve sredstvi delujeta tudi proti navadni sadni gnilobi.

Izbiro fitofarmacevtskih sredstev prilagodite predvidenemu terminu obiranja in predpisani karenčni dobi!

Za zatiranje plodove vinske mušice lahko ukrepate z insekticidi kot so Asset Five, Imidan 50 WG (razen marelice) in Laser Plus. Več o škodljivcu si lahko preberete na spletni povezavi: https://www.ivr.si/skodljivec/plodova-vinska-musica/

Na posameznih lokacija beležimo močan nalet češpljevega zavijača. Za varstvo sliv in češpelj je sedaj ustrezen čas za uporabo insekticidov. Uporabite lahko Affirm opti, Coragen, Voliam, Delegate 250 WG, Exirel ali Insegar 25 WG.

VARSTVO JAGODIČJA

Tekom celotnega obdobja zorenja jagodičastega sadja, je potrebno izvajati varstvo pred plodovo vinsko mušico. Populacijo je potrebno spremljati s prehranskimi vabami. Več informacij o škodljivcu je dosegljivih na spletni povezavi: https://www.ivr.si/skodljivec/plodova-vinska-musica/.

Za zatiranje plodove vinske mušice na jagodah, malinah, robidah, borovnicah, ribezu, kosmuljah in brusnicah sta registrirani sredstvi Laser 240 SC in Laser Plus. Zaradi izjemno hitrega razvojnega kroga škodljivca je priporočeno opravit škropljenje v razmiku od 7 do 10 dni. Na jagodah, rozgastem in drugem drobnem sadju ter jagodičevju ima veljavno registracijo tudi sredstvo Asset Five na osnovi naravnega piretrina.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja! Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast!

 

27. 6. 2022

VARSTVO PEČKARJEV

V tem času, za varstvo pred škrlupom priporočamo uporabo sredstev z aktivno snovjo kaptan (Merpan 80 WDG, Captan 80 WG, Merplus, Ortocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC). Prav tako je uporaba dotičnih sredstev priporočljiva v nasadih, prizadetih v neurjih s točo. V sadovnjakih kjer ne opažate peg škrlupa, obnavljajte fungicidno oblogo na 10-14 dni oz. škropljenje prilagodite padavinam (če skupno pade več kot 25 mm padavin velja obloga za sprano). V kolikor so na listju prisotne pege škrlupa je potrebno poskrbeti, da so plodiči stalno zaščiteni.

V ekoloških sadovnjakih lahko za varstvo uporabite pripravek Curatio-žvepleno apnena brozga (deluje tudi proti jablanovi pepelovki).

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je priporočljiva uporaba žveplenih pripravkov, ki zmanjšujejo infekcijski potencial bolezni. Pri nekaterih sortah je pri temperaturah na 28 stopinj žveplo lahko fitotoksično. V močno okuženih nasadih je možna uporaba sistemičnih fungicidov (Luna experience, Stroby WG, Zato, Zato plus, Tercel, Topas 100 EC, Topaze, Sercadis ali Sercadis plus).

Ulovi metuljev jabolčnega zavijača se glede na lokacije močno razlikujejo. V nasadih še naprej spremljajte ulove na feromonske pasti in ob preseženem pragu škodljivosti (7-10 metuljev/past/teden) ukrepajte. Na voljo so sredstva Imidan 50 WG, Delegate, Coragen, Voliam in Laser plus. Kjer imate težave z listnimi ušmi, priporočamo uporabo sredstva Mospilan 20 SG, ki deluje na oba škodljivca. V močno napadenih nasadih svetujemo dodajanje polovičnega odmerka virusa granuloze (Madex max ali Carpovirusine).

Redno pregledujete nasade za morebitne pre razmnožitve rdeče sadne in navadne pršice. Na voljo so registrirani akaricidi Vertimec PRO, Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

Sadjarje opozarjamo, bodite pozorni na morebitne znake okužb s hruševim ožigom. Tveganje predstavljajo predvsem nasadi, ki so dolgo pocvitali. V tem času prepoznamo okužbe po venečih, rjavečih in ukrivljenih poganjkih (oblika pastirske palice). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.

VARSTVO BRESKEV, NEKTARIN IN MARELIC

V nasadih bodite pozorni na pojav pepelovke in navadne sadne gnilobe. Slednja je problematična predvsem v nasadih prizadetih v neurjih s točo.

Na breskvah, nektarinah in marelicah lahko proti pepelovki uporabite enega izmed registriranih žveplovih pripravkov ali pa katerega od fungicidov kot so Sercadis, Score 250 ali EC Mavita 250 EC, zadnji dve sredstvi delujeta tudi proti navadni sadni gnilobi.

Proti navadni sadni gnilobi so na voljo tudi sredstva Amylo-X, Chorus 50 WG, Karbicure, Prolectus, Revyona, Signum, Switch 62,5 SC, Taegro, Teldor SC 500 (samo breskve), Luna Experience (samo breskve in nektarine), Serenade Aso (samo marelice).

V času zorjenja je potrebno v nasadih spremljati populacijo plodove vinske mušice. Vabe si lahko naredite sami, tako da v pollitrsko plastenko z izvrtanimi luknijcami (5-6 mm) na zgornjem delu, nalijete 1 dl mešanice vinskega kisa in rdečega vina v razmerju 3:1, z dodano žličko sladkorja in nekaj kapljic detergenta. Vabe pregledujte dnevno oz. po potrebi. Več o škodljivcu si lahko preberete na spletni povezavi: https://www.ivr.si/skodljivec/plodova-vinska-musica/.  Za zatiranje lahko uporabite insekticide kot so Asset Five, Imidan 50 WG (razen marelice) in Laser Plus.

Ulovi breskovega zavijača in breskovega molja so trenutno nizki. Proti škodljivcema je ob preseženem pragu škodljivosti možno uporabiti enega izmed registriranih pripravkov.

VARSTVO JAGODIČASTEGA SADJA

V nasadih jagodičastega sadja je potrebno redno spremljati napad plodove vinske mušice. Mušica začne odlagati jajčeca v času barvanja oz. zorenja plodov. Ogromno škodo povzročajo ličinke (žerke), ki se prehranjujejo v notranjosti zorečih plodov. Plodovi se zmehčajo, začno gniti, notranjost pa se spremni v gnijočo kašo.  Za spremljanje naleta svetujemo uporabo prehranskih vab, ki jih postavite v grme na robu nasada ali na koncih vrst. Pasti postavljene na direktno sonce ne odražajo realne populacije škodljivca v nasadu, saj mušice ne marajo direktne izpostavljenosti soncu in so zato lahko ulovi v vabah manjši.

Vabe si lahko izdelate sami, tako da v pollitrsko plastenko z izvrtanimi luknijcami (5-6 mm) na zgornjem delu nalijete 1 dl mešanice vinskega kisa in rdečega vina v razmerju 3:1, z dodano žličko sladkorja in nekaj kapljic detergenta. Vabe pregledujte dnevno oz. po potrebi. Več o škodljivcu si lahko preberete na spletni povezavi: https://www.ivr.si/skodljivec/plodova-vinska-musica/.

Za zatiranje plodove vinske mušice na jagodah, malinah, robidah, borovnicah, ribezu, kosmuljah in brusnicah sta registrirani sredstvi Laser 240 SC in Laser Plus. Zaradi izjemno hitrega razvojnega kroga škodljivca je priporočeno opravit škropljenje v razmiku od 7 do 10 dni. Na jagodah, rozgastem in drugem drobnem sadju ter jagodičevju ima veljavno registracijo tudi sredstvo Asset Five.

Insekticidi so nevarni čebelam, zato jih uporabite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast! Pri izbiri FFS upoštevajte pravila antirezistentne strategije. Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in registracije ter jih upoštevajte.

 

13.6.2022

VARSTVO PEČKARJEV

Obdobje primarnih okužb z jablanovim škrlupom je na večini opazovanih lokacij končano. Kljub tem je potrebno še naprej izvajati redno, preventivno varstvo sadnega drevja. V nasadih, kjer na listju ne opažate peg škrlupa, lahko povečate razmik med škropljenji na 10-14 dni oziroma ga prilagodite padavinam. Posebno pozornost namenite varstvu pečkarjev v nasadih s prisotnimi pegami škrlupa na listju. V času do obiranja so plodiči dovzetni za sekundarne okužbe, katerih vir so pege na listju. V takih nasadih nadaljujte s škropljenji v dosedanjih časovnih intervalih. Prednost dajte pripravkom z aktivno snovjo kaptan (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC). Dovoljena so tudi sredstva na osnovi metirama (Polyram DF), ditianona (Delan Pro, Alcoban) ali dodina (Syllit 400 SC). V primeru, da škropljenja ne boste uspeli opraviti pravočasno in bo ob izpolnjenih pogojih za okužbe, drevje dalj časa nezavarovano, svetujemo škropljenje s sistemičnimi pripravki kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Duaxo koncentrat, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Score 250 EC ali Revyona, ki jim dodajte enega od kontaktnih fungicidov. V ekoloških nasadih za varstvo pred škrlupom in pepelovko opravite škropljenje z žvepleno apneno brozgo (Curatio).

Pri varstvu nasadov pred jablanovo pepelovko je poleg uporabe pripravkov na osnovi močljivega žvepla, nujno ročno odstranjevanje plesnivih poganjkov iz nasada. Kjer imate več težav z obvladovanjem omenjene bolezni, pa svetujemo uporabo pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Stroby WG, Zato, Zato plus, Tercel, Topas 100 EC, Topaze, Sercadis ali Sercadis plus (slednja dva delujeta tudi proti jablanovem škrlupu).

 V primeru pojava neurij s točo dajte pri izbiri sredstev prednost pripravkom z a.s. kaptan.

Sadjarje opozarjamo, da je še naprej potrebno spremljati ulove metuljev jabolčnega zavijača na feromonske vabe. V kolikor je bil prag škodljivosti (5-7 metuljev/teden) presežen, je priporočljivo opraviti škropljenje z insekticidi kot so: Imidan 50 WG, Delegate ali Laser plus. Če imate v nasadih težave tudi z listnimi ušmi dajte prednost pripravku Mospilan 20 SG. V sadovnjakih, kjer naleta metuljev ne spremljate s feromonskimi vabami, je ponoven nanos insekticida priporočljivo opraviti po 14 dneh od prejšnjega škropljenja. Nasadi, kjer ste imeli v preteklem letu velike težave s škodljivcem je priporočljivo dodajanje polovičnega odmerka virusa granuloze (Madex max, Carpovirusine), ki povzroča fiziološko oslabitev gosenic. Virusni pripravki so občutljivi na sončno svetlobo zato jih nanašajte v večernem času oz. oblačnem vremenu. V ekoloških nasadih lahko poleg zgornjih dveh virusnih pripravkih uporabite tudi insekticid Laser plus, ki učinkovito zatira tudi gosenice drugih zavijačev. V ta namen so na voljo tudi pripravki Agree, Lepinox plus in Delfin WG.

Sadjarje opozarjamo naj bodo kljub neugodnim pogojem za razvoj bolezni, pozorni na morebitne znake okužb s hruševim ožigom. Tveganje predstavljajo predvsem nasadi, ki so dolgo pocvitali. V tem času prepoznamo okužbe po venečih, rjavečih in ukrivljenih poganjkih (oblika pastirske palice). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.

Insekticidi so nevarni za čebele, zato jih uporabite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast! Pri izbiri FFS upoštevajte pravila antirezistentne strategije in bodite pozorni na največje dovoljeno število rab posameznih pripravkov.

VARSTVO LUPINARJEV

Vremenske razmere preteklih tednov ustvarjajo ugodne razmere za razvoj pepelovk. V nasadih lesk opažamo močne okužbe listja z leskovo pepelovko. Ob znakih okužb je proti omenjeni bolezni potrebno opraviti škropljenje. Na voljo sta pripravka Vertipin in Taegro.

6. 6. 2022

VARSTVO PEČKARJEV

Nevarnost primarnih okužb z jablanovim škrlupom se postopoma zmanjšuje, vendar je v sadovnjakih kljub temu potrebno poskrbeti za ustrezno varstvo. Posebna pozornost še posebej velja v sadovnjakih, kjer so pege škrlupa na listih že prisotne. Zaradi pogostih ploh in neviht so listi in plodiči dalj časa mokri, zato so pogoji za širjenje bolezni še naprej ugodni. Priporočamo nadaljnje izvajanje škropljenj v rednih časovnih intervalih, ki jih prilagodite količini padavin in predvidenim vremenskim razmeram. Uporabite lahko kontaktne pripravke na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC), metirama (Polyram DF) ali ditianona (Delan Pro, Alcoban). V primeru, da škropljenja ne boste uspeli opraviti pravočasno in bo ob izpolnjenih pogojih za okužbe drevje dalj časa nezavarovano, svetujemo škropljenje s sistemičnimi pripravki kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Duaxo koncentrat, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Score 250 EC ali Revyona, ki jim dodajte enega od kontaktnih fungicidov.

V primeru pojava neurij s točo dajte pri izbiri pripravkov prednost fungicidom s kaptanom kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG ,Scab 80 WG idr.

Za zatiranje jablanove pepelovke sicer uporabite pripravke na osnovi močljivega žvepla. Kjer imate več težav z obvladovanjem omenjene bolezni, pa svetujemo uporabo pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Topas 100 EC, Topaze, Stroby WG, Tercel, Zato, Sercadis ali Sercadis Plus (slednja dva delujeta tudi proti jablanovem škrlupu).

Še naprej je potrebno spremljati tudi ulove metuljev jabolčnega zavijača na feromonske vabe. V primeru preseganja praga škodljivosti ( 5-7 metuljev/teden) je priporočljivo opraviti škropljenje z insekticidi kot so Coragen, Voliam, Exirel, Delegate, Mimic, Laser plus ali Mospilan 20 SG (v primeru sočasnega zatiranja listnih uši). Kjer naleta metuljev ne spremljate s feromonskimi vabami, je ponoven nanos insekticida priporočljivo opraviti po 14 dneh od prejšnjega škropljenja.

V ekoloških nasadih za varstvo pred škrlupom in pepelovko opravite škropljenje z žvepleno apneno brozgo (pripravek Curatio). Za zatiranje gosenic jabolčnega zavijača lahko uporabite pripravek Madex max, Carpovirusine ali Laser plus. Slednji poleg jabolčnega zavijača dobro zatira tudi gosenice drugih škodljivih zavijačev. Za zatiranje drugih vrst škodljivih gosenic lahko uporabite tudi pripravke kot so Agree, Lepinox plus ali Delfin WG.

Insekticidi so nevarni za čebele, zato jih uporabite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast! Pri izbiri FFS upoštevajte pravila antirezistentne strategije in bodite pozorni na največje dovoljeno število rab posameznih pripravkov.

30. 5. 2022

VARSTVO PEČKARJEV                                                                                                                           

Večja količina dežja je pretekli vikend večinoma povsod sprala fungicidno oblogo na listih in plodovih. Naslednje škropljenje je priporočljivo opraviti čimprej oz. najkasneje pred naslednjimi napovedanimi padavinami. Za varstvo pred jablanovim škrlupom lahko ponovno uporabite enega od kontaktnih pripravkov, ki smo jih navedli v prejšnjih obvestilih (Delan Pro, Delan 700 WG, Alcoban, Polyram DF, Syllit 400 SC), na voljo pa so tudi pripravki na osnovi aktivne snovi kaptan kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus ali Scab 80 WG oz. 480 SC. Slednje prednostno uporabite tudi v nasadih, ki jih je poškodovala toča. V primeru, da preventivnega škropljenja pred preteklim obdobjem večdnevnih padavin niste opravili, poleg čimprejšnje uporabe kontaktnih fungicidov svetujemo dodajanje enega izmed sistemičnih triazolnih pripravkov, ki delno delujejo tudi kurativno: Difcor 250 EC, Difenzone, Duaxo koncentrat, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Score 250 EC ali Revyona. V ekoloških nasadih opravite škropljenje z žvepleno apneno brozgo (pripravek Curatio), ki deluje tudi proti jablanovi pepelovki.

V sadovnjakih bodite pozorni na pojav bolezenskih znamenj, ki jih povzroča okužba z jablanovo pepelovko. Za preventivno varstvo v neokuženih nasadih zadostuje uporaba pripravkov na osnovi močljivega žvepla. V primeru močnejšega napada pa priporočamo dodajanje enega izmed fungicidov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Topas 100 EC, Topaze, Sercadis ali Sercadis Plus (slednja dva delujeta tudi proti jablanovem škrlupu). Na voljo so tudi pripravki na osnovi strobilurinov kot so Stroby WG, Tercel ali Zato.

Ulovi metuljev jabolčnega zavijača na feromonske vabe so na lokacijah spremljanja precej različni, vendar konstantni. Iz odloženih jajčec se gosenice jabolčnega zavijača postopoma že izlegajo. V tem obdobju je primerna uporaba pripravkov Coragen ali Voliam, ki delujeta tako na jajčeca kot tudi gosenice v času izleganja. Uporabite lahko tudi insekticide: Mimic, Delegate ali Laser plus. V primeru sočasnega zatiranja mokaste uši ali zelene jablanove uši pa dajte pri izbiri prednost pripravku Mospilan 20 SG. V sadovnjakih z ekološko pridelavo lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravek Madex max, Carpovirusine ali Laser plus. Kjer imate pogosto škodo tudi zaradi drugih zavijačev priporočamo, da škropilni brozgi dodate pripravek na osnovi Bt, kot je Agree, Lepinox plus ali Delfin WG.

Še naprej bodite pozorni tudi na morebitne prerazmnožitve listnih uši, zlasti krvave uši, ki se iz starejših delov dreves postopoma seli na letošnje zelene poganjke. Uporabite lahko pripravek Pirimor 50 WG ali Movento SC 100.

Insekticidi so nevarni za čebele, zato jih uporabite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast!

 

VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ

Zgodnje sorte češenj že zorijo, medtem ko plodovi večine poznejših sort postopoma dobivajo značilno barvo. Ob začetku barvanja plodov češenj in višenj je čas za postavitev rumenih lepljivih plošč za spremljanje naleta češnjeve muhe. Plošče namestite na južno stran krošenj. Ob ugotovitvi naleta mušice lahko opravite zatiranje z uporabo insekticidov. Priporočljivo je obesiti najmanj dve plošči na hektar nasada. Prag zatiranja je presežen, da se na posamezno ploščo ulovi vsaj ena muha. Za zatiranje češnjeve muhe so na voljo insekticidi: Exirel, Imidan 50 WG, Mospilan 20 SG ali Naturalis, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi in nima karenčne dobe. Ob škropljenju je priporočljivo dodajanje beljakovinske vabe Nutrel, ki privablja češnjevo muho, zato lahko z mešanico insekticida poškropite le del krošnje, ki je izpostavljen sončni svetlobi. V krošnje dreves lahko namestite tudi insekticidno vabo Decis Trap češnjeva muha, ki privablja škodljivca in zmanjšuje napadenost plodov. Priporočljiva gostota pasti znaša 100 vab/ha.

Zoreče plodove napada tudi plodova vinska mušica, ki odlaga jajčeca v plodove, škodo pa povzročajo ličinke, ki se prehranjujejo v notranjosti plodov in jih spreminjajo v kašasto gmoto. Posledice prehranjevanja ličnik so tudi pogostejše okužbe z navadno sadno gnilobo. Trenutne vremenske razmere so sicer manj ugodne za razvoj škodljivca, kar pa se lahko v primeru dežja hitro spremeni. Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih češenj in višenj postavijo prehranske vabe s pomočjo katerih lahko spremljajo pojav škodljivca.

Ob pogostih padavinah v času zorenja obstaja nevarnost okužb plodov z navadno sadno gnilobo. Zato spremljajte vremenske napovedi in v primeru napovedi dolgotrajnejših padavin opravite škropljenje tik pred dežjem. Uporabite lahko enega izmed registriranih pripravkov kot so Luna experience, Prolectus, Signum, Switch 62,5 WG, Revyona ali Teldor 500 SC. Ekološki sadjarji lahko uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so Amylo-X, Serenade ASO ali Taegro.

Pri škropljenju v času zorenja plodov bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov! Zaradi varstva čebel škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so čebele v panjih. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast!

 

16. 5. 2022

VARSTVO PEČKARJEV

Pečkate sadne vrste so v fazi intenzivnega priraščanja listne mase in plodičev. V tem času je priporočljivo obnavljati fungicidno oblogo na 5 do 7 dni, oziroma škropljenje prilagoditi količini padavin. Fungicidna obloga velja za sprano, če je skupno padlo več kot 25 mm padavin.

Za varstvo pred jablanovim škrlupom svetujemo uporabo kontaktnih fungicidov. Uporabite lahko Delan pro, Delan 700 WG, Alcoban ali Polyram DF. V ekoloških nasadih lahko uporabite pripravek Curatio, ki učinkuje tudi proti jablanovi pepelovki.

Uporaba sistemičnih, kurativnih pripravkov je upravičena le v primeru, če škropljenja niste uspeli opraviti pred dežjem, ob napovedanih več dnevnih padavinah. Hkrati morajo biti pogoji za okužbe izpolnjeni. Uporabite lahko IBE pripravke: Difcor 250 EC, Duaxo koncentrat, Mavita 250 EC, Score 250 EC, Revyona ali anilinopirmaidinske: Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Mythos. Sistemičnim sredstvom dodajte enega izmed registriranih fungicidov s kontaktnim delovanjem, razen sredstvu Faban, ki ima že dodan kontaktni fungicid.

Proti jablanovi pepelovki uporabite sredstva na osnovi močljivega žvepla. V močno okuženih nasadih lahko uporabite tudi enega izmed naslednjih sredstev: Sercadis, Sercadis Plus, Luna experience, Luna care, Stroby WG, Tercel, Zato 50 WG, Zato plus, Topas 100 EC, Topaze, Duaxo koncentrat, Revyona. Uporaba fungicidnih sredstev brez izrezovanja in odstranjevanja plesnivih poganjkov iz nasada ni dovolj učinkovita.

Za varstvo pred jablanovo mokasto ušjo in nekaterimi drugimi listnimi ušmi lahko uporabite sredstva kot so Teppeki, Afinto in NeemAzal T/S. Slednji ima stransko delovanje tudi na krvavo uš. 

Visoke temperature preteklih dni so močno spodbudile razvoj in migracije krvavih uši. Uši migrirajo po deblu in se selijo na enoletne poganjke, kjer že začenjajo tvoriti kolonije. Pridelovalcem svetujemo spremljanje razvoja škodljivca in ukrepanje ob preseženem pragu zatiranja. Prag je presežen, ko je napadenih 5-8 % vej oz., najdete 12 kolonij na 100 poganjkov. Za zatiranje krvave uši svetujemo v tem času rabo sredstva Pirimor 50 WG. Pri škropljenju uporabite veliko količino vode ter dodatek močila ali olja. Uporabite lahko tudi insekticid Movento SC 100, ki deluje tudi proti kaparjem. Uporaba slednjega je priporočljiva v nasadih kjer imate tudi težave z ameriškim in vejičastim kaparjem. Sredstvo deluje na izležene ličinke, ki se začno izlegati konec maja in v začetku junija.

V nasadih opažamo povečanje številčnosti ulovov metuljčkov jabolčnega zavijača, vendar so ti zelo različni, odvisno od mikrolokacije. Na večini lokacij so bili v preteklih dneh tudi izpolnjeni pogoji za odlaganje jajčec (nad 15°C ob sončnem zahodu). Pridelovalcem svetujemo spremljanje ulovov na feromonske vabe in ukrepanje ob preseženem pragu škodljivosti (5 do 7 metuljev / past / teden) ter ob izpolnjenih pogojih za odlaganje jajčec. Svetujemo uporabo sredstev Harpun ali Insegar 25 EG, ki delujeta predvsem na odložena jajčeca in morata biti nanešena pred množičnim odlaganjem. Na toplejših lokacijah lahko uporabite tudi pripravka Coragen ali Exirel, ki delujeta tudi na že izležene ličinke. Z uporabo pripravkov na osnovi virusa granuloze lahko še nekoliko počakate.

Večina insekticidnih sredstev je nevarnih čebelam zato jih uporabite le v nasadih, ki so popolnoma odcveteli in imajo pokošeno cvetočo podrast. Škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pri izbiri pripravkov bodite pozorni tudi na maksimalno dovoljeno število uporab.

 

9. 5. 2022

VARSTVO PEČKARJEV                                                                                                                            

Glede na vremensko prognozo se obdobje nestanovitnega, aprilskega vremena počasi zaključuje. Kljub temu sadjarjem svetujemo, da redno spremljajo vremenske napovedi.

Na večini opazovanih lokacij so jablane že odcvetele in začenjajo z intezivnim priraščanjem plodičev ter listne mase. Na novo prirasla tkiva niso zaščitena s fungicidno oblogo in so zato izpostavljena okužbam. Za uspešno varstvo pred glivičnimi boleznimi je potrebno obnavljati fungicidno oblogo na 5-7 dni, oziroma je škropljenje potrebno prilagoditi padavinam. Fungicidna obloga velja za sprano, če je skupno padlo več kot 25 mm padavin.

Za varstvo pred jablanovim škrlupom se še vedno držite preventivnega pristopa z uporabo kontaktnih fungicidov. Uporabite lahko Delan Pro, Delan 700 WG, Alcoban ali Polyram DF. Za uporabo v ekoloških nasadih je na voljo pripravek Curatio, žvepleno-apnena brozga, ki deluje tudi na jablanovo pepelovko. V primeru dolgotrajnih padavin ali, če ste s škropljenjem zamudili in so bili hkrati izpolnjeni pogoji za okužbe s škrlupom, uporabite enega izmed sistemičnih pripravkov (Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Mythos, Difcor 250 EC, Duaxo koncentrat, Mavita 250 EC, Score 250 EC, Revyona). Sistemičnim sredstvom dodajte enega izmed registriranih fungicidov s kontaktnim delovanjem, razen sredstvu Faban, ki ima že dodan kontaktni fungicid.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je priporočljivo škropilni brozgi dodajati sredstva na osnovi močljivega žvepla. V močno okuženih nasadih lahko uporabite tudi enega izmed naslednjih sredstev: Sercadis, Sercadis Plus, Luna experience, Luna care, Stroby WG, Tercel, Zato 50 WG, Zato plus, Topas 100 EC, Topaze, Duaxo koncentrat, Revyona.

Uporaba fungicidnih sredstev brez izrezovanja in odstranjevanja plesnivih poganjkov iz nasada ni dovolj učinkovita.

V nasadih, ki so popolnoma odcveteli in je bil prag škodljivosti presežen, lahko proti grizlicam uporabite Mospilan 20 SG ali Neemazal T/S. Za varstvo pred jablanovo mokasto ušjo in nekaterimi drugimi listnimi ušmi lahko uporabite sredstva kot so Teppeki, Afinto in NeemAzal T/S. Slednji ima stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za zatiranje krvave uši sta na voljo tudi pripravka Movento SC 100 in Pirimor 50 WG. Za ukrepanje proti rdeči sadni pršici in drugimi vrstami pršic so na voljo pripravki Kanemite SC, Nissorun 10 WP in Zoom 11 SC.

Večina insekticidnih sredstev je nevarnih čebelam, zato jih uporabite le v nasadih, ki so popolnoma odcveteli in imajo pokošeno cvetočo podrast. Škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

3. 5. 2022

VARSTVO PEČKARJEV                                                                                                                           

Razvojne faze jablan in hrušk se zelo razlikujejo glede na sorte, sadjarske lege in vrsto tal. Na toplih legah zgodnje sorte jablan in hrušk prehajajo v fenološki stadij konec cvetenja (BBCH 61). Med tem so pozne sorte v polnem cvetenju (BBCH 65).

Nestanovitno vreme predstavlja tveganje za okužbe z jablanovim škrlupom, zato sadjarje opozarjamo na dosledno izvajanje preventivnega varstva in redno obnavljanje fungicidne obloge. Obloga se smatra za izprano, v kolikor je skupno padlo več kot 25 mm padavin. Za varstvo priporočamo preventivno uporabo kontaktnih fungicidov kot so Delan Pro ali Delan 700 WG (po končanem cvetenju) ali Alcoban ali Polyram DF. V ekoloških nasadih lahko proti škrlupu opravite škropljene z žvepleno-apneno brozgo Curatio, s katero zatiramo tudi jablanovo pepelovko.

V primeru napovedanih dolgotrajnimi padavinami ali, če ste s škropljenjem zamudili in so bili hkrati izpolnjeni pogoji za okužbe s škrlupom, uporabite enega izmed sistemičnih pripravkov. V hladnem vremenu dajte prednost sredstvom iz skupine anilinopirimidinov kot je Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC ali Mythos. Ob otoplitvi lahko uporabite tudi enega izmed fungicidov iz skupine triazolov kot so Difcor 250 EC, Duaxo koncentrat, Mavita 250 EC, Score 250 EC  ali Revyona. Sistemičnim fungicidom je potrebno obvezno dodati enega izmed predhodno naštetih sredstev s kontaktnim delovanjem, razen sredstvu Faban, ki ima že dodan kontaktni fungicid.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je priporočljivo škropilni brozgi dodajati sredstva na osnovi žvepla. Uporabite lahko naslednja sredstva: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito –tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin. V močno okuženih nasadih je možna uporaba naslednjih fungicidov: Luna experience, Sercadis, Sercadis Plus,  Stroby WG, Tercel ali Zato 50 WG.  Uporaba fungicidnih sredstev brez izrezovanja in odstranjevanja plesnivih poganjkov iz nasada ni dovolj učinkovita.

V nasadih, ki so popolnoma odcveteli in je bil presežen prag škodljivosti (30 osic na ploščo) opravite škropljenje proti grizlicam. Uporabite lahko insekticid Mospilan 20 SG ali Neemazal T/S, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi.  Sredstvi učinkujeta tudi proti drugim sesajočim in grizočim škodljivcem kot so listne uši, sadni listni duplinar, marmorirana smrdljivka, hruševa bolšica idr. Za varstvo pred jablanovo mokasto ušjo in nekaterimi drugimi listnimi ušmi lahko uporabite sredstva kot so Teppeki, Afinto in NeemAzal T/S. Slednji ima stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za zatiranje krvave uši sta na voljo tudi pripravka Movento SC 100 in Pirimor 50 WG. Za ukrepanje proti rdeči sadni pršici in drugimi vrstami pršic so na voljo pripravki Kanemite SC, Nissorun 10 WP in Zoom 11 SC.

Večina insekticidnih sredstev je nevarnih čebelam, zato jih uporabite le v nasadih, ki so popolnoma odcveteli in imajo pokošeno cvetočo podrast. Škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

26. 4. 2022

VARSTVO KOŠČIČARJEV                                                                                                             

Po zaključenem cvetenju je v nasadih koščičarjev potrebno posvetiti pozornost razvoju sesajočih in grizočih škodljivcev.

Na češnjah se po cvetenju pojavlja črna češnjeva uš, ki jo je potrebno zatirati v primeru, da je prag škodljivosti presežen (prisotne kolonije na več kot 3% poganjkov). Škodljivca lahko zatirate z enim izmed insekticidov Afinto, Teppeki, Movento SC 100, Asset five ali Neemazal T/S. Na breskvah in nektarinah lahko za zatiranje listnih uši uporabite enega izmed naslednjih insketicidov: Mospilan 20 SG, Pirimor 50 WG, Afinto, Asset five, Neemazal T/S in Teppeki. V nasadih sliv in češpelj, v katerih ste s spremljanjem naleta češpljeve grizlice ugotovili presežen prag škodljivost (30 osic na belo lepljivo ploščo) je po končanem cvetenju potrebno opraviti zatiranje škodljivca. Uporabite lahko insekticid Mospilan 20 SG, ki učinkuje tudi proti listnim ušem. Za zatiranje listnih uši lahko uporabite tudi pripravke Teppeki in Movento SC 100, Asset five in Neemazal T/S.

V nasadih koščičarjev po cvetenju občasno škodo povzročajo tudi gosenice malega zimskega pedica, ki se prehranjujejo na listih rastlin. Za zatiranje škodljivca lahko uporabite sredstva Exirel (češnje, višnje, slive), Agree WG, Neemazal T/S. Slednja sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi sadja. Tretiranje se opravi po cvetenju v času izleganja gosenic škodljivih metuljev.

Nestanovitno vreme s padavinami ustvarja ugodne pogoje za razvoj in širjenje glivičnih bolezni listja kot so listna luknjičavost koščičarjev, češnjeva listna pegavost, breskova kodravost, češpljeva rdeča listna pegavost in češpljeva rja. V nasadih, ki so že popolnoma odcveteli je potrebno izvajati preventivno varstvo pred naštetimi boleznimi. Škropljenje s fungicidi opravite pred padavinami.

Za varstvo višenj in češenj lahko uporabite katerega od pripravkov kot je Delan 700 WG, Luna Experience, Signum, Syllit 544 SC, Syllit 400 SC ali Curatio-žvepleno apnena brozga.

Za varstvo sliv in češpelj so registrirani pripravki Delan 700 WG, Luna Experience, Mavita 250 EC, Score 250 EC, Signum, ali Curatio-žvepleno apnena brozga.

Za varstvo breskev in nektarin pa Delan 700 WG, Luna Experience ali Curatio-žvepleno apnena brozga.

 

VARSTVO JAGOD

Zgodnje sorte jagod počasi prehajajo v fazo cvetenja. V času cvetenja je potrebno poskrbeti za varstvo cvetov in kasneje plodov pred okužbami s sivo plesnijo. V ta namen priporočamo uporabo enega izmed fungicidnih pripravkov kot so Prolectus, Pyrus 400SC, Scala, Signum, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Zenby. V ekoloških nasadih lahko uporabite sredstva kot so Serenade Aso, Amylo-X, Botector, Polyversum, Prestop, Univerzalni fungicid in Taegro.

 

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Zgodnje sorte ameriških borovnic so pričele cveteti. V tem razvojnem stadiju je izjemno pomembno varstvo odprtih cvetov pred sekundarnimi okužbami z monilijo ameriških borovnic. Zaradi hladne in suhe pomladi razmere za razvoj apotecijev niso bile ugodne. Kljub temu smo v nekaterih nasadih opazili primarne okužbe na poganjkih. Na sortah, ki že cvetijo priporočamo uporabo enega izmed fungicidov: Signum, Teldor SC 500 ali Serenade ASO. Na sortah, ki so še v fazi brstenja pa lahko uporabite Score 250 EC, Mavita 250 EC ali Folicur EW 250. Borovnice je potrebno zavarovati tudi pred okužbami z nekaterimi drugimi povzročitelji bolezni kot sta antraknoza in siva plesen. Za zatiranje sive plesni v času cvetenja so registrirani fungicidnih pripravki Teldor SC 500, Serenade ASO Switch 62,5 WG, Amylo-X, Signum in Taegro. Slednja dva delujeta tudi proti antraknozi. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami.

 

19. 4. 2022

VARSTVO PEČKARJEV                                                                                                                         

Kljub ohladitvi preteklih dni so na toplih legah zgodnje sorte jablan že v polnem cvetenju. Ob napovedanih padavinah obstaja velika nevarnost za okužbe z jablanovim škrlupom, zato sadjarje opozarjamo na dosledno izvajanje varstvenih ukrepov. Pred naslednjimi napovedanimi padavinami poškropite nasade z enim od kontaktnih fungicidov. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi ditianona (Delan Pro, Alcoban), metirama (Polyram DF).  in v nasadih, ki še ne cvetijo tudi sredstva na osnovi dodina (Syllit 400 SC, Syllite 544SC), Dodin ima tudi kurativno delovanje. Sredstvo se ne sme mešati z močljivim žveplom, a.s. kaptan, listnimi gnojili in rastnimi regulatorji.

V ekoloških nasadih lahko proti škrlupu opravite škropljene z žvepleno-apneno brozgo Curatio, ki deluje tudi proti jablanovi pepelovki.

Pred napovedanimi, dolgotrajnimi padavinami ali v primeru, da ste s škropljenjem zamudili, lahko uporabite enega izmed sistemičnih pripravkov, ki delujejo tudi kurativno. V hladnem vremenu se priporoča uporaba sredstev iz skupine anilinopirimidinov kot je Chorus 50 WG ali Pyrus 400 SC ali Scala ali Pyramid ali Batalion 450 SC ali Mythos. Ob otoplitvi lahko uporabite tudi enega izmed sredstev na osnovi difenokonazola kot so: Difcor 250 EC, Duaxo koncentrat, Mavita 250 EC, Score 250 EC ali pripravek na osnovi mefentriflukonazola Revyona. Sistemičnim fungicidom je potrebno obvezno dodati enega izmed predhodno naštetih sredstev s kontaktnim delovanjem, razen sredstvu Faban, ki ima že dodan kontaktni fungicid.

V toplih dnevi, ko so dnevne temperature nad 15 °C je za varstvo pred jablanovo pepelovko priporočljivo dodajati škropilni brozgi sredstva na osnovi žvepla. Uporabite lahko naslednje pripravke: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito –tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin. V močno okuženih nasadih lahko uporabite tudi enega izmed naslednjih fungicidov: Luna experience, Sercadis, Sercadis Plus, Stroby WG, Tercel, Zato 50 WG.  Uporaba fungicidnih sredstev brez izrezovanja in odstranjevanja plesnivih poganjkov iz nasada ni dovolj učinkovita.

V nasadih, ki zamujajo v razvoju, je v času balonskega stadija potrebno ukrepati proti mokasti uši. Če je prag škodljivosti presežen (1-2 koloniji /100 poganjkov) je potrebno opravit škropljenje. Uporabite lahko sredstvi Teppeki in Afinto, ki kažeta določeno mero učinkovitosti tudi proti krvavi uši ali NeemAzal T/S, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi.

Pred cvetenjem je v ekoloških nasadih proti jabolčnemu zavijaču potrebno obesiti feromonske razpršilce za metodo zbeganja, uporabite lahko Isomate C TT, RAK 3, SemiosNET-Codling Moth ali Checkmate puffer CM-Pro.

Če v nasadih še niste izobesili belih lepljivih plošč za spremljanje naleta jabolčne in hruševe grizlice je sedaj zadnji čas. Prag škodljivosti je presežen, če se do konca cvetenja ujame na ploščo najmanj 30 osic. Proti grizlicam se ukrepa šele po koncu cvetenja.

Toplo vreme ugodno vpliva na izleganje ličink rdeče sadne pršice. Pregledujte nasade in v primeru preseženega praga (3-4 ličinke in več na list) svetujemo, da opravite škropljenje z enim od registriranih pripravkov kot so Kanemite SC, Nissorun 10 WP, Zoom 11 SC.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

V nasadih, ki zamujajo z razvojem in komaj končujejo s cvetenjem, pred napovedanimi padavinami opravite drugo škropljenje proti cvetni moniliji. Uporabite lahko naslednje registrirane fungicide:

Breskve in nektarine: Chorus 50 WG, Luna experience, Prolectus, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Revyona. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Taegro, Serenade ASO.

Češnje in višnje: Luna experience, Signum, Revyona, Duaxo koncentrat, Zenby. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Taegro, Serenade ASO.

Slive in češplje: Luna experience, Chorus 50 WG, Prolectus, Revyona, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Serenade ASO

Za spremljanje naleta češpljevih grizlic je v času cvetenja potrebno izobesiti bele lepljive plošče. Če se je do konca cvetenja ulovilo več kot 30 osic na belo lepljivo ploščo, po končanem cvetenju opravite škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG. Sredstvo učinkuje tudi proti listnim ušem.

V nasadih koščičarjev po cvetenju občasno škodo povzročajo tudi gosenice malega zimskega pedica, ki se prehranjujejo na listih rastlin. Za zatiranje škodljivca lahko uporabite sredstvo Agree WG ali pripravek Neemazal. Oba pripravka sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi sadja. Tretiranje se opravi v času izleganja gosenic škodljivih metuljev.

Preden uporabite sredstva, ki so nevarna čebelam, pokosite cvetočo podrast in škropljenje opravite v večernem času.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

VARSTVO OREHOV

Žlahtne sorte orehov počasi začenjajo z brstenjem, med tem ko sejanci že razvijajo prve lističe. V času brstenja je priporočena uporaba bakrovih pripravkov kot so Champ formula 2 Flo, Cuprablau Z 35 WG/WP, Champion 50 WG,  Cuprablau Z 50 WP. Z uporabo bakra zmanjšamo možnost okužb mladih poganjkov z bakterijami iz rodu Xanthomonas sp, ki povzročajo orehovo črno listno pegavost  ter pred okužbami pred nekaterimi drugimi bakterijskimi in glivičnimi boleznimi.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

11. 4. 2022

VARSTVO PEČKARJEV                                                                                                                

Počasi prehajamo v obdobje nestanovitnega aprilskega vremena, ki predstavlja tveganje za zdravstveno varstvo rastlin. Zato pridelovalcem priporočamo redno spremljanje vremenskih napovedi. Relativno hladni dnevi so nekoliko upočasnili razvoj sadnega drevja. Jablane so v razvojni fazi rožnatega popka do balonskega stadija.

Ob naslednjih padavinah pričakujemo veliko nevarnost okužb z jablanovim škrlupom, zato sadjarje opozarjamo na dosledno izvajanje varstvenih ukrepov. Pred naslednjimi napovedanimi padavinami poškropite nasade z enim od kontaktnih fungicidov. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi ditianona (Delan Pro, Alcoban), metirama (Polyram DF) in dodina (Syllit 400 SC, Syllite 544SC), dodin ima tudi kurativno delovanje. Sredstvo se ne sme mešati z močljivim žveplom, a.s. kaptan, listnimi gnojili in rastnimi regulatorji.

V ekoloških nasadih lahko opravite škropljenje z žvepleno-apneno brozgo (pripravek Curatio).

Pred napovedanimi, dolgotrajnimi padavinami ali v primeru, da ste s škropljenjem zamudili, lahko uporabite enega izmed sistemičnih pripravkov, ki delujejo tudi kurativno. V hladnem vremenu se priporoča uporaba sredstev iz skupine anilinopirimidinov kot s Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC.  Sistemičnim fungicidom je obvezno potrebno dodati enega izmed predhodno naštetih sredstev s kontaktnim delovanjem, razen sredstvu Faban, ki ima že dodan kontaktni fungicid.

Dnevne temperature že presegajo 15°C zato je za varstvo pred jablanovo pepelovko priporočljivo dodajati škropilni brozgi sredstva na osnovi žvepla. Uporabite lahko naslednje pripravke: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito – tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin.

Pred cvetenjem je v času balonskega stadija potrebno posvetiti pozornost tudi mokasti uši. Če je prag škodljivosti presežen (1-2 koloniji /100 poganjkov) je potrebno opravit škropljenje. Uporabite lahko sredstvi Teppeki in Afinto, ki kažeta določeno mero učinkovitosti tudi proti krvavi uši ali NeemAzal T/S, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi.

Pred cvetenjem je v ekoloških nasadih proti jabolčnemu zavijaču potrebno obesiti feromonske razpršilce za metodo zbeganja, uporabite lahko Isomate C TT in RAK 3.

Pred cvetenjem jablan in hrušk lahko v nasadih, kjer imate več težav z obvladovanjem ameriškega kaparja, uporabite pripravek Harpun.

V nasadih hrušk je do cvetenja  še vedno čas za odvračanje hruševe bolšice z nanašanjem kaolinskih glin (Cutisan, Malusan) ter za zatiranje izleženih ličink tudi sredstvo Harpun.

V nasadih, ki so tik pred cvetenjem izobesite bele lepljive plošče za spremljanje naleta jabolčne in hruševe grizlice. Prag škodljivosti je presežen, če se do konca cvetenja ujame na ploščo najmanj 30 osic. Proti grizlicam se ukrepa šele po koncu cvetenja.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Na večini lokacij so koščičaste vrste v fazi polnega cvetenja ali zaključujejo s cvetenjem (breskve). Drugo škropljenje proti cvetni moniliji je potrebno opraviti po koncu polnega cvetenja, ko začno odpadati prvi venčni listi. Uporabite lahko naslednje registrirane fungicide:

Breskve in nektarine:  Chorus 50 WG, Luna experience, Prolectus, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Revyona. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Taegro, Serenade ASO.

Češnje in višnje: Luna experience, Signum, Revyona, Duaxo koncentrat, Zenby. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Taegro, Serenade ASO.

Slive in češplje: Luna experience, Chorus 50 WG, Prolectus, Revyona, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Serenade ASO

Za spremljanje naleta češpljevih grizlic je v času cvetenja potrebno izobesiti bele lepljive plošče.

Za varstvo breskev in nektarin pred breskovo kodravostjo lahko do konca cvetenja uporabite sredstvi Syllit 544 SC ali Syllit 400 SC. Škropljenja opravite pred napovedanimi padavinami.

 

4. 4. 2022

VARSTVO PEČKARJEV                                                                                                                             

Ohladitev v preteklih dneh je nekoliko upočasnila razvoj sadnega drevja. Padavine so bile na večjem delu Slovenije obilne in so sprale fungicidno oblogo. Za varstvo pred škrlupom svetujemo, da nasade jablan in hrušk ponovno poškropite z ustreznimi fungicidi.

Do cvetenja jablan in hrušk je priporočljiva uporaba kontaktnih pripravkov na osnovi ditianona (Alcoban), metirama (Polyram DF) ali dodina (Syllit 400 SC, Syllit 544 SC). V ekoloških nasadih lahko opravite škropljene z žvepleno-apneno brozgo (pripravek Curatio).

Na hladnejših legah za varstvo poznejših sort, ki so še v fazi mišjega ušesca lahko ponovno uporabite katerega od bakrovih fungicidov kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 200.

V nasadih, kjer fenološki razvoj jablan potek počasneje, bodite še vedno pozorni na pojav jablanovega cvetožera. Prag škodljivosti je presežen, ko je poškodovanih preko 15 % brstov v nasadih z malo cvetnega nastavka ali 30 % v nasadih z veliko cvetnega nastavka. Pridelovalci pregledujte nasade in ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte. Na voljo sta insekticidna pripravka Imidan 50 WG ter Asset Five (dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Uporaba sredstva Asset Five je dovoljena do razvojne faze BBCH 54. Po potrebi se tretiranje ponovi 7 dni po prvem škropljenju.

Zaradi varstva čebel je potrebno opraviti škropljenje z insekticidi opraviti najkasneje 14 dni pred cvetenjem in v primeru cvetoče podrasti to tudi predhodno pokositi.

Pred cvetenjem jablan in hrušk lahko v nasadih, kjer imate več težav z obvladovanjem ameriškega kaparja, uporabite pripravek Harpun.

Za odvračanje hruševe bolšice je do cvetenja hrušk priporočljivo obnavljati nanos kaolinskih glin. Kjer ste imeli v preteklih letih več težav z obvladovanjem hruševe bolšice je pred cvetenjem smiselna uporaba insekticida Harpun. Pripravek učinkovito deluje na ličinke zgodnjih razvojnih stadijev, zato je za določitev optimalnega časa rabe potrebno spremljati razvoj škodljivcev in ukrepati ob pričetku izleganja ličink iz jajčec. Boljšo učinkovitost zatiranja dosežemo, če uporabo insekticida kombiniramo z oljnimi pripravki (npr. Ovitex ali Frutapon).

V nasadih, ki so tik pred cvetenjem izobesite bele lepljive plošče za spremljanje naleta jabolčne in hruševe grizlice. Prag škodljivosti je presežen, če se do konca cvetenja ujame na ploščo najmanj 30 osic. Proti grizlicam se ukrepa šele po koncu cvetenja.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Nestanovitno vreme v obdobju cvetenja breskev, višenj in češenj je ugodno širjenje okužb s cvetno monilijo. Za preventivo varstvo pred omenjeno boleznijo je priporočljivo opraviti dvoje škropljenj. Prvo škropljenje opravimo ob začetku cvetenja, ko je odprtih najmanj 10 % cvetov. Drugič je potrebno škropiti po koncu polnega cvetenja, ko začno odpadati prvi venčni listi. Uporabite lahko naslednje registrirane fungicide Chorus 50 WG (breskev), Duaxo koncentrat (češnja, višnja), Luna experience, Prolectus, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby (breskev, višnja, češnja) ali Teldor SC 500 (češnje, višnje). Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Serenade ASO (breskev), Amylo-X, Prestop ali Taegro (breskev, višnja, češnja).

Za varstvo breskev in nektarin pred breskovo kodravostjo lahko v do konca cvetenja ponovno uporabite sredstvi Syllit 544 SC ali Syllit 400 SC. Škropljenja opravite pred napovedanimi padavinami.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Zadostna vlažnost tal ter postopno višanje povprečnih temperatur ustvarja ugodne pogoje za razvoj apotecijev borovničeve monilije, ki povzročajo zgodnje okužbe vegetativnih poganjkov s to boleznijo. Sadjarjem svetujemo pregledovanje nasadov. Ob prvem pojavu trosišč priporočamo izvajanje tehnoloških ukrepov za zmanjševanje potenciala bolezni (posipanje mešanice kremenčevega peska, zelene galice in dušikovega gnojila). V primeru ugodnih razmer za okužbe (vlažno vreme in nizke nočne temperature) bo potrebno opraviti preventivno škropljenje s sistemičnim fungicidom kot je Score 250 EC, Mavita 250 EC ali Folicur EW 250. Uporaba sredstev je dovoljena od začetka brstenja do začetka cvetenja.

 

28. 3. 2022

Varstvo pečkarjev                                                                                              

Fenološki razvoj pečkarjev hitro napreduje. Jablane so na pretežnem delu opazovanih lokacij v fazi BBCH 54-55. Na toplih legah so zgodnejše sorte že v fazi zelenih popkov. Prav tako je tudi večina nasadov hrušk v stadiju zelenih popkov. Ponekod posamezni brsti že prehajajo v balonski stadij. V tem času je ob prisotnosti padavin, velika možnost primarnih okužb z jablanovim škrlupom zato sadjarjem svetujemo naj pred napovedanimi padavinami opravijo škropljenje z bakrovimi pripravki kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 200. Bakrovi pripravki učinkujejo tudi proti bakterijam hruševega ožiga. Poleg zgoraj naštetih pripravkov lahko proti hruševemu ožigu uporabite tudi pripravek Badge WG ali Amylo-X, slednjega lahko uporabite od faze mišjega ušeca dalje.

V nasadih opažamo poškodbe cvetnih brstov, ki jih povzroča jablanov cvetožer. Prag škodljivosti je presežen, ko je poškodovanih preko 15 % brstov v nasadih z malo cvetnega nastavka ali 30 % v nasadih z veliko cvetnega nastavka. Pridelovalci pregledujte nasade in ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte. Na voljo sta insekticidna pripravka Imidan 50 WG ter Asset Five (dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Uporaba sredstva Asset Five je dovoljena do razvojne faze BBCH 54. Po potrebi se tretiranje ponovi 7 dni po prvem škropljenju. Insekticid Imidan 50 WG je nevaren čebelam, zato je potrebno opraviti škropljenje najkasneje 14 dni pred cvetenjem in v primeru cvetoče podrasti to tudi predhodno pokositi.

V času pred cvetenjem hrušk je proti hruševi bolšici potrebno redno obnavljati nanose kaolinskih glin. Uporabite lahko pripravka Malusan in Cutisan, ki sta v osnovi namenjena za zaščito dreves pred različnimi stresnimi dejavniki v času razvoja plodov.

 

Varstvo nektarin, breskev in marelic                                                                   

Razvoj nektarin in breskev je od lokacije in sorte zelo različen. Na hladnejših legah, kjer so drevesa šele v stadiju odpiranja brstov, je pred napovedanim dežjem potrebno opraviti škropljenje proti breskovi kodravosti oz. listni luknjičavosti koščičarjev z enim od bakrovih pripravkov: Cuprablau Z 35 WP, Nordox 75 WG, Badge WG. V nasadih, ki so že napredovali  v razvoju (BBCH 53+) in bi baker poškodoval konice zelenih lističev opravite škropljenje proti breskovi kodravosti s fungicidnim sredstvom Syllite 544 SC ali Syllite 400 SC. Optimalen čas uporabe pripravkov Syllite 544 SC in Syllite 400 SC je med razvojnima stadijema BBCH 53 in BBCH 56. Sredstvi lahko uporabite do konca cvetenja (BBCH 69).

Na iz postavljenih legah, zgodnje sorte marelic že cvetijo. V kolikor je odprtih vsaj 10 % cvetov je pred padavinami potrebno opraviti škropljenje proti cvetni moniliji. Uporabite lahko enega izmed naslednjih registriranih sredstev: Amylo-X, Chorus 50 WG, Duaxo koncentrat, Prestop, Prolectus, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby.

 

Varstvo češenj, višenj, češpelj in sliv

Češnje, višnje, češplje in slive že brstijo. Na zgodnjih lokacijah že odsegajo fazo BBCH 55. Pred padavinami opravite škropljenje proti listni luknjičavosti koščičarjev in rožičavosti češpelj s pripravki na osnovi bakra. Na voljo sta pripravka Badge in Champion 50 WG ter Cuprablau Z 35 WG in Cuprablau Z 35 WP, slednja imata registracijo le proti listni luknjičavosti. Škropljenje opravite pred napovedanimi padavinami.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in jih upoštevajte!

16. 3. 2022                                                                                         

Varstvo ameriških borovnic

Mrzlo in suho vreme v zadnjem obdobju je poleg fenološkega razvoja ameriških borovnic (zgodnje sorte začenjajo z brstenjem) zaviralo tudi migracije prezimelih stadijev češpljevega kaparja. Po otoplitvi vremena v tem tednu pa lahko pričakujemo začetek aktivnosti ličink. Svetujemo pregledovanje nasadov in bodite pozorni na morebitne premikajoče se ličinke, predvsem na starem lesu ter po potrebi opravite škropljenje z oljnim pripravkom Ovitex.

Za zatiranje glivičnih in bakterijskih bolezni v času brstenja je priporočljiva uporaba registriranih sredstev na osnovi bakra (Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP). Škropljenje opravite pred napovedanimi padavinami in le v primeru pozitivnih nočnih temperatur.

Poljedelstvo

Krompirjeva plesen na steblu

Krompirjeva plesen na steblu

Črna listna pegavost na krompirju

Črna listna pegavost na krompirju

Ječmen - zdrave rastline med kolenčenjem

Ječmen - zdrave rastline med kolenčenjem

17. 10. 2022

JESENSKO ZATIRANJE PLEVELOV V ŽITIH                                                                                          

Setev ozimnih žit je marsikje že zaključena, drugod še poteka in bo predvidoma dokončana do konca meseca. Zgodaj sejani posevki so že vzkalili ali so v fazi vznikanja.   

Zatiranje plevelov je eden od najpomembnejših agrotehničnih ukrepov, ki ga je mogoče izvajati v jesenskem ali spomladanskem obdobju. Bolj razširjeno je spomladansko zatiranje, vendar ima tudi jesenska raba herbicidov svoje prednosti, ki jih ne kaže prezreti.  

Jeseni in zime so precej bolj tople, kot so bile nekoč, kar omogoča jesenskim posevkom razmeroma hitro rast že kmalu po vzniku in tudi kasneje v zimskih mesecih. Nemalokrat so žita že pred zimo dobro razvita, skupaj z njimi pa tudi pleveli. Težave so lahko zlasti v zgodaj sejanih ječmenih. V razvitih posevkih je spomladansko škropljenje težje izvedljivo in slabše učinkovito, saj so mnogi pleveli takrat že preveliki in jih herbicidi slabše zatirajo, oz. je za zadovoljiv učinek potreben večji odmerek. To še posebej velja za enoletne trave, kot je npr. navadni srakoperec ali njivski lisičji rep in še nekateri. Te plevele lahko učinkovito zatiramo prav v začetnih obdobjih rasti, ko imajo razvite enega do tri liste, kasneje je učinkovitost herbicidov občutno slabša. Tudi širokolistne plevele, kot so jetičnik, mrtva kopriva, plešec, njivska vijolica, plezajoča lakota in podobni je najbolje zatirati od vznika pa do razvoja od 2 do 6 pravih listov. O potrebi po jesenskem škropljenju se torej odločamo predvsem glede na razvitost plevelov v posevku. Če imajo enoletne trave (npr. srakoperec) do konca oktobra že razvita dva lista (BBCH 12), je jesensko tretiranje smiselno. Najbolje je uporabiti herbicid s širokim spektrom delovanja proti najpomembnejšim travnim in širokolistnim plevelom, s kombiniranim delovanjem prek tal in listov. Kadar na njivah izstopajo travni pleveli, je priporočljivo uporabiti sredstvo s poudarjenim delovanjem na travne plevele, če imamo težave npr. s plezajočo lakoto, je treba izbrati sredstvo, ki dobro zatira tudi ta plevel ali pa bo treba opraviti korekcijsko škropljenje spomladi.

Herbicidi, ki jih je možno uporabiti v jeseni in/ali zgodaj spomladi, so navedeni v spodnji razpredelnici. Pri izbiri sredstev je potrebno upoštevati navodila proizvajalcev, vremenske (temperaturne) razmere v času škropljenja ter razvoj žit in plevela. Za dobro delovanje talnih herbicidov morajo biti tla ob škropljenju dovolj vlažna.

Preglednica: Herbicidi za zatiranje plevelov v žitih v jeseni ali zgodaj spomladi (.pdf)

 

4. 7. 2022

VARSTVO KROMPIRJA                                                                                

Prevladujoče suho vreme in visoke dnevne temperature so v minulem obdobju preprečevale razvoj krompirjeve plesni. Po delni ohladitvi vremena in padavinah, ki so napovedane za te dni, lahko pričakujemo bolj ugodne razmere za razvoj bolezni. Priporočamo, da spremljate razmere in nadaljujete z varstvom poznih sort krompirja. Uporabite lahko katerega od fungicidov z delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so Banjo forte, Carial flex, Reboot, Revus, Rival duo, Copforce extra, Curzate partner, Cymbal, Sacron 45 DG ali katerega od dotikalnih fungicidov kot je Polyram DF, Banjo, Frowncide, Shirlan 500 SC, Winby ali bakrov pripravek Cuprablau Z 35 WP / WG, Badge WG, Nordox 75 WG in Kocide 2000. V primeru močnejših nalivov je potrebno sprano škropilno oblogo dotikalnih fungicidov obnoviti.

V posevkih bodite pozorni tudi na pojave črne listne pegavosti krompirja. Če opazite znamenja bolezni lahko za varstvo uporabite kombiniran pripravek proti krompirjevi plesni Revus top ali Zignal super ali katerega od specializiranih pripravkov na osnovi a.s. azoksistrobin (Chamane, Ortiva, Mirador 250 SC, Zaftra azt 250 SC) ali difenokonazol (Mavita 250 EC, Score 250 EC). Slednji ne zatirajo krompirjeve plesni.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte priporočila proizvajalcev sredstev glede dovoljenega števila uporab v sezoni.  

20. 6. 2022

VARSTVO KROMPIRJA

Ob nadaljevanju suhega in vročega vremena s temperaturami okoli 30 oC razmere za razvoj krompirjeve plesni niso nevarne. Nekaj več možnosti za razvoj bolezni je v intenzivni pridelavi krompirja, kjer se izvaja namakanje ali v hladnejših legah s pogostejšim pojavom ploh in neviht.

Glede na to lahko v območjih in na njivah s sušnimi razmerami, kjer se bolezen še ni pojavila, z varstvom pred plesnijo počakate do ohladitve vremena oz. obilnejših padavin, kljub temu pa priporočamo redno pregledovanje njiv. V območjih s pogostejšimi plohami ali nevihtami in v nasadih z namakanjem pa nadaljujte z rednim varstvom s katerim od fungicidov z delnim sistemičnim delovanjem. Pri pregledu njiv bodite pozorni tudi na pojave znamenj črne listne pegavosti krompirja.

 

13. 6. 2022

ČRNA LISTNA PEGAVOST KROMPIRJA

V nekaterih nasadih krompirja opažamo pojave črne listne pegavosti. Bolezen se pojavlja v obliki temno rjavih peg, različnih po velikosti in obliki, ki se najprej pojavijo na spodnjih listih in s širjenjem naprej lahko povzročijo predčasno propadanje cime. Razvoju bolezni ustreza menjavanje vlažnih obdobij s toplimi in suhimi, k hitrejšemu širjenju prispevajo tudi močne rose. Priporočamo pregledovanje krompirjevih njiv. Od fungicidov proti krompirjevi plesni so za zatiranje črne listne pegavosti registrirani pripravki Revus top, Zignal super, Cuprablau Z 35 WP, Nordox 75 WG, samo črno listno pegavost pa zatirajo pripravki z azoksistrobinom (Chamane, Ortiva, Mirador 250 SC, Norios, Zaftra azt 250 SC) ali difenokonazolom (Mavita 250 EC, Score 250 EC, Sercadis plus) ali s protiokonazolom (Propulse).    

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

6. 6. 2022

VARSTVO KROMPIRJA

V nasadih krompirja nadaljujte z varstvom pred krompirjevo plesnijo. V razmerah nestanovitnega vremena in pogostih močnih nalivov priporočamo še naprej predvsem rabo fungicidov s sistemičnim ali delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicida Ranman top ali Enervin (karenca 7 dni), ki sta manj podvržena izpiranju. V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov kot so Cuprablau Z 35 WG in WP, Badge WG, Nordox 75 WG, Kocide 2000. Upoštevajte navodila o dovoljenem številu rab v sezoni. V nasadih zgodnjega krompirja se o rabi fungicidov odločajte glede na čas izkopa in stanje v nasadu oz. bližnji okolici.  

Spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so Alverde, Asset five (4), Azatin EC, Benevia, Coragen, Laser 240 SC, Laser plus, Mospilan 20 SG, Neemazal–T/S, Raptol koncentrat ali Voliam. 

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

30. 5. 2022

VARSTVO OZIMNIH ŽIT                                                                                          

Ozimni ječmeni so sedaj večinoma v fazi mlečne zrelosti. V tem obdobju varstvo pred glivičnimi okužbami ni več smiselno, še naprej pa priporočamo spremljanje populacij ličink žitnega strgača in zatiranje po potrebi. Okvirni prag zatiranja je presežen, če v povprečju najdete 1 do 2 ličinki na bil. Uporabite lahko katerega od pripravkov kot so Delux 050 CS, Evure, Mavrik 240 EW ali Karate zeon 5 CS.

Ozimne pšenice in tritikale so sedaj večinoma v fazi polnega cvetenja, nekatere poznejše sorte v hladnejših legah začenjajo s cvetenjem. V obdobju od konca klasenja in med cvetenjem je čas za zavarovanje zgornjih listov in klasov pred glivičnimi okužbami. V kolikor tega še niste storili, opravite škropljenje čim bo možen prehod na njive, saj je hladno vreme z obilnimi padavinami v minulih dneh ustvarilo ugodne razmere za širjenje glivičnih okužb listov in klasov. Za varstvo lahko uporabite katerega od kombiniranih fungicidov s protiokonazolom kot so Ascra Xpro, Delaro forte, Elatus era, Prosaro, Siltra Xpro ali katerega od fungicidov z metkonazolom (Caramba, Sirena, Plexeo), lahko v kombinaciji s pripravki, ki vsebujejo tebukonazol (Tebusha 25 % EV, Buzz ultra DF, Zamir in podobni) ali protiokonazol (Protendo 300 EC, Promino 300 EC, Tartaros 300 EC). Po možnosti izberite sredstva z drugimi aktivnimi snovmi, kot ste jih uporabili za prvo škropljenje. Od prejšnje rabe fungicidov naj preteče vsaj 14 dni.

Tudi v posevkih pšenice in tritikale opažamo številčne populacije ličink žitnega strgača. Preglejte posevke in po potrebi dodajte katerega od zgoraj navedenih insekticidov.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Zaradi varstva čebel škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so čebele v panjih.

 

VARSTVO KROMPIRJA

Padavine v minulih dneh so dobro namočile tla in spodbudile rast krompirja, obilna vlaga pa vpliva ugodno tudi na razvoj krompirjeve plesni. Priporočamo, da posevke krompirja preventivno zavarujete pred okužbami. V sedanjih razmerah bujne rasti priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim ali delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot je Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali nov fungicid Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicid Ranman top (karenca 7 dni), ki je manj podvržen izpiranju. V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov. V nasadih zgodnjega krompirja se o rabi fungicidov odločajte glede na čas izkopa in stanje v nasadu oz. bližnji okolici. 

Na njivah s krompirjem spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so: Asset five (4), Azatin EC, Raptol koncentrat (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal–T/S s karenco 4 dni ali Laser 240 SC s karenco 7 dni ali pripravke Alverde, Benevia, Coragen, Laser plus, Mospilan 20 SG ali Voliam (vsi s karenco 14 dni).

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Zaradi varstva čebel škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so čebele v panjih.

 

23. 5. 2022

VARSTVO KROMPIRJA

Nasadi krompirja so trenutno v različnih fazah razvoja, odvisno od območja pridelave, roka sajenja, sorte, količine padavnin ipd. Zgodnje sorte, ki so bile na začetku rasti pod prekrivko, in/ali kjer se izvaja namakanje, so bujne in imajo sklenjene vrste, pozneje sajene sorte sklepajo vrste, nekatere v hladneših območjih šele vznikajo. V območjih, kjer že dalj časa ni bilo obilnejših padavin in ni možno namakanje, se pomanjkanje talne vlage odraža v nekoliko počasnejšem razvoju rastlin, sušne razmere pa so vplivale tudi na počasnejši razvoj povzročitelja bolezni.

Sedanje nestanovitno vreme je bolj ugodno za razvoj krompirjeve plesni. Priporočamo redno pregledovanje njiv. Preventivno varstvo pred boleznijo priporočamo v nasadih, ki so bili pod prekrivko oz. namakani. Priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim delovanjem kot je Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali katerega od fungicidov z delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem, kot so pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali nov fungicid Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicid Ranman top (karenca 7 dni), ki je manj podvržen izpiranju V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov.

Menjavanje toplih sončnih obdobij s kratkotrajnimi padavinami je ugodno tudi za razvoj črne listne pegavosti krompirja. Ob pregledovanju njiv bodite pozorni tudi na tega povzročitelja. Zatiranje bolezni priporočamo, če na spodnjih listih opazite znamenja v obliki drobnih rjavih peg, ki se širijo. Proti obema povzročiteljema lahko uporabite fungicide Revus top, Zignal super ali Cuprablau Z 35.

Na njivah s krompirjem spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so: Asset five (4), Azatin EC, Raptol koncentrat (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal–T/S s karenco 4 dni ali Laser 240 SC s karenco 7 dni ali pripravke Alverde, Benevia, Coragen,  Laser plus, Mospilan 20 SG ali Voliam (vsi s karenco 14 dni). V zgodnjem krompirju bodite pozorni na karence.

Pred uporabo skrbno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

16. 5. 2022

VARSTVO OZIMNIH ŽIT 

Ob toplem vremenu in dobri namočenosti tal je razvoj žit pospešen, pogoste padavine ugodno vplivajo tudi na razvoj povzročiteljev bolezni, zato priporočamo redno pregledovanje njiv.

Posevki ozimnih ječmenov sedaj večinoma klasijo ali začenjajo s cvetenjem (BBCH 50-60), v hladnejših območjih so še v fazi razvoja listne nožnice (BBCH 41-49). Kljub temu, da je zdravstveno stanje posevkov v splošnem dobro, jih je treba sedaj preventivno zavarovati pred ječmenovo ramularijsko pegavostjo, v kolikor tega še niste storili. Uporabite lahko katerega od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Revycare, Seguris xtra, Siltra xpro, Zantara ipd. ali tudi Retengo, ki omejuje pojave neparazitskih listnih pegavosti. Če je bilo prvo škropljenje s fungicidom izvedeno že med kolenčenjem, se učinkovitost škropljenja po približno dveh tednih izniči.

Tudi posevki ozimne pšenice se sedaj pospešeno razvijajo. Večinoma imajo že razvit zgornji list (zastavičar) in prehajajo v obdobje razvoja listne nožnice (od BBCH 39 dalje). Za pridelek so poleg klasa najbolj zaslužni zgornji trije listi, zato je važno, da ostanejo čim bolj dolgo zdravi. Preventivno jih zavarujte s katerim od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Mirador forte, Magnello, Prosaro, Revycare, Siltra xpro, Zamir in podobni.

Na listih opažamo tudi že prve ličinke žitnega strgača. Priporočamo pregledovanje posevkov Zatiranje z insekticidi se priporoča, če v povprečju opažate 1-2 ličinki na bil. Uporabite lahko katerega od sledečih pripravkov: Delux 050 CS, Evure, Mavrik 240 EW, Karate zeon 5 CS. Škodljivci se lahko pojavljajo samo na posameznih delih njiv, v takih primerih škropljenje po celotni površini ni potrebno. 

Natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

9. 5. 2022

VARSTVO OZIMNIH ŽIT 

Toplo vreme in dobra namočenost tal sta pospešila razvoj žit, pogoste padavine v zadnjem obdobju pa vplivajo ugodno na razvoj povzročiteljev bolezni, zato priporočamo redno pregledovanje njiv.

Ozimni ječmeni so večinoma že zaključili obdobje kolenčenja ali ga bodo vsak čas, v toplejših območjih so rastline že v fazi razvoja listne nožnice (BBCH 41-49) oz. prehajajo v obdobje klasenja (BBCH 51-59). Zdravstveno stanje posevkov je sedaj večinoma še zelo dobro. Je pa obdobje od sredine razvoja listne nožnice in med klasenjem ječmena primeren čas za preventivno zavarovanje posevkov pred ječmenovo ramularijsko pegavostjo. Bolezen se običajno pojavi po zaključenem klasenju, vendar je takrat za zatiranje že prepozno, zato jo je treba zatirati preventivno. Uporabite lahko katerega od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Revycare, Seguris xtra, Siltra xpro, Zantara ali tudi Retengo, ki omejuje pojave neparazitskih listnih pegavosti, ki se pogosto pojavljajo skupaj z ramularijsko pegavostjo. Če ste prvo škropljenje s fungicidom izvedli že med kolenčenjem ječmena bo potrebno po preteku približno dveh tednov škropljenje ponoviti.

Tudi posevki ozimne pšenice se sedaj pospešeno razvijajo. V toplejših območjih že zaključujejo kolenčenje in razvijajo vrhnji list (BBCH 37-39). Zgornji trije listi so poleg klasov najbolj zaslužni za polnjenje zrn in pridelek, zato morajo čim bolj dolgo ostati zdravi. Ko bodo razviti vsi listi priporočamo, da jih preventivno zavarujete pred glivičnimi okužbami s katerim od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Mirador forte, Magnello, Prosaro, Revycare, Siltra xpro, Zamir in podobni.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

3. 5. 2022

VARSTVO ŽIT

Posevki ozimnih žit so sedaj pretežno v fazi kolenčenja. Ječmeni imajo razvita dva ali tri kolenca (BBCH 32-33), pšenice in tritikale pa enega do dva (BBCH31-32). Zdravstveno stanje posevkov je trenutno zelo dobro, kar je posledica dolgotrajnega suhega vremena zgodaj spomladi, ki je onemogočalo razvoj povzročiteljev bolezni. V posevkih ne opažamo znamenj bolezni, ki jih običajno pričakujemo v tem času. V ječmenu bi to bila predvsem ječmenova mrežasta pegavost in ječmenov listni ožig, v pšenicah in tritikalah pa pšenična listna pegavost (septoria). Na vseh pregledanih lokacijah so najmlajši trije do štirje listi še povsem brez znamenj glivičnih bolezni, posamezne pege pšenične listne pegavosti smo opazili samo na najstarejših listih, ki že naravno odmirajo. Pri načrtovanju varstva je potrebno upoštevati, da zaradi hitrega priraščanja listov, učinkovitost škropljenja med kolenčenjem traja le približno 14 dni. Po tem času učinek fungicidov mine, na novo prirasli zgornji listi pa so izpostavljeni okužbam, če jih ponovno ne zavarujemo. Glede na povedano lahko rečemo, da se z rabo fungicidov v splošnem še ne mudi. Res pa je, da je nestanovitno vreme, ki smo ga imeli v zadnjem obdobju in je napovedano tudi za prve dni maja, bolj ugodno za razvoj bolezni. Zato priporočamo redno pregledovanje posevkov.

Med kolenčenjem je preventivna raba fungicidov smiselna pri najbolj intenzivni pridelavi ječmena, kjer nameravate v vsakem primeru izvesti dve škropljenji in če na spodnjih listih opažate znamenja katere od prej omenjenih bolezni na približno polovici rastlin. Pri manj intenzivni pridelavi, kjer boste škropili samo enkrat, pa je bolj smiselno počakati do obdobja tik pred klasenjem, ko bodo vidne že konice res. Takrat boste s fungicidom zatirali tudi ječmenovo ramularijsko pegavost, katere znamenja se pojavijo šele po klasenju ječmena.

V posevkih pšenice pa je raba fungicidov pred razvojem zastavičarja (BBCH 39) smiselna v primeru, če opažate znamenja pšenične listne pegavosti na četrtem najmlajšem listu na približno četrtini rastlin. 

 

19. 4. 2022

ZATIRANJE PLEVELOV V KROMPIRJU

Pridelovalci so glavnino krompirja že posadili ali ga bodo v kratkem. Pred vznikom rastlin je primeren čas za zatiranje plevelov s talnimi herbicidi. Po dežju so tla sesedena in namočena, kar je pogoj za učinkovito delovanje teh snovi. Pred vznikom krompirja lahko uporabite katerega od pripravkov v spodnji tabeli.

Upoštevajte navodila proizvajalcev sredstev!

TABELA: Herbicidi za zatiranje plevelov pred vznikom krompirja 2022 (.pdf)

11. 4. 2022

VARSTVO ŽIT                                                                                  

Ozimna žita so še v fazi razraščanja, jara žita pa imajo večinoma razvitih nekaj listov. Marca je bil zaradi sušnega vremena in hladnih noči razvoj žit počasen, šele padavine v začetku aprila so vzpodbudile hiter razvoj.

Če niste opravili jesenskega zatiranja plevelov je ukrep potrebno izvesti spomladi. Priporočamo, da pregledate posevke in ukrepate po potrebi. Izberite pripravke ali kombinacije, glede na stanje zapleveljenosti v posevku in razvoj žita. Nekatera sredstva je treba uporabiti do konca razraščanja žit, nekatera lahko rabite še med kolenčenjem, ko so pleveli v fazi intenzivne rasti. Učinkovitost ukrepa je praviloma boljša dokler so pleveli majhni in so žitom tudi manj konkurenčni. Učinkovitost sredstev je odvisna tudi od okoljskih dejavnikov, nekateri herbicidi slabše delujejo na zelo suhih tleh, prav tako ni priporočljivo izvajati škropljenj takrat, kadar so rastline v stresu bodisi zaradi suše, nizkih temperatur, bolezni ali drugih dejavnikov. V spodnji tabeli so navedeni pripravki, registrirani za spomladansko rabo v žitih.

Če so tla dovolj suha, je med razraščanjem še vedno tudi čas za mehansko prečesavanje žit.

TABELA: Herbicidi za spomladansko zatiranje plevelov v žitih 2022 (.pdf)

Pred škropljenjem natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

28. 3. 2022

Varstvo oljne ogrščice

Posevki oljne ogrščice na Gorenjskem so sedaj pretežno v fazi od razvoja stranskih poganjkov do začetka podaljševanja stebel (BBCH 26-31). Na rastlinah se pojavljajo škodljivci, predvsem ogrščični kljunotaj, ponekod že tudi repičar. Populacije kljunotajev so dokaj številčne, zato priporočamo njihovo zatiranje. Uporabite lahko katerega od dovoljenih insekticidov kot so Evure, Mavrik 240 EW ali tudi Fastac 100 EC (zaloge v uporabi do 30. 4. 2022) in Karate zeon 5 CS.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

Vinogradništvo

Peronospora na vinski trti

Peronospora na vinski trti

Začetek cvetenja vinske trte

Začetek cvetenja vinske trte

Socvetje - kabrnk na vinski trti

Socvetje - kabrnk na vinski trti

Začetek škropljenj proti peronospori in oidiju

Začetek škropljenj proti peronospori in oidiju

25. 7. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je v zaključni fazi razvoja grozdičev (BBCH-79-81), jagode pri rdečih sortah postopoma že dobivajo sortno značilno barvo. Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem še ni minila, ob napovedani spremembi vremena s pogostejšimi lokalnimi plohami in nevihtami bodo pogoji za okužbe spet bolj ugodni. V vinogradih bo potrebno obnoviti fungicidno oblogo na listih in grozdih, na območjih kjer so bolezenska znamenja že prisotna je potrebno več pozornosti nameniti preprečevanju širjenja okužb. Prirast zelenih delov vinske trte se postopoma umirja, zato lahko za varstvo pred peronosporo pri naslednjem škropljenju uporabite katerega od dotikalnih fungicidov na osnovi folpeta kot so Follow 80 WG, Folpan 80 WDG ali Solofol. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki deluje tudi proti oidiju. Za zaključna škropljenja je ustrezna zlasti izbira bakrovih fungicidov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG ali kombiniranega pripravka z bakrom Pergado C (do začetka zorenja).

Dokler jagode v grozdih ne pridejo v fazo zorenja za varstvo pred oidijem svetujemo dodajanje žvepla škropilni brozgi. Uporabite lahko enega izmed pripravkov kot so: Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol- Sulphur 800 SC oz. 80 WG, Symbiotica fito – tekoče žveplo oz. granulirano žveplo, Thiovit Jet, Vertipin ali Vindex 80 WG. Kjer so okužbe na grozdih prisotne v večji meri lahko namesto žvepla uporabite kontaktni pripravek Karathane gold ali Kusabi. V ekološki pridelavi za varstvo pred oidijem poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure ali Vitisan. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov: AQ 10, Sonata in Taegro.

Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodi pozorni na časovne razmike med posameznimi škropljenji, ki jih prilagodite zdravstvenemu stanju vinogradov in količini padavin. V primeru, da pade več kot 25 mm dežja, se predvideva, da je fungicidna obloga na listih sprana in jo je potrebno obnoviti.

Pri izbiri sredstev upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab, upoštevajte veljavne registracije in karenčne dobe pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila in priporočila za varstvo okolja!

4. 7. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih, kjer je od prejšnjega škropljenja minilo več kot 10 dni, je potrebno obnoviti fungicidno oblogo. Po koncu dolgotrajnega sušnega obdobja in visokih temperatur so trenutne vremenske razmere spet bolj ugodne za razvoj glivičnih bolezni, zlasti za oidij. Mladi grozdiči so v tem času še posebej občutljivi za okužbe. Osnovni preventivni ukrep za preprečevanje okužb in širjenje bolezni je dosledno opravljanje zelenih del za vzpostavitev večje zračnosti listne stene, predvsem v območju blizu grozdov. Za varstvo pred omenjeno boleznijo svetujemo uporabo zanesljivejših pripravkov s sistemičnim oz. polistemičnim ali translaminarnim načinom delovanja kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC , Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Poleg naštetih pripravkov priporočamo tudi uporabo žvepla.

V ekološki pridelavi za varstvo pred oidijem poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure ali Vitisan ali pripravke na osnovi mikroorganizmov: AQ 10, Sonata in Taegro.

Razmere za širjenje okužb s peronosopro so odvisne od trenutnega zdravstvenega stanja vinogradov. V vinogradih kjer imate letos več težav z obvladovanjem te bolezni, je več možnosti za sekundarne okužbe, zato v tem primeru še naprej svetujemo uporabo ustreznih kombiniranih pripravkov kot so Ampexio, Cymbal, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F ali Zorvec zelavin. V vinogradih kjer bolezenska znamenja na listih in grozdih niso prisotna in je padavin malo (npr. Primorska), lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od kontaktnih fungicidov. Na voljo so: Daimyo F, Delan pro, Enervin, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Mildicut, Polyram DF, Solofol, Videryo F ali Vincya F. V ekološki pridelavi za varstvo pred peronosporo uporabite fungicid na osnovi bakra.

Pri ukrepih varstva bodite pozorni na ustrezne časovne razmike med škropljenji, ki jih prilagodite prirastu mladik in količini padavin. Pri uporabi kontaktnih pripravkov škropljenje ponovite v približno tedenskem časovnem intervalu oz. prej v primeru, da pade več kot 20 mm padavin.

Preden se jagode v grozdih strnejo, je smiselno opraviti tudi škropljenje proti sivi grozdi plesni – botritisu. Uporabite lahko katerega od za ta namen registriranih pripravkov oz. botritidcidov kot so Cantus, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Uporabite lahko tudi katerega od pripravkov na osnovi mikroorganizmov kot so: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), Polyversum, Taegro ali Univerzalni fungicid, ki so dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti zaradi uporabe žveplovih pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

27. 6. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE – ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA                            

Do konca meseca se na večini vinogradniških območji iztekajo predpisani roki za izvedbo prvega zatiranja ameriškega škržatka z insekticidi. V začetku julija lahko v vinogradih že pričakujemo pojav odraslih osebkov ameriškega škržatka. Ulov ameriškega škržatka spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami (RLP).

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je spremljanje ameriškega škržatka obvezno.

V vinogradih za pridelavo grozdja spremljanje ni obvezno, je pa priporočljivo zlasti v razmejenem območju zlate trsne rumenice, saj tako lahko ugotovimo stanje populacije ameriškega škržatka in tudi, če je bilo zatiranje ameriškega škržatka uspešno opravljeno.

V vinograd za pridelavo grozdja, matični vinograd, trsnico ali matičnjak izobesimo najmanj 3 RLP. Če je površina večja od 2 ha, število plošč ustrezno povečamo, kot je navedeno v preglednici spodaj:

Površina (ha) Število rumenih lepljivih plošč
do 2 3
nad 2 do 5 6
nad 5 9

 

Priporočljivo je, da plošče izobesimo v sredino vinograda, matičnjaka ali trsnice in ne v robne vrste ali na konec vrste. Plošče obesimo v senčni del trte na žico ali trto, ker se škržatki najraje zadržujejo v senci. V trsnici izobesimo plošče na količke, ki jih postavimo na grebenih. Pri tem pazimo, da se plošče ne prilepijo na listje trte.

DRUGO ŠKROPLJENJE PROTI AMERIŠKEMU ŠKRŽATKU

A. Vinogradi za pridelavo grozdja v razmejenih območjih

Drugo škropljenje z insekticidi je obvezno opraviti v okuženih območjih v JV Sloveniji in v SV Sloveniji, razen, če vinogradnik po opravljenem prvem tretiranju spremlja ulov ameriškega škržatka, pri čemer znašajo ulovi manj kot 4 škržatke na ploščo na teden. V takem primeru drugega tretiranja ni treba opraviti.

V vinogradih v varovalnem pasu JV in SV Slovenije ter v ostalih razmejenih območjih drugo tretiranje ni obvezno in ga opravite le, če se ulovijo 4 škržatki ali več na ploščo na teden. Za drugo zatiranje priporočamo uporabo sistemičnih insekticidov Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju, ali Movento SC 100. Uporabite lahko tudi pripravka Mospilan 20 SG (42 dni karence) ali Decis 2,5 EC (oba pripravka je dovoljeno uporabiti enkrat v rastni dobi).

V ekološki pridelavi sta za zatiranje ameriškega škržatka registrirana pripravka Flora verde in Biotip floral na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti 3 tretiranja v 7-dnevnih razmikih.

Natančnejše časovne roke za drugo tretiranje za posamezna območja v Sloveniji napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin na Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Novo mesto in Maribor ter na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije in na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Napovedi so objavljene v prognostičnih obvestilih, ki so dostopna na spletni strani Agrometeorološkega portala RS: http://agromet.mkgp.gov.si/pp/, kjer se je mogoče naročiti na prejemanje prognostičnih obvestil po elektronski pošti.

B. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je treba opraviti najmanj dve tretiranji proti ameriškemu škržatku, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami na način, kot je opisano zgoraj. Če je na rumeno lepljivo ploščo ulovljen vsaj en škržatek, je treba opraviti še tretje tretiranje. Za drugo zatiranje priporočamo uporabo sistemičnih insekticidov Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju, ali Movento SC 100. Uporabite lahko tudi pripravka Mospilan 20 SG (42 dni karence) ali Decis 2,5 EC.

Fitofarmacevtska sredstva je potrebno uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Vsa sredstva, ki so dovoljena za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Pred uporabo insekticida je treba pokositi cvetočo podrast v vinogradu oziroma na drug način preprečiti, da bi jo FFS doseglo.

20. 6. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE                                                                                            

V večini vinogradov je cvetenje zaključeno. Prirast mladik vinske trte je še naprej intenziven, zato je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom. Po cvetenju se povečuje tudi nevarnost za pojav oidija, ki lahko povzroči poškodbe na mladih grozdičih. Aktualne vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj bolezni. Za preprečevanje okužb svetujemo redno uporabo sistemičnih fungicidov v 8 do 10 dnevnih razmikih. Na voljo so naslednji registrirani pripravki: Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC , Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF in Vivando. Za izboljšanje kontaktnega delovanja poleg sistemičnih fungicidov priporočamo tudi redno uporabo žvepla. V ekološki pridelavi za varstvo pred oidijem poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure ali Vitisan. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov: AQ 10, Sonata in Taegro.

Nevarnost za pojav peronospore je na večini vinogradniških območji še naprej velika, pogoji za širjenje okužb so izpolnjeni zlasti v primeru pojava ploh in neviht, ki povzročajo, da je listje dalj časa mokro. Svetujemo uporabo pripravkov s kombiniranimi kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F ali Zorvec zelavin. V ekološki pridelavi za varstvo pred peronosporo uporabite fungicid na osnovi bakra. Pri uporabi kontaktnih pripravkov škropljenja izvajajte v približno tedenskih časovnih intervalih.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet kot so na primer Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.

 

13. 6. 2022

ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA – PRENAŠALCA ZLATE TRSNE RUMENICE

Zlata trsna rumenica je neozdravljiva bolezen trte, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine flavescence dorée (FD). Bolezen se v vinogradih zelo hitro širi s pomočjo prenašalca ameriškega škržatka. Za preprečevanje širjenja te nevarne bolezni trte je ključnega pomena odstranjevanje okuženih trt v žariščih okužbe ter v okuženih območjih in pravočasno zatiranje njenega prenašalca.

Zatiranje ameriškega škržatka je obvezno:

•    v matičnih vinogradih, trsnicah in matičnjakih povsod po Sloveniji ter

•    v vinogradih za pridelavo grozdja na celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice, ki zajema vse tri vinorodne dežele.

Za učinkovito zatiranje ameriškega škržatka je pomembno, da z zatiranjem pričnemo pravočasno, preden se v vinogradih pojavijo odrasli škržatki in ko je trta povsem odcvetela. Glede na podatke o spremljanju razvoja ameriškega škržatka in fenološkega razvoja vinske trte bo okvirno v drugi polovici junija potrebno opraviti prvo zatiranje z insekticidi.

Natančnejše časovne roke tretiranj za posamezna območja v Sloveniji na podlagi spremljanja razvoja trte in ameriškega škržatka napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin na Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Novo mesto in Maribor ter na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije in na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Napovedi so objavljene v prognostičnih obvestilih, ki so dostopna na spletni strani Agrometeorološkega portala RS: http://agromet.mkgp.gov.si/pp/, kjer se je mogoče naročiti na prejemanje prognostičnih obvestil po elektronski pošti.

Več informacij o Zlati trsni rumenici in ukrepih za obvladovanje širjenja najdete na spletni strani Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin RS (UVHVVR): https://www.gov.si/podrocja/kmetijstvo-gozdarstvo-in-prehrana/varstvo-rastlin/zdravje-rastlin/bolezni-in-skodljivci-rastlin/zlata-trsna-rumenica/

 

1. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V VINOGRADIH ZA PRIDELAVO GROZDJA, BRAJDAH IN OHIŠNICAH V RAZMEJENEM OBMOČJU ZLATE TRSNE RUMENICE

Razmejeno območje je sestavljeno iz okuženega območja in varovalnega pasu.

Okuženo območje razmejenega območja je območje, v katerem se izvajajo ukrepi obvladovanja (zadrževanja).

Varovalni pas razmejenega območja je območje, v katerem se izvajajo ukrepi izkoreninjenja.

V vinogradih za pridelavo grozdja v razmejenih območjih je v rastni dobi obvezno opraviti:

  • Dve tretiranji v okuženih območjih v jugovzhodni Sloveniji in v severovzhodni Sloveniji, razen, če vinogradnik po opravljenem prvem tretiranju spremlja ulov ameriškega škržatka, pri čemer znašajo ulovi manj kot 4 škržatke na ploščo na teden. V takem primeru drugega tretiranja ni treba opraviti.

  • Najmanj eno tretiranje v varovalnih pasovih v jugovzhodni Sloveniji in v severovzhodni Sloveniji. Priporoča se, da vinogradnik sam spremlja ulov ameriškega škržatka v skladu s prilogo 1. Če se ulovijo 4 škržatki ali več na ploščo na teden, opravi tudi drugo tretiranje.

  • Najmanj eno tretiranje v celotnem razmejenem območju v zahodni Sloveniji. Priporoča se, da vinogradnik sam spremlja ulov ameriškega škržatka v skladu s prilogo 1. Če se ulovijo 4 škržatki ali več na ploščo na teden, opravi tudi drugo tretiranje.

  • Ne glede na zgoraj navedeno so v ekološki pridelavi v razmejenem območju obvezna najmanj 3 tretiranja.

V brajdah in ohišnicah v razmejenem območju je obvezno najmanj eno tretiranje v rastni dobi.

 

Pri prvem tretiranju uporabimo pripravke Mospilan 20 SG ali Sivanto prime ali Movento SC 100. Pripravki imajo sistemičen - rezidualni način delovanja in učinkovito zatirajo ameriškega škržatka. Ostala sredstva s kontaktnim načinom delovanja iz preglednice 1 so učinkovita krajše obdobje (v povprečju le en teden).

 

Za preverjanje učinkovitosti tretiranja in poznavanja stanja v vinogradih za pridelavo grozdja je priporočljivo, da vinogradniki sami spremljajo ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Ulov odraslih ameriških škržatkov spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami od meseca julija dalje na način, da:

  • izobesimo najmanj od 3 do 5 plošč na ha, v primeru večje površine vinograda število plošč ustrezno povečamo,

  • plošče postavimo v začetku julija in jih menjavamo na dva do 3 tedne,

  • plošče pregledujemo vsakih 7 do 10 dni vse do sredine septembra, ko so škržatki še prisotni v vinogradih,

  • ulove redno beležimo.

 

EKOLOŠKA PRIDELAVA

V ekološki pridelavi sta dovoljena pripravka na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti 3 tretiranja. Ta sredstva, ki so dovoljena v ekološki pridelavi, imajo krajše delovanje, zato so presledki med tretiranji krajši. Drugo tretiranje opravimo 7  dni po prvem tretiranju. Tretje tretiranje se opravi 7 dni po drugem tretiranju.

 

2. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V MATIČNIH VINOGRADIH, MATIČNJAKIH IN TRSNICAH

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je obvezno zatiranje ameriškega škržatka povsod po Sloveniji, to je v razmejenih območjih in izven njih. Obvezno je treba opraviti najmanj dve tretiranji proti ameriškemu škržatku, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami na način, kot je opisano zgoraj. Če je na rumeno lepljivo ploščo ulovljen vsaj en škržatek, je treba opraviti še tretje tretiranje.

Pomembno:

  • Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni dobi. Zatiranje lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš.

  • V matičnih vinogradih je treba paziti na karenčno dobo.

 

3. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V VINOGRADIH IZVEN RAZMEJENIH OBMOČIJ ZLATE TRSNE RUMENICE

Izven razmejenih območij zlate trsne rumenice zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno tretiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč, oziroma, če je populacija velika. V vinogradih je priporočljivo spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami na način, kot je opisano zgoraj.

Fitofarmacevtska sredstva je potrebno uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Vsa sredstva, ki so dovoljena za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da  se prvo zatiranje opravi takrat, ko je trta že povsem zaključila cvetenje. Pred uporabo insekticida je treba pokositi cvetočo podrast v vinogradu oziroma na drug način preprečiti, da bi jo FFS doseglo.

6. 6. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih za varstvo pred glivičnimi boleznimi svetujemo nadaljnje izvajanje rednih preventivnih škropljenj. V tem obdobju, ko trta cveti in so vremenske razmere zelo ugodne za okužbe, priporočamo, da ponoven nanos fungicidov opravite najkasneje v 8-10 dneh od prejšnjega škropljenja. Za varstvo pred peronosporo priporočamo uporabo kombiniranih pripravkov s kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Daymio F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Videryo F, Vincya F ali Zorvec zelavin.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba pripravkov s folpetom kot so Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash idr.

Za varstvo pred oidijem pa škropilni brozgi dodajte enega od naštetih sistemičnih fungicidov: Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando.

V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred peronsporo uporabite enega izmed registriranih bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG/Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za zatiranje oidija pa škropilni brozgi dodajte pripravke na osnovi žvepla kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Pepelin, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip sulfo 800 SC, Pol-Sulphur 80 WG/WP, Pol-Sulphur 800 SC, Symbiotica fito – tekoče žveplo, Symbiotica fito – granulirano žveplo, Vertipin, Cosinus, Cosavet DF, Močljivo žveplo Karsia DF. Uporabite lahko tudi pripavke na osnovi mikroorganizmov kot so AQ-10, Sonata, Taegro ali pripravka na osnovi kalijevega hidrogen karboanta kot sta Vitisan in Karbicure.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in registracije posameznih pripravkov!

30. 5. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

Sorte vinske trte, ki so hitrejše v razvoju, na večini vinogradniških leg že cvetijo, drugod pa postopoma prehajajo v to obdobje, ko lahko zlasti okužbe s peronosporo resno ogrozijo pridelek. Aktualne vremenske razmere so zelo ugodne za širjenje okužb, zato vinogradnikom svetujemo dosledno opravljanje ukrepov preventivnega varstva. Nedavne padavine so sprale fungicidno oblogo na listih in kabrnkih, mladike pa še naprej intenzivno priraščajo, zato je potrebno vinograde ponovno poškropiti z enim od kombiniranih pripravkov s kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Daymio F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Videryo F, Vincya F ali Zorvec zelavin.

S ponovnim postopnim višanjem temperatur zraka se stopnjuje tudi možnost okužb z oidijem, zato pri naslednjem škropljenju za varstvo pred to boleznijo svetujemo uporabo sisitemičnih pripravkov. Na voljo so pripravki na osnovi tebukonazola kot so Folicur EW 250, Orius 25 EW, Tebusha 25%EW ali Unicorn DF. Uporabite lahko tudi druge pripravke s sistemičnim delovanjem kot so Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Luna Experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze ali Vivando. Za zatiranje oidija je škropilni brozgi priporočljivo tudi dodajanje žveplovih pripravkov.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet kot so na primer Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan Gold, Mikal flash ipd.

 

23. 5. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta hitro napreduje v razvoju. Glavnina sort je na večini vinogradniških leg v fenološki fazi razvoja kabrnkov. V obdobju nestanovitnega vremena s pogostimi plohami in nevihtami obstaja velika verjetnost primarnih okužb s peronosporo, zato je za preprečevanje pojava bolezni pomembno ustrezno preventivno ukrepanje. Zelena masa hitro prirašča, zato za naslednje škropljenje priporočamo uporabo pripravkov s kombiniranimi sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Primerni pripravki so: Ampexio, Cymbal, Daymio F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevih fosfonatov (Foshield, LBG-01F34 in Soriale LX), ki jim pri škropljenju dodajte enega od kontaktnih fungicidov. Za varstvo pred peronosporo v ekoloških vinogradih so na voljo pripravki na osnov bakra kot so: Badge WG, Cuprablau Z 35 WG/ WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG.

Za zatiranje oidija lahko uporabite katerega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin WG, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet, Vertipin ali Vindex 80 WG. V vinogradih, kjer so bile v preteklem letu okužbe z oidijem pogostejše, lahko namesto žvepla uporabite pripravek Karathane gold 350 EC ali Kusabi 300 SC, ki delujeta kurativno na prezimitveni micelij glive.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

16. 5. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE                                                                                                                            

Toplo vreme omogoča hiter razvoj listov in začetni prirast mladik vinske trte. Pogoji za primarne okužbe s peronosporo vinske trte so bili na Primorskem in na drugih toplejših vinogradniških legah izpolnjeni že v preteklem tednu. Nedavno so bili pogoji za primarne okužbe izpolnjeni tudi v večini ostalih vinogradov po Sloveniji. Inkubacijske dobe se postopoma iztekajo, zato bo vinograde potrebno zavarovati pred okužbami z uporabo fungicidov. Za prva škropljenja lahko uporabite katerega od pripravkov s kontaktnim načinom delovanja na osnovi ditianona (Delan pro), folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram). Vinogradnike obveščamo, da FFS na osnovi aktivne snovi mankozeb (na primer Dithane DG Neotec), v letošnjem letu niso na voljo, saj nimajo več veljavne registracije.

Za zatiranje oidija priporočamo dodajanje žvepla škropilni brozgi. Uporabite lahko katerega od registriranih pripravkov kot so Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin WG, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet, Vertipin ali Vindex 80 WG. Možna je tudi uporaba kombiniranih pripravkov kot sta Cabrio Top in Universalis, ki delujeta proti obema povzročiteljema bolezni.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!

 

26. 4. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je v fazi brstenja, pri sortah, ki so hitrejše v razvoju, pa se že razpirajo prvi lističi. V tem času lahko prihaja do okužb mladih poganjkov s črno pegavostjo vinske trte. Okužbe se hitreje širijo v vlažnem in hladnem vremenu in so pogostejše pri nekaterih občutljivejših sortah kot so 'Rizvanec', 'Šipon', 'Laški rizling' in 'Traminec'. Za preprečevanje okužb lahko uporabite katerega od kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram DF). Za zatiranje črne pegavosti so registrirani tudi bakrovi pripravki kot so Cuprablau Z 35 WG oz. WP ali Cuprablau Z Ultra WP. Naštete pripravke je priporočljivo uporabiti dvakrat zaporedoma, in sicer prvič, ko mladice dosežejo velikost do 2 cm ter drugič čez približno 7-10 dni. Preventivno škropljenje je potrebno opraviti pred napovedanimi padavinami in je še posebej priporočljivo v vinogradih, kjer je bila bolezen v preteklih letih že prisotna. V vinogradih, kjer očesa na rozgah še niso odgnala, lahko do faze konca nabrekanja brstov uporabite tudi pripravek Red fox.

Na zmanjševanje okužb s črno pegavostjo vpliva tudi raba žveplovih pripravkov, ki jih je v tem smiselno uporabiti tudi za zatiranje oidija in zmanjševanje populacije trsne listne pršice šiškarice (erinoza) in pršice trsne kodravosti (akarinoza). Uporabite lahko pripravke kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG. Z njimi škropimo, ko temperature zraka dosežejo najmanj 15 ⁰C. Proti škodljivim pršicam na vinski trti lahko v kasnejši fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm, ukrepate tudi s pripravkom Vertimec pro.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pred aplikacijo čebelam nevarnih sredstev pokosite cvetočo podrast in opravite škropljenje v večernem času.

11. 4. 2022

VARSTVO VINSKE TRTE

Tudi vinska trta pričenja z brstenjem. Na toplejših legah se pri sortah, ki so zgodnejše v razvoju, brsti že odpirajo. Na drugih območjih glavnina sort postopoma prehaja v stadij volne (BBCH 05). V tem obdobju je ustrezen čas za uporabo žveplovih pripravkov za zatiranje trsne listne pršice šiškarice (erinoza) in pršice trsne kodravosti (akarinoza). Škropljenje priporočamo predvsem v vinogradih, kjer ste imeli v preteklih letih več težav s pojavom škodljivih pršic. Uporabite lahko registrirane pripravke kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG v odmerku do 8 kg/ha. Žveplovi pripravki delujejo tudi proti oidiju ter zmanjšujejo okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Za učinkovito delovanje žveplovih pripravkov morajo temperature podnevi dosegati najmanj 15 ⁰C. Do konca brstenja lahko za zatiranje škodljivih pršic (rdeča sadna pršica, gabrova pršica) uporabite tudi pripravek Red fox, ki je na osnovi mešanice parafinskega olja in bakra ter vpliva tudi na zmanjševanje okužb s črno pegavostjo vinske trte

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pred uporabo čebelam nevarnih sredstev pokosite cvetočo podrast in opravite aplikacijo sredstev v večernem času.

Zelenjadarstvo

Pepelovka na bučkah

Pepelovka na bučkah

Črna listna pegavost paradižnika

Črna listna pegavost paradižnika

Listne uši na kumarah

Listne uši na kumarah

Srebrnkasta razbarvanja, ki so vidna na spodnji strani listov fižola povzročajo resarji s prehranjevanjem

Srebrnkasta razbarvanja, ki so vidna na spodnji strani listov fižola povzročajo resarji s prehranjevanjem

Začetna znamenja okužbe s čebulno plesnijo

Začetna znamenja okužbe s čebulno plesnijo

Črna fižolova uš na fižolu

Črna fižolova uš na fižolu

Listne uši na papriki

Listne uši na papriki

Poškodbe kapusovih bolhačev na mladem zelju

Poškodbe kapusovih bolhačev na mladem zelju

Jajčeca kapusove muhe

Jajčeca kapusove muhe

25. 7. 2022

VARSTVO ZELENJADNIC PRED PRŠICAMI

Na plodovkah in fižolu se v zavarovanih prostorih in na prostem obilno pojavljajo pršice, zato vam priporočamo redno pregledovanje rastlin in pravočasno ukrepanje. Za zatiranje pršic na plodovkah so v zavarovanih prostorih registrirani klasični akaricidi kot so Vertimec pro (tudi na prostem), Nissorun 10 WP, Nissorun 250 SC in Ortus 5 CS. V kolikor pršice še niso obilno namnožene lahko za zmanjševanje populacije pršic uporabite tudi pripravke Orocide plus in Prev-gold na osnovi olja pomarančevca, sredstvo Requiem prime na osnovi različnih terpenoidov ali Naturalis. Stransko delovanje na pršice imajo tudi sredstva na osnovi žvepla (Cosan, Kumus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Thiovit jet, Vindex 80 WG).

Na fižolu lahko uporabite sredstvi Ortus 5 CS in Requiem prime.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

VARSTVO BUČEVK PRED PEPELOVKAMI

Na bučkah, bučah, kumarah, lubenicah in dinjah bodite pozorni na pojav pepelovke bučnic. V primeru pojava belo sivih prevlek na zgornji strani listov priporočamo uporabo katerega izmed registriranih fungicidov.

Na kumarah, bučkah, bučah, lubenicah in dinjah na prostem in v zavarovanih prostorih lahko uporabite sredstva na osnovi azoksistrobina (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC), Sercadis plus, Systane 20 EW (samo na kumarah, bučah in bučkah), v zavarovanih prostorih tudi Collis (samo na kumarah in bučkah), Topas 100 EC, Topaze; samo na prostem pa tudi Mavita 250 EC, Score 250 EC, Duaxo koncentrat ali Duaxo sprej.

V ekološki pridelavi lahko uporabite biološke pripravke AQ-10, Sonata (v zavarovanih prostorih), Taegro, Serenade Aso (registracija za manjše uporabe), sredstvo na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Karbicure ali Vitisan (registracija za manjše uporabe), fungicid Fytosave na osnovi oligosaharidov, ki sprožijo imunski odziv pri rastlini ali katerega od žveplovih pripravkov (Cosan, Biotip Sulfo 800 SC, Kumulus DF, Microthiol SC, Microthiol special, Microthiol disperss, Pepelin, Thiovit Jet, Vertipin ali Vindex 80 WG). Žveplovi pripravki imajo stransko delovanje na pršice. Z njimi se tretira, ko so temperature zraka med 15 in 25 °C, saj lahko pri visokih temperaturah povzročajo ožige.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

27. 6. 2022

VARSTVO PARADIŽNIKA PRED BOLEZNIMI

Vztrajno suho in vroče vreme s temperaturami nad 30 °C ne ustvarja ugodnih razmer za pojav krompirjeve plesni na paradižniku, vendar se ta na območjih, kjer so plohe in nevihte pogostejše lahko pojavlja. Na takih lokacijah lahko izvedete preventivno škropljenje pred paradižnikovo plesnijo s katerim izmed registriranih fungicidov: Copforce extra, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Champion 50 WG, Champ formula 2 Flo, Kocide 2000, Mirador, Nordox 75 WG, Ortiva 250 SC, Pergado C, Polyram DF, Revus, Revus top, Zaftra AZT 250 SC. Topli sončni dnevi z občasnimi plohami so ugodni tudi za razvoj črne listne pegavosti krompirja na paradižniku, ki ga povzročajo glive iz rodu Alternaria. Pozorno pregledujte nasade paradižnika in ukrepajte v primeru, da opazite drobne rjave pege, ki se širijo. Proti črni listni pegavosti lahko uporabite Cuprablau Z 35 WP, Mavita 250 EC, Mirador 250 SC, Norodx 75 WG, Ortiva, Score 250 EC, Sercadis plus ali Zaftra AZT 250 SC.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

VARSTVO KUMAR PRED KUMARNO PLESNIJO

Na nekaterih lokacijah opažamo povečan pojav kumarne plesni na kumarah, bučkah, melonah, lubenicah. Redno pregledujte posevke, posebno v zavarovanih prostorih, kjer je možnosti zadrževanja višje zračne vlage več. Za zatiranje kumarne plesni lahko na prostem in v zavarovanih prostorih uporabite fungicide: Aliette flash, Champ formula 2 Flo, Champion 50 WG, Cuproxat, Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Ranman top (datum veljavnosti do 31. 7. 2022), samo na prostem pa so vam na voljo Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Enervin. Uporaba sredstev Polyversum in Univerzalni fungicid je za zatiranje kumarne plesni dovoljena samo na kumarah na prostem, Revus lahko za obvladovanje plesni uporabite na melonah v zavarovanih prostorih. V zavarovanih prostorih lahko uporabite tudi Tanos 50 WG (zaloge v uporabi do 16. 9. 2022).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

20. 6. 2022

VARSTVO PLODOVK PRED UŠMI

Na plodovkah v zavarovanih prostorih, zlasti na kumarah, opažamo povečan pojav listnih uši. Ker so uši prenašalke različnih virusnih boezni, kot je npr. virus mozaika kumare (CMV) je nevarno, da se škodljivci razširijo na sosednje rastline, zato priporočamo redno pregledovanje nasadov in pravočasno ukrepanje, preden se uši namnožijo. V zavarovanih prostorih in na prostem jih lahko zatirate z uporabo katerega od za to namenjenih insekticidov. V kumarah, bučkah, dinjah, lubenicah in papriki lahko uporabite sredstvo Afinto. Sredstva na osnovi piretrina (Biotip floral, Flora verde) smete uporabiti na jajčevcih, paradižniku, papriki in kumarah, pripravek na osnovi azadirahtina (Neemazal –T/S) pa lahko uporabite na bučkah, jajčevcih, papriki in paradižniku. Uporaba sredstva Teppeki je na bučkah, kumarah, dinjah in lubenicah dovoljena tako v zavarovanih prostorih kot na prostem, na papriki pa le na prostem. Insekticid Closer lahko za zatiranje uši v zavarovanih prostorih uporabite na jajčevcih, bučkah, kumarah, kumaricah, dinjah, papriki, paradižniku in lubenicah, vendar je zaradi zaščite divjih opraševalcev potrebno rastlinjak pred tretiranjem zapreti. Zavarovan prostor je dovoljeno odpreti šele 6 dni po končanem tretiranju. Kolonije opraševalcev je potrebno med tretiranjem odstraniti iz zavarovanih prostorov. V tretiran prostor se jih lahko ponovno namesti najmanj 5 dni po tretiranju. Koristne žuželke (predatorje) se v tretiran prostor lahko naseli šele 2 meseca po tretiranju. Na prostem lahko na papriki, paradižniku, jajčevcih in kumarah za zatiranje listnih uši uporabite Karate Zeon 5 CS in Mospilan 20 SG, zgolj v zavarovanih prostorih pa sta na jajčevcih, papriki, paradižniku, kumarah in lubenicah na voljo Pirimor 50 WG in Sivanto prime, slednji se sme uporabiti le v primeru hidroponike, sadilnih vreč in sadilnih miz.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

VARSTVO ZELENJADNIC PRED RESARJI

Na zelenjadnicah v zavarovanih prostorih se pojavljajo resarji. Priporočljivo je pregledovanje nasadov in ukrepanje predno se škodljivci izrazito namnožijo. Ličinke in odrasle žuželke s prehranjevanjem povzročajo srebrnkasta razbarvanja, ki jih opazimo zlasti na listih in plodovih. Resarji z vbodi poškodujejo tudi rastne vršičke in cvetove. V preteklem tednu smo poškodbe resarjev opažali predvsem na fižolih. Na prostem lahko za zatiranje resarjev na fižolu uporabite insektcid Laser plus, v zavarovanem prostoru pa Requiem prime. Na plodovkah lahko za ta namen uporabite sredstva: Biotip floral, Flora verde, Karate Zeon 5 CS, Laser plus, Naturalis, Neemazal –T/S, Requiem prime ali Vertimec pro.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

13. 6. 2022

VARSTVO KAPUSNIC PRED ŠKODLJIVCI

Po pregledu nekaterih kapusnic opažamo množičen pojav kapusovega ščitkarja. Priporočamo, da rastline večkrat pregledate in v primeru pojava škodljivcev preprečite njihovo prerazmnožitev. Uporabite lahko katerega od insekticidov kot so Benevia (cvetača, brokoli, glavnato zelje, brstični ohrovt), Movento CS 100 (brokoli, cvetača, brstični ohrovt, glavnato zelje, glavnati in listnati ohrovt, kitajsko zelje in kolerabica), Karate Zeon 5 CS (glavnato zelje, brstični ohrovt) in Karis 10 CS – zaloge v uporabi do 5.11.2022 (zelje, cvetača, ohrovt, brokoli, brstični ohrovt). V ekološki pridelavi lahko za delno zatiranje kapusovega ščitkarja na cvetači in brokoliju uporabite sredstvo Naturalis. Na kapusnicah se ponekod pojavlja tudi kapusov molj, bodite pozorni na gosenice, ki se prehranjujejo na mladih listih rastlin. V primeru večjega števila gosenic lahko uporabite katerega od ekoloških pripravkov kot so Agree, Delfin WG in Lepinox plus ali katerega od insekticidov: Coragen, Decis 100 EC, Mimic, Steward (zaloge v uporabi do 19.9.2022) in Voliam. V nasadih kapusnic redno spremljajte tudi druge škodljivce, predvsem bolhače, gosenice belinov in sovk in jih zatirajte po potrebi. Za zmanjševanje populacij kapusovega bolhača lahko uporabite insekticide Laser plus, Decis 100 EC, Karate Zeon 5 CS, Neemazal –T/S, Raptol koncentrat ali Raptol spray.

Pred rabo insekticidov pozorno preberite priložena navodila! Upoštevajte registracije pripravkov in opozorila za varstvo čebel in okolja!

 

6. 6. 2022

VARSTVO ČEBULNIC PRED ČEBULNO PLESNIJO IN ČESNOVO RJO

Vztrajno vroče in sušno vreme onemogoča razvoj čebulne plesni. Na čebuli zaenkrat ne opažamo večjega pojava bolezni, vendar priporočamo redno pregledovanje rastlin. Zgodnja znamenja bolezni se kažejo v obliki svetlo zelenih do rumenkastih razbarvanih predelov na listih, na katerih se ob zadostni vlagi oblikuje sivkast poprh. Če opazite taka znamenja je čebulo potrebno zaščititi z ustreznimi fungicidi. Za zatiranje oz. za zmanjševanje okužb čebulne plesni lahko v čebuli uporabite sredstva kot so Banjo, Chamane, Champ formula 2 Flo, Champion 50 WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Cuproxat, Mirador 250 SC, Norios, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zorvec Endavia ali Zoxis 250 SC.

Bodite pozorni tudi na česnovo rjo, ki se pojavlja na čebulnicah. V čebuli, česnu in šalotki je dovoljena uporaba sredstva Cuprablau Z 35 WP, v česnu in poru Luna Experience, na poru in spomladanski čebuli Sercadis plus in v poru Signum. V ta namen lahko uporabite tudi katerega izmed pripravkov na osnovi a.s. azoksistrobin (Chamane, Mirador 250 SC, Norios, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zoxis 250 SC).

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte navodila za uporabo in registracije!

VARSTVO FIŽOLA PRED UŠMI IN PRŠICAMI

Na fižolu opažamo povečan nalet črne fižolove uši, zato priporočamo redno pregledovanje posevkov in pravočasno ukrepanje. Na napad listnih uši so posebno občutljive mlade fižolove rastline, te lahko zaostajajo v rasti, rumenijo, stroki se ne napolnijo. Ob večjem pritisku škodljivca lahko uporabite insekticida Karate Zeon 5 CS (dovoljena uporaba največ dvakrat v rastni dobi) ali Pirimor 50 WG (dovoljena uporaba največ enkrat v rastni sezoni). V ekološki pridelavi vam je na voljo pripravek na osnovi olja navadne ogrščice Celaflor Naturen.

Spremljajte tudi pojav navadne pršice na fižolu, posebno v zavaravanih prostorih. Predno se namnožijo lahko za zatiranje pršice v rastlinjakih uporabite Ortus 5 CS ali sredstvo Requiem prime na osnovi mešanice terpenoidov.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

23. 5. 2022

VARSTVO PLODOVK IN ČEBULNIC

Na plodovkah v zavarovanih prostorih bodite pozorni na pojave listnih uši, priporočamo redno pregledovanje in pravočasno ukrepanje. Ob prvem pojavu listnih uši (Aphididae) lahko v zavarovanih prostorih za zatiranje škodljivih žuželk uporabite sredstvo na osnovi a.s. piretrin (Biotip floral, Flora verde) ali a.s. azadirahtin (Neemazal – T/S). Za zatiranje listnih uši so v zavarovanih prostorih registrirana tudi sredstva Afinito, Pirimor 50 WG in Teppeki. Uporaba insekticida Closer je v zavarovanih prostorih za zatiranje uši na plodovkah dovoljena od fenološke faze, ko je razvitih devet ali več pravih listov, do fenološke faze, ko ima 70 % plodov značilno zrelostno barvo. Insekticid Sivanto prime je za zatiranje uši registriran na plodovkah, gojenih brez stika s tlemi, tako, da rastline niso posajene neposredno v tla (hidroponika, sadilne vreče, sadilne mize). Na prostem pa lahko za zatiranje listnih uši uporabite sredstvi Karate Zeon 5 CS in Mospilan 20 SG, največ dvakrat v rastni sezoni.

V posevkih čebulnic opažamo povečan pojav resarjev. Predvsem na spomladanski čebuli že opažamo značilne poškodbe – točkovna razbarvanja, srebrnkaste lise, ki jih povzročajo žuželke s prehranjevanjem. Priporočamo pregledovanje rastlin, predvsem mladih listov ob bazalnem delu rastlin, kjer se resarji najpogosteje zadržujejo. Za zatiranje škodljivcev je dovoljena uporaba naslednjih sredstev: Benevia (čebula, šalotka, česen), Karate Zeon 5 CS (čebula, šalotka, česen, por), Laser 240 SC, Laser plus in Neemazal – T/S (čebula, por).

Pred rabo insekticidov pozorno preberite priložena navodila. Upoštevajte registracije in opozorila za varstvo ljudi in okolja!

 

16. 5. 2022

VARSTVO KAPUSNIC

Na pridelovalnih površinah kapusnic opažamo številčnejše populacije kapusovih bolhačev (Phyllotreta spp.). Hroščki s prehranjevanjem povzročajo luknjice v listih. Za poškodbe so posebno občutljive mlade rastline, ki lahko zaostajajo v rasti. Priporočamo pregledovanje posevkov in ukrepanje v primeru prerazmnožitve. Na cvetači, zelju in brstičnem ohrovtu lahko uporabite sredstva kot so Decis 100 EC, v zelju in brstičnem ohrovtu pa Karate Zeon 5 CS.

V ekološki pridelavi za zatiranje bolhačev na zelju, ohrovtu in brstičnem ohrovtu uporabite sredstvo Neemazal –T/S, na kolerabici pa Raptol koncentrat in Raptol Spray. Ob toplem in suhem vremenu so z odlaganjem jajčec pričeli tudi metulji kapusovega belina. Za zatiranje gosenic metulja lahko na kapusnicah uporabite insekticide Affrim, Coragen, Decis 100 EC, Karate Zeon 5 CS, Karis 10 CS, Mimic (datum veljavnosti do 31. 5. 2022!), Steward (zaloge v uporabi do 19. 9. 2022) ali Voliam. Za zatiranje raznih gosenic metuljev pa so vam na voljo tudi biološki pripravki kot so Agree WG, Delfin WG in Lepinox plus.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

3. 5. 2022

VARSTVO SOLATNIC IN KAPUSNIC

Trenutne vremenske razmere omogočajo razvoj in širjenje solatne plesni, predvsem v posevkih z gostejšim sklopom. Solatno plesen prepoznamo po beli plesnivi prevleki na spodnji strani listov. Skrb za primerno gostoto posevka, redno odstranjevanje plevela in zmerno gnojenje so pomembni preventivni ukrepi, sicer pa za zatiranje bolezni lahko uporabite naslednja sredstva: Enervin, Infinito, Mirador 250 SC, Ortiva, Poyram DF, Previcur Energy (samo v zavarovanem prostoru), Revus, Zaftra AZT 250 SC, Zoxis 250 SC, v ekološki pridelavi pa Amylo-X, Taegro in Cuprablau Z 35 WG.

Na nekaterih kapusnicah opažamo odložena jajčeca kapusovega ščitkarja. Priporočamo, da rastline večkrat pregledate. V primeru pojava kapusove bele mušice preprečite njihovo prerazmnožitev. Uporabite lahko katerega od insekticidov kot so Benevia (v cvetači, brokoliju, glavnatem zelju in brstičnem ohrovtu), Movento CS 100 (v brokoliju, cvetači, brstičnem ohrovtu, glavnatem zelju, listnatem ohrovtu, kitajskem zelju in kolerabici) in Naturalis (v cvetači in brokoliju). Za boljšo učinkovitost zatiranja, škropilni brozgi dodajte močilo.

Upoštevajte navodila proizvajalcev sredstev!

26. 4. 2022

VARSTVO KAPUSNIC

Pridelovalce kapusnic opozarjamo, da smo v posevkih kapusnic opazili prva odložena jajčeca kapusove muhe. Jajčeca so bela, podolgovata in odložena tik ob koreninski vrat. Priporočamo pregledovanje rastlin. Tam, kjer je izvedljivo priporočamo, da rastline po sajenju prekrijete s kopreno, da žuželkam preprečite dostop do rastlin. Za zatiranje kapusove muhe je v cvetači, brokoliju, glavnatem zelju in brstičnem ohrovtu registriran insekticid Benevia. Gre za sredstvo z dotikalnim in želodčnim delovanjem, ki ga lahko uporabite v razvojni fazi od devetih pravih listov pa vse do tehnološke zrelosti kapusnic. Ob sajenju glavnatega zelja, ohrovta, listnatega ohrovta in kitajskega kapusa se lahko za zmanjšanje škode, ki jo povzroča kapusova muha, zadela v tla granuliran talni insektcid s kontaktnim delovanjem Columbo 0,8 MG.

V zavarovanih prostorih se na križnicah - redkvici in rukoli pojavljajo bolhači. Škodljivce je smiselno zatirati na mladih rastlinah, ki so bolj občutljive na poškodbe bolhačev. V rukoli gojeni na prostem je za zmanjševanje škode, ki jo povzročajo bolhači dovoljena uporaba insekticida Force evo in Karate Zeon 5 CS.

Pred rabo insekticida natančno preberite in upoštevajte navodila proizvajalca!

19. 4. 2022

VARSTVO ČEBULNIC IN SOLATNIC

Razvoj porove zavrtalke je zaradi sušnega in pretežno hladnega vremena upočasnjen. Znamenja naleta v obliki drobnih belih pik v glavnem še niso vidna, zato lahko rastline zaščitite s protiinsektno mrežo ali kopreno in na ta način muham preprečite dostop do rastlin ter odlaganje jajčec. Kjer prekrivanje posevka ni izvedljivo, je priporočljiva raba insekticida ob začetku odlaganja jajčec.

V čebuli, šalotki in česnu je za zatiranje čebulne muhe registriran pripravek Benevia, v odmerku 0,75 l/ha. Za zatiranje grizočih žuželk lahko v čebulnicah uporabite tudi sredstvo Karate Zeon 5 CS, v odmerku 0,15 l/ha. Priporočljivo je pregledovanje posevkov in ukrepanje v primeru pojava znamenj naleta.

V zavarovanih prostorih se na solati pojavljajo listne uši, zato je smiselna raba insekticidov v primeru njihove prerazmnožitve. Za zatiranje listnih uši na prostem in v zavarovanih prostorih lahko na solatnicah uporabite sredstva Asset five, Biotip floral, Flora verde, Movento SC 100, Naturalis, Pirimor 50 WG, na prostem pa insekticide Closer, Mospilan 20 SG in Sivanto prime.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!